Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Witam. Po dwóch latach popsuł się zawór ciepłej wody ESB. W instrukcji podano graniczną temperaturę wody zasilającej 95*, bufor chwilami osiąga wyższą. Zaworu bardziej wytrzymałego raczej nie znajdę. Być może błędem było zbyt bliskie umiejscowienie zaworu. Zamocowany był nad buforem, prosto na wychodzącej wężownicy. Proszę wziąć to pod uwagę przy projektowaniu swoich instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Temat bufora śledzę już ze dwa lata i nadal jestem zafascynowany tą tematyką. Chciałbym wtrącić i swoje trzy grosze w temacie buforowania Ciepłej wody z "pod połaci dachowca Jaśkowego". Może zastosować sposób prezentowany przez Bachusa (Kolektor 1) System to AQUA-Step.

Mam dom w stanie SSZ i też marzy mi się bufor. Noc z powiek spędzało mi pakowanie ciepła z solarów lub z dachowca Jaśkowego. Dziś nie spałem do 2 ej w nocy wtedy ta idea się narodziła. Bufor będzie dopiero budowany ale grunt to przygotować się merytorycznie.

Blachodachówkę przygotowałem . Położona na pełnym deskowaniu na papie Czarna matowa blacha.

Bufor na dole solary czy też nagrzewnica kolektora dachowego jest na górze w nich glikol niezamarzający stwarza już problemy bo trzeba stosować wężownice w buforze. Inny minus to większa lepkość glikolu, opory hydrauliczne, zwiększony pobór prądu pompki, degradacja termiczno-chemiczna płynu, koszty wężownicy Cu, mniejsza sprawność itd.

Woda w tych solarach nawet ta wspaniała deszczówka też beee.. bo trzeba spuszczać na zimę.

A gdyby zbudować według idei Aqua-Step Wtedy pobieramy zimny zład z dna bufora pompujemy na samą górę pod kalenicę, spływa nam na dół przez nagrzewnicę odbiera ciepło z pod połaci (ewentualnie solara na samym szczycie domu) i pakuje się do bufora z powrotem grawitacyjnie oddając ciepło w kominie ciepłej strugi (nie trzeba nawet montować tego leja na dole). Poziomy wody po wyłączeniu pompki wznoszącej się wyrównują (nic nam wody nie wystaje ponad strop zimą nic nie zamarza ani nie kradnie ciepła z bufora pod dach )

Wiadomo nie wszystko jest tak fajnie Najbardziej obawiam się że przelewana przez ten mały zbiorniczek na samym szczycie woda będzie się natleniała i prowadziła do korozji instalacji. Nie wiem w jakim stopniu. Dlatego trzeba stosować jakieś ustroistwo do odtleniania.

Wrzucam schemacik tegoż (po raz pierwszy więc nie wiem czy mi się uda)

I co wy na to A może ktoś już to zastosował

 

 

 

Ciepło z dachowca do bufora.JPG

http://www.słoneczny.com.pl/obrazki/AQUA.jpg

Edytowane przez samuel76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cdbeavis witam gratuluje buforu ,tylko mam małą wątpliwość dotyczącą mocowania rury miedzianej. Po pierwsze rurki miedziane bezpośrednio stykają się z żelazem ,a to jak było opisane w tym wątku, doprowadzi do powstania różnicy potencjałów na ich styku i w długim czasie do uszkodzenia rurki.Mocowanie rurki kabel bindą to dobry pomysł.?Jest to plastyk ,sprawdzałeś jak zachowują się te opaski w 100 o C?

Miłego dnia J.korona

 

Tak sa momenty ze styka sie wezownica ale jest tych punktow stosunkowo malo i samo mocowanie bylo przemalowane. Nie powinno to stanowic wieksżego problemu. Co do opasek to przy 300 stopniach w oleju zaczynaly sie lekko deformowac ale wczesniej wsio gra. Poza tym z tego co widzialem juz kilka osob wybralo je do mocowania :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jerzyka51 powiesz w jakiej cenie te zbiorniki ?

 

co do opasek to była kiedyś seria zdaje się z firmy variant która pękała przy mocnym zaciśnięciu ale na mrozie!

nie lepiej było by użyć np przewodu elektrycznego miedzianego np DY1.5 ?

nie wiadomo jak się będzie miała taka plastikowa trytka np po 5-10 latach

 

jak zrobić i jak mocować ten lejek ? z jakiej blachy ? ocynk moze jakiś ? jaka gruba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

cdbeavis nawet bym nie przypuszczał ,że te opaski nie ugotują się w takiej temperaturze, codziennie z nich korzystam w pracy ,muszę to sprawdzić.

papi240 te zbiorniki są w Poznaniu ,za jeden wychodzi mniej niż 750 zł. Problem tylko z transportem ,bo trochę ważą / ok 550 kg /.Jak będziesz zainteresowany to mogę mejlem wysłać ci dane. Ja zamówiłem 2 i już wpłaciłem pieniądze. Blacha trochę gruba,ale jak widziałem zdjęcia ,to już kilka takich buforów zrobionych.

Miłego wieczoru J.Korona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Znalazłem gdzie można kupić w Poznaniu zbiorniki 1000 do gazów ,ścianka 8mm ,waga ok 550 kg po bardzo atrakcyjnej cenie .Widziałem na zdjęciach ,że kilku już wykorzystało je do zrobienia buforów.

 

Kilka stron wcześniej zebrałem wyczyny innych buforowiczów związane z tym baniakiem:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=6072614&viewfull=1#post6072614

 

W sierpniu 2013 kontaktowałem się ze sprzedawcą tych zbiorników. Przemiły pan potwierdził:

"Zbiornik był napełniony jeden raz czynnikiem chłodniczym niepalnym

Od wewnątrz zbiornik jest czarny

Zbiornik wazy około 500 kg"

 

Koszt transportu na Mazowsze, w okolice Tarczyna wycenił na 541zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miwok - udostępnij programik, może się komuś przydać.

 

Chyba pomału zacznę nadganiać swoją relację budowy (i użytkowania) bufora.

 

Oto mój schemat (kliknięcie daje powiększenie)

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2011.03.26-bufor/.lowres/IMG_1665.JPG

 

Co się rzuca w oczy:

* brak lejka! Brakło mi czasu na jego wykonanie. Jak podłączę solary to może pożałuję? Póki co obywam się bez niego.

* CO jest wyciągane nie spod samej góry, ale gdiześ 40cm spod dekla. Tworzy to więc "strefę zarezerwowaną" dla CWU. W praktyce się to sprawdza - podłogówka wyssie całe ciepło do tej wysokości, i nawet jak już nie grzeje (w domu się specjalnie tego nie zauważy) to w kranie jeszczcze jest ciepła woda. Jak ktoś zauważył - zmniejsza to efektywną pojemność "ciepła dla CO", ale przy pojemności 2800l może nie będzie bolało.

* grzałki mam dwie na dole i na górze. Sterownik do nich się pisze. Górna ma grzać strefę "zarezerwowaną", dolne całość. Raczej prawie całość, bez obszaru "solarnego" opisanego niżej.

* wężownica solarna pod grzałkami, żeby operowała w jaknajzimniejszej wodzie,

* wyjście/wejście kotła: kocioł pobiera ze samego dna, a wrzuca pod sam wierzch. Jednak krućce są oddalone od dekli górnego i dolnego bo nie chciałem problemów montażowych. Owszem, jest nieco wygodniej.

* wężownica CWU jest podwójna. Mówili że to przesada, że jedna by wystarczyła. Może mieli rację, nie sprawdzę tego :) Faktem jest że wystarczy bardzo niewiele ciepłej wody pod deklem żeby ciepła z kranu leciała.

 

Schemat jest następujący:

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/schematy/.lowres/co-6.png

* nie dałem podmieszania na kotle, bo mi się - przyznam - nie chciało

* pomimo tego że woda idzie rpzez syfon, filtr, pompę, zawór zwrotny ... to grawitacja o dziwo ruszyła! Przy pełnej mocy kotła nie daje rady i okresowo stycznik musi załączać pompę.

 

Ciąg dalszy na pewno nastąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompę masz jak na schemacie na powrocie do kotła ?

udało Ci się dokończyć ocieplenie bufora ?

masz bufor 2800l i piec 28KW, jak długo grzejesz bufor z np 40 - 80 ?

 

czy ktoś już ma może na forum dolną wężownicę bez lejka ? szczerze mówiąc też mi się nie chce jej robić. Tzn nie wiem jak się za niego zabrać :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś może do czynienia z buforami firmy STG jak np ten:

http://allegro.pl/bufor-kombi-500l-co-i-cwu-ksp5002w-2x-wezownica-i3925568127.html

 

Możecie na podstawie podanych parametrów ocenić czy by się w ogóle nadał?

Ewentualnie może jest coś innego godnego uwagi na rynku?

 

Cena nie jest niska, ale też nie każdy ma czas czy możliwości aby samemu coś zdziałać z buforem.

A może ktoś z obecnych forumowiczów wykonałby taki bufor na zlecenie? Ewentualne oferty prosiłbym na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest niska, ale też nie każdy ma czas czy możliwości aby samemu coś zdziałać z buforem.

A może ktoś z obecnych forumowiczów wykonałby taki bufor na zlecenie? Ewentualne oferty prosiłbym na priv.

 

Witam, tez przyłączam się do prośby kolegi @grzes124 - może ktoś polecić jakieś gotowe rozwiązanie lub osobę która wykona bufor?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD...

 

Dawno temu skarżyłem się na nieszczelne spawy. Jakiś czas później zaprosiłem spawacza na powtórkę

 

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2013.05.11-uszczelnianie-bufora/.lowres/IMAG1038.jpg

 

Było lepiej, ale nie doskonale. Woda z mydłem pokazała parę miejsc

 

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2013.07.15-ogrzewanie/.lowres/IMAG0390.jpg

 

potem: czyszczenie...

 

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2013.07.15-ogrzewanie/.lowres/IMAG0391.jpg

 

odtłuszczanie...

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2013.07.15-ogrzewanie/.lowres/IMAG0392.jpg

 

i zaklejanie poxipolem.

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2013.07.15-ogrzewanie/.lowres/IMAG0394.jpg

 

Przy okazji robienia próby szczelności pod ciśnieniem 1 bara wyszła ciekawa sprawa. Dekle mam płaskie. Do dolnego przyspawane 5 nózek: 4 na obwodzie i jedna centralnie. Wybrzuszenie wyszło takie:

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2013.07.15-ogrzewanie/.lowres/IMAG0353.jpg

 

Potem, docelowo ustawiłem go na podkładkach, przed lutowaniem rurek, więc przed zalaniem wodą.

http://drozd.uni.lodz.pl/~bajcik/foto/domek/2013.07.15-ogrzewanie/.lowres/IMAG0383.jpg

 

Ciąg dalszy na pewno nastąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym zasięgnąć porady obecnie jestem przed instalacją hydrauliki mam już zrobione OZC dla budynku projekt ogrzewania podłogowego, i prawie skńczony projekt kotłowni. Chcę zastosować bufor coś takiego :http://allegro.pl/zbiornik-bufor-akumulacyjny-1000l-3-wezownice-cwu-i3975601356.html tylko projektant mówi że to będzie nie ekologiczne i lepsze rozwiązanie dla CWU to zbiornik w środku bufora. Nie wiem co mam myśleć w tym buforze jest 7m kw. wężownicy to chyba aż nadto. Piec do CO mam wyliczony na 7,2 kW. Iteraz chcę ładować ten bufor jednym zasypaniem kotła (drewno). Jak obliczyć moc kotła? Chyba będe miał to w obliczeniach. Mam schemat ale nie wiem jak go wrzucić jest w pdf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym zasięgnąć porady obecnie jestem przed instalacją hydrauliki mam już zrobione OZC dla budynku projekt ogrzewania podłogowego, i prawie skńczony projekt kotłowni. Chcę zastosować bufor coś takiego :http://allegro.pl/zbiornik-bufor-akumulacyjny-1000l-3-wezownice-cwu-i3975601356.html tylko projektant mówi że to będzie nie ekologiczne i lepsze rozwiązanie dla CWU to zbiornik w środku bufora. Nie wiem co mam myśleć w tym buforze jest 7m kw. wężownicy to chyba aż nadto. Piec do CO mam wyliczony na 7,2 kW. Iteraz chcę ładować ten bufor jednym zasypaniem kotła (drewno). Jak obliczyć moc kotła? Chyba będe miał to w obliczeniach. Mam schemat ale nie wiem jak go wrzucić jest w pdf.

 

w takim buforze to 46kWh dla dT=40K (od 50do90stC) wtedy zawsze masz CWU z wężownicy w każdych ilościach) zejście do temp podłogówki to kolejna dT=20K i 23kWh

 

razem 70kWh - jak palisz w kotle 2h to 40kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze myśle ale jak kocioł ma 25 kW i w danych technicznych jest napisane że stałopalność nominalna 5 godz. to mam rozumieć że przez 5 godz. na jednym załadunku mam 125 kW energii? no około wiadomo sprawność. Czyli drewno 1kg = 4kW\80%= 3,2 kW 125\3,2= 39 kg drewna ? Hmmmm nie wiem czy dobrze kombinuje. Czyli taki kocioł powinien mieć taką pojemność opałową?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno moc i stałopalność mogą odbiegać od rzeczywistości. Przyjrzyj się pojemności komory załadunkowej - to łatwo zmierzyć i zweryfikować. Od niej zależy ile energii (w drewnie) na raz zmieścisz. Ludzie piszą że 1m^3 drewna dosyć ciasno upakowanego to ok 450kg. Więc kocioł o komorze 80l po spaleniu drewna wyprodukuje

0.08m^3 * 450kg/m^3 * 4kWh/kg * 80% = 115kWh.

Z grubsza by się zgadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam problem z buforem - zrobiłem błąd, bo zamówiłem bufor z wężownicą stalową bez ocynku, którą chciałem wykorzystać do przepływowego ogrzewania wody użytkowej.

Teraz wiem że powinienem był wziąć wężownicę z nierdzewki.

Czy woda będzie ciągle leciała rdzawa, czy może z czasem kolor będzie mało zauważalny?

 

Myślałem nad rozwiązaniami jak to poprawić bez ruszania zbiornika:

1. Może zastosować wymiennik płytowy do ogrzewania cwu? Obawiam się tylko o szybkie zapychanie wymiennika..

2. Może zadziałałoby jakbym do środka wężownicy stalowej wciągnął giętką rurkę miedzianą i przestrzeń między oboma rurkami wypełnił wodą?

Obawiam się tylko czy takie rozwiązanie nie izolowałoby zbytnio zimnej wody i ciepła woda szybko by się kończyła...

 

Zostaje też wypatroszenie zbiornika i włożenie tam wężownicy z miedzi. To byłoby najlepsze rozwiązanie, ale dużo zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skwarek

Teoria mówi że wężownica rdzewieje od środka od tlenu który we wodzie wodociągowej jest rozpuszczony.

 

Ad 1.) wymienniki płytowe mają atesty do CWU? Nie wiem też co z mocą, pompką, sterowaniem, uwarstwieniem wody. . Może prościej dorzucić bojler?

Ad 2.) też o tym pomyślałem, ale nie wiem czy to technicznie wykonalne, już z kablem byłoby trudno (pchać z jednej, ciągnąć z drugiej).

 

Brałbym bojler dwupłaszczowy, najlepiej umieszczony nad buforem i połączony grubymi rurami - wyjdzie "przedłużenie" bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...