Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moim zdaniem niepotrzebnie tyle udziwnień.

Dlaczego bufor nie grzany grawitacyjnie?

Dlaczego CWU nie zasilane zza bufora?

Masz dwa źródła CWU? Nie rozumiem do końca.

Daj sobie spokój z cyrkulacją (chyba, że zaizolujesz NAPRAWDĘ porządnie)

Z perspektywy czasu - daj sobie spokój z zasilaniem powrotnym kotła

Zrób syfon

Przejrzałeś dobrze schematy, które były tu forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niepotrzebnie tyle udziwnień.

Dlaczego bufor nie grzany grawitacyjnie?

Dlaczego CWU nie zasilane zza bufora?

Masz dwa źródła CWU? Nie rozumiem do końca.

Daj sobie spokój z cyrkulacją (chyba, że zaizolujesz NAPRAWDĘ porządnie)

Z perspektywy czasu - daj sobie spokój z zasilaniem powrotnym kotła

Zrób syfon

Przejrzałeś dobrze schematy, które były tu forum?

 

Dobrze prawi! Ta instalacja oprócz ceny nic zajebistego nie ma. Prosta musi być! Zacznij od wywalenia tego bojlera na CWU. Jest zupełnie niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli coś się robi SAMO w instalacji to ma jedną podstawową zaletę:, nie zepsuje się bo i nie ma co. Dlatego im prostszą instalację się robi, tym bardziej jest ona niezawodna. Trudność w tym "samo" jest taka, że trzeba pomyśleć. Ale po mału, nie jest tak źle, wszystko w tym wątku jest opisane, każdy jeden element. Masa rysunków poglądowych, może warto przeczytać zanim zainwestujecie grube pieniądze w awaryjną instalację z którą nie daj bóg potem całe życie będziecie się bujać.

 

Co rad, kto ci ten wymiennik sprzedaje? Kto weźmie marżę za jego zakup? Kto weźmie kasę za jego wstawienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM.

Dziekuje za wskazowki i bojler 140 litrow bedzie wyrzucony z tego schematu,Co do grawitacji to piec bedzie o 30cm wyrzej niz bufor,mam za mala kotlownie i bufor bedzie w garazu gdzie po prostu jest nizej.Co do cwu to sobie pomyslalem ze niech szybko grzeje wode do bojlera 14o litry i jakims tam zaworem po zadanej temperaturze zamyka.Cyrkulacje zawsze chcialem miec bez wzgledu na wychlodzenie choc mam wszystko zaizolowane.Pokazalem schemat od ,,piczmana,,ale moi hydraulicy niewiedzieli co i jak.Kase wzieli,(za podlogowke i cwu) i teraz mowia ze niewiedza jak to zrobic i tyle w temacie radz se sam chlopie.SZukalem schematu gdzie jest piec na miarkownik w instalacji otwartej,podlogowka,bufor i to jest zbyt pogladowe jak dlamnie i dla moich hydraulikow.Po prostu chcialbym prosic o sprawdzony schemat krok po kroku gdzie jaka pompka gdzie jakis zawor gdzie srednica rur itp.Co do forum ze schematami jest ich ale tu jest a tu jest tam a u ciebie tego niebedzie,glowa boli i niewiem co mam robic.Zima idzie i jestem w czarnej d....ie.Nawet niewiem gdzie tu isc by zaplacic za schemat,bo mowie ludziom o co mi chodzi to sie patrza spod byka.Taki stan jest na dzien dzisiejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM.

Dziekuje za wskazowki i bojler 140 litrow bedzie wyrzucony z tego schematu,Co do grawitacji to piec bedzie o 30cm wyrzej niz bufor,mam za mala kotlownie i bufor bedzie w garazu gdzie po prostu jest nizej.Co do cwu to sobie pomyslalem ze niech szybko grzeje wode do bojlera 14o litry i jakims tam zaworem po zadanej temperaturze zamyka.Cyrkulacje zawsze chcialem miec bez wzgledu na wychlodzenie choc mam wszystko zaizolowane.Pokazalem schemat od ,,piczmana,,ale moi hydraulicy niewiedzieli co i jak.Kase wzieli,(za podlogowke i cwu) i teraz mowia ze niewiedza jak to zrobic i tyle w temacie radz se sam chlopie.SZukalem schematu gdzie jest piec na miarkownik w instalacji otwartej,podlogowka,bufor i to jest zbyt pogladowe jak dlamnie i dla moich hydraulikow.Po prostu chcialbym prosic o sprawdzony schemat krok po kroku gdzie jaka pompka gdzie jakis zawor gdzie srednica rur itp.Co do forum ze schematami jest ich ale tu jest a tu jest tam a u ciebie tego niebedzie,glowa boli i niewiem co mam robic.Zima idzie i jestem w czarnej d....ie.Nawet niewiem gdzie tu isc by zaplacic za schemat,bo mowie ludziom o co mi chodzi to sie patrza spod byka.Taki stan jest na dzien dzisiejszy.

 

Jak dobrze wykonasz bufor to właśnie tak będzie. Nie licz na hydraulików, niestety większość z nich nadaje się tylko do tego żeby polutować instalację i to na miękko, bo na twardo to "tego się tak nie robi", choć są nieliczne wyjątki. Jak już będziesz wszystko wiedział sam, to im po prostu powiedz co mają i jak robić, no i przypilnuj, żeby było dobrze.

 

To jest link do schematu od kolegi ,,piczmana,,DZIEKUJE BARDZO.POKAZALEM TO FACHOWCA ALE DLA NICH MUSI BYC SZCZEGOLOWY BO NIEWIEDZA Gdzie i jakie zawory zamontowac .pozdr

 

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/co-5.png

 

Idealnie!!!

A jak kolega chce cyrkulacje to niech w ramach treningu ją tu dorysuje i nam pokaże, to ocenimy.

 

Ja pier..le, co to za hydraulicy?

Trzeba im policzyć zawory, mufki i co jeszcze?

Powinni zakumać tylko ideę. Generalnie wszystko jest na tym schemacie

 

Ciekawe jak rozwijali rury do podłogówki......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze herakles.

Musisz wiedzieć i rozumieć swoją instalację tak jak większość z nas, którzy robili ją sami.

Jak nie będziesz jej rozumiał i zlecisz to komuś, może Ci wstawić "babola" i lub kilka niepotrzebnych a kosztownych rzeczy.

--

Bufor masz już skończony tylko podłączać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja cwu.jpg

 

ciechan masz tu schemat do cyrkulacji cwu, chyba piczman ma podobnie z tego co pamiętam, ja tak zapodałem u siebie( na schemacie jest akurat zasobnik CWU ale to samo bez problemu można analogicznie zastosować do wężownicy CWU).

 

a C.O mam tak

 

co.jpg

 

wyjście z bufora na C.O i dalej po kolei za zasilaniu: bufor-----zawór odcinający-----zawór 3d-----filtr skośny-----pompa------zawór odcinający-----trójnik do rozdzielaczy (mam trzy rozdzielacze jeden na parterze a dwa na piętrze)

 

powrót z podłogówki: trójnik----zawór odcinający-----trójnik do bypasa z zaworu 3d -----zawór odcinający-----bufor

 

A kocioł ma spięty w ten sposób.

 

KOCIOŁ-BUFOR.jpg

 

 

 

Między buforem i laddomatem zapodałem jeszcze filtr siatkowy z zaworem odcinającym. Można się obejść bez laddomatu Adam to kiedyś opisywał.

 

Jeżeli chodzi o zawór 3D do podłogówki to musisz zdecydować jak będziesz sterował podłogówką, jak pogodowo to zawór 3D z siłownikiem, jeżeli termostatami pokojowymi to bez siłownika, ja mam tak termostaty-----siłowniki------listwa------moduł-------pompa. Od razu napiszę że to indywidualna sprawa jak każdy z nas to rozwiąże, ja akurat zrobiłem tak co nie oznacza że to jedyne poprawne i najlepsze rozwiązanie. Wiem że są tańsze jeżeli chodzi o sterowanie. Pozdro

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wkoncu jakies dobre wiadomosci,Ciekawe co powiedza fachmani jak im to pokaze.Mysle ze bede robil wersje bez loddomatu(duzy koszt 11oozl)Czas mnie goni dom prawie gotowy tylko mebli brakuje a centralnego niema a zima sie zbliza.Poszukam jeszcze tej tanszej wersji Adama-mk i ekipa przystapi do montazu.DZiekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciechan nie wszyscy fachmani jak ich nazywasz są ciemni jak tabaka w rogu ja np. też jestem fachmanem, a od 5 lat wykonuję takie instalacje łącznie z automatyką kturą musiałem sam przysposobić do moich rozwiązań i moje instalacje działają poprawnie i bezawaryjnie a są wykonane w różnych częściach polski bo i w Warszawie i w Ostrowcu Świętokszyskim I w Wrocławiu czy w Szczecinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...