Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze raz...

Rura Cu fi 28 ma być ciepłociągiem między kotłem (kominek) a buforem/akumulatorem.

Polutowana ta rura jest lutem miękkim!

Ciepłociąg z kotła do bufora polutowany jest miękkim lutem.

 

Skoro bufor widzi 90st, to i ta rura widzi, prawda?

Tymczasem informacje, jakie znalazłem jasno mówią, że

 

nie ma przeciwwskazań, żeby taka rura Cu fi 28 od kotła do akumulatora lutowana była lutem miękkim.

 

Stąd ten wiatr.

 

Układ OTWARTY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_mk....

rura jest już schowana w warstwie ocieplenia podłogi

i zasłonięta 8cm warstwą posadzki.

 

Dopisałem:

 

Odnośnie baniaka po gazach chłodniczych:

dostałem dodatkowe wyjaśnienie:

grubość blachy od 8 do 10mm.

 

Dopisałem:

Dobra, już sam sobie odpowiem:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4328537&viewfull=1#post4328537

 

Lut miękki w instalacji ciepłociągu między kotłęm i baniakiem wytrzyma temperatury, zwłaszcza w układzie otwartym.

 

W baniaku mamy do czynienia z naprężeniami i parciem, głównie z tego względu wskazany jest lut twardy.

 

Dygresja:

w wątku buforowym jest w-s-z-y-s-t-k-o.

 

 

I jeszcze jedna obszerna dyskusja o lutach miękkich i twardych:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161372-Instalacja-z-rur-miedzianych-lutowanie-twarde-mi%C4%99kkie

Edytowane przez PeZet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawitacja to gwałtowne, wręcz wybuchowe wrzenie, zamiana cieczy w gaz, w obszarach, gdzie ciecz MA odpowiednią energię wewnętrzną (jest ciepła odpowiednio, co poznaje się po jej temperaturze) i jednocześnie występują tam stałe lub sporadyczne/chwilowe obszary obniżonego ciśnienia.

Mamy pompę.

Pompa ma stronę ssawną i tłoczną.

Jest swego rodzaju "transformatorem (zmieniaczem) potencjału (tu - ciśnienia).

Jeżeli jest ZDŁAWIONA po stronie ssącej, to akurat tam wytworzy się obszar SILNIE obniżonego ciśnienia.

 

Pod ciśnieniem atmosferycznym WODA wrze w temperaturze 100stC

JEŻELI w ciepłej wodzie to ciśnienie obniżymy (silnie zdławiona pompa po stronie ssącej) TO może wystąpić kawitacja.

Ustąpi po poprawieniu dopływu do pompy lub po obniżeniu temperatury wody albo po "zamknięciu" układu i wypracowaniu w nim NADCIŚNIENIA względem ciśnienia atmosferycznego.

 

Kawitacja jest wspomagana (jej wystąpienie jest łatwiejsze) gdy w strudze wody zawarte są bąbelki gazu.

Jak?

Taki bąbelek po ssącej stronie pompy POWIĘKSZA SIĘ a otaczająca go woda MOŻE parować do obszaru gazu (powietrza) który jest ściśliwy ale i podatny na rozprężanie.

Taki swoisty "katalizator" kawitacji.

 

Separator powietrza.

To taki cud techniki, który korzysta z prawa przepływów płynów.

Mieszanina powietrza z wodą, piana, porusza się szybko rurką.

Trafia na ISTOTNE/ZNACZNE jej rozszerzenie.

Tam MOCNO ZWALNIA SWÓJ RUCH.

W efekcie, przy odpowiednio ustawionym wlocie i wylocie CIECZY można doprowadzić do jej oddzielenia od bąbelków powietrza, które (siłą wyporu) będą się gromadziły u góry tego mini-baniaczka.

Czasem stosuje się zawirowywanie wpuszczanej tam piany "po ściance" co proces rozdzielania jeszcze ułatwia.

 

TO DZIAŁA BARDZO DOBRZE!

Ale...

Niektórzy pierdolca dostają i z tysiąc złotych by za to zawołali...

MOŻNA samemu, "tymi ręcami" jak się ma kątówkę, kilka rurek i umie spawać.

Wtedy koszt materiałowy nie przekroczy 5zł.

 

Obejrzeć to, poczytać coś o tym i zrobić lub zlecić zrobienie jakiemu ślusarzowi.

Chyba, że ktoś w "ludzkich" cenach oferuje.

 

Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś, jak szukałem, to chcieli głupie sumy za to...

Zrobiłem, działa.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiasz się nad wpięciem w instalację jakiejś mufki czy kolanka?

Masz taki cud - to wpinasz.

 

Czy gra warta świeczki?

Nie wiem.

Czasem bez tego klocka instalacja jest kapryśna i głośna

Jak się nie chce uspokoić, to bym założył.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dzięki adam i koledzy za porady.Problem zapowietrzania mam od dłuższego czasu i chcę mieć pewność że problem zniknie montując separator powietrza.Koszt z tego co znalazłem 150-500 zł. Kątówkę,rury mam,ale spawać na szczelność to robota dla porządnego spawacza.Pytanie do adama: czy ma czas i chęci zrobić dla mnie to urządzenie,jeśli nie to może masz dojście do gotowego urządzenia gdzie kupić.Zamontować to muszę bez względu na cenę,bo wymieniać co 2 lata pompę co to bzdura.Wodę muszę spuścić ale to nie problem,a na powrocie mam pompę do bufora,więc nie wiem czy da się tam zamontować pompę co.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Masz rację kolego herakles jest jakaś przyczyna.To może być kocioł( miejscowe podgotowanie) albo nieszczelna instalacja oraz wiele innych przyczyn.W przyszłym roku zrobię nową instalację a bufor wsadzę nad kotłownię(ładowanie grawitacyjne),wtedy nie powinno być tego problemu,ale puki co nie mam zamiaru co drugi dzień odpowietrzać i iść spać ze strachem czy jutro nie trzeba pompy wymienić.Dlatego pytałem czy separator ten problem tymczasowo rozwiąże,a skoro adam twierdzi że tak to są to dla mnie święte słowa,chyba że ktoś zna coś lepszego,to chętnie posłucham.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co masz tam podciśnienie że nieszczelności zasysają powietrze? Raczej nie! Jeśli chodzi o podgotowanie to z tego nie robi się powietrze, para się skrapla i już. Może za tym gotowaniem jest ta pompa? Jeśli tak to przenieś ją na zasilanie. Wiesz może instalacja jest dobra i nie trzeba jej wymieniać tylko trochę poprawić. Koszt tak co najmniej 20 razy mniejszy. Opisuj ją tu to pomyślimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...