Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Chętnie pomogę.

Teraz muszę na pół godzinki wybyć, ale wrócę to od razu to zrobię.

Poważnie zastanawiam się nad przyczynami, dla których pojawiła się lawina głupot o fotowoltaice...

Chyba ktoś coś gdzieś sugestywnie napisał...

Poczytali, uwierzyli i teraz nie wiedzą, że... drzazga im wlazła...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"ADAM ! poczekam, ale nie ppisz tak

Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

....

Poważnie zastanawiam się nad przyczynami, dla których pojawiła się lawina głupot o fotowoltaice...

.....Adam M.

Jeśli nie dajesz argumentów "

 

A PO CO?

Argumenty pchają do łbów na siłę w każdej szkole...

(No, ja pamiętam, że pchali i pewnie aż tak się nie zmieniło, żeby w szkole pchać do łbów przestali...)

Trzeba by sobie conieco przypomnieć, pomyśleć i POTEM dopiero zabrać się do jakich działań.

Proponuję - zróbmy sobie nowy temat, bo fotowoltaika z buforami słabo się łączy.

Przypomnę co i jak i może to pomoże w łączeniu źródeł mocy.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja postaram się wyraźić jasno i z linkami czyli z potwierdeniem mojej koncepcji (nie daję rady jak tu mi sugerowano tylko dyskutuję) aby można było dyskutować o konkretach gdy adam wróci.

 

ze strony http://tbkecoenergy.pl/artykuly/272-wydajno-instalacji-fotowoltaicznej możemy odczytac realne dane o uzysku z baterii o mocy 10kW. Wezme pod uwage panele amorficzne gdyż one właśnie są bardzo tanie....mamy

 

mies uzysk dzien dzien z 2kW

3 821 26,48 5,30

4 1068 35,60 7,12

5 1255 40,48 8,10

6 1225 40,83 8,17

7 1264 40,77 8,15

8 1217 39,26 7,85

9 870 29,00 5,80

 

energia podana jest w kWh a kolumny to miesiąc pomiarów, uzysk miesięczny, uzysk dzienny, uzysk przy założeniu że mamy tylko 2kW.

 

a tutaj daję link do aukcji na allegror..ale za parę miesięcy tego nie będzie więc najlepiej szukać tam samemu. Dzis np mamy taką aukcję :

http://allegro.pl/bateria-sloneczna-panele-moduly-pv-kolektor-promo-i3081222832.html

 

cena brutto za 10kW wychodzi 19tys....ktoś powie, że to 10kW ? no problem. Należy zadzwonic i ugadać 2kW a jak się nie da to zebrać się z 5-cioma kumplami i kupic po 2kW....jak ktoś planuje 5kW to w najgorszym razie musi się dogadać ze szwagrem :rolleyes:

 

Niestety to trzeba zainstalowac...ale to chyba umiemy sami ? Musimy tylko zrezygnować z akumulatorów, przetwornic, falowników i innych wynalazków, ktore są nam niepotrzebne.

 

a teraz jak to podłączyć ? schematu nie będę rysował (chyba że mnie zmusicie to sie napracuję) ale dość prostym układem możemy rozwiązać to tak, że jeśli na panelach jest napięcie wysokie to podajemy prąd z nich rownolegle, gdy jest niskie to szeregowo a gdzy jest srednie to jakoś ustalić połączenie szeregowo-rownoległe.....w zależności od tego ile mamy paneli to taki nam schemat wyjdzie.

 

ok, teraz możemy dyskutować o konkretach. Ja nie twierdzę, że nie popełniłem nigdzie błedu, ja tylko twierdzę, że na razie go nie widzę.

 

edytuję gdyż adam napisał post zanim zakończyłem.

Uważam, że to łączy się z bufoami gdyż w buforze większość planuje wężownicę solarna a według mnie (znow dodam ze moge się mylic i tylko dyskutuję) taniej lub w podobnej cenie możemy dać panele fotowoltaiczne i nie robić wężownicy, nie uruchamiać pompki i nie wlewać glikolu. Oczywiście rozumiem, że trzeba mieć kawałek dachu, ale ten kawałek wcale nie jest nie do zdobycia.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O syfonie/U rurce co czasem nie działa...

 

Można powiedzieć, że tu działa wpływ formy na treść!

:lol:

Jakoś tak chyba pominąłem/milcząco przyjąłem znajomość pewnych faktów z budowy kotłowni...

Kociołek zwykle nie jest mocno termoizolowany przez producenta.

Samoróbki i starsze konstrukcje wcale nie są otulane.

Przyjęto założenie takie, że wobec nikłego kosztu paliwa do takiego kotła wysiłek włożony w jego termoizolowanie jest zbędny.

Także rura wyprowadzająca gorącą wodę do bufora w okolicy kotła nie jest opatulana...

Istotna też jest średnica tej rury.

Im mniejsza - tym większy wpływ powierzchni na jej zawartość.

Po prostu...

Mniejsza pojemność wodna = szybsze wychładzanie.

 

Palimy w kotle...

Rura robi się gorąca i zaczyna działać obieg grawitacyjny, który CZASEM trzeba ruszyć z miejsca jaką pompką.

UWAGA!

Jak do uruchomienia potrzebna pompka - to korek z U rurki będzie bardzo skuteczny.

Kończymy palenie...

Kocioł jest przedmuchiwany ciągiem kominowym a jego zawartość szybko wychładzana.

Także wychładza się U rurka...

Samoczynnie zaczyna się tworzyć wspomniany "korek".

W pewnym momencie obieg kocioł-bufor staje.

Im "zimniejsza" kotłownia tym sprawniej się to odbywa.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja zapodam rysunek. Opisz cruz jakie mniej więcej są rozmiary a moze i temperatury ? (tak na oko bez termometru)

 

rys1.

[ATTACH=CONFIG]176251[/ATTACH]

 

Odnośnie ururki i syfonu, to mam u siebie. To działa ale w określonych warunkach. Jak jest od dołu w 1/3 bufora temperatura ok 30stC. Gdy jest wyższa to taka jest i na piecu. Dodatkowo zamontowałem zawór zwrotny klapkowy na powrocie i jest OK. Niemniej jak cały układ jest nabita na maxa to i na piecu niestety jest też temperatura i tego się nie obejść no chyba że zamykając ręcznie zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak model u jednego z forumowiczów, że bufor jest na strychu. W zasadzie wystarczyłoby, żeby dno bufora było ponad góra kotła i już żaden syfon nie potrzebny, ale były też głosy, że wtedy bardzo zimno w kotle jest(to chyba akurat był kominek i się nie chciało palić, cugu nie mogło złapać). Moim zdaniem pompka z jakimś włącznikiem termostatycznym jest tu rozwiązaniem w zupełności wystarczającym. Czyli, np. jak w piecu ponad 85 st to się włącza, jak poniżej 80 to wyłącza i jedzie na grawitacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor 2.jpg

 

 

Adamie mk powiedz mi czy to podłączenie jest poprawne.

 

Piec połączony z naczyniem 4l wyrównawcze dalej do wymiennika płytowego.

Z wymiennika pompka powrót do pieca.

Z wymiennika pompka zawór zwrotny i ładowanie bufora od dołu.

Powrót z bufora do wymiennika.

Wyjście z bufora zawór 4 drożny dwa piony podłogówka dwie pompki.

Powroty z podłogówki razem do zaworu i dalej w dól do bufora.

Góra bufora odpowietrznik i dalej do naczynia przeponowego 70 l.

 

Powiedz co można zrobić aby lepiej chodził. Wczoraj około godz 17 załadowałem 34 kg węgla do dziś do godz 14 się pali. Bufor temperatura 55 stopni piec 70. Czujnik na buforze jeden wyżej jak połowa drugi na dole. Coś chyba jest nie tak. Tak mam podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To potwierdza moje przypuszczenia teoretyczne, ze musi nastapić nieliniowość w układzie a do tego potrzebne jest wychładzanie :)

Szkoda tylko, że start też jest problematyczny :( chyba jednak dużo prościej jest dać zawor klapowy na powrocie...oops...to było pytanie...tak czy nie ?

 

Dlaczego mnie nie dziwi, że okazuje się że Ty już to wszystko wiedziałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieci

Nie podałeś założeń, to nie da się ocenić, czy są poprawnie zrealizowane...

Co widać?

Wymiennik pracuje współprądowo - czyli z małą sprawnością.

Lepiej działałby przeciwprądowo JEŻELI ma przenosić strumień ciepła z kotła do baniaka.

Bufor w układzie TOTALNEGO uśredniania temperatur.

Działa wolno, ale działa...

Podobny efekt dałoby się osiągnąć bez bufora.

Bufor jako warstwowy magazyn ciepła powinien być napełniany ciepłem od góry.

Są dwa rozdzielne układy...

Zamknięty - zładu w buforze i systemu grzewczego i otwarty - kotła.

Rozumiem, że za Chińskiego Boga nie dało się naczynia wzbiorczego z rurą wznośną od kotła na jakim strychu umieścić.

Bo jak się dało - to po co komplikować i zamykać ten obieg?

 

Napisz co miał robić ten układ to pomyślimy jak go usprawnić.

 

Adam M.

 

"Problem taki że na hydraulice to się nie znam jeszcze. Tak hydraulik podłączył i powiedział, że będzie dobrze. "

 

Teraz rozumiem...

Trafiłeś na fachmana bez wyobraźni.

Nie zrozumiał tego, co podpina.

 

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do uruchomienia potrzebna pompka - to korek z U rurki będzie bardzo skuteczny

Adam_mk,

dziekuje za zabranie glosu. Dla calkowitego rozjasnienia sytuacji czy moglbys sprawdzic ponizszy szkic. Zakladam, ze nie ma mozliwosci podniesienia bufora, ani obnizenia pieca.

Uzylem akurat schematu Hebratnika, Ty w swoich szkicach, ktore podawales w watku miales b.krotki odcinek h4, a tym samym h2. Czy sa jakies proporcje syfonu = dlugosci rurek czy to nie ma znaczenia?

Rozumiem, ze zawor roznicowy 2" musi byc wlaczony rownolegle do pompki. Rury rowniez najlepiej 2".

syfon bufor1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak hydraulik podłączył i powiedział, że będzie dobrze.

To wez go za fraki i niech poprawia.

Na Twoim rysunku za wymiennikiem jest taka mala pileczka - rozumiem, ze to pompka. Aby zrobic przeciwpradowo ja bym ta pompke wykrecil i obrocil o 180stopni, zeby pchala do gory. Nie powinno to byc mocno skomplikowane bo pompka powinna miec polsrubunek. Wtedy byloby ladowanie od gory i przeciwprad dla lepszej wymiany.

Jesli masz miejsce na naczynie na strychu lub powyzej pieca to moze warto zastanowic sie nad opcja jak mowi adam. Wywalic wymiennik, naczynie przeponowe i podlaczyc kociol wprost do bufora, ladowac od gory. Ale wymaga to wymiany naczynia wyrownawczego. Jednak zanim zaczniesz burzyc moze warto sciagnac pana, ktory to robil i porozmawiac z nim o problemie ktory masz.

Edytowane przez amciek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...