Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Lubię Herbatniczki

Ten - jest uparty!

:lol:

Ale - czyta i jak ja czytam - powoli koryguje wiedzę.

A, ze nie od razu Kraków zbudowano to "dojdzie" po jakimś czasie.

Już czasem jest pewien - ze nie jest pewien!

A na początku - był.

:lol: :lol: :lol:

 

W drodze dyskusji i w chwilach przemyśleń - dojdziemy do rozwiązania.

Takiego - które wszyscy rozumieją tak samo.

Czego by nie dotyczyło.

Przecież nas wszystkich myślenie nie boli!

 

Droga do wiedzy to droga pod górkę i pełna potknięć...

Każdy ma taką samą...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybka odpowiedz. Faktycznie nie sprecyzowałem. Dom nowy, dlatego mam dylemat – zbyt wiele możliwości, w starym domu trzeba by było się dostosować do istniejącej instalacji a tu wszystko od zera i chciałbym to jak najlepiej wykorzystać. Co do podłogówki to istnieje pogląd że nie stosuje się w sypialni bo ciepłe powietrze unosi roztocza do góry i to wdychamy w czasie snu. Chociaż wolał bym mieć wszędzie podłogówkę. Co do kotłowni w salonie to sprawa tak się ma że żona chce mieć kominek a ja przy okazji chciałbym to jakoś wykorzystać nie chcę żeby wszystko szło w komin, więc pomyślałem o płaszczu. Kominek nie jest przydatny przy buforze? I kolejna sprawa odnośnie bufora – jak macie rozwiązane kwestię ciepłej wody w kranie i ogrzewania? Czy macie w buforze wbudowany zasobnik ciepłej wody? czy stosujecie dwa oddzielne zbiorniki? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz znasz zapotrzebowanie swojego domu na ciepło? OZC? Chociaż takie π*drzwi?

To co napiszę to tylko i wyłącznie moje skromne zdanie.

Chcesz się babrać z wunglem?

OK. Szanuję, ale ten GS?

Ja bym tam widział jakiś kociołek z podajnikiem w okolicach ~14kW (skoro dom nowy) z palnikiem retortowym drugiej generacji, do tego jakiś bojler 200l (z tych co się wymienia co 5-7lat, albo nierdzewka).

Podłogówka po całości tylko i wyłącznie!

Kominek powietrzny jak najmniejszy dla nastroju.

1/2 zaoszczędzonych pieniędzy możesz przesłać mi na konto, a za resztę proponuję inwestorkę zabrać do Grecji na 2 tygodnie żeby się mogła naoglądać solarów;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile mialo by to kosztowac ?

 

No optymalnie to jakby do tego dopłacali ;) Ale w skrajnej ostateczności stówę moge dać...

 

po 1 tylko bojler zapewni w miare stabilna temp.

 

I tam, bajler już mam, nie potrzebna mi w miarę stała temperatura tylko nie marnowanie energii (na grzanie już dość ciepłej wody)

 

po 2 po co grzac do 45 *C ? nie wystarczy 25*C przez te 30s ( nie wiem jak dlugo leci ciepla woda )?

 

Bo tam gdzie to potrzebuję, chcę też mieć mocno cieplą wodę. Zimna (czy chłodna) idzie w kanał.

 

po 3 przy 25*C straty beda niewielkie

 

Ale będę musiał wylać całe 5 litrów + to co w rurach, żeby dostąć ciepłą wodę... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co do podłogówki to istnieje pogląd że..."

 

Masakra!!!

Coraz ciekawsze te mniemania...

Powietrze wiucha przy kaloryferach a nie przy podłogowym!!!

 

" jak macie rozwiązane kwestię ciepłej wody w kranie i ogrzewania?"

A CZYTAŁEŚ pierwszy post tego wątku?:lol2:

 

Tam masz nawet narysowane...

Podpowiadam: to jest 441 strona!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poglady zawsze byly pogladami a co do faktow to je trudno wygooglac a sprawdzic na sobie tez trudno.

Ja mam podlogowke tylko w kuchni i lazience, ale to z powodu grubej drewnianej podlogi.

Fakt jest faktem, ze przegladajac forum czesto czytalem, ze do sypialni nie dawac....ale czy to prawda ? tego nie wiem :(

 

Jesli zas chodzi o ta wode i jej ogrzewanie i to co pisze tatanka to z tego co pamietam, pytanie padlo (od kol baja0 ) o to czy wezownicy starczy...zatem powstala koncepcja coby za buforem dac przeplywowy ogrzewacz a wtedy jak zabraknie to on dogrzeje. Nie piszcie wiec o bojlerach bo jest juz bufor i bez sensu bylo by kombinowac z jakims dodatkowym baniakiem. No chyba, ze ravbc ma inne wymagania...ale ja nie wiem jakie i nie moge sie doszukac tego jak on to chce zastosowac. Masz ravbc juz bojler ? po co ci ten dogrzewacz ?

 

wlasnie znalazlem cos takiego o podlogowce : http://www.odomach.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=173&Itemid=276

warto poczytac :D

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz znasz zapotrzebowanie swojego domu na ciepło? OZC? Chociaż takie π*drzwi?

To co napiszę to tylko i wyłącznie moje skromne zdanie.

Chcesz się babrać z wunglem?

OK. Szanuję, ale ten GS?

Ja bym tam widział jakiś kociołek z podajnikiem w okolicach ~14kW (skoro dom nowy) z palnikiem retortowym drugiej generacji, do tego jakiś bojler 200l (z tych co się wymienia co 5-7lat, albo nierdzewka).

Podłogówka po całości tylko i wyłącznie!

Kominek powietrzny jak najmniejszy dla nastroju.

1/2 zaoszczędzonych pieniędzy możesz przesłać mi na konto, a za resztę proponuję inwestorkę zabrać do Grecji na 2 tygodnie żeby się mogła naoglądać solarów;)

 

Bardzo trafnie podsumowane, ja się zgadzam z tymi słowami w całej rozciągłości.

Janusz7744 co innego jak byś chciał szukać oszczędności, robił bufor samemu, kochał spędzać godzinę dziennie w kotłowni, drugą godzinę dziennie przerabiałbyś z zamiłowania instację hydrauliczną, uwielbiał widok i zapach palącego się mokrego węgla, uwielbiał wkładać cegły szamotowe w różne miejsca w swoim kotle Górnego Spalania o sprawności beczki po oleju silnikowym....to wtedy TAK, wtedy idź w stronę bufora, kotła węglowego obsługowego, itd.

 

Na pewno zlecenie tego firmie będzie się wiązało z tym, że dasz im kupę kasy za nic, tzn za kilka bajerów, które dadzą takie sobie efekty.

 

To co napisał o_c to droga do spokoju ducha, układu maksymalnie bezobsługowego, racjonalnego cenowo. Nie daj sobie wmówić tych marketingowych bzdur o podłogówce. Ona jest rewelacyjna! absolutnie w każdym pomieszczeniu, najbardziej miłe, stabilne, wygodne ciepło jakie jest. Popatrz jak wyglądają radiatory kaloryferów u Twoich znajomych, to zrozumiesz o chodziło z pompowaniem roztoczy w powietrze. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś miał w łazienkach ręcznikowce podpięte do rozdzielacza od podłogówki, nie zrób tego błędu i nie pożałuj 100zł na rurki od podłogówki w sypialni, wiatrołapie, pod meblami, itd.

 

Inna sprawa, że ekogroszek też potrafi sprawiać kupę kłopotów, dlatego zawczasu naszykuj sobie skład na opał (skrzynię z podłogą uniesioną nad poziom posadzki i szczelinami, przez które będzie przepływać powietrze), kupuj dobry, droższy, polecany ekogroszek z dobrego źródła, kupuj go na zapas w czerwcu, lipcu, a po przywiezieniu do domu rwij te worki, które służą do zatrzymania wody w węglu, i przesypuj opał do skrzyni. Dzień brudnej roboty, ale sezon opałowy spokoju.

 

Jeśli jednak kochasz bufory nad życie, a nie masz siły się tym samemu zająć, to zleć wykonanie takiego np Adamowi z tego forum, kup porządny przemyślany kocioł z powietrzem wtórnym, dużym zasypem, może Dolnego Spalania. Jeśli masz kotłownię za ścianą salonu i kochasz kominki z PW to może coś takiego: http://www.kafle-kominki.pl/images/images/wklady/dynamic/dynamic067.jpg , ale wtedy już bez dodatkowego kotła, ewentualnie zostawisz sobie miejsce na postawienie takiego, gdybyś kiedyś przejrzał na oczy.

Edytowane przez K160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malachio

po 1 primo ile wody bedziesz grzac do jakiej roznicy temp i w jakim czasie

Mam bufor ok 1200l, ale z wypukłymi dennicami, więc realnie do podgrzania mam około 1100, a do wykorzystania na podłogówkę 800, na cwu 1000 (wyjście na podłogówkę poniżej wyjścia wężownicy CWU) chcę go grzać do 60'-70' (jakbym był pewny że mniej mi wystarczy to i mniej bym mógł) i mam na to 10h w ciągu doby (8h w nocy i 2h w dzień)

po 2 primo policz ile mocy grzalek potrzebujesz

to na poczatek

No tak pi razy drzwi to zależało by mi żeby w ciągu 2h taniej taryfy podgrzać ok 800l z 25-30' co tych 60-70 co wychodzi ok 20kW może ciut więcej bo i odbiór na podłogę też będzie w tym czasie (ok 7kW max zapotrzebowanie, z tym że przy takich mrozach to zawsze mogę kocioł odpalić).

Obecnie grzeję bufor kotłem o mocy 25kW, ale z niepełną mocą (myślę że realnie ok 18kW), nagrzewam go do 90'/70'C góra/dół w czasie 6-8h cały czas chodzi podłogówka. Kolejne rozpalenie na drugi dzień o tej samej porze. Z tym że obecnie wieczorem mam bufor nabity na max, podłoga w łazience ciepła i nie mam problemów z CWU, a przy grzaniu w 2 taryfie bufor będzie miał maksymalną temp. o 15 czy 16 i musi wytrzymać tyle żeby przez te 5h grzać podłogę i jeszcze na CWU musi wystarczyć. I tu się martwię czy mi te 60' nie będzie za mało.

PS

Przyłącze mam odpowiednie (3fazy zabezpieczenie 32A)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zrob sam maly podgrezwacz

na alledrog sa gotowe grzalki z termostatem

zapakuj grzalke do rury 0,5L owin izolacja

w 150zl powinienes sie zmiescic

 

Tyle, że to rozwiązanie, nie dość, że niekompletne, to na dodatek nie spełnia żadnego z moich wymagań ;)

Po pierwsze brakuje włącznika (choćby ciśnieniowego, to ma być ogrzewacz przepływowy), po drugie nie ma modulowanej mocy (będzie grzało zawsze z pełną mocą marnując prąd i powodując jeszcze większe wahania temperatury na wyjściu), po trzecie termostat reaguje z opóźnieniem (więc zmarnuje jeszcze więcej prądu i jeszcze bardziej obniży komfort uzytkowania), po czwarte trzeba się ubabrać i mimo to przepłacić ;) Życie czasem wredne jest. ;)

Ale byłoby to być może dobre rozwiązanie dla malachio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po czwarte trzeba się ubabrać i mimo to przepłacić...

...Ale byłoby to być może dobre rozwiązanie dla malachio...

 

No właśnie z powodu tego zdania co zostawiłem powyżej nie jest to dla mnie. jak mam dać 700 za grzałkę 12kW to wolę dołożyć i coś gotowego podpiąć. Ostateczność to piec elektryczny CO, ale to ok 2k kosztuje i dla tego szukam jakby tu taniej i stąd ten przepływowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to rozwiązanie, nie dość, że niekompletne, to na dodatek nie spełnia żadnego z moich wymagań ;)

Po pierwsze brakuje włącznika (choćby ciśnieniowego, to ma być ogrzewacz przepływowy), po drugie nie ma modulowanej mocy (będzie grzało zawsze z pełną mocą marnując prąd i powodując jeszcze większe wahania temperatury na wyjściu), po trzecie termostat reaguje z opóźnieniem (więc zmarnuje jeszcze więcej prądu i jeszcze bardziej obniży komfort uzytkowania), po czwarte trzeba się ubabrać i mimo to przepłacić ;) Życie czasem wredne jest. ;)

Ale byłoby to być może dobre rozwiązanie dla malachio...

 

Trzeba było od razu napisać że nie zamierzasz stosować zaworu termostatycznego regulującego temperaturę wyjścia CWU. Bez tego zaworu nie ma sensu stosować bufor z opcją CWU. No chyba że głowice termostatyczne w każdym kranie ale to nie ma sensu ekonomicznego (drogi zakup i droga eksploatacja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z powodu tego zdania co zostawiłem powyżej nie jest to dla mnie. jak mam dać 700 za grzałkę 12kW to wolę dołożyć i coś gotowego podpiąć. Ostateczność to piec elektryczny CO, ale to ok 2k kosztuje i dla tego szukam jakby tu taniej i stąd ten przepływowy.

 

Ja widzę ze na allegro za baterię grzałek 12kW płaci się 500 zł a za "coś gotowego" 1900zł. I te "coś gotowego" wcale od tych grzałek lepsze nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę ze na allegro za baterię grzałek 12kW płaci się 500 zł a za "coś gotowego" 1900zł. I te "coś gotowego" wcale od tych grzałek lepsze nie jest.

 

Te 12kW to i tak za mało, x2 by się przydało a to już 1k i w dodatku samą grzałkę to sobie mogę wsadzić...ale nie do bufora, bo już na głucho zamknięty.

Jest jeszcze coś takiego: http://allegro.pl/kospel-epvb-grzalka-zespol-grzejny-zbiornik-24kw-i3141225242.html tylko jeszcze wykombinować jak to podłączyć.

Bo tam chyba jest wejście i wyjście wody, dołożyć pompę i jeszcze jakieś sterowanie by trzeba dorobić czasowe i temperaturowe. Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Na wstępie muszę się przyznać że jeszcze kilka dni temu nie wiedziałem ze istnieje coś takiego jak bufor. W związku z tym że firma która będzie robić mi instalacje zaproponowała mi zastosowanie bufora, bardzo szybko próbuje się dokształcić w tym temacie,

 

Dla niemających czasu:

http://domkopedia.pl/index.php/Bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...