Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Tak właśnie to ten syfon. Niestety ale zdjęcia nie mogę zrobić bo wszystko mam zabudowane.

czy moglbys naszkicowac jakie wymiary ma ten syfon? Czy poczatkowo napedzasz go pompka czy od razu rusza w grawitacji? W tym syfonie dales luki, kolana? moglbys sie podzielic jak go dokladnie zrobiles i co laczy, w jakich punktach? Mysle, ze nie tylko ja jestem zainteresowany. Temat syfonu byl juz poruszony, bodajze Cruz narzekal, ze u niego to nie dziala. Jesli dziala u Ciebie to tylko replikowac? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja tez czytalem o tym syfonie i szukalem odpowiedzi. Wynik nie jest prosty i zalezy nawet od tego jaka masz kotlownie i jak tam jest cieplo/zimno.

Ja postanowilem ze zrobie maly "syfonik" tak na 0,5m ale poza tym dam jednak zawor klapowy na powrocie coby grawitacje uciac gdy nie bede palic.

Zawor nie kosztuje duzo wiec chyba to idealne rozwiazanie. Syfon zas gdy jest bardzo dobry to potrzebuje pompki do rozruchu a gdy slabszy to nie zabezpiecza przed rozladowaniem...troche loteria i zalezna nawet od temperatury w kotlowni....ja zatem zrobie jak napisalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglbys naszkicowac jakie wymiary ma ten syfon? Czy poczatkowo napedzasz go pompka czy od razu rusza w grawitacji? W tym syfonie dales luki, kolana? moglbys sie podzielic jak go dokladnie zrobiles i co laczy, w jakich punktach? Mysle, ze nie tylko ja jestem zainteresowany. Temat syfonu byl juz poruszony, bodajze Cruz narzekal, ze u niego to nie dziala. Jesli dziala u Ciebie to tylko replikowac? :)

 

Ogólnie to syfon zrobiłem w pierwszej wersji. Działa ale nie w pełnym zakresie temperatur i uzależniony jest od nabicia bufora. Aby wyeliminować te niedogodności zastosowałem na powrocie zawór zwrotny klapkowy.

Działający u mnie schemat postaram się narysować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Syfon zas gdy jest bardzo dobry to potrzebuje pompki do rozruchu a gdy slabszy to nie zabezpiecza przed rozladowaniem...troche loteria i zalezna nawet od temperatury w kotlowni....ja zatem zrobie jak napisalem.

 

Syfon mam 2m. Grawitacja rusza sama ale rury 6/4"

 

 

Edit:

 

Zrobiony na szybko mój schemat. W miarę realnie odwzorowuje układ.

Kocioł bufor syfon.jpg

Edytowane przez robdk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak pobieżnie patrząc chyba nie wzięto dodatkowych czynników:

- zachmurzenie

- nieidealne usytuowanie solara,

- latem podaż ciepła przekracza popyt

- 45% dotacji nie oznacza że się zapłaci 55%, tylko więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze rozmowa toczyla sie typu :

tatanka : nie oplaca sie

herakles :jestes w bledzie

a potem link od tatanka ktora mowila ze sie nie oplaca...zatem chyba mial udowodnic ze sie nie oplaca....albo ja czegos nie kapuje :lol2:

 

Nie zauważyłeś tego, że nawet firma zajmująca się sprzedażą kolektorów, naciągając wszelkie możliwe fakty poza granice tolerancji, ma problem z udowodnieniem, że kolektory są "opłacalne". Średni czas zwortu kosztów inwestycyjnych (czyli wyjścia na "zero") wynosi tam ok. 5 lat i to mimo, że policzyli znacznie większą dotację niż w rzeczywistości można dostać oraz co najważniejsze, że milcząco zakładają tam, że słońce świeci zawsze wtedy kiedy potrzebna jest ciepła woda (czyli najbardziej zimą). Poza tym niczego "podejrzanego" tam nie ma... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podumowując to życie się nie opłaca.....

 

PZDR

 

Qter

 

P.S.

Pogrzeb tym bardziej!

 

P.S.

 

A żeby było w temacie to mój bufor od pewnego czasu grzeją solary - mi sie opłaca. Nie liczę czasu zwrotu inwestycji bo to moja taka fanaberia. Wolno mi? Wolno!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam buforowcy mam prośbę, powiedzcie jak to jest ze średnicami rurek z bufora do zaworów mieszających. Czy na C.O(podłogówka 1000m pexa, od trójników już poleciałem do rozdzielaczy pexem 25 ) jak polecę do mieszacza i pompy standardowo na 1calu będzie ok czy trzeba by przejść na przynajmniej 1 1/4cala i zapodać zawór na 1 1/4 i redukcję na pompę czy może jednak ten 1cal. I podobna sytuacja z CWU. Króciec na 3/4 cala i zawór tak samo czy może przejść na 1cal, a samą cyrkulacje polecieć 3/4 cala czy 1,2cala spokojnie wystarczy? Pozdro Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjście z bufora na c.o. wystarczy 1' w zupełności, takie też wszystkie zabawki kup,

cwu jak rozumiem masz już wyjście 3/4' wiec przy tym pozostań, przechodzenie na cal z 3/4 jest bez sensu, a pół cala to chyba za mało, zrób 3/4 na wodzie i 1/2 na cyrkulacji

 

edit: o, zanim się przybrałem to już Adam mnie wyprzedził ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...