Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5660W

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanieQH,nd: 8875kWh/rok

 

 

Siema to jak już o tym gadacie to i ja może skorzystam. Powyżej zapodałem wyniki OZC dla mojej stodoły. Co to oznacza w praktyce dokładnie.

Czy mając wynik 5660W--5,66kW przekładając na energię to znaczy że potrzebuję np. wyciągać z bufora 5,66kwh w ciągu 1h żeby ogrzać moją stodołę a co dalej za tym idzie potrzebuję 135kwh zmagazynowanych w buforze co by mieć zapas na 24h. No oczywiście zależne od delta T. Dobrze to rozumię czy nie bardzo.

 

Tak, faktycznie potrzebujesz ok 135 kWh na dobę ale w Twoim przypadku dotyczy to temp zewn. -20 oC i zadnych zysków słonecznych w ciągu dnia, ogólnie takich dni jest niewiele bo jak jest solidny mróz to jest na ogół bezchmurnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ASOLT, tak wiem że to się tyczy -20*C , ale chciałem się upewnić czy aby na pewno dobrze pojemność bufora dobrałem względem swoich oczekiwań. Jeszcze jedno pytanko czy ten wynik to jest razem z zapotrzebowaniem na CWU czy tylko na ogrzewanie.

 

Jezeli chodzi o ten: "Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5660W", to tylko na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. :D

Vld, bez tej jednej literki - nie potrafisz zrozumieć o co chodzi. Przykre.

Dziękuję. Skończyłem.

Nie bierz tego do siebie, myślę że wszyscy się domyślili że chodzi o kWh, ale troszke się podroczyli. :p

 

Tu było dosyć prosto się domyślić, ale naprawdę wkurza gdy ktoś myli kW z kWh w kontekstach gdzie pasuje i jedno i drugie :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, ja po prostu olałem tego posta, bo był nieczytelny w ogóle, myślę, że nie tylko ja, stąd ta śmieciowa dyskusja, nikt nic nie zrozumiał więc zaczęli wszyscy bredzić. Się domyślać co autor miał na myśli!? Proponuję PeZet napisz od nowa o co chodzi, tak żeby wszystko było jasne, jeśli chcesz jakąś rzeczową dyskusję w nurtującej Cię kwestii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę spasować pojemność akumulatora ciepła i moc kominka z płaszczem wodnym.

 

Z praktyki (przezimowałem) wychodzi, że potrzebuję zakumulować około 100 kilowato-kurwa-godzin energii,

żeby wystarczyło jej na dobę w najcięższe mrozy.

 

Chcę wiedzieć jak ma się moc kominka do czasu ładowania akumulatora po to, bym mógł:

1. określić minimalną sensowną dla mnie pojemność cieplną baniaka. Nie chcę go zagotować po 2 godzinach palenia.

2. określić minimalną i maksymalną sensowną moc kominka z płaszczem lub ewentualnie wymiennika wodnego. Nie chcę go w panice gasić po dwóch godzinach, bo się woda gotuje, ani też nie chcę palić co pięć godzin.

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4230 W

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh: 4942 kWh/rok

Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA: 38,3 kWh/m2*rok

 

Nie potrzebuję odpowiedzi 'to zrup takie, a to takie', bo chcę sobie pokombinować z różnymi parametrami.

Wiele załatwia akumulacyjność samej podłogi (9m3):

Przyjąłem ciepło właściwe posadzki = 840 J/kg*K

gęstość objętościowa 2200 kg/m3 (a może kG, w dupę...)

 

Na razie tyle, w razie chęci pomocy z czyjejś strony dorzucę kolejne pytania.

Jestem tuż przed etapem składania bufora.

Edytowane przez PeZet
dopisałem o mrozach - wiem, wiem, to raptem kilka dni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 kilowato-kurwa-godzin energii.

 

może po prostu kWh

 

co do kG to określa się tym wartość siły nie wagę.

 

Zwróć uwagę, że kominki z płaszczem sporą część mocy wypromieniowują do salonu.

 

100kWh to 360MJ zakładając temperatury między 90 a 30 to masz 60k

 

m=E/Cw/DT

 

360MJ/(4kJ/kg/K)/60K

 

 

360000/4/60=6000/4=1500 kg czyli jakieś 1500l do tego to co wpadnie w salon i się zakumuluje w murach(z czego chałupa?), nie liczyłbym tego.

 

Dodam, że jak były straszne mrozy to chyba nikomu baniak 1000l na 24h nie starczał pamiętacie?

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...