Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A tak z Waszego doświadczenia przy składaniu wszystkich klocków do kupy w kotłowni. Jest jakaś różnica w łatwości wykonania, cenie lub dostępności poszczególnych klocków w stosunku do wyboru zawory z GW lub z GZ. Któreś z nich łatwiej połączyć z rurkami czy bez różnicy.

 

I jeszcze jedna rzecz, rurki od bypasa z mieszaczy do C.O i C.W.U polecieć dokładnie taką samą średnicą co reszta czy jest tu jakiś myk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadnie Ci na podłogę element z GZ i szlag Cię trafia przy próbie poskładania, bo "zaskoczyć" nie chce...

:lol:

Różnicy nie ma żadnej...

Potrzebne są oba rodzaje gwintów.

 

Poleciałbym ta sama średnicą...

Jak już na warsztacie wszystko p[porozkładane....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GW czy GZ wychodzi podczas składania całej układanki, po prosyu wstawiasz co trzeba i wychodzi ze zawór na rurze więc GW (przynajmniej z tej strony), zawór za jakimś zwrotnym czy trójnikiem (czyli za czymś z GW) to pasuje Ci GZ zamiast pchać nyple

no i nie zapminaj jeszcze o istnieniu zaworów śrubunkowych, czasem warto logicznie przemyśleć co i gdzie moze być w instalacji potrzebne do rozpięcia bezproblemowego, bez rozwalania całej kotłowni czy cięcia rur

ja mam taki luksus że pod bokiem jest zaprzyjaźniona hurtownia hydrauliczna, biorę od nich co mi trzeba i dużo na zapas a po robocie zwracam to co zostało i się rozliczamy, poszukaj w okolicy, wiele hurtowni i sklepów tak robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie czy dobrze to układam.

wyjście z bufora na C.O i dalej po kolei za zasilaniu: bufor-----zawór odcinający-----zawór zwrotny-----zawór 3d-----filtr skośny-----pompa------zawór odcinający-----trójnik do rozdzielaczy

 

powrót z podłogówki: trójnik----zawór odcinający-----trójnik do bypasa z zaworu 3d----na bypasie zawór zwrtny????-----zawór odcinający-----bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img853.imageshack.us/img853/1909/cwuicyrkulacja.png

 

Mam prośbę, kiedyś już taki schemat był rozpatrywany na forum bodajże przez NJerzy i Piczmana w stosunku do jego instalacji. Z tego co pamiętam chyba do końca nie doprecyzowali czy wszystkie trzy zawory zwrotne muszą być. Spójrzcie i powiedzcie czy może tak być, czy może coś trzeba dodać lub wywalić. Pozdro

 

lub ten

http://img826.imageshack.us/img826/1039/schematcwu.png

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ciąg dalszy z frontu robót.

Przez jedną sobotę panowie spawacze zamykali mi niepotrzebne otwory i wspawywali mufki.

Wczoraj lutowane były wężownice solarna i do cwu.

Szczelność sprawdzaliśmy nabijając do ok. 6,2 atm i czekaliśmy około 15 min. Wskazówka ani drgnęła. Instalator stwierdził, że przy tak małej ilości powietrza jakikolwiek spadek byłby zauważalny.

Zamieszczam zdjęcia i czekam na jakieś komentarze bo w następną sobotę będę bufor zamykał. Jeśli coś jest źle mam szanse poprawić.

Czy ktoś ma jakieś grzałki godne polecenia (link) do mojego bufora? Przewidziałem na nie 3 otwory w dennicy

IMAG0556.jpg

IMAG0565.jpg

IMAG0567.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakupiłem materiał na swój bufor.

 

Kupiłem zasobnik typu ZCW 750 l z tej aukcji: http://allegro.pl/zasobnik-cieplej-wody-i3188765015.html Kupiłem ten niebieski, czerwony nadal jest dostępny. Dla zainteresowanych tu jest dokumentacja: http://www.thermo.pl/produkty/zcw/zcw_rys.html Cena 950 zł wydaje mi się bardzo atrakcyjna.

 

Zbiornik jest z rozsądnej grubości blachy ok. 4-5 mm, czyli jest bardziej solidny niż te z blachy 2-3 mm i nie tak ciężki jak te od gazów technicznych, gdzie ścianka ma 8-10 mm. Przy masie około 160 kg i wysokości 165 cm (bez nóg) udało mi się go wtargać na poddasze (czerwony jest wyższy: ok 180 cm bez nóg, masa 190 kg). Zależało mi na niskim zbiorniku i z tego względu tylko 750 l.

 

Uprzedzając pytania tych co zajrzeli do dokumentacji, zbiornik zamierzam postawić do góry nogami. Wewnętrzna rura (po lekkiej modyfikacji) posłuży za miejsce zamocowania grzałki elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ciekawa propozycja, cena super, ale tak upewniając się zapytam: w tych zbiornikach nie ma żadnej wężownicy, a żeby jakąś samemu wsadzić, to trzebaby ciąć zbiornik? Szkoda, że to tak daleko ode mnie.

 

Ja jechałem z Łodzi. Wyprawa na cały dzień, szczególnie, że na miejscu są dwa namioty z różnym fajnym badziewiem hydraulicznym, które można sobie do woli przeglądać. Kupiłem sobie jeszcze parę termometrów (6,50 zł szt) i manometrów (7 zł/szt).

 

Ten zasobnik oryginalnie służy do stabilizacji temperatury, stąd taka dziwna konstrukcja. Nie ma w nim żadnej wężownicy i nie planuję żadnej wkładać do środka. Solary domowej roboty zamierzam podłączyć bezpośrednio i opróżniać na zimę.

 

CWU będzie z zewnętrznego wymiennika zasilanego z bufora grawitacyjnie - albo wydłubię coś sam, albo zastosuję jakiegoś przewymiarowanego JADa. Żeby grawitacja z JADem zadziałała trzeba go niestety podłączyć odwrotnie niż jest to zalecane, czyli CWU dać przez rurki, a bufor podłączyć do płaszcza. Niestety aby to trochę podziałało w takiej konfiguracji, przed wymiennikiem należałoby zastosować jakiś zmiękczacz wody. I tak planowałem coś takiego. Tylko teraz dałbym zmiękczacz tylko na nitce doprowadzającej wodę do wymiennika, ustawiony na maksymalne zmiękczanie. Problemem jest pralka, gzie warto by podawać wodę miękką, a większość nie jest przystosowana do zasilania wodą ciepłą i zimną (może należałoby dać drugi zmiękczacz, na zimnej wodzie ustawiony na jakąś niezerową twardość, ale to jest podwójny koszt).

 

Myślałem też, o takim grawitacyjnym "jadzie" własnej roboty, o płaszczu z rury stalowej, o średnicy powiedzmy 150 mm, a wewnątrz układ rurek z twardej miedzi fi 15, ale nie wiem, czy będzie to miało jakąś sensowną wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego sześć sztuk.

Ścianka 3,2...

Dla moich potrzeb podwyższałem je do 2m

Łączę je równolegle jako dolny zasobnik zładu.

Nad nimi będzie ten "właściwy" z fabryką w środku...

 

To stabilizator CWU (uśredniacz temperatury).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest pralka, gzie warto by podawać wodę miękką, a większość nie jest przystosowana do zasilania wodą ciepłą i zimną (może należałoby dać drugi zmiękczacz, na zimnej wodzie ustawiony na jakąś niezerową twardość, ale to jest podwójny koszt).

 

Cholera, rozwiązaniem jest poprowadzenie oddzielnej rury z gałązki dla CWU, za zmiękczaczem, a przed wymiennikiem. Tylko teraz to już trochę za późno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego sześć sztuk.

Ścianka 3,2...

Dla moich potrzeb podwyższałem je do 2m

Łączę je równolegle jako dolny zasobnik zładu.

Nad nimi będzie ten "właściwy" z fabryką w środku...

 

To stabilizator CWU (uśredniacz temperatury).

 

Adam M.

 

Jaka pojemność, waga? Który producent? Instalmet, Thermo, czy jakiś inny?

 

Grubości ścianki nie mierzyłem, tylko paluchami "oszacowałem". Do mojego Instalmeta nigdzie nie mogę znaleźć dokumentacji. Wysokości mierzyłem używając miarki i poziomicy. Masę mojego zbiornika oszacowałem na podstawie tabliczki znamionowej tego drugiego i wrażenia ciężaru przy próbie obrócenia jednego i drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...