Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Dzieci,

 

no to troche lipa jak tylko ciepla. ale z pustego to i salomon nie naleje. mierzyles ile dokladnie ma ta woda? moze ma 48 i wiecej po prostu nie wyciagniesz z tych 50? sam musisz zdecydowac czy bedziesz ladowal bufor wysoko i czesciej doladowywal czy wymieniasz wezownice.

jako opcje bez burzenia moze warto dac na wezownicy jakis kurek ograniczajacy przeplyw tak zeby woda miala wiecej czasu na podroz przez wezownice. wada to dluzej napelniajaca sie wanna. ale to ma sens tylko gdy w buforze masz 50, a cwu np 40. wtedy zmniejszajac przeplyw moze cos tam zyskasz.

 

czy masz moze fotki swojego bufora poza tymi, ktore podales w linku? i zdjecia podlaczenia do pieca. masz syfon, zawor czy nie masz nic? zaobserwowales wychladzenie sie bufora przez piec?

Edytowane przez amciek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

amciek80

 

Jak bufor ma ponad 50 stopni to woda ciepła jest ale nie gorąca.

 

Zmniejsz przepływ przez wężownicę jakimś zaworem, lub po prostu nie odkręcaj na maksa kranu.

Masz zawór mieszający na CWU? Ja mam z zakresem do 45 do 65`C i też miałem letnią wodę przy 50`C gdy miałem ustawiony na 45 dałem wyżej do 3/4 nawet.

On podaje wodę o temp 45-65 dla wody 70'. Jak masz więcej to daje więcej, jak mniej to nie osiąga 45 przy skręceniu na min. Przynajmniej mój tak ma.

Ja się zdecydowałem na przeróbkę wężownicy (zrezygnowałem z wężownicy solarnej i dołożyłem ją do CWU, mam teraz ok 75mb, wejście i wyjście fi18, a w środku patrząc od dołu fi18 parę metrów (ok 5m) fi 22 (ok 22-23m) fi18 (2x po ok 12m równolegle) fi22 (2x po ok 11m równolegle) i fi 18 (ok 2m).

Wężownica przez całą wysokość bufora, z tym że podwójne wężownice w górnej połówce.

Wyjście na podłogówkę mam poniżej wyjścia CWU o jakieś 20 cm co mi daje zawsze ciepłą wodę w sezonie grzewczym, nawet jak na CO już nie ma to można wziąć prysznic.

Co do wanny, to najlepiej napełniać gdy bufor gorący z pieca pompka podaje wodę o temp 65-85'C wtedy nie zabraknie gorącej wody.

PS.

Moc wężownicy jest podawana dla warunków stałych, które można zapewnić tylko podczas ładowania bufora (piec pracuje), podczas odbioru (piec wygaszony) moc wężownicy drastycznie spada (przy dużym i długim poborze wody - np. wanna), ale i tak jest wystarczająca dla prysznica.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. Solary to pżezytek...szkoda szmalu na wężownice. lepiej kupić panele fotovoltaiczne i dać grzałki...wychodzi lepiej na KWh/PLN

 

Doskonała porada godna miszcza na miszczami.

Na pewno te twoje panel mają dużo większą sprawność od solarów. A twoja wypowiedz jest poparta wieloletnimi dogłębnymi badami, które nam zapewne za chwilę udostępnisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję że zamontuje i poda jakie ma uzyski z tego panela choćby od marca do października, bo też bym wolał panel i grzały i dodatkowo zwykłe grzały i wywalić mojego śmieciucha, ale puki co to prąd w II taryfie to ok 3000zł/rok a węgiel z dodatkami i doliczoną pracą własną to ok 2000zł/rok, więc tylko szukam alternatywy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę cię bardzo :

 

............................................................

 

Zatem co jest tansze ? a już nie mowię o wymianach glikolu, problemów z zagotowaniem etc....szkoda gadać po prostu.

 

Celowo wyciąłem wyliczenia, które na pewno nie trzeba sprawdzać bo jak każde twoje są genialne w swojej odkrywczości.

 

Co post to rewelacja, co post to same odkrywcze prawdy. Tylko czemu co chwile zaprzeczają twoim wcześniejszym. Ale to pewnie my nie nadążamy za postępem, który Ty tak szybko i twórczo generujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chwila...za dużo wątków naraz !

 

Ja już zaczynam się gubić :) Po kolei Panowie bo każdego problemu nie rozważymy na raz....superpozycja, superpozycja, a wtedy rozbierzemy te problemy na częsci pierwsze ;)

 

co z tą U-rurka lub syfonem ?

 

Przepraszamy miszczu, jesteśmy tacy niedoskonali w swojej ułomności, zrobimy społeczny komitet kolejkowy byś mógł każdy z nurtujących nas problemów dogłębnie i w skupieniu rozważyć.

 

BTW Czy ktoś pamięta Eksperta który lat temu kilka(naście) pisał na necie na wszystkim się znał i był dokonały?

Czy tylko ja taki stary jestem.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz : Tobie u-rurka nie działa, moje pomysły sie nie podobają zatem po prosty nie dyskutuj. Teraz pytam....NIE CIEBIE....czy komus u-rurka działa i jak się to zachowuje ?

 

Przepraszam ale muszę Ci wytknąć tylko jeden błąd i już więcej nie będę tego robić.Więc błąd - twoje pomysły mi się od wczoraj bardzo podobają.

Ja już nie piszę dla Ciebie, Ty i tak wiesz lepiej, ale by ktoś gdy przeczyta twoje chore (przepraszam genialne pomysły) zadawał sobie sprawę że są one podawane jako prawda oczywista ale przedstawiają tylko Twoje aktualne objawienia.

 

Twoje dzieła wybrane(tylko te skrajnie niebezpieczne porady):

1. Proponujesz (zalecasz) brak naczynia bezpieczeństwa w kotle.

2. Proponujesz (zalecasz) stosowanie zaworu bezpieczeństwa który nie jest przystosowany do temperatur na które ty proponujesz go stosować.

 

To tylko te porady, które po zastosowaniu mogę doprowadzić do śmierci je stosującego. A są jeszcze inne które tylko doprowadzą do strat finansowych.

 

 

Generalnie trochę pokory, jakąś tam wiedzę masz, tak więc coś tam prawdy w twoich postach można znaleźć, ale większość do wierutne bzdury. Jak ktoś zaprzecza twoim genialnym rozwiązani to najpierw doczytaj by wiedzieć o czym się wypowiadasz a potem pisz. I nie zachowuj się jak wszechwiedzący 3,5 letni dzieciak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 letnia lektura tego wątku, doprowadziła do tego, że się wyleczyłem z bufora. Po pierwszych 2 latach piałem na około wszystkim znajomym o buforach, cudach, niewidach. Mąciłem im w głowach tylko po to, żeby rok później samemu z tego zrezygnować ;). Kupię używany bojler Viessmanna z kwasówki 750l i będę miał spokój na lata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes cruz totalna porażką...nie wstyd Ci po prosty takie głupoty pisać ? Przecież każdy sobie umie zajrzeć parę stronek w tył i zobaczyc co wypisujesz !!!

Jeśli uważasz że coś jest źle to dyskutuj bo to forum dyskusyjne a jeśli nie dostałeś podwyżki lub Cię żona bije to idź do knajpy sie wyżalic a nie przeszkadzaj tu w dyskusji i nie kłam !

 

Twoje dzieła wybrane(tylko te skrajnie niebezpieczne porady):

1. Proponujesz (zalecasz) brak naczynia bezpieczeństwa w kotle.

2. Proponujesz (zalecasz) stosowanie zaworu bezpieczeństwa który nie jest przystosowany do temperatur na które ty proponujesz go stosować.

 

To tylko te porady, które po zastosowaniu mogę doprowadzić do śmierci je stosującego. A są jeszcze inne które tylko doprowadzą do strat finansowych.

 

 

zatem :

1)nie mowilem o braku naczynia bezpieczenstwa a tylko o tym, ze rura wzbiorcza moze zastapic rure bezpieczenstwa !!!

2)nic nie mowilem o niedopasowanym zaworze a tylko ze ma byc zawor mimo ze niektorzy mowili iz jest to zabezpieczenie zbezpieczenia !!

 

Tak przekreciles i na dodatek naklamales ze moje i pewnie innych zdanie o tobie jest dość jasne....ID SOBIE GDZIES...:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 letnia lektura tego wątku, doprowadziła do tego, że się wyleczyłem z bufora. Po pierwszych 2 latach piałem na około wszystkim znajomym o buforach, cudach, niewidach. Mąciłem im w głowach tylko po to, żeby rok później samemu z tego zrezygnować ;). Kupię używany bojler Viessmanna z kwasówki 750l i będę miał spokój na lata.

 

Dlaczego ? czyli chetnie posłuchałbym Twoich przemyśleń. Zniechęca Cie idea ? czy pyskówki na forum ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za manometr, z którego odczytujesz tak dokładny pomiar?

 

to zwykły manometr 0-1bar, coś jak na fotce poniżej, wyniku nie odczytuje dokładnie tylko na oko, dlatego też pisze ok.6,3b, na tyle da sie mniej wiecej to z tarczy o takim zakresie i w takim celu odczytywać

3046711542.jpg

 

edde,

 

czy mozesz zapodac fotosa lub naszkicowac jakis schemat gdzie dokladnie masz wpiety ten manometr? czy po prostu w powrot pieca? jesli jednak mialbys zdjecia swojej instalacji jak masz podpiety bufor to czy mozesz sie nimi podzielic.

 

pamietasz moze co u cruza dokladnie nie dziala? czy pomimo tego syfonu nadal nastepowalo rozladowanie bufora przez piec czy byly problemy z ladowaniem bufora. niestety nie umiem odnalezc wypowiedzi cruza, a on sam nie jest chetny zeby do tego wracac. chyba trauma jest zbyt silna ;).

imo sam syfon w sobie jest dobrym pomyslem bo nie dalej jak wczoraj natknalem sie na artykul w instalatorze mowiacy o tym, ze syfonowac nalezy chocby zawory termostatyczne esbe. pokazane byly ladne rysuneczki ze znana u-rurka.

Z Twojej wypowiedzi wynika, ze laddomat ma zawor zwrotny wiec kolejna osoba, u ktorej zawor zwrotny by sie sprawdzal.

podobnie jak Herbatniczek nie chce sie wladowac na mine.

 

manometr mam wkręcony tam gdzie był wolny trójnik, czyli akurat na zasilaniu nad kotłem, ale to nie ma znaczenia, wkręcamy, napełniamy układ do właściwego poziomu, odczytujemy wskazanie i mamy orientacyjny wskaźnik poziomu cieczy, gdybym to zrobił na powrocie, niżej to chyba miałbym jedynie taką różnicę, że wskazanie byłoby nie 6,3b a 7,5b i zegar nie na poziomie wzroku tylko gdzieś pod butem

 

zdjęcia nie wiem czy mam, trzeba by pogrzebać, choć podpięcia z nich za bardzo nie widać i tak, bo z kotła rura 1,5' idzie w górę pół metra i pół metra w bok w ścianę bo bufory za ścianą, prosto, bez syfonów, bez zaworów

 

a co z cruzowym syfonem nie pamiętam już, dawno były poruszane tematy syfonowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 letnia lektura tego wątku, doprowadziła do tego, że się wyleczyłem z bufora. Po pierwszych 2 latach piałem na około wszystkim znajomym o buforach, cudach, niewidach. Mąciłem im w głowach tylko po to, żeby rok później samemu z tego zrezygnować ;). Kupię używany bojler Viessmanna z kwasówki 750l i będę miał spokój na lata.

 

A ja napisze coś odwrotnego, naczytałem się o cudownych bojlerach z nierdzewki, kupiłem takowy nufka sztuka nieśmganą, piękny trwały i na lata. Potem chciałem dokupić własnie taką jeszcze niemiecką technologię z allegro.

Dziś jeżeli chciał bym tylko bojler to zrobiłbym tylko bufor z wężownicą CWU.

Gdy palę w lato by naładować bojler to muszę to robić ostrożnie bo wężownica z bojlera nie nadąża odbierać ciepła z kotła. Kocioł mały a bojler duży wiec nie powinno być tego problemu. No i te lezące lity (400) wody w bojlerze które czasami mają tygodniami temperaturę poniżej 50 oC. A w buforze raptem kilka litrów w wężownicy i można go dużo szybciej naładować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważasz że coś jest źle to dyskutuj bo to forum dyskusyjne a jeśli nie dostałeś podwyżki lub Cię żona bije to idź do knajpy sie wyżalic a nie przeszkadzaj tu w dyskusji i nie kłam !

 

...............................................

 

Tak przekreciles i na dodatek naklamales ze moje i pewnie innych zdanie o tobie jest dość jasne....ID SOBIE GDZIES...:eek:

 

I tak to z Tobą jest, jak Ci się wytknie głupoty to idziesz w osobiste zaczepki.

 

Ja też pozdrawiam Ciebie i Małżonkę i Szefa twojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

2. Proponujesz (zalecasz) stosowanie zaworu bezpieczeństwa który nie jest przystosowany do temperatur na które ty proponujesz go stosować.

 

To tylko te porady, które po zastosowaniu mogę doprowadzić do śmierci je stosującego. A są jeszcze inne które tylko doprowadzą do strat finansowych.

 

....

 

ty chyba naprawdę masz jakieś ciężkie dni...

przyssałeś się do tego zaworu jakby ci wrzodem na tyłku był lub coś szkodził, i to tak, ze aż straszysz śmiercią po jego zamontowaniu... chyba drobna przesada...

tu: http://www.afriso.pl/manuals/Instrukcja_membranowe_zawor_%20bezpieczenstwa_MS_9530110006.pdf masz link do instrukcji obsługi zaworu MS Afriso, przeznaczonego do c.o., dopuszczonego do temp. 160stC, z zaleceniem montażu jak najbliżej przewodu zasilającego instalację c.o. wychodzącego ze źródła ciepła, z zaleceniem montażu pionowej rury wypływowej itp itd, jeśli nadal uważasz, ze mój 1,5barowy zawór zamontowany w tylnej górnej części kotła (tak, asekuracyjnie) z wypływem do dołu zagraża memu życiu to ja wymiękam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty chyba naprawdę masz jakieś ciężkie dni...

przyssałeś się do tego zaworu jakby ci wrzodem na tyłku był lub coś szkodził, i to tak, ze aż straszysz śmiercią po jego zamontowaniu... chyba drobna przesada...

tu: http://www.afriso.pl/manuals/Instrukcja_membranowe_zawor_%20bezpieczenstwa_MS_9530110006.pdf masz link do instrukcji obsługi zaworu MS Afriso, przeznaczonego do c.o., dopuszczonego do temp. 160stC, z zaleceniem montażu jak najbliżej przewodu zasilającego instalację c.o. wychodzącego ze źródła ciepła, z zaleceniem montażu pionowej rury wypływowej itp itd, jeśli nadal uważasz, ze mój 1,5barowy zawór zamontowany w tylnej górnej części kotła (tak, asekuracyjnie) z wypływem do dołu zagraża memu życiu to ja wymiękam :)

 

I dlatego prosiłem o link. Bo nie każde się nadają do montażu na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy tu o panelach fotowoltaicznych czytam...

Realnie - 1m2 takiego panela to około 150W mocy w pełnym oświetleniu.

1,5kW , jak z prostego przeliczenia wynika - to panel o powierzchni 10m2.

A tu się pisze coś o 5kw...

To nieco ponad 33m2.

A dodatkowo - taką moc odda tylko w słoneczny dzień... i to tylko w 3 jego godziny (jeżeli nie będzie nadążny za słońcem).

33m2 nadążne za słoneczkiem to spore wyzwanie, jak uważam.

Szacunki mocy/kosztu/osiągów, jakie podano, uważam za mało wiarygodne.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek dyskusji pomine (ale wrocimy do tego) powierzchnię.

Wszelakie źrodła podają, że z 1kW panela (nienadąznego) możemy uzyskać około 1MWh prądu przetworzonego na użyteczny w sensie zasilania urządzeń. Zakładam zatem, że jeśli rezygnuję z falownika w celu przemiany to wykorzystam dodatkowo chwile kiedy oświetlenie jest zbyt słabe aby uzyskać odpowiednie napięcia...ale przecież energię pozyskujemy tylko mniejszą. Jeśli to wepniemy do grzałek (oczywiście mądrze a nie wprost) to mamy dodatkowy uzysk. Moim zdaniem może to być istotne.

 

Zatem moja koncepcja to danie fotowoltaicznych zamiast cieczowych i uzyskanie w ten sposob energii. Cena za 1kW to teraz juz tylko 2tys PLN a instalacja dużo prostsza, brak glikolow, węzownic etc.....zostaje tylko sprytne przełączanie grzałek.

 

myle się ? możliwe...ale gdzie ?

 

Wroćmy do powierzchni.

Panel cieczowy ma uzysk z 1m2 w granicach 800W a panel fotowoltaiczny w granicach 150W zatem powierzchnia jest większa ale tylko troche ponad 4 razy. Powierzchnie trzeba miec i to nie podlega dyskusji, ale jeśli w domu latem na CWU wychodzi mi około 6kWh to według sredniej produkcji w miesiącach od marca do września wychodzi mi, że 2KW fotowoltaik powinien załatwić sprawę.

 

Moze się mylę....ale gdzie ?

Nie opluwajcie i nie mówcie mi ze jestem niedouczony tylko wykażcie błedy.

 

p.s. Poludniowa połać dachu u mnie to 11x7m czyli 77m2....zmieszcze się i pewnie nie tylko ja tak mam.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_mk,

 

czy mozesz zabrac glos w sprawie syfonu i ewentualnych mozliwosci dlaczego moze nie dzialac? U cruza niby nie dziala, ale jego frustracja nie pozwala na rzeczowa dyskusje z nim.

Ja przejrzalem watek dwa razy ale nie widzialem u nikogo na zdjeciach zeby ktos zrobil ten syfon. Jak go zrobic zeby dzialal poprawnie. Pisales, ze trzeba go na poczatku wspomoc pompka obiegowa, pozniej ruszy sam. Czy moglbys podpowiedziec jak to zrobic dobrze?

Tylko nie pisz prosze, ze bylo. Bo moze i bylo ale nie jestem jedyny, ktory nie do konca wie jak zrobic ten syfon.

Zapytam jak za dawnych czasow "Towarzyszu pomozesz?" ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...