Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Wiele razy pisałem, że jak ktoś zabiera się za budowę domu - powinien rozważyć - JAK MA DZIAŁAĆ.

 

Jak na "kotłownię" zostawiamy sobie w bryle tyle miejsca, co na sporą szafę to nie doradzajcie BUFORA!

Bo?

Albo dobuduje się kotłownię na zewnątrz, osobną, wolnostojącą, albo bufor wstawiamy do salonu!

Albo go nie ma...

 

Jakoś nikt z Was nie zapytał - a masz miejsce na bufor?

Bo jak go nie ma - to co? Spychacz wzywać?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytanko...

jak leje się smoła z komina to przyczyną jest za mały odbiór energii przez instalację czy sam komin jest do doopy ...?

kocioł SAS 17kw ze sterowaniem ( jakiś wiatraczek itp. )

komin z klinkieru z wkładem także z klinkieru czy jakiejś tam ceramiki ...

 

jak dla mnie to ten kocioł tylko się tli a nie pali a przez to ma za niską temp. spalin, miszczowie doradzają zrobić nowy komin z kwasówki ( ocieplony )i dać po zewnątrz bo tamtego nie da się wykorzystać ...

 

jakaś rada ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ocieplony dom potrzebuje małego strumienia ciepła dla utrzymania w nim odpowiedniej temperatury.

Można rozłożyć maty grzejne - i kotłownia staje się niepotrzebna. Nie budujemy jej wcale!

Można grzać podłogówkę wodną kotłem elektrycznym - wtedy cała kotłownia mieści się w szafce pod zlewem.

Można postawić dla podłogówki wodnej kocioł kondensacyjny z kilkoma czujnikami - wtedy wystarczy ściana w kuchni czy spora szafa na kotłownię.

Albo...

Ma być tanio i niezależnie od tego co Ruskie z kurkiem wyczyniają...

To budujemy klasyczną kotłownię z kotłem, buforem i CAŁY zapas potrzebnego ciepła jeszcze PRZED sezonem gromadzimy w drewutni/składziku.

 

Coś trzeba wybrać PRZED budową domu, bo zmiany później czasem nie są możliwe, a zawsze są trudne.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak leje się smoła z komina to przyczyną jest za mały odbiór energii przez instalację czy sam komin jest do doopy ...?

 

Brak dopasowania wielkości kotła do poboru ciepła przez bryłę domu.

Bździ się a nie pali...

Trzeba zbudować kociołek wielkości pudełka po butach, palić w nim "ostro" a wrzątek z niego wychodzący "dopasować" do posiadanego systemu grzewczego.

Albo... bufor wstawić.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak leje się smoła z komina to przyczyną jest za mały odbiór energii przez instalację czy sam komin jest do doopy ...?

 

Brak dopasowania wielkości kotła do poboru ciepła przez bryłę domu.

Bździ się a nie pali...

Trzeba zbudować kociołek wielkości pudełka po butach, palić w nim "ostro" a wrzątek z niego wychodzący "dopasować" do posiadanego systemu grzewczego.

Albo... bufor wstawić.

 

Adam M.

czy ten nowy komin coś polepszy ...?

 

z gadania o buforze to już mnie gęba boli, zawodnik ma zakuty łeb i swoich "doradców": ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól więc, aby ONI go uszczęśliwili!

 

HGW czy ten komin zalany smołą jeszcze się do czegokolwiek nadaje...

Podpalenie go spowoduje jego zniszczenie i oby chałupa nie spłonęła przy tym.

Nowy będzie bardzo szybko wyglądał tak, jak ten stary, bo nie komin tu winny.

 

Ja bym odpuścił problem, jak "pacjent wie lepiej" i przemyśleć ponownie układu nie chce.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól więc, aby ONI go uszczęśliwili!

 

HGW czy ten komin zalany smołą jeszcze się do czegokolwiek nadaje...

Podpalenie go spowoduje jego zniszczenie i oby chałupa nie spłonęła przy tym.

Nowy będzie bardzo szybko wyglądał tak, jak ten stary, bo nie komin tu winny.

 

Ja bym odpuścił problem, jak "pacjent wie lepiej" i przemyśleć ponownie układu nie chce.

 

Adam M.

che che ...

podpalić ten komin to już zdążyli, skończyło się na wymianie części okładziny z k-G w części przylegającej do tego komina ...:cool:

a ten "pacjent" to mój ojciec więc jakoś trudno odpuścić ...:D

najgorsze jest to że jak wywali kolejne kilka klocków na ulepszenia to przyzna mi rację ...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to masz przerąbane!!!

 

Szlamowanie tego co z niego zostało lub stawianie nowego...

Nowa okładzina z G-K to pudrowanie trupa. Teraz to nie komin a sito.

 

Nie wiem...

Chyba tylko czekać aż zmądrzeje...

Trudne, wiem...

 

Pamiętasz destylację miału węglowego robioną w probówce, w szkole?

Może trzeba mu to pokazać?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można grzać podłogówkę wodną kotłem elektrycznym - wtedy cała kotłownia mieści się w szafce pod zlewem.

 

Adam M.

 

Mozna ale jak mamy miejsce na bufor to dlaczego nie wykorzystac 100% taryfy przy okazji załatwiając cwu 100% taryfy, chyba warto wygorpodarowac 1,5 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 litrów to nie bufor, tylko rodzaj sprzęgła wodnego.

Na bufor, to Cię nie stać, bo sobie zbudowałeś dom nie dla takich rozwiązań.

Baniak 300 litrów, jak spory bojler, zmieści się w tej "szafie" co ma niecałe 4m2.

Zapewni grzanie podłogówki i CWU przy zastosowaniu kotła jednofunkcyjnego/podgrzewacza.

 

"mały czy nie mały?"

Jako bufor - pomijalnie mały!

Jako urządzenie grzewcze łączące CWU i ogrzewanie domu - wystarczający i mógłby być nawet mniejszy, tylko trudno by było odpowiednią wężownicę do niego wykrępować.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...