Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

cyt. mpoplaw:

 

"to nie jest nic oszałamiającego, 1500L + podłogówka = 24h swobody manewru"

 

Ech teoretycy:).

Mistrzowie odpowiadają jeszcze przed przeczytaniem postu.

To nie ma oszałamiać. To ma grzać i nie sprawiać kłopotów. Ma być proste, tanie i skuteczne.

Tak na marginesie w BIEDADOMKU moich dzieci 1500L + grzejniki żeliwne nieco przewymiarowane + 2 małe pola podłogówki=30 godzin swobody działania:).

A u mnie pisałem: dość stary, energożerny dom i zastana instalacja CO do której dodałem bufor więc opisany poniżej "eksperyment" mogę sobie odpuścić. To co napisałeś to tak zwana oczywista oczywistość:)

 

cyt. mpoplaw: "tytułem eksperymentu możesz celowo i świadomie wprowadzić do układu CO powietrze tak żeby w pokoju np:10m2 grzały maksymalnie 4 żeberka (ok 40W/m2 70/55/20°C), stawiam dolary przeciwko orzechom że nie będziesz zadowolony z takiego pomysłu i stało-palność spadnie ci na 4-5h"

 

I coś jeszcze. Dobrze wymyślony układ nie da się zapowietrzyć:).

Pozdrawiam grzejących pod prąd:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli faktycznie wspawanie mufki pod miarkownik nie jest możliwe to kombinował bym następująco:

- obniżyć temperaturę na czujniku na wyjściu z kotła tak aby włączał pompę przed wystąpieniem podgotowań

- dodać termostat kominowy na czopuchu tak aby włączył pompę kedy kocioł dogasa.

Nie przejmuj sie teoriami o zaburzeniu uwarstwienia w buforze przez pompę:).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie potrzebuje skonsultować się odnośnie dopasowania bufora do potzreb. Jestem przy montażu kotłowni i zastanawiam się jakie rozwiązanie było by lepsze czy bufor + atmos, czy piec z podajnikiem 10 kW. Obecnie z OZC wyszła mi moc kotła 7,2 kW. Ogólnie jestem bardziej przekonany do bufora ale w jaki sposób zasilać CO ( 136m podłogówki i 2 grzejniki drabinkowe przewymiarowane 100%), czy bezpośrednio z bufora czy przez wężownice umieszczoną w buforze? Obecnie schemat mam zrobiny na wężownice i nie wiem co zrobić:bash: Pomoże ktoś, coś doradzi. Ogólnie drewna mi nie brakuje dlatego wolał bym bufor. Moge zalączyć schemat ale nie wiem jak:bash: jest w PDF.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile konkretnie dałeś żeberek na m2 ??

 

Nigdy tego jakoś specjalnie nie liczyłem. Nie korzystałem z żadnych OZC. Kierowałem się wcześniejszymi doświadczeniami i intuicją. Średnio pewnie około 1 na m kwadratowy. W łazienkach więcej nieco. Ale to bez znaczenia. Nie można mówić o przewymiarowaniu grzejników czy tam innego źródła ciepła w oderwaniu od właściwości termicznych budynku. Przypominam BIEDADOMEK co wedle niejakiego Adama_mk równoznaczne jest z.....

Szkoda gadać:)

 

Pozdrawiam:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego tak masz ?? masz jakieś mocne wskazania na komplikowanie systemu czyli układ otwarty dla bufora + zamknięty dla podłogówki ??

 

tak podejrzewałem, teraz rozumiem czemu prowadzisz wojnę z adam_MK, po prostu nie rozumiesz o czym on pisze i dlaczego tak pisze

 

Możesz to sobie nazywać wojną. Może pan Adam pisze niezrozumiale a może ja jestem za głupi żeby go pojąć.

Wybieram tą drugą opcję:).

Zresztą wielcy często byli niedoceniani za życia.

A wracając do sedna jeśli coś tu napiszę to tylko w oparciu o własne doświadczenia i dokonania. Zbudowałem i wiem jak działa. Wiem co jest dobrze a co do du..y. Nie snuję przedziwnych teorii.

Jeśli chodzi o wymyślenie układu CO, CWU i OZC itp. to są tysiące doświadczeń wokół i można się nimi kierować. Moja żona doskonale gotuje i nie używa do tego tabel dietetycznych, programów komputerowych. Jest wielowiekowe doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie i odpowiedni modyfikowane, intuicja i własne pomysły:).

Pozdrawiam tych, którzy nie lubią iść w stadzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego tak masz ?? masz jakieś mocne wskazania na komplikowanie systemu czyli układ otwarty dla bufora + zamknięty dla podłogówki ??

 

Nie wiem to lepiej podłączyć podłogówkę bezpośrednio pod bufor?

No i masz odpowiedź. A pościk nabity:). Jakbym czytał Mistrza Adama.

Moim zdaniem, podkreślam MOIM:

bezwzględnie bufor, fajnie gdyby z wężownicą CWU. Inne można sobie odpuścić albo dodać.

Spory kociołek stałopalny. Atmos jest ok. Nie wiem jak duży bufor masz na myśli ale kocioł 25 do 32 kW

Laddomat jest fajny jeśli bufor masz na poziomie kotła. Jeśli dasz go wyżej to laddomat jest niepotrzebny.

Zasilanie podłogówki z bufora. Nie komplikuj układu:). Drabinki jeśli masz przewymiarowane i służą raczej do suszenia ręczników itp podłączył bym tak jak podłogówkę.

Do napędu całości potrzebna jest jeszcze pompa i zawór mieszający. Pompę włączył bym na powrocie z obiegów.

Schemat który pokazałeś jest raczej do bani:).

Pozdrawiam:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek planuje 15 kW nie wiem jak długo się pali ale załadować można 60kg to wychodzi jakieś 10 godzin palenia i tera 10x15kW=150kW. Odbiór ciepła 7kW na instalacje to 70kW i zostaje 70kW właśnie w buforze (1000l) żle myśle? Tylko co teraz jak odbiór zmniejszy się do 2kW Bufor będzie miał wysokość 2m kocioł nie wiem 1m to chyba nie potrzebny zaleca producent kotła aby stosować laddomat. Tak właśnie drabinki pójdą z rozdzielacza ta sama temp. Nie wiem ale pompa jest umieszczona chyba na powrocie, powrót wody miesza się z zasilaniem i potem pompa tloczy na rozdzielacze pomarańczowy kolor, to jest żle? Chyba musze to lepiej rozrysować. Albo zmienić gościa co mi robił ten schemat Edytowane przez camel998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek planuje 15 kW nie wiem jak długo się pali ale załadować można 60kg to wychodzi jakieś 10 godzin palenia i tera 10x15kW=150kW. Odbiór ciepła 7kW na instalacje to 70kW i zostaje 70kW właśnie w buforze (1000l) żle myśle? Tylko co teraz jak odbiór zmniejszy się do 2kW Bufor będzie miał wysokość 2m kocioł nie wiem 1m to chyba nie potrzebny zaleca producent kotła aby stosować laddomat. Tak właśnie drabinki pójdą z rozdzielacza ta sama temp. Nie wiem ale pompa jest umieszczona chyba na powrocie, powrót wody miesza się z zasilaniem i potem pompa tloczy na rozdzielacze pomarańczowy kolor, to jest żle? Chyba musze to lepiej rozrysować. Albo zmienić gościa co mi robił ten schemat

 

Kotły takie jak atmos znam tylko z opisów. Masz dwie możliwości. Albo jeśli to możliwe dostosowywać załadunek do potrzeb, albo dobrać bufor tak żeby przejął całą energię nawet jeśli nie ma odbioru. Laddomat możesz pominąć jeżeli podstawa bufora jest powyżej górnej krawędzi kotła. Jeśli tak nie jest to laddomat jest dobrym patentem ale są też inne możliwości. Pompa umieszczona tak aby wodę z powrotu tłoczyła do dołu bufora i do rury zaworu mieszającego, tej na której na schemacie umieściłeś pompę, czyli pompa na rurze powrotnej, przed rurą do zaworu mieszającego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie przyznam - nie przeczytałem całego tematu (dużo tego :)) ale od kilku lat myślę nad skonstruowaniem bufora. Problem w tym, że nakręciłem się na spięcie go z dużym kolektorem powietrznym (np z puszek). Zastanawia mnie jak taki kolektor powiedzmy 15m2 podłączyć do bufora - prostopadłościan o pojemności 2m3. Chodzi o to jak przekazać ciepło niesione przez powietrze do bufora wodnego.

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie przyznam - nie przeczytałem całego tematu (dużo tego :)) ale od kilku lat myślę nad skonstruowaniem bufora. Problem w tym, że nakręciłem się na spięcie go z dużym kolektorem powietrznym (np z puszek). Zastanawia mnie jak taki kolektor powiedzmy 15m2 podłączyć do bufora - prostopadłościan o pojemności 2m3. Chodzi o to jak przekazać ciepło niesione przez powietrze do bufora wodnego.

Mariusz

 

Planujesz podobny do mojego układ.

 

najrozsądniej chyba nagrzewnica i woda bezpośrednio z bufora pompeczką taką zasilaną z panela PV , tylko trzeba sporą nagrzewnicę, bo takie pompki na ogół małe przepływy mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będą większe problemy z przekazaniem energii to pozostaje cieczowy. Masz może jakieś dane porównawcze kolektora powietrznego z płaskim cieczowym?

I pytanie czy 3mm blacha na ścianki bufora wystarczy? Wymiary 1m x 1m x 1,8m (wysokość). Całość połapana stężeniami 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek planuje 15 kW nie wiem jak długo się pali ale załadować można 60kg to wychodzi jakieś 10 godzin palenia i tera 10x15kW=150kW

30 kg x 28.000 kJ/kg = 840.000 kJ * 80% = 672.000 kJ / 3.600 s = 186,7 kWh

 

przeczytaj ten wątek od początku, bardzo dokładnie ze zrozumieniem, bo piszesz sam nie wiesz co

A wracając do sedna jeśli coś tu napiszę to tylko w oparciu o własne doświadczenia i dokonania

bardzo dobry pomysł, najpierw spróbuj wyjaśnić jak camel998 do malutkiego kociołka 15KW zamierza w praktyce wsypać jednorazowo cały worek węgla 60kg

 

jak ci się to uda to wyjaśnij pod jakim ciśnieniem roboczym będzie pracował bufor migoo ze ściankami 3mm, bo ja osobiście nie wiem jak mu to liczyć wytrzymałość skoro nie podał najważniejszych danych

 

a potem podrzucę ci kolejną podobną zagadkę, jestem ciekaw po której takiej bzdurze zaczniesz pisać dokładnie tak samo jak my

Edytowane przez mxxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]247087[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]247054[/ATTACH] o wreszcie mi się udało wrzucić schemat :rolleyes: I teraz niech mi ktoś powie że ten schemat jest dobrze wykonany

Tylko po co tak komplikować?Ja u siebie zrobię tak:

Kotłownia Kocioł drewno+Bufor_C.O.z_cwu+OP-p1.jpg

 

Zawór mieszający np taki

pobrane (1).jpg

Zwór zwrotny taki:

pobrane.jpg

Zawór zwrotny dałbym,żeby gorąca woda z bufora nie pchała się w powrót podłogówki ,kiedy np. termostat pokojowy wyłączy pompę,lub ,gdy bufor grzejemy tylko na potrzeby cwu.

Edytowane przez G69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...