Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

poczatku nie komentuje bo jest poza tematem

 

Przepraszam a kto się zastawiał gdzie umieścić czujnik temperatury?

 

Wymyślasz nowe teorie zamiast po prostu przeanalizować dlaczego tak a nie inaczej problem jest rozwiązywany przez innych. Siat się jakoś kręci więc nie trzeba go zakręcać w drugą stronę. Przypadkowe dane podstawione do przypadkowego wzoru z komentarzem o zupełnie innym zagadnieniu nie udowodnią zasadności zmiany jego kierunku (świata).

 

PS gdy naście lat temu byłem zielony z linuxa to tez bawiłem się mrtg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja sie zastanawialem pare stron temu i problem rozwiazalem. Teraz tematem byl wspolczynnik przenikania ciepla z wezownicy do wody a to calkiem inny temat juz nie mowiac ze poprzedni zostal skonczony. Aby uzyskac wysoka wydajnosc to termometr powinien byc na dole i na gorze a w srodku mozna dac tylko przy sterowniku, ktory nie obsluzy 2 szt termometrow.

Ciesze sie ze sie bawiles mrtg gdyz wiesz zatem ze jest to idealne i najprostsze narzedzie do takich wykresow i zbierania danych :)

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja cwu.jpg

 

Witam, mam prośbę czy możecie mi wyjaśnić dokładnie sposób działania cyrkulacji CWU na załączonym schemacie. Kiedyś chyba N Jerzy coś podobnego omawiał z Piczmanem przy okazji jego kotłowni ale nie jestem pewien. Chodzi o wyjaśnienie pracy zaworów zwrotnych jakie zadanie mają na danych nitkach. Aha jakie te zawory zwrotne zapodać, klapkowe czy te ze sprężyną. Za pomoc wielkie dzięki, a pytam bo zanim coś zrobię lubię wiedzieć jak coś działa.

 

schemat cwu.jpg

 

Czy może ten układ będzie mądrzejszy.

 

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, czy przy przepływowym grzaniu CWU należy na rurce od wężownicy już po za buforem zapodać zawór bezpieczeństwa na. 6bar w celu kompensacji ewentualnego wzrostu ciśnienia wody w wężownicy podczas jej podgrzewania w buforze czy może naczynie przeponowe było by lepszym rozwiązaniem lub nie ma co sobie łba zawracać i np. grupa bezpieczeństwa za wodomierzem wystarczy. Pozdro

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w temacie solarów,

Mam bufor 1200 litrów, ok 7,5 m2 solarów i wężownica do solarów 2x12mb fi 15 zawinięte w storzek. Na tym lejek z rurą wznośną dn 150 z ponacinanymi otworami.

 

Obserwacje:

Woda na wyjściu z wężownicy ma zawsze temperaturę zbliżona do temperatury dna baniaka (max ok 2C róznicy), no i u mnie na dnie mam wode najzimniejszą przez cały czas ładowania.

W słoneczny dzień w południe nawet jak na solary idzie 30C to wychodzi z nich 75-80C przy przepływie 4l/min.

Pierwszego słonecznego dnia wieczorem w środku baniaka mam 55C, drugiego 63C trzeciego 70C do czwartego jeszcze nie doszedłem bo zawsze pada deszcz (ot takie lato).

To co mnie niepokoi to fakt wyrównywania sie temperatur góra dół baniaka po nocy. Wieczorem po wszystkich kompielach jest na dole 23 a na górze 65, rano na dole 48 a na górze 55. i to w znaczący sposób ogranicza sprawnośc solarów. Przy zbiorniku sklepowym takim 300-400 l startuje się rano od 10-20 C więc uzyski sa duzo lepsze.

 

jakie masz solary ??

 

masz ustawiona duza delteT

 

ile masz czujek temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie - tylko nie piszcie "a przeczytaj sobie ostatnie 400 stron wątku, to będziesz wiedział" :-)

 

Czy można podłączyć bufor CO na zasilaniu przed grzejnikami, żeby ciepła woda z kotła wpływała do bufora i dalej przepływała przez niego do grzejników.

 

Cel: zwiększenie pojemności wodnej (cieplnej) układu.

 

Zamierzam podłączyć do płaszcza bufora powietrzną pompę ciepła jako dodatkowe źródło ogrzewania, gdy kocioł na ekogroszek wyłączony.

 

Można w ten sposób (bufor CO zwiększający pojemność układu, jako wymiennik ciepła z pompy ciepła), czy koniecznie trzeba kupić zasobnik z 2 płaszczami i do jednego podłączyć pompę ciepła, a do drugiego kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 nie musisz czytac. Wystarczy zebys zalapal ideologie rozwiazania....pewnie 3-4 pierwsze wystarcza ....grrrr.....jak mozna byc az tak leniwym ?

 

Jesli nie masz czasu na przeczytanie paru postow, to wez i zatrudnij fachowca....bedziesz wtedy mial na pewno zrobione ale tez masz 90% szans ze nie tak jak bys chcial.

 

Jak mozna taki post napisac ? Oczekujesz, ze ktos tu zrobi za ciebie cala robote ?

My tu sie staramy dzielic wiedza a nie pomagac komus kto mysli, ze mu sie nalezy :p

 

Wez i czytaj i nie ma zmiluj i nie prubuj nawet powiedziec, ze to za duzo. Jak juz przeczytasz ze 4 razy to wtedy mozesz powiedziec ze nie znalazles ale nie wczesniej.

Twoje pytanie jest tak banalne, ze rozklada na lopatki.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herbatniku patrz:

 

Nie napiszę, ale przeczytaj pierwszy post :p

Krótka zwięzła odpowiedź wyczerpująca w 100% zadane pytanie, nakierowująca pytającego na dokładnie właściwy post, w którym opisane są wszystkie zagadnienia o które pytał.

 

 

 

400 nie musisz czytac. Wystarczy zebys zalapal ideologie rozwiazania....pewnie 3-4 pierwsze wystarcza ....grrrr.....jak mozna byc az tak leniwym ?

 

Jesli nie masz czasu na przeczytanie paru postow, to wez i zatrudnij fachowca....bedziesz wtedy mial na pewno zrobione ale tez masz 90% szans ze nie tak jak bys chcial.

 

Jak mozna taki post napisac ? Oczekujesz, ze ktos tu zrobi za ciebie cala robote ?

My tu sie staramy dzielic wiedza a nie pomagac komus kto mysli, ze mu sie nalezy :p

 

Wez i czytaj i nie ma zmiluj i nie prubuj nawet powiedziec, ze to za duzo. Jak juz przeczytasz ze 4 razy to wtedy mozesz powiedziec ze nie znalazles ale nie wczesniej.

Twoje pytanie jest tak banalne, ze rozklada na lopatki.

 

Stos akapitów zbędnego pier.....nia. Komu się chce czytać te wypociny. Jak już musisz to napisz chociaż wierszem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie mogę znaleć odpowiedzi na pytanie - czy za kotłem na zasilaniu grzejników mogę wstawić zbiornik z płaszczem? Ze zbiornika wylot dalej do grzejników. W płaszczu ciepły glikol z pompy ciepła. Jak wyłączony kocioł - grzeje pompa ciepła. Jak wyłączona pompa ciepła, grzeje kocioł.

Bufor szeregowo - jakby taka gruba rura z płaszczem.

Na mój mały rozumek może tak być, ale pytam fachowców. Nie znalazłem takiego zapytania ani odpowiedzi w sieci.

Czytałem pierwszy post, dotyczy czego innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj, proste ma być. Zasilanie ze źródeł ciepła do góry bufora, powroty do dołu. Zasilanie grzejników u góry, powrót z grzejników u dołu.

Po co komplikować układ. Jeszcze raz przeczytaj pierwszy post, bo go nie zrozumiałeś.

 

No ale jak połączyć te 2 zródła ciepła: kocioł i pompę ciepła w jednym układzie z buforem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przeczytaj pierwszy post, bo go nie zrozumiałeś.

 

Proszę o skierowanie mnie, gdzie mogę zadać to pytanie i uzyskać odpowiedz. Przeczytałem pierwszy post. Nie chcę sam robić bufora, tylko skorzystać z taniego bufora na 100-200 l z jednym płaszczem.

 

http://i43.tinypic.com/4ujdkw.jpg

 

Bufor umieszczony poziomo albo pionowo. W przypadku montażu pionowego do dołu wlot ciepłej wody z kotła na ekogroszek lub gaz. Wylot u góry do grzejników. Zakładam, że ze względu na warstwowanie temperatur wody do grzejników poleci najcieplejsza woda. W płaszczu glikol grzany pompą ciepła. Pompa ciepła (powietrze - woda) to podstawowy układ grzewczy, kocioł włączany w czasie największych mrozów.

Bufor stanowiłby: sprzęgło, zasób ciepłej wody do grzania, by pompa ciepła nie włączała się zbyt często, wymiennik ciepła glikol-woda CO.

 

Proszę o podanie odpowiedzi:

a) możesz zrobić jak na obrazku wyżej, będzie super działać

b) wez człowieku kup zasobnik z 2 płaszczami, do jednego podłącz pompę ciepła, do drugiego kocioł i po sprawie

c) a zadaj pytanie jak połączyć PC i kocioł razem na forum .......... i przestań męczyć, bo nie na temat

d) zwykle stosuje się takie rozwiązanie: ............

e) e tam, lepiej zrób jak niżej:

 

http://i41.tinypic.com/14jcn4k.jpg

 

 

Wiem, że mogę zatrudnić specjalistę, ale mam w rodzinie hydraulika, który może to podłączyć, tylko kwestia - jak? Dlatego pytam.

Zapoznałem się w Internecie z podstawowymi układami biwalentnymi, myślę że oba powyższe by działały. Pytanie, który wybrać, albo może jakiś inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla daje niska temperature a kociol wysoka. Moim zdaniem nie da sie tego polaczyc bezposrednio a laczenie z malym buforem chyba nie da odpowiedniej sprawnosci. Jesli bedzie maly bufor to pompe bedzie mozna wykorzystac tylko w momentach gdy kociol nie pracuje a jesli jest z podajnikiem to po to aby pracowal dlugo:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla daje niska temperature a kociol wysoka. Moim zdaniem nie da sie tego polaczyc bezposrednio a laczenie z malym buforem chyba nie da odpowiedniej sprawnosci. Jesli bedzie maly bufor to pompe bedzie mozna wykorzystac tylko w momentach gdy kociol nie pracuje a jesli jest z podajnikiem to po to aby pracowal dlugo:(

 

Pompa ciepła powietrzna ma grzać CWU cały rok, CO większość czasu. Kocioł na ekogroch ma być włączany w największe mrozy (takie póki co założenie), zastępując pompę ciepła.

Temperatura na grzejnikach maksymalnie w największe mrozy 45'C. Obecnie kocioł jest podłączony przez wymiennik bezpośrednio do grzejników. Myślę że wersja z zaworami zwrotnymi chyba będzie najprostsza i najskuteczniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...