Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

ZenObi, taki układ może pracować tylko grawitacyjnie. Jak chcesz do niego podłączyć solary.

Podłączenie rur do tych zbiorników do prostych nie należy.

 

Ja taki zbiornik bez problemu podgrzewam do ok. 60 st. C.

 

Wodę musisz zabezpieczyć przed nadmiernym parowaniem. No i zostaje problem mrozów :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To błąd -- powinieneś umieścić ją na samym dnie bufora. Właśnie ze względu na prawa fizyki.

 

[edycja] Masz rację a ja nie -- jeśli wężownica ma odbierać energię z bufora, rzeczywiście powinna być na górze.

 

Heh, a już się przestraszyłem, że nic nie zrozumiałem z zasad fizyki ;)

 

 

ZenObi. jak zamierzasz sterować obrotami pompki? Masz może pompkę na prąd stały?

 

Nie mam, są dużo droższe niestety. Mam 3-biegową, zamierzam przełączać uzwojenia. Poza tym, potrenuję z modulacją pwm, i jakimiś triakami... ktoś na elektrodzie zrobił, i dopiero przy zmniejszeniu do 30% wypełnienia pompka zaczynała się grzać. Może też jakaś pompka do fontanny...

Ogólnie, o ile na elektronice nieco się znam, to na energoelektronice to cieniutko... Trzeba będzie się dokształcić :/

 

HenoK:

 

Dlaczego tylko grawitacyjnie? Solary na poziomie gruntu, zbiornik 2 metry niżej, w piwnicy, ciecz ganiana pompką? Układ otwarty, rurki mogę wprowadzić górą. Trochę problemu z napełnieniem solara, ale jak już będzie pełny, to woda z niego nie ucieknie na dół....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tylko grawitacyjnie? Solary na poziomie gruntu, zbiornik 2 metry niżej, w piwnicy, ciecz ganiana pompką? Układ otwarty, rurki mogę wprowadzić górą. Trochę problemu z napełnieniem solara, ale jak już będzie pełny, to woda z niego nie ucieknie na dół....
Taki układ też może być może być.

Żle się wyraziłem. Miało być nie grawitacyjnie, tylko bezciśnieniowo. Tak jak piszesz układ otwarty. Jak wprowadzisz przewody górą bedziesz miał problem z zasysaniem wody przez pompkę obiegową (utworzy się syfon). Typowe, a więc tanie pompy obiegowe wymagają min. 0,5m nadciśnienia, a przy wyższych temperaturach jeszcze więcej. Spróbuj wykorzystać dolny zawór spustowy w zbiorniku przynajmniej do pobierania wody ze zbiornika (mi się udało to zrobić, chociaż nie było to łatwe). Woda z kolektorów może trafiać na górę zbiornika.

Na ograniczenie parowania zastosowałem warstwę oleju silnikowego. Ma ktoś inny patent ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok:

 

Jako że solary są produkcji domowej, z paneli, nie będą działać w zimie. Wystarczy zrzucić płyn do zbiornika (w piwnicy jest zawsze dodatnia temperatura). Parę litrów zawsze się zmieści ;)

 

Zamierzam, po wycięciu dziury w zbiorniku i wstawieniu bebechów, zatkać ją w miarę szczelnie kawałkiem plastiku z dziurami na rury i kabelki od czujników, i obkleić porządnie silikonem. Myślę, że parowanie będzie wtedy pomijalnie małe. Raz na pół roku będzie można dolać parę litrów. Jak to się przedstawia u Ciebie?

 

Zaworu dolnego nie chciałem wykorzystywać, ponieważ zamierzałem całość obstawić płytami karton/gips i wypełnić izolacją. W przypadku awarii musiałbym odgrzebywać całość, a tak tylko usunę górę ;)

 

P.S. Co to znaczy 0,5m nadciśnienia? Czy poprawnie rozumiem, że na wejściu pompy musi być podwyższone ciśnienie? Czy problem usunie umieszczenie pompy nisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że solary są produkcji domowej, z paneli, nie będą działać w zimie. Wystarczy zrzucić płyn do zbiornika (w piwnicy jest zawsze dodatnia temperatura). Parę litrów zawsze się zmieści ;)

To jest lepsza koncepcja dla układów z przepływem wymuszonym. Mianowicie zrobić pętlę kolektora w układzie otwartym tak, by woda znajdowała się w nim tylko wtedy, gdy włączona jest pompka obiegowa. Gdy pompa się wyłącza, woda spływa do zasobnika. Tym sposobem możesz je szybko wyłączać na noc, a i jak zapomnisz jednego dnia spuścić wodę, to też problemu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że solary są produkcji domowej, z paneli, nie będą działać w zimie. Wystarczy zrzucić płyn do zbiornika (w piwnicy jest zawsze dodatnia temperatura). Parę litrów zawsze się zmieści ;)

To jest lepsza koncepcja dla układów z przepływem wymuszonym. Mianowicie zrobić pętlę kolektora w układzie otwartym tak, by woda znajdowała się w nim tylko wtedy, gdy włączona jest pompka obiegowa. Gdy pompa się wyłącza, woda spływa do zasobnika. Tym sposobem możesz je szybko wyłączać na noc, a i jak zapomnisz jednego dnia spuścić wodę, to też problemu nie będzie.

Tylko, że wtedy potrzebna jest mocniejsza pompa. Jeśli różnica wysokości między zbiornikiem, a solarem będzie duża, to ta pompa musi być już naprawdę solidna (a więc droga i/lub energożerna). Choć w sumie przy obiegu otwartym to i tak będzie musiała być spora pompka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to raczej nie bufor, tylko podgrzewacz ciepłej wody pracujący przepływowo.

600l pojemności.

 

Nic nie wyszperałem w Twoim dzienniku - mozesz napisac coś wiecej o buforze i węzownicy podgrzewacza?

 

Adam ile Twoich konstrukcji działa i jakie były najwieksze problemy?

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przestrzeni lat to z sześć czy siedem...

Problemy?

Były... Z jednym...

Transport do Poznania trzeba było uzgodnić!

Poza tym - drobne trudności.

Głównie zaopatrzeniowe. Nie wszystko było w dobrych cenach.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chce pokazać zbiornik buforowy z przygotowaniem ciepłej wody przepływowo lecz nie poprzez wężownicę a wymiennik płytowy. Główna różnica polega na wydajności ciepłej wody, przy wężownicy wynosi 16-25l/min w zależności od pojemności zbiornika, natomiast w przypadku wymiennika płytowego 35l/min bez względu na pojemność.

Wygląda to tak.

Mam nadzieję, że komuś będzie to pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

znalazłem na allegro takie cudo:

http://www.allegro.pl/item634726801_zbiornik_cisnieniowy_1000_1500l.html

Gościu chce 4 tys. za całość albo po 1500 za szt - pewnie da się jeszcze ponegocjować - pojemności są 1000, 2x1200 i 1600 litrów.

Jako że wątek "tymi ręcami" to może komuś się przyda :wink:

Pozdrawiam

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chce pokazać zbiornik buforowy z przygotowaniem ciepłej wody przepływowo lecz nie poprzez wężownicę a wymiennik płytowy.

 

Wymaga to jednak dodatkowej pompy, która musi mieć sterowanie wydatkiem stosownie do temp. w buforze i poboru wody. Przy niskiej temp. bufora zrobi niezłe zamieszanie w uwarstwieniu - widziałem wczesniej takie rozwiazania i doszedłem do wniosku że pozorna łatwośc wykonania może nie być tak łatwa.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też mogę się trochę pochwalić. Co prawda mój bufor ma koło 300l, ale na razie tylko taki miałem pod ręką ze starego hydroforu.

Wpiąłem go pomiędzy piec CO na paliwa stałe a instalację CO grawitacyjną.

Podobno się to nazywa sprzęgło wodne.

Działa dość ciekawie. Zauważyłem że wydłużył się czas palenia w piecu i ustabilizował. Dodatkowo na stabilizację pracy pieca miał Laddomat, który stabilizuje temperaturę w piecu.

Mam w planach zwiększenie tego bufora do przynajmniej 2000l.

Chcę również popracować nad procesem spalania w wiecu głównie węgla. Gdzie czytałem że dobrym sposobem jest założenie sondy lambda i sterowanie dodatkowym powietrzem wtórnym. Piec posiada sterownik i dmuchawę. Ja dorobiłem elektronikę do sterowania pompą w Laddomacie - sterowanie różnicowo-temperaturowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...