Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Wiem, że Adam preferuje miedź, rozumiem, że wiele argumentów stoi za nią, ale ja nie chcę systemu lutowanego, chcę w prosty sposób wkręcić końcówkę wężownicy do mufy w ścianie bufora, bez obawy o korozję o różnice potencjałów, lubię i mam zaufanie do skręcanych złączek. Wodę mam miękką mimo, że to góry, woda z potoka, nie widzę wad nierdzewki, cena za kegi niższa, powierzchnia wymiany duża, połączenie zalety systemu pojemnościowego i przepływowego, legionelli się nie obawiam. Chcę mieć dużo ciepłej wody i spokój na lata, naturalnie zapas ciepła dla podłogówki to dodatkowa zaleta dla bufora w stosunku do bojlera z nierdzewki z Niemiec.

 

Ale w kegach masz powierzchnię wymiany w przeliczeniu na lity mniejszą. Czyli niby powierzchnia duża ale objętość zgromadzonej wody w kegu też duża.

Było o skręcanych złączkach do miedzi.

Ja bym chciał właśnie zrobić pętle z jednego kawałka miedzi i łączyć miedz dopiero poza buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:lol: :lol: :lol:

K160

Czemu uparłeś się, aby ten problem spieprzyć?

Usiądź i pomyśl raz jeszcze nad nim...

 

WOLNO woleć!

Nie wolno kwękać, jak nie działa zrobione tak, jak się woli a nie tak, jak jest DOBRZE!

:lol:

 

Nie budujesz domu jednorodzinnego z jego funkcjami!

CO dzieje się z np. ciepłem w tym, co budujesz? JAKIE są jego obiegi? KIEDY?

Czemu nie rozważysz rekuperacji na ściekach?

Odkręcając kran prysznica wpuszczasz do rury ściekowej sporo ciepła dokładnie wtedy, gdy jest Ci potrzebne a już zostało "zapłacone".

Latem ludziska się pocą i kąpią...

Solarek betonowy w chodniczkach wokół pensjonatu mocno by Ci życie ułatwił, bo ma największą sprawność z budowanych.

 

"Chcę mieć dużo ciepłej wody i spokój na lata,..."

 

NAPRAWDĘ?

Czy raczej chcesz mieć możliwość korzystania z ciepłej wody w dowolnych ilościach?

Po co ci MIEĆ a nie korzystać?

Zmień sposób rozumowania!

Twój problem da się rozwiązać dobrze, ale nieco inaczej jak w domu jednorodzinnym.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50m2 chodniczka "dostaje" 50kW w słoneczny dzień.

Ile z tego UMIESZ wepchnąć do pexa zatopionego w betoniku?

Zabawka może latać w obie strony.

Da się tak też ten chodniczek rozmrażać czy odśnieżać.

Trzeba by to dokładnie przemyśleć, ale czuję, że się da!

Od około 35stC do 45stC jest już tylko 10stC.

A do 35stC z tego chodniczka da się wydłubać prawie całe lato...

BYWA więcej.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie kontynuując...

Mamy powiedzmy te 35stC i chcemy to ogrzać tak bezczelnie prądem przy pomocy grzałki będącej na spodzie bufora. Jak nie zepsuć uwarstwienia? Rura transportowa wystarczy? A może dodatkową grzałkę z góry, która dogrzeje "wysoko" samą gorę baniaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak!

Grzałką to ZŁAD w baniaku grzejesz.

Tu jest chlorovit w pexie (jedno z rozwiązań).

Do ciepłego baniaka , do wężownicy w nim, wpada już podgrzany wstępnie.

Wystarczy dogrzać odrobinką ciepełka grzałkowego - i jest w kranie to, co potrzeba a koszt mały.

 

Oczywiście, na zimę - bajpas a wodę z tego pexa w chodniczku wyganiasz jakim kompresorkiem.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez chlorowit rozumiem wodę rurzaną, wodociągową.

 

Albo...

Wpuszczasz ją pod betonik a potem do wężownicy CWU.

Albo...

Robisz układ glikolowy, zamknięty i za nim dodatkowo wymiennik na wodę rurzaną, która do tej wężownicy w baniaku idzie.

Wtedy da się tam jakie ciepełko zimą zapuścić i grzać ten chodniczek.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów . Forum ogromnie pożyteczne i chwała założycielowi Adamowi . Czytałem wątek ale nie sposób całego przebrnąć i pewnie gdzieś jest odpowiedż na pytanie jakie mnie nurtuje jednak nie dokopałem się do niej . Mam wymiennik cwu z dwóch zespawanych hydroforów około 500 l z dwiema wężownicami . Działał super osiem lat jednak w tamtym roku pojawiły się przecieki w dolnej części gdy go całego nagrzewam . Ratuję się wyłączając dolną wężownicę jednak połowa zbiornika jest za mała do odbioru ciepła z kolektorów . Muszę zrobić nowy jednak już odpuszczę sobie stare zbiorniki hydroforowe gdyż łatwiej będzie go wykonać z czarnej rury. Znalazłem na złomie takową 600 mm gr 5 mm jednak ma ona jak mi się wydaje skrętny szew po długości .Moje pytanie do znawców - czy wytrzyma ona ciśnienie wodociągu biorąc pod uwagę dobowe zmiany temperatury 15 st - 70 st ? Wymiennik będzie miał 2 m wysokości . Dziękuję za każdą sugestię .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wytrzyma ona ciśnienie wodociągu biorąc pod uwagę dobowe zmiany temperatury 15 st - 70 st ?

ale po co chcesz podlaczac wodociag do tej banki? w buforze masz cisnienie atmosferyczne - jesli palisz na wungiel to uklad masz otwarty. Cisnienie jest tylko w rurce miedzianej w ktorej przeplywowo ogrzewasz cwu.

 

da sie ten watek przeczytac i wrecz nalezy to zrobic. sam podchodzilem do niego jak do jeza i myslalem, da sie poskakac i znalezc to co trzeba. poswiec kilka wieczorow, przeczytaj go, potem wrocisz do niego z pytaniami na ktore sa juz tutaj odpowiedzi, przeczytasz jeszcze raz i bedziesz oswiecony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajcik

Jest bufor owalny ,były zdjęcia,nie mogę znaleść w spisie , proszę podpowiedz gdzie go szukać.Z góry dziękuję.

Zbyszek

 

Daj linka jakiegoś bo uszło to uwadze IPB (Instututowi Pamięci Buforowej)

 

w buforze masz cisnienie atmosferyczne

plus ciśnienie słupa wody

 

da sie ten watek przeczytac i wrecz nalezy to zrobic. sam podchodzilem do niego jak do jeza i myslalem, da sie poskakac i znalezc to co trzeba. poswiec kilka wieczorow, przeczytaj go, potem wrocisz do niego z pytaniami na ktore sa juz tutaj odpowiedzi, przeczytasz jeszcze raz i bedziesz oswiecony.

 

Wątek ciekawy, nie licząc może offtopów i wałkowania po raz który tego samego. Jak kolega odpadnie to może warto chociaż "subiektywny spis treści" obejrzeć

http://domkopedia.pl/index.php/Bufor#Jak_to_si.C4.99_robi.2C_czyli_bufor_ciep.C5.82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...