Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Instalacja z ekogroszkiem daje radę na maks. temperaturze 45 stopni zimą. Dobrze ocieplony dom. Latem z kolei CWU grzane musi być grzałką, bo nie chce się ekogrocha rozpalać do tego celu. Czyli PC powinna spełnić swoje zadanie.

Czyli rozumiem że podpiąć 1 płaszcz bufora do ekogroszka (zamiast grzejników), a 2 płaszcz bufora do pompy ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tranzystorkiem to przesadziles. Straty na tranzystorze sa duzo mniejsze od mocy przelaczanej. Np taki MOSFET BUZ74A jesli bez radiatora straci na strukturze ze 3W to jest sfajczony. Przy 1W pewnie temp bedzie mial powyzej 100C a powierzchnie ma ze 2cm2 czyli dT=100C S=2cm zatem wychodzi 50W/m2*K - wartosc ok dla powietrza ale na granicy.

 

oops..pomylilem sie. wychodzi inaczej 5kW ? a nie powinno. sprawdze to pozniej bo teraz musze wyjsc :( Pewne jest ze powinno byc mniej bo powietrze ma chyba okolo 30W/m2*K

Zostawiam to napisane bo w miedzyczasie ktos moze znalesc blad :)

 

co do punktow na charakterystyce to ja ich nie widze a dokladniej to nie o to pytalem i nie w tym problem.

Mamy Wspolczynnik konwekcyjny wnikania ciepla razy powierzchnia razy roznica temperatur. Wspolczynnik co prawda zalezy od temperatury ale od 30 do 70C pewnie nie zmieni sie wiecej jak o 30%.

Moje pytanie to : Jaki jest ten wspolczynnik ? 75 czy 200W/m2*K

 

liczy sie to wlasnie z prandtla grashofa etc i dlatego mialem nadzieje ze ktos policzy bo ja daaawno to w szkole mialem i sie wtedy za bardzo nie przylozylem....zatem wiedza uleciala a potrzebna mi teraz :(

 

 

ok, powracam.

 

Co do tranzystora to jest tak : Rth=75K/W zatem dla 1W mamy dT=75C. powierzchnia to okolo 3cm2. Zatem dla 1m2 wyjdzie P=3333,33W ale dT=75 wiec wspolczynnik wnikania ciepla wychodzi 44,44 - to jest wartosc ok. Nie wiem jak ja to liczylem ze mi takie glupoty powychodzily. Pewnie w pospiechu mi tak wyszlo :)

 

Wracajac do wody to znalazlem pare zadan gdzie licza wezownice z glikolem i przyjmuja tam zawsze wspolczynnik 220W/m2*K albo 250W/m2*K zatem pewnie jest okolo 250W/m2*K ale dla wezownic solarnych staraja sie przewymiarowac i stad ten problem.

Jesli jednak ktos bedzie mial czas i ochote policzyc to ja chetnie sie dowiem mimo ze przyblizona wartosc 250W/m2*K powinna mi wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w temacie solarów,

Mam bufor 1200 litrów, ok 7,5 m2 solarów i wężownica do solarów 2x12mb fi 15 zawinięte w storzek. Na tym lejek z rurą wznośną dn 150 z ponacinanymi otworami.

 

Obserwacje:

Woda na wyjściu z wężownicy ma zawsze temperaturę zbliżona do temperatury dna baniaka (max ok 2C róznicy), no i u mnie na dnie mam wode najzimniejszą przez cały czas ładowania.

W słoneczny dzień w południe nawet jak na solary idzie 30C to wychodzi z nich 75-80C przy przepływie 4l/min.

Pierwszego słonecznego dnia wieczorem w środku baniaka mam 55C, drugiego 63C trzeciego 70C do czwartego jeszcze nie doszedłem bo zawsze pada deszcz (ot takie lato).

To co mnie niepokoi to fakt wyrównywania sie temperatur góra dół baniaka po nocy. Wieczorem po wszystkich kompielach jest na dole 23 a na górze 65, rano na dole 48 a na górze 55. i to w znaczący sposób ogranicza sprawnośc solarów. Przy zbiorniku sklepowym takim 300-400 l startuje się rano od 10-20 C więc uzyski sa duzo lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na styku?

 

przeciez w przypadku tranzystora mowimy o wspolczynniku przenikania do powietrza a w przypadku wezownicy o przenikaniu do wody.

Jakim styku zatem ? Styk oczywiscie tez sie da policzyc ale po co ? przeciez o buforach mowimy. W buforze sa wezownice i aby moc je obliczyc potrzebny wspolczynnik przenikania do wody. Z tego co policzylem to do powietrza wyszedl 44W/m2 a do wody sie doszukalem i wynosi okolo 250W/m2*K.

Jesli masz ochote, to policz sobie styk...mi to nieopotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kawiarz.

 

Moze masz za slaba izolacje ? albo za duzo blachy ?

Zbiornik powinien sie ulozyc chyba lepiej. Opisz konstrukcje zbiornika czyli kasztalt (wys/szer/grubosc scianek izolacja etc). Moze gdzies tu jest problem ?

 

ps

4l/min=240l/godz przy dT=50C daje okolo 11kW mocy. Gratuluje solara :)! Pochwal sie jaki to i ile ich.

7.5m2 powinno dac gora 4kW a w jakis super ekstremalny dzien to moze 5.

 

Wezownica twoja jest bardzo mala - okolo 1m2. Zatem przy dT=25C powinna odprowadzic max 6-7kW...hmm. Podaj wiecej dokladnych danych. Moze jednak bede musial sobie wzorki poprzypominac bo cos mi nie pasuje.

 

 

oooo. po chwili zastanowienia i przeczytaniu tego

Pierwszego słonecznego dnia wieczorem w środku baniaka mam 55C, drugiego 63C trzeciego 70C

 

juz widze gdzie problem. zawyzyles temperatury na solarze. Wedlug wzrostu temp w buforze wszystko sie zgadza.

Twoj solar w szczycie daje 5kW. Podane przez Ciebie temperatury na solarze sa niedokladne :)

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dam czujnik w srodku to wedlug mnie (bufor 3.5m3) nagrzeje wode do niecalych 40C zakladajac kolektory o mocy maksymalnej 4.5kW czyli np 3 plaskie lub 2 rurowe. No chyba, ze dam ich wiecej i wtedy nagrzeje mi 3/4 bufora.

Moze jakis inteligentniejszy sterownik ?

niech np mierzy 2 temperatury : na gorze i na dole bufora (no i oczywiscie na solarze).

wlacza sie gdy temp na solarze wieksza od dolu bufora o 10C ale na minimalnej predkosci i predkosc zwieksza dopiero wtedy gdy temperatura na solarze wieksza o 10C niz na gorze bufora.

 

Ale takich nie ma i trzeba bedzie rzezbic samemu :(

 

Jak byś wiedział dlaczego akurat w bojlerach solarnych czujnik temperatury jest przypadkowo (przeważnie) w połowie to może być głupot nie pisał.

 

PS zrealizowałeś już któreś swoje rewolucyjne/nowatorskie rozwiązanie.

PS2 widzę że już wolisz zwykłe solary zamiast FV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mnie niepokoi to fakt wyrównywania sie temperatur góra dół baniaka po nocy. Wieczorem po wszystkich kompielach jest na dole 23 a na górze 65, rano na dole 48 a na górze 55. i to w znaczący sposób ogranicza sprawnośc solarów. Przy zbiorniku sklepowym takim 300-400 l startuje się rano od 10-20 C więc uzyski sa duzo lepsze.

 

Czy rozwarstwienie zładu ma aż taki zasięg? Czy może gdzieś coś jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś wiedział dlaczego akurat w bojlerach solarnych czujnik temperatury jest przypadkowo (przeważnie) w połowie to może być głupot nie pisał.

 

PS zrealizowałeś już któreś swoje rewolucyjne/nowatorskie rozwiązanie.

PS2 widzę że już wolisz zwykłe solary zamiast FV

 

poczatku nie komentuje bo jest poza tematem a co do PV (bo FV to chyba faktura vat ? :) ) to spiesze doniesc ze zdania nie zmienilem i dlatego mi te obliczenia potrzebne. Moj eksperyment sie wykonuje i zbieram dane. Robie sobie takze porownanie do kolektorow. Aby obliczyc uzyski teoretyczne i porownac potrzebuje wlasnie takich "dziwnych" informacji. Informacje te przydadza sie tez i innym i nie sa glupotami bo wszak wezownice kazdy powinien sobie jakos przynajmniej oszacowac. Podobnie jest ze sterownikiem. Warto zastanowic sie jak powinien dzialac i dlaczego. Moim zdaniem nie jest glupota myslec i sie zastanawiac lecz bezmyslnie przyjmowac to co jest podane bez zastanowienia sie czy to jest prawidlowe.

 

p.s. Wynikow na razie nie opisuje i nie udostepniam bo nie skonczylem a wychodza dosc kontrowersyjnie. Jak skoncze to podziele sie wiedza. Na razie mozna sobie zobaczyc np zbierane naslonecznienie....ale to malo przydatne :)

http://85.14.98.1:90/mrtg/solar.pw.html

oraz

http://85.14.98.1:90/mrtg/solar1.pw.html

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...