Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

OK to rozumem

dlaczego patent do bani ? czy mogę zrobić bufor z wężownicą do solarów bez tego lejka ?

jeżeli miał bym zrobić lejek to z czego ?

 

zrob sobie test wez garnek lejek nalej wody , postaw garnek na gazie i powiedz czy ciepla woda wyplenac bedzie tylko z lejka czy cala powiezchnia bedzie ciepla.

 

jeszcze jedno tu bedziesz mial malo wody i duzy palnik wiec efekt powinien byc mocno widiczny - a jak nic nie zaobserwujesz znaczy ze nie warto tego montowac.

 

Adamie z szacunkiem tez sobie zrob taki eksperyment. niezawsze teoria idze z praktyka

 

ps lejek dodatkowo w zbiorniku jest z blachy a wiec jest przewodnikiem czyli woda ciepła która miała by nim płynąć musi ogrzać lejek a lejek ogrzewa wode otaczająca.

 

No chyba że nowa fizyka jakaś

Edytowane przez kalio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zrob sobie test wez garnek lejek nalej wody , postaw garnek na gazie i powiedz czy ciepla woda wyplenac bedzie tylko z lejka czy cala powiezchnia bedzie ciepla.

 

jeszcze jedno tu bedziesz mial malo wody i duzy palnik wiec efekt powinien byc mocno widiczny - a jak nic nie zaobserwujesz znaczy ze nie warto tego montowac.

 

Tylko, że w tym doświadczeniu średnica lejka powinna być dobrana do mocy grzejnika (palnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrob sobie test wez garnek lejek nalej wody , postaw garnek na gazie i powiedz czy ciepla woda wyplenac bedzie tylko z lejka czy cala powiezchnia bedzie ciepla.

 

jeszcze jedno tu bedziesz mial malo wody i duzy palnik wiec efekt powinien byc mocno widiczny - a jak nic nie zaobserwujesz znaczy ze nie warto tego montowac.

 

Adamie z szacunkiem tez sobie zrob taki eksperyment. niezawsze teoria idze z praktyka

 

ps lejek dodatkowo w zbiorniku jest z blachy a wiec jest przewodnikiem czyli woda ciepła która miała by nim płynąć musi ogrzać lejek a lejek ogrzewa wode otaczająca.

 

No chyba że nowa fizyka jakaś

 

 

Tylko że moim zdaniem taki test nic nie da, bo w takim przypadku grzejesz całe dno i wiadomo że woda będzie się ogrzewać na całej powierzchni i lejek może rzeczywiście dużo nie pomóc, a w przypadku rozwiązania Adama źródło ciepła nie jest pod dnem baniaka ale w środku patrz wężownica solarna lub i grzały i do tego są bez pośrednio pod lejkiem i to robi różnicę, woda cieplejsza będzie owszem nagrzewać się dookoła wężownicy lub grzałek ale na pewno duża jej cześć śmignie rurą od lejka do góry. Pozdro

 

cruz dzieki za pomoc Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.

 

 

 

Witam nie będzie takie hop-siup, najlepiej jak byś wiedział zapotrzebowanie swojego domku na ciepło w czym pomocne było by OZC, to pozwoliło by Ci oszacować objętość bufora i dało odpowiedź mniej więcej co do mocy kotła. Z kotłem w połączeniu z buforem przy paleniu cyklicznym nie ma już takiego problemu nie trzeba dobierać go dokładnie co do zapotrzebowania domu tylko do tego jak szybko chcesz naładować bufor, tutaj można pozwolić sobie na większe moce przy kociołkach. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dużym błędem było by zrobienie buofra z dwoma wężownicami (cwu+solar) bez lejka ?

adam_mk w swoim projekcie zrobił jedną wężownicę nad lejkiem cwu a drugą pod, czy zamiast lejka mógł bym zrobić 2 nagrzewnice u góry ?

np ta od CWU bardziej do środka a solarna po zewnątrz ?

jeszcze jedno, czy ten lejek - załóżmy że zrobił bym go z blachy nierdzewki, musi dołu dolegać do ścian bocznych bufora ?

możliwe że zadaje pytanie na które odpowiedź już padła w tym temacie, ale niestety przebicie się przez 480 stron jest trudne

do piczmana mam kilkadziesiąt kilometrów może kiedyś uśmiechnę się do niego z 4 pakiem to dał by mi dotkąć swojej kotłowni, pewnie do głowy przyszły by mi nowe pytania :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dużym błędem było by zrobienie buofra z dwoma wężownicami (cwu+solar) bez lejka ?

adam_mk w swoim projekcie zrobił jedną wężownicę nad lejkiem cwu a drugą pod, czy zamiast lejka mógł bym zrobić 2 nagrzewnice u góry ?

np ta od CWU bardziej do środka a solarna po zewnątrz ?

jeszcze jedno, czy ten lejek - załóżmy że zrobił bym go z blachy nierdzewki, musi dołu dolegać do ścian bocznych bufora ?

możliwe że zadaje pytanie na które odpowiedź już padła w tym temacie, ale niestety przebicie się przez 480 stron jest trudne

do piczmana mam kilkadziesiąt kilometrów może kiedyś uśmiechnę się do niego z 4 pakiem to dał by mi dotkąć swojej kotłowni, pewnie do głowy przyszły by mi nowe pytania :wiggle:

 

wsiadaj do fury i smigaj do piczmana wszystko Ci się rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.

 

szybko i fachowo to możemy ewentualnie doradzić jak potomka wyprodukować w nieogrzewanej chałupie. Albo dwóch. To o co prosisz jest mało realne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dużym błędem było by zrobienie buofra z dwoma wężownicami (cwu+solar) bez lejka ?

Nie, tylko podgrzanie będzie miej efektywne (niższa uśredniona temperatura zładu) i żeby podgrzać całość do znośnej temperatury (45' przy odpowiednio dobranej wężownicy cwu wystarczy) to jednak sporo m2 solara będzie potrzebnych i długo słoneczko będzie musiało świecić. (tzn przy buforze o objętości >1000l)

adam_mk w swoim projekcie zrobił jedną wężownicę nad lejkiem cwu a drugą pod, czy zamiast lejka mógł bym zrobić 2 nagrzewnice u góry ?

np ta od CWU bardziej do środka a solarna po zewnątrz ?

Można, ale wężownice odwrotnie:solarna do środka i najlepiej niech się obie rozciągają przez całą wysokość bufora, no może solarna niech się zacznie ciut niżej (1/4 lub 1/3 wysokości bufora),w przeciwnym razie nie nagrzejesz całego bufora. Wciąż jednak nie pozwoli to na np podgrzewanie wody w buforze zimowym słoneczkiem bo może się okazać że na tej wysokości w buforze jest cieplejsza woda niż to co wychodzi z solara (chyba że jakieś prózniówki założysz)

 

jeszcze jedno, czy ten lejek - załóżmy że zrobił bym go z blachy nierdzewki, musi dołu dolegać do ścian bocznych bufora ?

Nie, musisz zostawić miejsce na ruch wody (zimna powinna opadać przy ściankach bufora( w czym pomaga wężownica cwu), ciepła wznosi się środkiem

 

I z moich obserwacji i z tego co ludzie piszą to wynika że średnica rury wznoszącej powinna być dosyć spora (20cm?) otwory w dużej ilości i dużej średnicy dałbym ze 2-3cm (5mm całkowicie zarosnąć może kamieniem, miałem takie u mnie na lejku i po roku już ich nie było :D ) niżej można otwory dać w mniejszej ilości ale wciąż o dużej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc w doborze wielkości pieca i bufora ciepła? budujemy domek o pow. użytkowej 114m2 + garaż ok 32m2,4 osoby, prosta zwarta bryła. Chcemy piec na paliwo stałe - węgiel/ drewno, ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu użytkowym, ewentualnie grzejnik w łazience i może na korytarzu koło schodów. Aby zmniejszyć częstotliwość obsługi pieca chcemy zainstalować bufor ciepła może 1000l?. Do tego chcielibyśmy solary, które miałyby grzać wodę w okresie letnim, ewentualnie w okresie zimowym wspierać co . Zależy mi na dość szybkiej i fachowej poradzie, niedługo kładziemy hydraulikę i chcemy cała instalację zakupić jeszcze w tym roku.

Im większy bufor tym lepiej.

1000L wydaje się być niezbędnym minimum.

Ja mam 2x1000L i przymierzam się do trzeciego - ostatniego.

Ja swoje 2000L rzeję kotłem 25KW (bo taki miałem), ale tez spokojnie zagrzałbym kotłem 21KW czy 17KW.

Grzanie grawitacyjne to grube średnie rur i zaworów.

Musisz sobie wszystko przedtem zaprojektować i przemyśleć, żeby zliczyć co potrzebujesz kupić.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz zostawić miejsce na ruch wody (zimna powinna opadać przy ściankach bufora( w czym pomaga wężownica cwu), ciepła wznosi się środkiem

 

I z moich obserwacji i z tego co ludzie piszą to wynika że średnica rury wznoszącej powinna być dosyć spora (20cm?) otwory w dużej ilości i dużej średnicy dałbym ze 2-3cm (5mm całkowicie zarosnąć może kamieniem, miałem takie u mnie na lejku i po roku już ich nie było :D ) niżej można otwory dać w mniejszej ilości ale wciąż o dużej średnicy.

 

z czego masz zrobiony ten lejek ?

rozumiem że jak bym go zrobił z blachy, to lejek może dolegać do ścian bufora tylko musiał bym zrobić w nim otwory tak ?

pomyślałem że mógł bym rure do lejka zrobić z rury pcv a dół z blachy np na nity czy klej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czego masz zrobiony ten lejek ?

rozumiem że jak bym go zrobił z blachy, to lejek może dolegać do ścian bufora tylko musiał bym zrobić w nim otwory tak ?

pomyślałem że mógł bym rure do lejka zrobić z rury pcv a dół z blachy np na nity czy klej

 

Zrób lejek z byle blachy, musisz zostawić miejsce między lejkiem a ścianami bufora na co już pisał kolega wcześniej co by chłodniejsza woda miała możliwość przemieszczania się w dól bufora po ściankach. Od ściany bufora do lejka zostaw z 5-10cm, rurę lejka trzeba podziurawić na całej wysokości.lejek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

jak mam zamocować ten lejek w środku ? czego ma się trzymać ?

scicanek bufora czy może przyspawać tą blachę górą ?

zakładając że mój bufor będzie miał 1000litrów ile solarów porzebuję żeby chociaż w lato

np ten sprzedawca

http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-kolektory-sloneczne-solary-hit-i3716623425.html

deklaruję że jego solar ogrzeję 150litrów wody do 45-75 stopni

ile takich kolektorów będę potrzebował żeby przedsięwzięcie miało jakiś sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

jak mam zamocować ten lejek w środku ? czego ma się trzymać ?

mój stoi na nóżkach na dnie bufora jest z blachy, ale nie spełnia swojej roli i już raczej nie będzie (gmina nie dostały kasy na solary więc porzuciłem temat)obecnie mam na nim wspartą wężownicę do cwu.

 

zakładając że mój bufor będzie miał 1000litrów ile solarów porzebuję

 

Zależy co chcesz osiągnąć,ja bym się nastawił na nagrzanie bufora w letni dzień do temperatury ok 60-40'C (góra dół) zimę bym odpuścił zupełnie, wiosna/jesień traktował bym jako bonus, ale to moje założenia były :D w programie kolektorek wychodziły 2-3 panele skierowane na południe pod kątem 45' (taki mam dach i ułożenie chałupy), ale to tylko teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

jak mam zamocować ten lejek w środku ? czego ma się trzymać ?

scicanek bufora czy może przyspawać tą blachę górą ?

 

poszukaj frazy "lejek" - dużo przykładów

http://domkopedia.pl/index.php/Bufory

 

 

zakładając że mój bufor będzie miał 1000litrów ile solarów porzebuję żeby chociaż w lato

 

Czy solarów nie powinno się dobierać do zużycia, zamiast do pojemności zbiornika? W końcu pobieramy kWh to i musimy dostarczyć kWh.

Instalatorzy mają swoje tabelki których nie rozumieją. Jeden polecił mi pokryć cały dach solarami "dla takiego wielkiego zbiornika".

 

Obstawiam "na czuja" że w przypadku bufora powierzchnia solarów będzie taka sama. Plus korzyść taka że bufor lepiej przyjmie ciepło z krótkiego okresu upałów i zatrzyma je "na potem".

 

np ten sprzedawca

http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-kolektory-sloneczne-solary-hit-i3716623425.html

deklaruję że jego solar ogrzeję 150litrów wody do 45-75 stopni

ile takich kolektorów będę potrzebował żeby przedsięwzięcie miało jakiś sens ?

 

Chodzi o podgrzanie w ciągu dnia pod warunkiem że te 150l byłoby zużyte w ciągu nocy?

Standardowe 5m^2 solarów nie nagrzeje bufora z 25st do 45st. Oczywiste. Jednak jak bufor nagrzany to mieszkańcy nie wychłodzą go od razu do zera i nazajutrz solar startuje z wyższą temperaturą.

 

Tyle teorii. Jak się dorobię solarów to dam znać jak się je użytkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczał ktoś wogóle czy opłaca sie kupowanie kolektorów plus glikol sterowanie i pierdoły , latem paliłem raz na tydzień teraz pale brykietem 25kg koszyuje mnie 12,5zł czyli latem pale gdzieś około 20 razy na CWU czyli wychodzi 250zł a zimą nie mam korzyści z kolektorów czy jest sens je montować ??lepiej elektrownie wiatrową 12 miesiecy w roku mozna korzystać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczał ktoś wogóle czy opłaca sie kupowanie kolektorów plus glikol sterowanie i pierdoły , latem paliłem raz na tydzień teraz pale brykietem 25kg koszyuje mnie 12,5zł czyli latem pale gdzieś około 20 razy na CWU czyli wychodzi 250zł a zimą nie mam korzyści z kolektorów czy jest sens je montować ??lepiej elektrownie wiatrową 12 miesiecy w roku mozna korzystać

 

Mam podobnie, u mnie opłacalność montowania solarów upadła wraz upadkiem gminnego wniosku o dotacje. Na cwu palę drewnem, metr drewna kosztuje mnie poniżej 100zł (dużo tartaków i producentów stolarki w okolicy) i jest to prawie że metr sześcienny (sam sobie układam na przyczepkę) wiec koszt cwu znikomy i ten jeden raz w tygodniu to mogę sobie popalić :D

 

Jak będę miał więcej czasu to sobie zrobię drewutnie i drewna na cały sezon nawiozę to z kosztami ogrzewania powinienem się w 1200 zł zmieścić (nie licząc mojej pracy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same kolektory, mając już zasobnik nie są aż takim dużym kosztem, co prawda nie liczyłem jeszcze bo nie wiem ile ich potrzebuję ale mam nadzieję że kiedyś się tam zwrócą

skłaniam się ku solarom dla wygody w lato, bo pewnie co 2 dni musiał bym palić w piecu na CWU i to penwnie nie wystarczy wypalić jednego pieca np takiego który by miał 20KW żeby ogrzać wodę np z 35 do 60 stopni

- takie moje domysły proszę o poprawienie jeżeli się myle :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...