Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@jerzyka51

 

Dzięki za komentarz, a zastanawiałeś się może nad tematem syfonu? mianowicie czy powinien znajdować się blisko bufora w warstwie ocieplenia czy lepiej nieocieplony na zewnątrz żeby mógł się tam wytworzyć korek z zimnej wody po zakończeniu palenia. (może gadam od rzeczy ale na pewno nikt do tej pory na forum o to nie pytał

 

Dobre pytanie, ja bym dał go w takim miejscu żeby jak najmniej zawadzał ale jednocześnie można by się nim pochwalić. (Nie)działać będzie w każdym miejscu tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to pompki za zaworami mieszającymi na zasilaniu rozdzielaczy.

Też się nad tym zastanawiałem - różnica chyba taka że w razie nieszczelności będzie kapało zamiast zaciągać powietrze - więc łatwiej zlokalizować.

Nie wiem jak z podatnością na kawitacje przy pracy "ssącej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dokładniej:

 

- większość zaworów trójdrożnych wymaga pompy na zasilaniu na rozdzielacze (z tego co pamiętam)

-wydaje mi się, że na powrocie pompa pchając wodę do bufora w przypadku pracy tylko jednej pompy mimo woli pchała by wodę do wszystkich układów a do najlżejszego w pierwszej kolejności

- umiejscowienie ma wpływ na wysokość naczynia bezpieczeństwa

 

Tyle, co się mi tak przypomina.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- większość zaworów trójdrożnych wymaga pompy na zasilaniu na rozdzielacze (z tego co pamiętam)

Może być pompa na powrocie, tylko nalży uważać aby nie "odciąć pompy zaworem"

-wydaje mi się, że na powrocie pompa pchając wodę do bufora w przypadku pracy tylko jednej pompy mimo woli pchała by wodę do wszystkich układów a do najlżejszego w pierwszej kolejności

Nie jest to prawda

- umiejscowienie ma wpływ na wysokość naczynia bezpieczeństwa

W tym obwodzie (grzejnikowym, podłogówki z buforem) nie ma to wpływu.

 

Tyle, co się mi tak przypomina;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co macie pod buforem ?

tzn jak jest ocieplony od dołu?

w przyszłym tygodniu będę robił wylewkę pod piec i bufor i zastanawiam się jak ją zrobić, czy dawać styropian czy wylać sam beton

w końcu bufur 1100litrów wody + jego ciężar własny z dwoma wężownicami to z 1.5tony

będzie miał płaskie dekle i nie wiem czy robić jakieś "łapy" czy np postawić go na jakimś twardym styropianie czy czymś podobnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co macie pod buforem ?

tzn jak jest ocieplony od dołu?

w przyszłym tygodniu będę robił wylewkę pod piec i bufor i zastanawiam się jak ją zrobić, czy dawać styropian czy wylać sam beton

w końcu bufur 1100litrów wody + jego ciężar własny z dwoma wężownicami to z 1.5tony

 

U mnie - stoi na wzmocnionym zbrojonym chudziaku, bez wylewki w tym miejscu.

Nóżki 10cm i taki styropian od spodu.

 

będzie miał płaskie dekle i nie wiem czy robić jakieś "łapy" czy np postawić go na jakimś twardym styropianie czy czymś podobnym

 

Sugerowano już w tym wątku że można postawić na samym styrodurze. Robił ktoś już tak? I czy po zrobieniu rur i napełnieniu wodą nie usiadła całość powodując naprężenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów.

 

Sezon grzewczy dobiega końca. Jednak przed buforem kolejne zadanie – współpraca z coraz bardziej wydajnymi solarami. Mój bufor opisywałem już na forum. Rozpoczął trzeci rok "współpracy" ze mną. Jednak opomiarowanie uruchomiłem dopiero dwa – trzy miesiące temu. W ubiegłych sezonach nie posiadałem go więc myślałem że lejek działa prawidłowo – najcieplejsza woda układa się u szczytu bufora. Jednak wykres z niedzieli 6 kwietnia mówi co innego.

Tu wykres

Jak widać na wykresie od godziny 8.00 ( uruchomienie pomiaru) do godziny 11.10 , kiedy to następuje start solarów, temperatura w całym buforze jest w zasadzie stała. Niewielki jej spadek spowodowany drobnym zużyciem CWU na potrzeby porannej toalety. Wraz ze startem solara na poziomach 1 i 2 spadek ( dlaczego nie wzrost ? ) temperatury jest stosunkowo niewielki. Natomiast na poziomach 3,4,5, jest bardzo duży ( na poziomie 3 do godziny 17.00 rzędu 15 – 18 stopni. ).Jak widać na wykresie temperatura płynu dostarczanego z solara na wężownicę od godziny 16.00 zbliżona do 100 stopni, a temperatura na najwyższych poziomach 1 i 2 – spada !!!

Pragnę więc zapytać mądrzejszych:

Czy to jest normalne ?

Czy z wykresu można wyciągnąć wniosek że lejek nie działa ?

Jeżeli nie działa, czy wogóle jest potrzebny?

Choć ewentualna przeróbka w tej chwili nie wchodzi w grę, dla własnej wiedzy chciałbym przekonać się czy to jest normalne, czy popełniłem jakiś błąd.

Będę wdzięczny za uwagi.

Pozdrawiam, życzę miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...