Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Kolejna rada z forum - zawór zwrotny klapowy na rurociągu kocioł -bufor. Umieściłem go na rurze zasilającej z kotła, nie robiłem u-rurki.

Chyba działa bo po 3 godzinach od wygaśnięcia w kotle, rura od bufora do zaworu klapowego była gorąca podobnie jak góra bufora, a za zaworem letnia.

 

Czyli klapowy nie działa. jakby działał to by nie było przepływu w rurce. A rurka bez przepływu jest zimna. Twój klapowy tylko tłumi ten przepływ ale go nie zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, żeby nie było tak pięknie to opiszę trochę jak dzisiaj wyglądała druga próba palenia i co mnie zaskoczyło.

Wiem że trochę się rozpisałem, ale może komuś się przyda.

Pozdrawiam

 

Olorider,

jak dla mnie to możesz opisywać nawet emocje, które masz patrząc na baniak! :D

Tym bardziej, że masz lekkie pióro i miło się czyta.

Informacje - wszystkie przydatne. Wszystkie.

 

Podbudowany wczorajszą relacją byłem już zdecydowany na zawór mieszający 3D (właśnie womixa), ale po dzisiejszych Twoich doświadczeniach chyba wrócę do pomysłu z zaworem termostatycznym 3D (20stC - 43stC) z tej przyczyny, że czas jakiś minie nim dołożę siłownik i sterowanie.

 

Zawory zwrotne

Hydraulika to piękna bestia, tylko jak ją okiełznać!

 

Wg mnie nie od parady jest założenie zaw-zwr:

1. za pompą podłogówki

A w zasadzie za każdą pompą w układzie - tak jest na większości, jeśli nie wszystkich, branżowych kotłownianych schematach;

 

2. na wejściu powrotu do baniaka

Wynika to z Twojego experience

A być może każdy króciec baniaka powinien mieć zawór zwrotny ukierunkowujący przepływ, czyli:

- wejście zasilające z kotła,

- powrót podłogówki,

- powrót cyrkulacji,

- wejście solara

- i każde inne wejście, jakie baniak ma.

 

Na firmowym schemacie mojej bańki tak właśnie jest, że zawór zwrotny widnieje na każdym króćcu "wejściowym".

sch_zasob.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz,

jesteś w błędzie.

 

Wystarczy, że podłogówka osiąga zadaną wartość, wtedy zawór 3D odcina zasilanie, a pompka staje.

Kocioł jednak dalej ładuje ciepło do bufora.

I w pewnym momencie....

z bufora, powrotem podłogówki, zaczyna zaiwaniać gorąca woda do zaworu 3d i rozdzielacza podłogówki

 

A wszystko dlatego, że na powrocie nie ma zaworu zwrotnego.

Olorider to opisał, właśnie mu się to stało.

 

dopisałem:

W sytuacji braku zaworu zwrotnego, nawet gdy pompka chodzi cały czas, powrotem wlezie wrzątek.

Edytowane przez PeZet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planie budowę instalacji CO z zaworem 4D + zbiornik solarowy 400 l (2 wężownice gorna CO dolna solar), kociołek jaki posiadam ma 25 kW i będzię miał nadwyżkę mocy którą chciałbym zmagazynować w buforze - nawiązując do tematu chciałbym zapytać czy w w układ z zaworem 4D da się wpiąć bufor ciepla?

Nigdzie nie mogę znaleźć takiego schematu, jak to zrobić żeby działało dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planie budowę instalacji CO z zaworem 4D + zbiornik solarowy 400 l (2 wężownice gorna CO dolna solar), kociołek jaki posiadam ma 25 kW i będzię miał nadwyżkę mocy którą chciałbym zmagazynować w buforze - nawiązując do tematu chciałbym zapytać czy w w układ z zaworem 4D da się wpiąć bufor ciepla?

Nigdzie nie mogę znaleźć takiego schematu, jak to zrobić żeby działało dobrze?

 

Za zaworem 4D czy przed chcesz wpiąć bufor ?

a czym napędzisz CWU (2 wężownice górna CO dolna solar)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli klapowy nie działa. jakby działał to by nie było przepływu w rurce. A rurka bez przepływu jest zimna. Twój klapowy tylko tłumi ten przepływ ale go nie zamyka.

Cruz, wydaje mi się że klapowy działa.

Dzisiaj taka obserwacja, nie paliłem w kotle, nie mam na razie potrzeby, bufor stoi i stygnie i ogrzewa całą piwnicę.

Zjawiłem się na budowie około południa, pierwsze co zrobiłem to poszedłem do kotłowni. Bufor dalej gorący, tak że nie da się na górze ręki przytrzymać, dół gorący

ale nie tak strasznie.

Na kotle 44 st.C. Myślę sobie, nie działa jednak ten zawór klapowy. Rura od bufora do zaworu bardzo gorąca, od kotła do zaworu też gorąca ale jakby troszeczkę mniej.

Zakręciłem więc zawór kulowy nad kotłem. Przyszedłem za 2 godziny na kotle 40 st. C, do nocy (ok 22:00) temperatura na kotle spadła do 30 st. C.

Mój wniosek, mogę się mylić, trzeba jeszcze poobserwować, jest taki że kocioł też ma trochę w sobie wody i też jest dość dobrze zaizolowany, w tym przypadku

lepiej niż bufor, więc zanim ta masa wody ostygnie to trochę trwa. Wczoraj go porządnie nagrzałem razem z buforem to i dłużej stygł.

 

Wg mnie nie od parady jest założenie zaw-zwr:

1. za pompą podłogówki

A w zasadzie za każdą pompą w układzie - tak jest na większości, jeśli nie wszystkich, branżowych kotłownianych schematach;

 

Na powrocie raczej musi być. Bo w okresach przejściowych będzie trzeba wajchować zaworami.

Z tymi zaworami zwrotnymi za pompami, szczególnie na zasilaniach to wydaje mi się że są zamiast kulowego w razie awarii pompy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cruz, wydaje mi się że klapowy działa.

Z tymi zaworami zwrotnymi za pompami, szczególnie na zasilaniach to wydaje mi się że są zamiast kulowego w razie awarii pompy.

Pozdrawiam

 

Olorider,

Sądzisz, że zawory zwrotne za pompą są montowane po to, by w razie awarii pompy hydraulikowi nie lało się po łapach? :D

 

W projektach, o których wspomniałem są i zawory odcinające, i zwrotne. Szeregowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można zasypać bufor granulatem styropianowym z rozkruszonych resztek? Troche tego mam i szkoda byłoby wyrzucać.

 

Takie były "prototypy" puki Adam nie odkrył perlitu dla buforowców. Ale cienka warstwa wełny niezbędna żeby się styro nie ulotniło przy wysokiej temperaturze. Można dogadać się z firmami od pianki natryskowej - nie mają co robić ze ścinkami po wyrównaniu warstw i chętnie oddadzą jako odpad - pianka jest mniej wrażliwa na temp. a zamkniętoporowa również na wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka,

 

Pytanie do buforowców grzanych prądem: jakie macie straty postojowe?? U mnie podczas tygodniowego urlopu latem wyszło 2,5kWh/doba - tyle że zapomniałem wyłączyć cyrkulacji CWU (przemieszanie włącza się 12x podczas dnia na 1 min) oraz mam otwartą i nieocieploną górę bufora (jakieś 20cm) - pozostałośc po tym jak musiałem otworzyć jego obudowę by go odpowietrzyć....

 

Miesięcznie dla 3 osób do grzania CWU zużywam ok240kWh

 

Duże straty czy małe? Bufor 750l ocieplony granulatem wełny w najcieńszym miejscu grubość 20cm.

Jak straty wyglądają u Was?

Edytowane przez waflos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. I ja się pochwalę. Bufor wykonany z beczki po paliwie. Podobno w wojsku zrzucali takie z samolotów ;) Po przespawaniu dekli z 1300l zrobiło się coś ponad 1500... Wężownica solarna 25m 1x18mm, CWU 2x25m 18mm. Fotki

http://imageshack.us/a/img20/8668/09ru.jpg

http://imageshack.us/a/img32/1962/lxm5.jpg

Lejek z kany i starej wanny

http://imageshack.us/a/img163/9481/dzc6.jpg

http://imageshack.us/a/img594/8614/7i44.jpg

http://imageshack.us/a/img199/8153/8zef.jpg

http://imageshack.us/a/img33/60/s8sh.jpg

http://imageshack.us/a/img194/6186/bjb1.jpg

http://imageshack.us/a/img16/8194/l29x.jpg

http://imageshack.us/a/img407/4615/jjen.jpg

http://imageshack.us/a/img823/6166/97cz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU wpięte przed zaworem 4D zaraz przy wpince zwór różnicowy żeby pompa CO nie zassała z wężownicy, pompa na powrocie z wężownicy ale przekrój 1'' więc powinno działać też w grawitacji. Krótki obieg przed zaworem 4D jest zaraz nad kotłem a bufor pewnie bedzie dość wysoki więc zeby się wpiąć przed zawór trzeba by by zejść w dół od bufora. Jeśli wepnę bufor za zaworem 4D to to jego sens działania tj. podmieszanie działać nie będzie (chyba że dam jakiś zawór typu termostatyczny?). a jak wepnę bufor przed zaworem 4D to nie wiem czy pociąciągnie z bufora, czy będzie ciągnąć przez kocioł. Nie bardzo chcę wpinać jakieś zawory w krótkim obiegu kotłowym, chociaż planowałem wpiąć zawór różnicowy przed samym powrotem do kotła (kierunek przepływu w dół przez zawór) żeby w przypadku grzania CWU latem przy zamkniętym obiegu grzejnikowym pompa nie zmienieniła kierunku przepływu przez kocioł. Z góry dzięki za podpowiedzi:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU wpięte przed zaworem 4D zaraz przy wpince zwór różnicowy żeby pompa CO nie zassała z wężownicy, pompa na powrocie z wężownicy ale przekrój 1'' więc powinno działać też w grawitacji. Krótki obieg przed zaworem 4D jest zaraz nad kotłem a bufor pewnie bedzie dość wysoki więc zeby się wpiąć przed zawór trzeba by by zejść w dół od bufora. Jeśli wepnę bufor za zaworem 4D to to jego sens działania tj. podmieszanie działać nie będzie (chyba że dam jakiś zawór typu termostatyczny?). a jak wepnę bufor przed zaworem 4D to nie wiem czy pociąciągnie z bufora, czy będzie ciągnąć przez kocioł. Nie bardzo chcę wpinać jakieś zawory w krótkim obiegu kotłowym, chociaż planowałem wpiąć zawór różnicowy przed samym powrotem do kotła (kierunek przepływu w dół przez zawór) żeby w przypadku grzania CWU latem przy zamkniętym obiegu grzejnikowym pompa nie zmienieniła kierunku przepływu przez kocioł. Z góry dzięki za podpowiedzi:)

 

Ramko narysuj jakiś schemat niekoniecznie poprawny ,ale połącz go w jedną całość ze wszystkimi ustrojstwami ,kocioł ,bufor,pompy itd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lejek mały, wężownica solarna będzie wystawać poza jego obrys, ostatnio ktoś tu miał podobny problem i solar kiepsko ładował.

Ma ktoś może link do tego przypadku? bo nie mogę namierzyć... Czym się to kiepskie ładowanie objawiało? Czasem dostępu do cwu? Znalazłem tylko przypadek o "korkowaniu się lejka".

ramko przydałby się rysunek, podobno zastępuje jakieś 1000słów ;)

 

edit => spóźnione.

Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może link do tego przypadku? bo nie mogę namierzyć... Czym się to kiepskie ładowanie objawiało? Czasem dostępu do cwu? Znalazłem tylko przypadek o "korkowaniu się lejka".

ramko przydałby się rysunek, podobno zastępuje jakieś 1000słów ;)

 

edit => spóźnione.

 

ponacinałeś komin flexem ja miałem jeszcze wieksze szczeliny i i ( | ) trzeba robić otwornicą otwory ok 3-5cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...