Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pozdrawiam forumowiczów.

Wątek zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem się zarejestrować :D

 

Zaczynam budowę domu jednorodzinnego około 170m2 + garaż. Piętro plus użytkowe poddasze.

Ściany silka 24cm + 20 cm styro, w dachu 30 cm wełny, podłoga 20cm perlit + 10cm styro., fundamenty 10cm XPS

 

Po przejrzeniu tego wątku planuję zastosować następujący system ogrzewania:

 

- ogrzewanie wyłącznie podłogowe

- piec gazowy kondensacyjny + piec na opał stały ( eko-groszek/owies) + solary i być może nadmuch z kominka (skoro i tak ma być to niech grzeje)

 

Do tego bufor około 1500l, który będzie nad garażem na poddaszu. Z kotłowni to będzie około 5 - 6 m rury.

Czy (pomijając solary) da radę spiąć to wszystko tak aby działało grawitacyjnie? Martwi mnie to, że bufor będzie na poddaszu i do tego przesunięty około 2 metry w bok w stosunku do kotłowni (stąd te długie rury piec-bufor)?.

Czy wielkość bufora do powierzchni ogrzewanej będzie wystarczająca, aby grzać przynajmniej przez 24h po naładowaniu?

Czy nieogrzewany strych o dobre miejsce na taki bufor ( może lepiej upchnąć go w kotłowni)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, z tym że kotłownia będzie miała niecałe 10m2. Nie wiem czy zmieszcze w niej dwa piece i bufor.

No i grawitacji nie będzie - przynajmniej na poddaszu :/

 

Co do nacisku to myślałem wzmocnić strop w tym miejscu, ale z tym zimnym strychem to pomysłu nie mam ( chyba tylko grubszą izolację bufora, bo tu miejsca na to będzie sporo).

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A porównując te dwie weżownice przy tym samym przepływie i gradiencie która bedzie bardziej efektywna

 

Ja mam taką wężownicę (2x12mb fi 15 nawinięte na stożek). Mam 3 panele po 2.5 m2 i temperatura po wymienniku jest zawsze równa temperaturze wody na dnie baniaka nawet jak po solarach wychodzi 83C i przepływ ok. 4 l/min to daje radę schłodzić te 65C do 40C - więc spokojnie wystarcza dla źródła 7 kW i uzyskuje dobrą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MikeB jakie będziesz miał zapotrzebowanie? Bo domek planujesz przyzwoicie docieplić. Jeżeli bryła budynku będzie rozsądna i unikniesz większych mostków cieplnych to zapotrzebowanie nie będzie takie duże, żeby ładować tam dwa piece, bufor i pewnie rekuperator (

? )

 

Zapotrzebowania jeszcze nie znam, bo projekt dopiero powstaje. Uzgadniam ostatnie rzeczy ( okna dachowe , wzmocnienia stropu pod bufor etc).

Dom będzie dosyć duży (kubatura ponad 700m3), okien też nie mało i do tego wszędzie podłogówka - dlatego pomyślałem o buforze. W opcji jest jeszcze konfiguracja piec gazowy + pompa ciepła. Wentylacja w tym momencie planowana - grawitacyjna.

Dwa piece ze względów praktycznych - mam gaz ziemny w drodze, oraz 3ha pola które mogę obsiać owsem. Dodatkowo trochę lasu.

Teraz kombinuję jak to wszystko pożenić żeby było wygodnie, tanio i ciepło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Przeglądam ten temat od ponad tygodnia jednak 446 stron robi swoje. Chcę ponowić prośbę/pytanie. Bo nie które posty są bez zdjęć, albo zdjęcia są już niedostępne. Jak mam zaprojektowac kotłownie z buforem z piecem na drewno.

Jestem na etapie projektowania kotłowni. Jestem zainteresowany oczywiście buforem.

I od początku dom 155m2 powierzchni użytkowej, ocieplony 15cm styropianu grafitowego i poddasze ocieplone 25 cm wełny.

Chce wstawić piec na drewno (tani dostęp do drewna) bufor 1500l ( większy mi nie wchodzi, a nie wiem czy i takimi wejdzie) oraz chcę zamontować bojler CWU dwupłaszczowy taki 200 - 300l tak, żeby w lato nagrzać wodę na 2-3 dni.

Bufor bez wężownic, beż żadnych solarów. Bardzo proszę o podpowiedź jak to zamontować. I ewentualnie czy coś innego mi doradzicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bufor bez wężownic, beż żadnych solarów. Bardzo proszę o podpowiedź jak to zamontować. I ewentualnie czy coś innego mi doradzicie ?? "

 

Dobrze by było, abyś raz jeszcze ten wątek poczytał...

PO CO Ci bufor przy TAKICH założeniach?

- Bo inni mają?

Czego od tej kotłowni wymagasz?

JAK ona ma pracować?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewo mam gdzie przechowywać, stoi już piękna szopa.

Bufor po to żeby nie inwestować w jakieś wymienniki ciepła tylko móc palić w piecu przy pełnej mocy kotła a potem korzystać z zmagazynowanej ciepłej wody.

Chcę to podłączyć tak żeby móc żeby w lato nie grzać bufora a tylko bojler dlatego chce zamontować trochę duży bojler.

 

A piec zgazowujący trochę za drogi dla mnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuduj dwa domy.

Jeden na zimę z dobrym ogrzewaniem...

Drugi na lato z dobrym chłodzeniem.

Nie chcesz wymienników ciepła...

Bojler to wymiennik.

Do tego - gówniaty, bo kamieniem zarasta.

Czemu chcesz mieć DWA magazyny ciepła?

Do tego - jeden kulawy (ten bojler).

Chyba jesteś jeszcze jednym przypadkiem człowieka, którego BOLI posiadanie latem prawie tygodniowego zapasu ciepła dla CWU...

 

Czy zdajesz sobie sprawę z tego jak trudno jest kotłem przystosowanym do grzania sporej ilości wody wybździć te trochę ciepełka dla bojlera?

Postaw kocioł i bufor a obok kociołek i bojlerek.

Latem będziesz palił w tym maluchu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wymiennik ciepła chodziło mi o taki do zabezpieczenia instalacji CO przed zagotowaniem wody.

I dla tego pisze na forum żeby się dopytać mądrzejszych od siebie jak powinno się to prawidłowo wykonać.

Co do 2 domów, na razie mam braki funduszy na dokończenie jednego o drugim na razie nie myślę :) chyba że ktoś poda mi 6 numerów do totka.

To już wiem że nie powinno się wstawiać bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...