Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam takiego prototypa na podwórku ale to jest "cienki bolek" nawet w pełnym słońcu bo ma za dużą bezwładność...

 

Napisz coś więcej o tym twoim solarze ile metrów z czego zrobiony jak głęboko rurki

Moje będą pod samym wierzchem beton pomalowany na razie na czarno póżniej płytki brązowe ewentualnie czarne jeśli by miało to dużo pomóc , sterownik do pompy c.o. za 60 zł , czujnik przytulony na na tarasie do rury zasilającej wezownice solarną ,najtańsza pompka pexa mam po 2,6 za metr wavin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o tym twoim solarze ile metrów z czego zrobiony jak głęboko rurki

Moje będą pod samym wierzchem beton pomalowany na razie na czarno póżniej płytki brązowe ewentualnie czarne jeśli by miało to dużo pomóc , sterownik do pompy c.o. za 60 zł , czujnik przytulony na na tarasie do rury zasilającej wezownice solarną ,najtańsza pompka pexa mam po 2,6 za metr wavin

zrobiłem takiego do testów ma 1m2 ,wewnątrz 8mb pexa w 3,5cm czarnego (barwionego ) betonu, wszystko wylane na 5cm styropianie.

wsadziłem czujnik do środka i jakiś czas obserwowałem temperatury, w pełnym słońcu co prawda łapie 50* ale to trwa bardzo długo więc uzysk z tego niewielki, jeżeli słońce jest "w kratkę" lub pochmurno to temperatura jest praktycznie taka sama jak otoczenie ( te kilka * jest pomijalne ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem takiego do testów ma 1m2 ,wewnątrz 8mb pexa w 3,5cm czarnego (barwionego ) betonu, wszystko wylane na 5cm styropianie.

wsadziłem czujnik do środka i jakiś czas obserwowałem temperatury, w pełnym słońcu co prawda łapie 50* ale to trwa bardzo długo więc uzysk z tego niewielki, jeżeli słońce jest "w kratkę" lub pochmurno to temperatura jest praktycznie taka sama jak otoczenie ( te kilka * jest pomijalne ...)

 

jeśli w cały dzień słoneczny w leciebeton nagrzeje się do 50 stopni nawet dopiero póżnym popołudniem to mnie to zadowoli w końcu to solar za 4 stówki a nie za pare tysięcy kwestia tylko ile alupexa potrzeba aby nagrzac całe 600l np.z 40 stopni do 50 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę grzać prądem, a dokładniej buforem w taniej taryfie. Dom 125m2, dobrze ocieplony, zapotrzebowanie na EUco ok.35kWh/m2

Jakiej pojemności byłby najbardziej optymalny zbiornik, jakie grzałki? Proszę o jakieś wskazówki gdzie szukać dostawców takich zbiorników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanss

To Twój dom. Ty znasz go najlepiej.

Usiądź i policz.

Potem zdecyduj co potrzebne.

 

Zażyj jakie relanium i pogoogluj.

Np. PARADIGMA...

Zarezerwuj na baniak tak od 22000 w górę.

Dzwonisz, wysyłasz emilka z zamówieniem i masz w trzy dni na swoim podwórku.

 

Jak Ci się wydaje?

CZEMU tu wszyscy zastanawiają się jak ZROBIĆ SAMEMU taki baniak?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanss

To Twój dom. Ty znasz go najlepiej.

Usiądź i policz.

Potem zdecyduj co potrzebne.

 

Zażyj jakie relanium i pogoogluj.

Np. PARADIGMA...

Zarezerwuj na baniak tak od 22000 w górę.

Dzwonisz, wysyłasz emilka z zamówieniem i masz w trzy dni na swoim podwórku.

 

Jak Ci się wydaje?

CZEMU tu wszyscy zastanawiają się jak ZROBIĆ SAMEMU taki baniak?

 

Adam M.

 

Jak by wszyscy wiedzieli jak policzyć to ilosc zapytan zmniejszyła by sie 10 krotnie i dotyczyła by bardzo szczegołowych problemów.

Nie kazdy ma scisły umysł, jest inzynierem ale kazdy chce mieszkac wygodnie i tanio w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że ten kto ma miękkie serce musi mieć twardą du... ?

:lol:

 

Brak wiedzy szkodzi!

Jak kto nie ma ścisłego umysłu niech ZLECA budowanie tym, co go maja i PŁACI tyle - ile zażądają!

Albo...

Niech się kształci!

 

Sam wiesz, że WSZYSCY chcieliby tanio w inwestycji, tanio w utrzymaniu i bezobsługowo...

To co?

Proponować im wstawienie TRZECH systemów jednocześnie?

:lol:

 

Ludzie biorą się za budowanie domu.

Najczęściej - z dupy strony.

Zamiast zacząć od OZC, decyzji CZYM grzać a POTEM szukać czy rysować projekt to oni zaczynają od domu "ładnego" w który potem usiłują zmieścić energooszczędność czy bezobsługowość...

A do tego są pełni oburzenia, że to TYLE kosztuje!

A praca przecież kosztuje...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajcik

 

Twój pomysł uważam za bardzo dobry.

Jest małe "ale"...

CO ZROBIĆ aby w realu wyszło tak, jak było planowane?

Np. te normowe 0,3W/m2 x stK ?

 

Adam M.

 

No cóż, opór w materii dotyczącej budownictwa energooszczędnego wśród projektantów i wykonawców jest wciąż duży, ale jakiś postęp widać i to cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanss

Zarezerwuj na baniak tak od 22000 w górę.

Adam M.

 

Co to jest te "22000":confused:

No właśnie mam rozumieć, że nie ma dostępnych zbiorników z grzałkami?

Tak na marginesie, Ja właśnie chcę zapłacić za taką wiedzę, bo nie mam o tym za dużo pojęcia.

Jeżeli nie znajdę odpowiedniego człowieka, to niestety będę musiał odpuścić bufor na rzecz PC p-w lub względnie samego kotła elektrycznego, ale kocioł to chyba jednak za duże koszty eksploatacji w I taryfie. Tak na marginesie rozumiem, że zamiast grzałek taki bufor może "napędzać" również jakiś tani kocioł elektryczny w nocnej taryfie?

 

Ja właśnie zacząłem od OZC, które miało max. wynosić 40kWh, znalazłem taki projekt, który przypadł mi jeszcze do gustu. Ale w nim jest ogrzewanie gazowe lub względnie paliwo stałe, które u mnie odpadło w pierwszych krokach....gazu nie mam na działce i nie chcę już go, bo się nie kalkuluje licząc koszt przyłącza i komina. Prąd już mam 16kW i tego się trzymam...dlatego w grę wchodzą tylko te trzy rozwiązania, na które mnie stać, ale oczywiście chcę wybrać te najkorzystniejsze.

A myślałem o buforze, ponieważ liczyłem na mniejsze koszty inwestycji i chyba najmniejsze problemy z eksploatacją - tzn. brak serwisowania i jakiś drogich części jak w przypadku PC.

Edytowane przez Hanss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...