Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

wężownica wstawiona na górze w buforku będzie odbierała ciepło i tu mam pytanie-jaką powierzchnie w m2 powinna mieć ta wężownica.producent poleca 2,6m2 ale nic mi to nie mówi i proszę o rade.

Myślę, że koledze chodzi o wężownice do odbioru ciepła na dom, też o tym myślałem. Pozwoliło by to mi zostawić układ zamknięty na ogrzewanie, ale wężownica to koszt i kłopot wykonania, a powierzchnia to też wydaje mi się że co najmniej powyżej 2 metrów, a u mnie grzejniki także nie wiem czy dała by radę, przy podłogówce myślę że tak. Ja otwieram cały układ, piec gazowy sprawdzałem nie potrzebuje ciśnienia i działa(gorzej jak siądzie i będzie trzeba nowy zakupić-te podobno mają jakieś czujniki).

 

DOKŁADNIE O TO MI CHODZI

tyle że ja mam instalacje przygotowaną pod pompe ciepła i temp zasilania będzie niska ale dalej pozostaje pytanie jaka powierzchnia tej wężownicy i czy prawa fizyki pozwolą na skuteczną jej prace.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najlepiej zastosować układ otwarty. Zresztą przy piecu na paliwo stałe i tak taki układ musi być.

Wężownica do CO musiała by być znacznych rozmiarów nie wiem czy to jest opłacalne i czy uda się uzyskać odpowiednią wydajność.

Piece gazowe zwykle potrzebują niewielkiego ciśnienia do poprawnej pracy.

 

Lepiej piec gazowy w układzie zamkniętym i przez wężownice zasilić bufor.

Kocioł w układzie otwartym podłączony do bufora.

 

mundi73 ale jak chcesz spiąć PC i kocioł ??? Jak będziesz to miał połączone ??

Bo bufor nie sprawdza się przy PC.

 

masiek69 możesz zmniejszyć ten rysunek bo strasznie rozciąga całą stronę i źle się czyta !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wklejasz zły adres dlatego nie widać obrazka.

 

 

Dziwny układ !!!

Do CWU masz wymiennik a do ogrzewania wężownicę.

Jak już coś to nie lepiej założyć IMO wymiennik za buforem a nie przed bo jak zgaśnie w piecu to nie ogrzejesz już cwu a tak to byś z bufora ciągną.

A nie lepiej kupić bojler z 2 wężownicami i zasilić go bezpośrednio z kotła a nie przez wymiennik ??

 

NIE zam się na PC ale czy możesz na jej powrót puścić gorącą wodę z kotła ?

Czy jeżeli kocioł pracuje to wyłączasz PC??

A może zrobić to na elektrozaworach jeżeli kocioł pracuje to odłącza się PC i jej obieg. A jak kocioł zimny to załączamy obieg PC i wszystko na układzie otwartym bez dodatkowych wężownic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<a href=http://images40.fotosik.pl/173/d93ee363adeea3d6m.jpg' alt='d93ee363adeea3d6m.jpg'>

 

Dziwny układ !!!

Do CWU masz wymiennik a do ogrzewania wężownicę.

Jak już coś to nie lepiej założyć IMO wymiennik za buforem a nie przed bo jak zgaśnie w piecu to nie ogrzejesz już cwu a tak to byś z bufora ciągną.

A nie lepiej kupić bojler z 2 wężownicami i zasilić go bezpośrednio z kotła a nie przez wymiennik ??

 

NIE zam się na PC ale czy możesz na jej powrót puścić gorącą wodę z kotła ?

Czy jeżeli kocioł pracuje to wyłączasz PC??

A może zrobić to na elektrozaworach jeżeli kocioł pracuje to odłącza się PC i jej obieg. A jak kocioł zimny to załączamy obieg PC.

 

jak widzisz wymiennik podłączony szeregowo i to zagwarantuje szybkie grzanie CWU. zbiornik jest 300l i po nagrzaniu trochę tej wody starczy.cały naładowany bufor przeznaczam do grzania domu.zbiornik CWU jest orginalny i z automatyką do PC I MA TYLKO 1 WĘŻOWNICE.

PC będzie tylko pracowała gdy bufor rozładowany i gdy nie palimy w piecu.posiada własne pompy obiegowe wbudowane i to zapobiega jakim kolwiek przepływom niekontrolowanym przez nią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy w moim układzie potrzebuje jakiś zawór mieszający do kotła (palenie drewnem), chciałem żeby działało to grawitacyjnie bez pomp i automatyki. Przypominam na rurze 2''

A gdyby tak spiąć rury zasilanie-powrót kocioł-bufor jakąś np pół cala to obieg by łapało i chroniłoby kocioł przed niską temperaturą powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojaktoja - szczerze powiem że jakoś nie widzę palenia drewnem bez zaworu mieszającego powinieneś przynajmniej zpeewnić taki zawór na powrocie kotła bo Ci będzie strasznie kocioł zarastał smołą (na powrocie nminimum 60st ma być przy drewnie) a zwłaszcza przy schemacie który rozrysowałeć (dolne wyście z byfora bezpośrednio do pieca) ciepła woda ci się tam pojawi dopiero jak będziesz miał cały bufor naładowany. Między wyjściem z pieca i powrotem powinieneś zrobić bajpas i zawór mieszający termostatyczny np Esbe tv o temp otwarcie 50st lub większej (zobacz moj schemat powyżej) Jak nie dasz to powrót będziesz miał na maxa chłodny co przy piecu na paliwo stałe raczej nie jest wskazane. Jak dasz zawór to i pompe trza dać na powrocie bo jakoś to podmieszanie na bajpasie musi być zasilane. Grawitacyjnie ciepła woda w bajpasie na dół nie poleci ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

podnoszę pytanie odnośnie wielkości wężownicy :o

 

W tym wątku jest dokładny opis rozładownia bufora za pomoca wężownicy na potrzeby c.w.u. 25 mb rury fi 22 - wystarcza do ciagłego brania prysznica przez 3 osoby jedna pod drugiej ale nie wystarcza do napełniania kolejenych wiader woda o temp. 60C. Pytanie jakie jest Twoje C.O. jaką temp. potrzebujesz i jaki przepływ? W każdym razie prawdopodone jest ze c.o. ma mniejsze zapotrzebowanie niz c.u.w.

 

BTW - chyba znalazłem sterownik do mojego buforka :) http://www.estyma.pl/regulator-mix07-przeznaczenie.php choć nie wiem ile kosztuje.

 

Pytanie jaki zawór na wyjsciu do C.O. trzy czy cztero i dlaczego? Zasadniczo interesuje nas własciwa temp. na C.O. bez wywoływnia zbednego ruchu w buforze.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki masiek69. Chciaałłem uniknąć dodatkowej pompy i zrobić to grawitacyjnie są zawory mieszające 2'' ale bez pompy to i tak taki zawór nie zadziała grawitacyjnie (chyba??). Może wstawię ten bajpas na nim pompę która będzie się włączać aby grzać powrót do odpowiedniej temp. W sumie to koszt pompy jakiejs taniej to 120zł.

Zastanawiałem się jeszcze nad tym straszeniem zimnym powrotem, u rodziców piec stał 15 lat, działał grawitacyjnie i się nie lał do końca, teraz jest wymieniony na nowy. Grzejniki żeliwne wody w układzie ze 200litrów i za nim to się zagrzało to powrót był zimny jakiś czas.

Ale lepiej dmuchać na zimne coś pomyśle w tym kierunku tylko musi być tanio i działać. :lol:

PS W sumie ten piec u rodziców to był taki że połowa ciepła(albo i wiecej) szło w komin, może dlatego korozja mu nie groziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojaktoja. dokładnie tak jak piszesz. korozja niskotemperaturowa dotyczy głównie piecow o wysokiej sprzwności czyli co za tym idzie niskiej temp. spalin w czopuchu, zwłaszcza tych na drewno, bo zasmolisz kocioł w miesiąc (sprawdzałem) Przy węglu dogrzanie powrotu ma mniejsze znaczenie jeśli chodzi o "osady". Z tego co wiem nastawiasz się na drewno.

poczytaj gdzieś tu na forach natknąłem się na wątek o grzaniu drewnem tam jest wiecej

poczytaj też

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=1315&cms=15

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

podnoszę pytanie odnośnie wielkości wężownicy :o

 

W tym wątku jest dokładny opis rozładownia bufora za pomoca wężownicy na potrzeby c.w.u. 25 mb rury fi 22 - wystarcza do ciagłego brania prysznica przez 3 osoby jedna pod drugiej ale nie wystarcza do napełniania kolejenych wiader woda o temp. 60C. Pytanie jakie jest Twoje C.O. jaką temp. potrzebujesz i jaki przepływ? W każdym razie prawdopodone jest ze c.o. ma mniejsze zapotrzebowanie niz c.u.w.

 

BTW - chyba znalazłem sterownik do mojego buforka :) http://www.estyma.pl/regulator-mix07-przeznaczenie.php choć nie wiem ile kosztuje.

 

Pytanie jaki zawór na wyjsciu do C.O. trzy czy cztero i dlaczego? Zasadniczo interesuje nas własciwa temp. na C.O. bez wywoływnia zbednego ruchu w buforze.

 

Piotr

 

witam dzięki

 

decyzjazapadła i zamówiłem bufor z wężownicą 2,6m2.

 

jak będzie za mało to zmienie koncepcje i zrobie układ zamknięty

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poczyniłem małe zmiany w moim schemacie, jeśli ktoś miałby jakieś uwagi i ochotę zerknąć to będę wdzięczny.

http://img514.imageshack.us/img514/2600/kociol.png

1.Obniżyłem powroty

2.Co i cwu zasilane z jednego wyjścia 2 cale

3.Zabezpieczenie kołla przed zimnym powrotem, sama pompa bez zaworów mieszających- czy takie coś spełni swoje zadanie? Nie chce zaworów mieszających bo to dodatkowy koszt a pompa też musi być wtedy. no i chce żeby to działało grawitacyjnie a z zaworami to chyba musi chodzić cały czas pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...