Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Adamie

Zbliżam się do podłączenia nowego kotła i pytanie czy złączki czarne czy ocynk.Kotłownia z avatara cu plus kilkanaście oc reszta alupex.Do nowego kotła przybędzie kilkanaście następnych kształtek bu zabezpieczyć bezinwazyjne podłączenie bufora.Instalacja pracowała dwa sezony i skoro jest trochę oc to czy drugie tyle ma znaczenie-jednakowy wygląd czy poprawność i czarne.Drugie pytanie.Niewiadomo kiedy będzie bufor i ponieważ kocioł dopiero kończę wyjścia będą 6/4 zastanawiam się czy nie wspawać gniazd pod grzałki,dodatek elektryczny prostopadłościenny ,a nie rura z boku bufora.Cały czas chodzi mi po głowie wykorzystanie istniejącej namiastki legaletu bo jest topewien rodzaj bufora.Obecnie avatar będący kominkiem z wężownicą i płaszczem powietrznym dostarcza wentylatorem trochę ciepełka w jeden obwód i rano mimo nocnej przerwy w grzaniu czuje się efekt cieplejszego betonu mimo niewielkiej ilości ciepła dostarczonej powietrzem ,a jak wciągnę tam rury z odrobiną wody to myślę iż będzie lepiej i dlatego myślę o grzałkach w kotle w dolnej części wymiennika nad komorą spalania.

piec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne i mosiądz leżą na każdym rogu ulicy.

Za nierdzewką trzeba połazić.

:lol:

 

Łatwiej jest po prostu...

 

Adam M.

 

 

Jeszcze podpowiem że ja kupowałem kształtki mosiężne na allegro w cenie stalowych w sklepie na rogu. Opłacalne to jest jak się dokładnie wie jakie zastosować.

 

A co do nierdzewki to ona czasami rdzewna jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne i mosiądz leżą na każdym rogu ulicy.

Za nierdzewką trzeba połazić.

:lol:

 

Łatwiej jest po prostu...

 

Adam M.

 

Niestety w Bydgoszczy czarne 6/4 nie leżą na każdym rogu a Ms dla tego rozmiaru są cokolwiek cenne.Nawet w specjalistycznej hurtowni powiedzieli iż podwie szt nie będą sprowadzać ,mogą sprzedać czarne do wspawania ale nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bez jaj, 1,5calowych kształtek nie ma w sklepach :jawdrop: ?

to na moim zadupiu w 10-15tys. miasteczkach zawsze przynajmniej dwa sklepy z wyborem asortymentu się znajdą, a tu w 360tysiecznym mieście nie ma? "danusiu nie wierzę" ;)

albo jaka "prohibicja" w mieście ogłoszona może na kształtki czarne skręcane 1,5' ;) to pisz może co potrzebujesz może jakoś wspomożemy, paczki będziemy słać czy co ;)

 

a na serio to myślę, że chyba źle szukasz, bo to chyba niemożliwe żeby w takim mieście nie można było kupić takich kształtek, popatrz w hurtowniach sprzedających też kotły na paliwo stałe (gdzie standardem są grube przekroje na wyjściu)

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w bygoszczy w casto ostatnio widziałem

 

Tyle, że w Castoramie większość asortymentu hydraulicznego jest 40% droższa niż w zwykłym, "wiejskim" sklepie hydraulicznym lub składzie budowlanym. Sprawdziłem wielokrotnie i wprawiło mnie to w osłupienie, zawsze myślałem, że jest odwrotnie.

 

Zmieniając temat, wiem, że to już gdzieś było, ale nie mogę znaleźć: ile mb alupexa 16 musiałbym wsadzić do bufora 1500l, żeby grzał przepływowo CWU dla 10osób na prysznic? Wiem, że miedź lepsza, ale ja jej nie lubię. Wiem, że karbowana stal INOX lepsza, ale droga i problemy ze złączkami skręcanymi, a ja takie lubię najbardziej.

Wężownice z PEX'a dałbym naturalnie w dwóch przebiegach, zakończył złączką skręcaną i wjechał w mufę wspawaną w ścianie bufora. To grzanie przepływowo CWU to jedyna rzecz, która mnie przeciąga od dużego bojlera do bufora, no nie jedyna, ale główna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ile mb alupexa 16 musiałbym wsadzić do bufora 1500l, żeby grzał przepływowo CWU dla 10osób na prysznic? Wiem, że miedź lepsza, ale ja jej nie lubię. Wiem, że karbowana stal INOX lepsza, ale droga i problemy ze złączkami skręcanymi, a ja takie lubię najbardziej...

 

10 osób na raz to pewnie jakiś pensjonat, hotelik. Pewnie można policzyć to dokładnie ile tego alupexa ale tak na szybkiego to przypomina mi się, że przewodzenie ciepła alupex ma dużo gorsze od miedzi, coś kilka razy. I tak na chłopski rozum, to jeśli miedzi potrzeba paredziesiąt metrów, to tego alupexa jeszcze więcej.

 

Wężownice z PEX'a dałbym naturalnie w dwóch przebiegach, zakończył złączką skręcaną i wjechał w mufę wspawaną w ścianie bufora

Wydaje mi się że w dwóch przebiegach to za mało, jeśli masz na myśli alupex 16mm. Jeden przekrój 16mm to myślę że max na 2 do 3 punktów czerpalnych. A jeśli myślisz o większym przekroju alupex np. 25 lub 32 mm to cena jest wysoka i pewnie biorąc pod uwagę, że przewodzenie ciepła gorsze, to nierdzewka wygra cenowo. Mógłbyś teoretycznie zrównoleglić 5 do 10 pętli z alupex 16mm ale to już rzeźbienie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby grzał przepływowo CWU dla 10osób na prysznic?

jesli to ten pensjonat z Twojego podpisu to jakim cudem w 3 lazienkach na raz bierze prysznic 10 osob? toć nie pensjonat ale przybytek rozkoszy chyba ;)

a tak na powaznie. co prawda narazie jestem w fazie budowania bufora i o buforam wiem tyle co wyczytalem na tych paru stronach watku ale 1500l i taka wydajnosc na alupexie - nie widze tego.

jak bedziesz ladowal ten bufor i czym go bedziesz ladowal (wegiel?). moze i by to zadzialalo gdybys utrzymywal w buforze bardzo wysoka temp.

dlaczego nie lubisz miedzi? zenic sie z nia nie bedziesz. masz zrobic wezownice, zamknac w buforze i zapomniec o niej na nastepne nascie lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Dokładnie chodzi o przybytek rozkoszy z podpisu. Bufor lub maxi bojler będzie ładowany tym co w podpisie, czyli budowaną na zamówienie kotło-kuchnią dolnego spalania, z wymiennikiem rurowym o mocy wodnej ponad 20kW. Kuchnia będzie stałą 40cm od miejsca na bufor. Można na niej gotować, ma przeszkolony widok ognia, palnik szamotowy. Dobrze no to alupex odpada, bo to faktycznie tak na logikę będzie z pół kilometra rury. Zostają do wyboru 3 kegi 50l albo karbowana nierdzewka.

 

Naturalnie 10 osób na raz się nie będzie kopać, chociaż kto wie, ale jedna po drugiej to już na bank, może nawet 12 osób. Czyli potrzebuję jakieś 500l wody o temp 45 stopni.

 

Jak się łączy tę karbowaną nierdzewkę, można ją skręcać na podobnej zasadzie jak pexa? 50mb rury DN16 kosztuje 675zł, wystarczyłoby tyle do moich potrzeb?

To wychodzi, że te kegi to taniej i większa powierzchni wymiany, NJerzy tak ma zrobione i nie narzeka, ale on nie ma przybytku rozkoszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że Adam preferuje miedź, rozumiem, że wiele argumentów stoi za nią, ale ja nie chcę systemu lutowanego, chcę w prosty sposób wkręcić końcówkę wężownicy do mufy w ścianie bufora, bez obawy o korozję o różnice potencjałów, lubię i mam zaufanie do skręcanych złączek. Wodę mam miękką mimo, że to góry, woda z potoka, nie widzę wad nierdzewki, cena za kegi niższa, powierzchnia wymiany duża, połączenie zalety systemu pojemnościowego i przepływowego, legionelli się nie obawiam. Chcę mieć dużo ciepłej wody i spokój na lata, naturalnie zapas ciepła dla podłogówki to dodatkowa zaleta dla bufora w stosunku do bojlera z nierdzewki z Niemiec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...