Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Dzięki Adam za rozwinięcie. Co prawda tego kawałka o wtrysku nie zrozumiałem, ale ten kawałek o kolorach już trochę bardziej. ;) Tyle, że jak se popatrzę na te dachy koło mnie, to tego śniegu na nich calkiem sporo leży nawet w słoneczne dni. Takie co bardziej nachylone, albo od spodu grzane tracą śnieg dość szybko, ale nawet one zwykle 2-3 dni potrzebują (a 3 dni słońca pod rząd w zimie, to już niemal cuda). Coś tam pewnie pod te pokrywkę śniegową dociera, bo jednak w końcu ona zjeżdża, ale żeby z tego był jakiś sensowny uzysk na potrzeby pc to mam trochę wątpliwości... Chyba, że znowu myślimy o nieco innych rzeczach (pod pojęciem "czerpni dachowej dla powietrznej PC"), choć nazywamy je podobnie.

 

A jeszcze z ciekawości, choć to już bardziej nie ten wątek: czym się powinna taka konstrukcja solara "na Polskę" różnić od tego co nagminnie wciskają? Może nawet wiem, ale znowu zabrakło tych "nadmiarowych" słów, żebym byl pewien... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale to nie są moje myśli!

To zwykła fizyka, którą w szkole do łbów starali się wepchać!

Ciemno jest, powiadasz...

W jakim zakresie widma?

W głębokiej podczerwieni, której nie rejestrujesz okiem - też?

Mierzyłeś?

Czym?

 

Nie mam i nigdy nie miałem zamiaru tu nikogo obrażać!

Wiem, że namawianie do głębszego przemyślenia problemu napotyka na bunt.

Nie wiem - czemu...

 

"Mam 30 sztuk paneli amorficznych SG-HN100-GG połączonych w 10 stringów po 3 sztuki. "

 

Dobrze poskładane z tego co jest dostępne - czyli z badziewia.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc

 

O trwałości sprężarki PC decyduje poprawny obieg oleju, który ją smaruje/broni przed tarciem.

Te oleje, które obecnie są w obiegu nie potrafią pracować powyżej pewnych temperatur.

Degradują się z przegrzania.

 

Sprężarka spręża i tak ma być.

Ale...

Jak jej dasz do sprężania coś co ma "zero stC" to po sprężeniu ma nie więcej jak 120stC

Tyle co lepsze oleje wytrzymują.

Daj jej na wlot tak z 30stC....

TEGO nie wytrzyma żadna sprężarka z dowolnym olejem.

Jest parownik.

Opuszczają go pary w takiej temperaturze, w jakiej w danym momencie mogą.

Jak PC jest dobrze obliczona, to w lipcu, przy 30stC te pary PRZED sprężarką mają około 0stC.

Jak parownik duży a dysza mała - maja więcej i wskakuje zabezpieczenie temperaturowe.

ALE...

Jak w tor par dogrzewanych kondensatem ze skraplacza dotryśniesz niewielką termostatyczną dyszą troszkę czynnika (mały obieg cieplny PC) to je dodatkowo schłodzisz do poziomu akceptowalnego przez sprężarkę.

Proste...

Pary mocno zgęstnieją.

Pompowanie ciepła to pompowanie masy par.

COP rośnie a temperatura maszynki - nie.

 

 

Rozwadniamy temat o buforach...

Chyba trzeba by jaki nowy, o wszystkim, założyć, bo tu się robi koło pióra tym, co ich raczej baniaki interesują.

Tam by można o tym, co dobre u nas a nie na Saharze.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - czemu...

Bo taka jest natura ludzka. Zawsze o wszystkim pomyślisz? Wszystko doczytasz? Pewnie też nie. Każdy w jakimś zakresie jest olewczy.

 

Odnośnie tego parownika na strychu, to powiedzmy sobie po prostu, że w tym pomieszczeniu pod dachem jest to samo ciepło co na zewnątrz+to co złapie dach.

 

Pasjonatom PC polecę na elektrodzie wątek budowniczych pomp ciepła. Jest jeszcze szerszy dłuższy i mozolnieszy niż ten. Jest tam wszystko dokładnie opisane o czym adam pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SIEMA jak już lecicie trochę o PC i mały OT się zrobił to wbije z pytankiem ale o solar. Wężownica w buforze jest zapodana jak Ojciec Prowadzący przykazał 30m zdwojonej fi 15 na dnie bufora, pytanko jaką średnicą pexa polecieć przez stropy na strych co by sobie przygotować front robót na przyszłość.Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adam ja właśnie myśląc o buforze ,czytając to forum znalazłem Twoje posty dotyczące pomp ciepła P-W. Ponieważ po zrobieniu buforu i umieszczeniu go pod dachem ,następny raz będę mógł zajrzeć do niego przy wymianie pokrycia dachu .Pomyślałem ,że dobrze byłoby jeszcze dać w baniaku dodatkową chłodnice właśnie do pompy ciepła P-W .Jak się domyślam nie będzie to wielka chłodnica ,jak pisałeś ze względu na ilość czynnika w jej układzie ,ta od solarów chyba za dużą?Jak wynika z tematu o buforze solary też nie każdy będzie miał zaraz ,a chłodnice pcha do baniaka. Pompa ciepła P_W nie jest najpilniejszą rzeczą przy budowie domu ,ale po uporaniu się z budową ,można pomyśleć o dołożeniu do bufora takiej pompy.Jak będzie w nim już wężownica to sprawa jest do zrobienia bez konieczności ponownej przeróbki baniaka .Te kilka ,kilkanaście dodatkowych m rurki miedzianej ,nie zmieni zasadniczo ceny bufora.Przez okres budowy można szukać tanich części do budowy pompy ,może coś można będzie kupić w promocji -rewelacji.

A może Adam jednak byś dalej kontynuował opis swoich zmagań z taka pompą.Będzie to chyba lepiej działać od tych co można teraz kupić za kilka tysięcy zł z małymi baniakami.Tak dodatkowo ,to raz widziałem w nowym domu rekuperator z dużym wymiennikiem ciepła ,nie pudełkiem do butów dobrymi wentylatorami plus jakaś chłodniczka ,wszystko w ładnej obudowie wielkości dużej szafy -cena ok 25 tys e.A ja mam już zrobiony duży wymiennik typu Adam ,najlepsze wentylatory w dużej skrzynce ,bez tak ładnej obudowy jak niemiecka ,ale za to w cenie kilku tysięcy nie euro a zł .

Miłego wieczoru J.Korona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szwedii

 

Nie ciągnął bym tego PEXem.

Tam może być sporo więcej jak 100stC.

Układ ciśnieniowy, to może!

Zwykle układają miedź fi 18-22.

Z kręgu w jednym kawałku lub lutowaną na twardo.

 

PC mam w planach na niedługo.

Skończę to co teraz robię i chyba ją ruszę.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update z prac na buforem.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/823/y9zj.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/198/6x6b.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/542/c9x7.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/202/6pcp.jpg

 

2 mufy C.O 2 cale

2 mufy 6/4 cala na grzałki

1 mufa 5/4 podłogówka ( Palnik mi się omsknął :) )

5 muf 1 cal pod CWU i solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus Koledzy,

 

Wczoraj byłem na zebraniu w gminie w sprawie montażu systemów solarnych lub pomp ciepła do przygotowania CWU.

 

Gmina zakupi i przekaże mieszkańcom pompy lub solary za 500 PLNów netto. Po pięciu latach, za symboliczną złotówkę, instalacja przechodzi na własność mieszkańców.

 

Teraz moje pytanie. Zdecydowałem się na solary. Przez pewien czas dom będą zamieszkiwały dwie osoby dorosłe i dziecko. Z czasem /za 3-5 lat/ dołączą dwie osoby dorosłe.

 

Teoretycznie powinienem zadeklarować 3 osoby i wówczas otrzymam 2 solary i zasobnik 250l. Ale...no właśnie. Ja deklaruję ile ostatecznie osób będzie korzystało z CWU i nie jest wymagane aby osoby były zameldowane.

 

Jako, że aby lepiej wykorzystać kocioł który posiadam /Defro Kompakt Pellet 22kW/ chciałbym podłączyć bufor. Gdybym otrzymał dwa solary /płaskie/, to czy są one w stanie nagrzać bufor powiedzmy 400-500l? Ma to sens? Spróbuję dogadać się tak, by zamienić zasobnik CWU z dwiema wężownicami na typowy bufor. Bufor stałby w kotłowni, ładowany byłby z kotła i solarów i magistralą ciepełko przesyłane byłoby do domu.

 

Czy solar złożony z trzech płyt jest w stanie nagrzać bufor 600-700 l? To opcja gdy dostanę zestaw z trzema solarami.

 

Instalacja wykonana jest mniej więcej tak:

 

Kocioł w kotłowni na zewnątrz. Zasilanie do domu poprowadzone preizolatem zakopanym na głębokości ok 1,6m /Jak dojdzie podsypka i kostka będzie więcej. Łączny odcinek magistrali z kotłowni do pierwszego rozdzielacza w domu to ok 43 m, w tym 18 m preizolatu między domem a kotłownią, ok 6 m w kotłowni, a reszta biegnie w domu.

 

W kotłowni na zasilaniu pompka Grundfos Alpha2. Dalej 43-metrowy odcinek /zasilanie-powrót/, który wchodzi /na końcu/ na zawór czterodrogowy /ochrona powrotu/. Z zaworu czterodrogowego leci kolejna magistrala która zasila kolejne obwody: na parterze dwa obwody podłogówek; na poddaszu obwód podłogówki i obwód grzejników. Każdy z obwodów ma swoją własną szafkę, w której są zawór trójdrogowy, pompka i rozdzielacz.

 

Jeśli chodzi o sterowanie to na chwilę obecną, sterownik pieca steruje tylko główną pompą zasilającą na magistrali. Docelowo w domu będzie zamontowany sterownik Tech'a ST-409n, który ma w standardzie obsługę trzech zaworów i trzech pomp oraz możliwość rozszerzenia przez RS o obsługę kolejnych dwóch zaworów i dwóch pomp.

 

Dom jest dwupokoleniowy/ rodzice połowa parteru, my druga połowa parteru i całe poddasze.

 

Mam jeszcze taką alternatywę, że jeśli nie zamienię zasobnika CWU, który otrzymam, to po prostu podepnę równolegle zasobnik do magistrali i póki co nie będę miał bufora.. :(

 

Pytanie czy takie rozwiązanie jak podałem wyżej ma sens.

 

Z góry wielkie dzięki za Wasze sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 płaski kolektor stosuje się mniej więcej na 100l wody, u nas jest zasobnik zintegrowany ( bufor 300l a w jego środku 100l cwu ) podpięte pod 4 płaskie kolektory. Ustawione pod kątem 62 stopni dało efekt że dziś na kolektorach było ponad 80 stopni. Jednak instalacja jest też do wspomagania co. stąd kąt 62 stopni bo w zimę słońce jest bardzo nisko nad horyzontem a w lato jest go aż nad to.

Ja na Twoim miejscu zadeklarował bym 5 osób wtedy dostaniesz pewnie 300l cwu. i 3 kolektory.

No właśnie pytanie jakie dostaniesz, jeśli chińskie próżniówki lepiej w ogóle nie baw się w takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 płaski kolektor stosuje się mniej więcej na 100l wody, u nas jest zasobnik zintegrowany ( bufor 300l a w jego środku 100l cwu ) podpięte pod 4 płaskie kolektory. Ustawione pod kątem 62 stopni dało efekt że dziś na kolektorach było ponad 80 stopni. Jednak instalacja jest też do wspomagania co. stąd kąt 62 stopni bo w zimę słońce jest bardzo nisko nad horyzontem a w lato jest go aż nad to.

Ja na Twoim miejscu zadeklarował bym 5 osób wtedy dostaniesz pewnie 300l cwu. i 3 kolektory.

No właśnie pytanie jakie dostaniesz, jeśli chińskie próżniówki lepiej w ogóle nie baw się w takie rzeczy.

 

Dzięki kolego za opinię.

 

Zadeklarowałem 5 osób. Dostanę 3 płaskie kolektory i zasobnik 350l. Ma to być produkt renomowanej firmy /nie firmy kogucik.. spi..ł i ucik jak to mówi Pani Basia :)/. Dostawca musi zagwarantować 6-letni serwis.

Jeśli uda mi się dogadać z dostawcą to dopłacę i zamiast zasobnika CWU z dwiema wężownicami wezmę bufor z wężownicą do podłączenia kolektorów. Mam już pewien plan podłączenia tego w moją instalację. Jeśli będzie to tylko zasobnik to po prostu będzie on wpięty w magistralę CO w kotłowni /równolegle do kotła/ i w okresach kiedy będzie działał kolektor, zasobnik będzie zasilał bojler w domu. Jeśli będzie to bufor to podłącze do niego kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajcik nazywajmy rzeczy po imieniu Ty nie masz bufora ale niewielki basen ;) Więc aby ugrzać basen należało by za słowami instalatora pokryć cały dach solarami.

 

Tylko pierwszy dzień. Nazajutrz większość tej energii byłaby wciąż w buforze i dach solarów zacząłby gotować.

 

Może się mylę, ale dobierałbym solary do zużycia. Bufor ma znaczenie o tyle że pozwoli przechować ciepło z dodatkowych solarów na późniejsze dni niepogody i zachmurzenia. No ale nie cały dach!

 

Jest jeszcze kwestia wydajności wężownicy solarnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się w letnie upalne dni cwu mógłbyś sprzedawać sąsiadom i to nawet tę bezpośrednio z bufora a nie z mieszacza ;) i tak było by jej za wiele.

Widziałem tylko zdjęcia Twojego basenu ale wydaje się dość spory dół mógłbyś grzać tylko do około 80 stopni bo na górze była by już blisko punktu wrzenia.

Patrząc przez pryzmat mojego bufora zintegrowanego 300 l bufor + 100l cwu mamy bańkę 400l. Zapięte 4 solary pod odpowiednim kątem nawet dziś pozwoliły podgrzać wodę o 15 stopni ( niestety na końcu zapomniałem zmienić parametrów co. i przy 70 stopniach wiele poszło w ogrzewanie ).

Więc jakieś 12 rurowych może by starczyło ;)

 

Widać jak około 14:30 T2 zaczeło bardzo spadać to właśnie co.

Capture3.JPG

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...