Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A poza największymi mrozami, to jakie ma być "zarządzanie temperaturami", gdy grzejniki potrzebują np 30st a CWU przydałoby się 55st?

Jak to robi PC?

 

No chyba że grzejniki regulujemy ilościowo (termostatami) a nie jakościowo (temperaturą).

 

 

CWU całkiem oddzielna sprawa - nawet nie narysowałem. Przez zawór trójdrożny z pompy ciepła oddzielny układ.

 

Chodzi mi tylko, jak zrobić połączenie CO: ekogroszek + pompa ciepła + bufor ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze podlacz lepiej tak jak inni to lacza tutaj, czyli pompe do plaszcza a kociol do bufora bez wymiennika...bezposrednio (jak na pierwszych stronach watku)

Akumulacji bedzie malo bo maly bufor, ale tobie chyba nie o akumulacje chodzi tylko o polaczenie zrodel a dokladnie o przelaczanie...tylko ze ten bufor musi miec wiecej wejsc i wyjsc a plaszcz (wezownica) moze byc jeden.

Edytowane przez Herbatniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie pompę jako źródło niskotemperaturowe nezpośrednio, a kocioł poprzez wymiennik płytowy.

Z wiaderka zrobić zasobnik CWU, bo do tego został wyprodukowany.

 

Pompy nie da się bezpośrednio, bo w układzie krąży glikol, nie woda. Dam większy bufor, 300-400 L, z kilkoma wejściami, jednym płaszczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy nie da się bezpośrednio, bo w układzie krąży glikol, nie woda. Dam większy bufor, 300-400 L, z kilkoma wejściami, jednym płaszczem.

 

Po co Ci bufor? Możesz uzasadnić, jaką rolę ma pełnić w układzie, czy po prostu chcesz go mieć? Z tego co piszesz wygląda, że gdzieś przeczytałeś, że bufor jest COOL i Ty też go będziesz miał. Nie licz na cuda.

 

Po co Ci ten glikol w pompie w obiegu ciepła? Czy skraplacz pompy jest na dworzu? (skraplacz to to co grzeje, raczej jest w domu).

 

Pompa Ciepła i Kocioł z podajnikeim, to źródła ciepła, które da się wysterować przy zachowaniu wysokiej sprawności. Bufor tu jest niepotrzebny. Po prostu grzejesz tymi urządzeniami w trybie 24 godzinnym.

 

Bufor potrzebny jest np. w przypadku kotła węglowego, który ma najlepszą sprawność jak pali się na maksa. Natomiast jak się pali na węglem i puścisz to w grzejniki to się w domu ugotujesz. Dlatego przy kotle węglowym do zachowania komfortu potrzebny jest bufor.

 

Kolejne zastosowanie to przy pompie ciepła jak chcesz grzać nocną taryfą. Tzn. w nocy grzejesz a przez cały czas to ciepło chcesz odbierać, podobnie z grzaniem wody w nim prądem.

 

Do tego 300-400l może nie starczyć na mroźną noc, żeby jeszcze rano się umyć. Niektórym z tego forum w mrozy 1000l nie starczało.

 

Połącz wszystko razem bez bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci ten glikol w pompie w obiegu ciepła? Czy skraplacz pompy jest na dworzu? (skraplacz to to co grzeje, raczej jest w domu).

[...]

 

Połącz wszystko razem bez bufora.

 

 

Tak, skraplacz i cała jednostka na dworzu.

Bufor, by pompa ciepła mogła grzać bez włączania i wyłączania się co chwilę. Poza tym żeby grzała gdy zamkną się głowice termostatyczne na wszystkich grzejnikach.

Właściwie też nie jestem zwolennikiem bufora, uważam, że wystarczyłby wymiennik ciepła glikol - obieg CO.

Trudno jednak uzyskać fachową, sprawdzoną poradę w tej kwestii... Większość chyba pomp ciepła chodzi w układzie z buforem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz co to za śmieszna pompa ciepła, która ma glikol w górnym źródle (czyli obiegu co) - powietrzna z zewnętrzną jednostką o dużej mocy (do grzania co)? Jeśli istnieje ryzyko, że zamkną się wszystkie zawory odbiorników ciepła, to dla ochrony PC musisz zapewnić po pierwsze stały obieg czynnika roboczego, a po drugie odpowiednią pojemność cieplną układu, żeby pompa działała minimum kilka minut non-stop. Podpięcie PC do grzejników o stosunkowo wysokiej temperaturze zasilania i tak nie pozwoli na "wyciśnięcie" z pompy zbyt wiele, bufor (w takiej konfiguracji jak proponujesz) zepsuje to jeszcze bardziej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek ten stał się tak popularny że zauważyłem na rynku komercyjnym wyzwanie w postaci różnych fabrycznych rozwiązań niestety cholernie drogich, czy czasem producenci nie szukaja rozwiązań również na ty wątku np.

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/FC17B6E3C1831102C1257B4800361315/$FILE/DT%20Vitocell%20340-M%20SVKA%20Vitocell%20360-M%20SVSA%20%2805-2012%29.pdf?OpenElement

 

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.weishaupt-ag.ch%2Fressourcen%2Fdownloads%2F48%2Ftd%2Fwassererwaermer-energiespeicher%2F83280748.pdf%2Fat_download%2Ffile&ei=B5PpUZ_YDYXDtAb8z4HgAQ&usg=AFQjCNGIq5Zu8K_2J2axKbam7a1F_BQxxA&bvm=bv.49478099,d.Yms

 

http://www.weishaupt.pl/mainService/documents/1491/pl/pdffile

 

http://sk.rbb-stal.com.pl/sites/default/files/files/katalog-pl.pdf

 

nie wiem dlaczego ale vismann i weishaupt proponuja podłączenie bufora z kotłem przez wymiennik mowiąc że wężownica się szybko zużyje przy otwartm układzie

ale wężownice są ze stali nierdzewnej to jak się mają zużyć

Edytowane przez maciej40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska z rozpędu napełniają układ wodą "rurzaną"

Czasem wielokrotnie.

Zrzuca kamień i parametry siadają.

Znakomita większość instalatorów nie wyobraża sobie innego układu jak ciśnieniowy...

W efekcie - kocioł i bufor pracują w tym samym (mniej wiecej) pomieszczeniu a naczynie wzbiorcze kotła (malutkie) jest pod sufitem kotłowni.

Czasem jest to wygodne, ale nie tańsze!

 

Te rozwiązania nie są nowe!

Znam je od dziesięcioleci. Z praktyki.

Połączyłem tu w jednej beczce kilka znanych mi rozwiązań i dodałem kilka "moich".

Wyszła konstrukcja, która bardzo dobrze się sprawdza, pomimo tworzenia jej "tymi recami" w byle garażu.

I jest przez to odpowiednio tańsza!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można czystą po filtrze odwróconej osmozy? Mówią że ta woda jest tak czysta, że działa jak rozpuszczalnik i wymywa uszczelki.

 

od zarania świata woda jest dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. w podstawówce tego uczą, uszczelki gumowe czy inne do takich nie należą. Jeśli wymywa to na pewno nie jest czysta, a ty nie filozuj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od zarania świata woda jest dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. w podstawówce tego uczą, uszczelki gumowe czy inne do takich nie należą. Jeśli wymywa to na pewno nie jest czysta, a ty nie filozuj ;)

 

Chodziło mi o uszczelnienia. Gdzieś czytałem taką opinię, ale mam filtr osmozy i nie zauważyłem takiego zjawiska. Czyli użyję najczystszej możliwej wody, bez mikroelementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...