Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Będę wdzięczny za uwagi.

Pozdrawiam, życzę miłego dnia.

Z jakiegoś powodu miesza się woda w buforze z dolnymi warstwami co powoduje uśrednienie temperatur, jedyne co mi przychodzi do głowy to "zator" w rurze od lejka uniemożliwiający unoszenie się ciepłej wody. Jak duże masz perforacje tej rury? Problem już był tu w temacie przedstawiony.

U mnie na 90% będzie podobnie (tak czuje). Drugi raz gdybym budował bufor zrezygnowałbym z tej rury, a zostawił sam lejek nad stożkiem solarnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mierzysz TEMPERATURY!!!

Przelicz te pomiary na STRUMIENIE ciepła!

 

Dolanie szklanki wody o temperaturze około 100stC do wiadra wody zmieni temperaturę wiadra nieznacznie/pomijalnie mało.

Dodatkowo...

Temperatura wiadra MOŻE spaść, jak z niego jednocześnie pobierasz ciepło.

Zrób bilans ciepła dla układu.

 

Cyrkulacje CWU masz?

DOBRZE zrobioną?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być.

Ale...

Chcesz mi powiedzieć, ze woda w rurze wznośnej fi 130 (około) grzeje się w okolicy wężownicy stożkowej (fi 15) do temperatury glikolu 100stC?

Wtedy MUSI wylądować pod szczytem baniaka, nawet, jak nie ma perforacji tej rury wznośnej.

Tak nie jest!

Działa bilans ciepła.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź, wiele dzięki temu zrozumiałem.

 

mac_612

 

Utwierdziłeś mnie w przekonaniu że mój lejek, a właściwie jego komin ma za mały przekrój. Przy średnicy bufora 85 cm i wysokości 200cm komin lejka ma wysokość około 140 cm. Jak widać na załączonym wcześniej zdjęciu, wykonałem go z dwu zlutowanych ze sobą profili do płyt g/k o kształcie "U"o wymiarach 5x10x5 cm co po złożeniu dało światło komina o wymiarach 10x10 cm czyli ledwie 100 cm2. Chyba to jednak za mało. Z pewnością część strumienia ciepła przechodzi, ale myślę że cały jego strumień się "nie mieści". Co do perforacji - w ściankach co około 10 - 15 cm nacięcia poprzeczne tarczą o szerokości około 6 mm. Może za mało ?

 

adam_mk

 

Cyrkulacji nie posiadam, więc ten powód wychłodzenia wody odpada. Uświadomiłeś mi że mimo iż na wężownicy od solara mam 100 stopni a wężownica otoczona jest wodą o temperaturze około 30 - 40stopni, to nigdy nie dojdzie do sytuacji że woda obok wężownicy zbliży się temperaturą do temperatury glikolu. Właśnie, a do jakiej temperatury się zbliży ?

 

mpoplaw

 

Przekonuje mnie także Twoja wypowiedź co do kierunku przepływu strug wody w czasie pracy wężownicy solara. ( przykład na filmie powala ). Co do zamontowania termometru wewnątrz bufora - w tej chwili nie mam takiej możliwości, bo raz że układ "żyje i pracuje", a dwa - wiązało by się to z totalną demolką, czego sobie nie wyobrażam.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odzew, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem...

Trochę to trwa.

 

"sprawniej by to działało przy samym lejku bez komina. "

Raczej nie.

Wstępująca struga "rozlazła by się" na boki jak w tej szklance.

Powinna dotrzeć na "swoją" wysokość w baniaku.

To przyspiesza jego nagrzewanie.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brakuje mi tej domkopedii :(

jutro rano muszę zamówić bufor, zdecydowałem się na fi 90 wys 2m i płaskie dekle

bufor z blachy 3mm, czy dekle 3mm też "dadzą rade" ?

bajcik dawaj z tymi przenosinami bo się wykończe zanim coś znajde w tym temacie

 

 

http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufor

http://domkopedia.pl/index.php?title=Bufory

 

Powinno pomału ruszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na filmiku wyżej mała szklanka wody podgrzewana jest sporawym palnikiem gazowym na całej szerokości dna, poniżej filmik gdzie źródło ciepła jest dużo mniejsze, bardziej punktowe więc konwekcja wolniejsza, i ładnie widać jak rośnie grzybek atomowy, oraz jak ciepła woda się ochładza i zaczyna pełzać w dół

https://www.youtube.com/watch?v=thh-3J3VKDU

takie zjawiska zmierzyć termometrem to kompletnie niemożliwe, do tego trzeba by użyć całej baterii termometrów zarówno w pionie jak i w poziomie i programu całkującego

 

No i właśnie widać na tym filmiku jaki się pieredolnik robi. Jak dasz lejek to to fioletowe grzecznie poleci lejeczkiem do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po długiej nieobecności

Właśnie przymierzam się do zagospodarowania mojej wężownicy solarowejwymyśliłem sobie że na tarasie któryznajduje się od strony południowej umieszczę że 100mb alupexaw bruzdach wyciętych bruzdownicą na głębokośc jakieś2cmzaraz za ścianą znajduje się bufor 650l koszt całej instalacji to ok 400zł i dwa dni mojej roboty wiem że miedz była by lepsza ale pex tani jak barszcz wiec można nadrobic ilością zresztą w buforze tez mam pexa i wszystko działa jak nalezy, co o tym myślicie Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...