Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Musisz chyba jakieś porządne oględziny zrobić, bo z taką izolacją (U=0,1-0,14) to albo kupa mostków cieplnych, albo chałupa jak sito

chyba że grawitacyjna W i stolarka słaba

 

Dlaczego? to chyba parterówka, więc całkiem dobrze wyszło. U mnie przy pełnym piętrze i trochę lepszej izolacji w ścianach wychodzi OZC na podobnym poziomie w przeliczeniu na m2 (temp wewn. 22*C). WM, okna założone o U=0,85. I nie wiem co zrobić, żeby było lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Może komuś się przyda:

parterówka 110mkw. na ścianie 25styro, podłoga 22styro, strop 50 granulat wełny...

Zuzycie II sezon: 4370kWh bez CWU

...

Wychodzi że domek ma apetyt na max 4litra....

 

Musisz chyba jakieś porządne oględziny zrobić, bo z taką izolacją (U=0,1-0,14) to albo kupa mostków cieplnych, albo chałupa jak sito

chyba że grawitacyjna W i stolarka słaba

 

Wychodzi ok 40W/m2 chyba nie jest tragicznie... fakt wiem o jednym mostku i musze dokończyć ocieplenie stropu nad garażem....

PS. gentoonx Twoim zdaniem ile powinno wychodzić??

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi ok 40W/m2 chyba nie jest tragicznie... fakt wiem o jednym mostku i musze dokończyć ocieplenie stropu nad garażem....

PS. gentoonx Twoim zdaniem ile powinno wychodzić??

pozdr.

 

no nie wychodzi 40W/m2, tylko 40kWh/m2*rok

na moje oko bliżej 30kWh niż 40 powinno wyjść.

Ale to i tak dobry wynik co podałeś, są ludzie co zabiliby za takie coś w parterówce :lol:

 

a tak BTW, skoro CWU grzejesz przepływowo w buforku, to jak obliczyłeś to CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma pomysł jak podłączyć kominek z PW+bufor ciepła + piec gazowy kondensacyjny, ale tak aby nie grzać w lecie całego bufora ?

 

Ogrzewanie w domu w całości podłogowe plus 3 grzejniki ręcznikowe.

Założenie jest takie aby kominek wspomagał poprzez bufor ciepła instalacje CO i grzanie CWU, ale aby w okresie letnim piec CO grzał tylko zasobnik

wody CWU a nie cały bufor.

Kominek podłączony w układzie otwartym bezpośrednio z buforem ciepła.

W buforze zamontowane są dwie wężownice o powierzchni wymiany 2,4m2. Górna służy do ogrzania wody powracającej z instalacji do pieca CO.

Dolna wężownica jest narazi nie wykorzystana (może w przyszłości solary lub jaśkowe wynalazki ).

 

Opis jak ma to działać:

1. Sterownik zaworu 2 puszcza wode tylko wtedy gdy woda w kominku jest cieplejsza od wody w buforze.

2. Sterownik zaworu 8 porównuje temperaturę wody wracające do pieca CO z temperatura wody w górnej czesci bufora. Jeżeli bufo jest cieplejszy, to woda przed dojściem do pieca nagrzewa się się poprzez wymiennik 4.

 

Schemat instalacji:

Schemat ogrzewania.jpg

 

 

Pytania.

1. Czy to ma w ogóle sens.

2. Czy można kominek w PW podłączyć do bufora bez pompki. Bufor CWU ma wysokość 2,2m, czy będzie działać na grawitacji ?

 

Ktoś pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mdziuba

Pomyślałbym o czymś prostszym, jak na załączonym schemacie.

 

http://zapodaj.net/images/7109ec3fa98a7.png

 

* Wymiennik #1 i #2 wykorzystać do CWU

* zrezygnować z bojlera

* obydwa kotły równolegle

* kocioł gazowy sterowany temperaturą na połowie bufora (czy gdzie tam chcesz, jeśli ma nie grzać całości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_0560.jpgIMG_0561.jpgWitam

Zwinąłem wężownice do pompy ciepła,według wskazań Pana Adama ,prowizorycznie ułożyłem jej połówkę i teraz przed zlutowaniem tego mam pytanie czy taki kształt będzie dobry ,czy może trzeba zmniejszyć trochę stożek .Rurka miedziana 10 ,,zwoje po ok 12,5 mb.

Miłego dnia J.Korona

Edytowane przez jerzyka51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jak podłączyć kominek z PW+bufor ciepła + piec gazowy kondensacyjny, ale tak aby nie grzać w lecie całego bufora ?"

 

Jak założyć konto w banku tak, aby NIGDY nie było pełne a ZAWSZE prawie puste?

Pełne przecież chyba się "męczy" wiec to niehumanitarnie mieć pełne konto...

 

Logika już chyba zupełnie umarła...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jerzyka51 wiesz już w jaki sposób sprawisz, że w tych rurach będzie czysto?

Miedź chłodnicza jest z reguły zaczopowana i raczej uważa się żeby syf się nie dostawał, człowiek zniesie więcej niż sprężarka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link.

To że energii do ogrzewania w zimie mi nie braknie to wiem, bo choć bufor 500l nie jest za duży, to jednak płyta fundamentowa o pow 160m2 swoje też zmagazynuje (jeśli dobrze liczę to ok 20kWh na każdy stopień).

 

Bardziej mnie nurtuje czy taki bufor nie jest za mały na sprawne działanie dwóch wężownic i grzałki.

Ale widzę że kolega Tomek ze wskazanego wątku ma trochę podobną sytuację (boiler 100/300l) i wszystko gra.

 

Potwierdzam, że 300l obiegu grzewczego wystarcza całkowicie. Jedyne co zmieniam to zdejmuję mechaniczny termostat z grzałki i zakładam elektroniczną głowicę, która stopniowo będzie załączała poszczególne kryzy.Praca mechanicznego termostsatu na 3-fazy to jak walenie młotkiem o kowadło.

Jeśli chodzi o zbiornik, który mam u siebie, to nie ma gwarancji, że sprawdzi się u każdego, ponieważ zaprojektowałem go sobie do warunków istniejących u mnie. Np u mnie nie ma wężownicy c.w.u., tylko zbiornik, który znajduje się w miejscu, gdzie występują najkorzystniejsze temperatury. Dodatkowo woda otaczająca zbiornik c.w.u. nie bierze udziału w podmieszaniu w takim stopniu jak poniżej zbiornika. Powrót z ogrzewania podłogowego znajduje się na samym dole zbiornika a zasilanie minimalnie poniżej poziomu grzałki elektrycznej. Zbyt duże podmieszanie blokuje także wężownica solarna, która znajduje się na tym samym poziomie co zasilanie oraz powrót ogrzewania podłogowego.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"jak podłączyć kominek z PW+bufor ciepła + piec gazowy kondensacyjny, ale tak aby nie grzać w lecie całego bufora ?"

 

Jak założyć konto w banku tak, aby NIGDY nie było pełne a ZAWSZE prawie puste?

Pełne przecież chyba się "męczy" wiec to niehumanitarnie mieć pełne konto...

 

Logika już chyba zupełnie umarła...

 

Adam M.

 

 

Panie Adamie, dziękuje za wypowiedź ale chyba mój umysł nie ogarnia Pana wypowiedzi :)

Moja logika jest prosta: W okresie jesien-wiosna będę często korzystał z kominka (codziennie) i wtedy bufor jest jak najbardziej potrzebny. W lecie nie chce przy pomocy pieca gazowe podgrzewać całego bufora, szczególnie ze w domu będą mieszkać 3 osoby których częściej nie będzie niż będą w domu. Nie chce wtedy przy pomocy pieca gazowego grzać 750 L, jak mogę szybko podgrzać 120L tylko CWU. Uniknę wtedy sporych strat na buforze.

 

P.S. A banki niech Pan zostawi mi, Pa się zna na mechanice i fizyce, ja na bankach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego zadziałała jakaś inna logika...

:lol:

 

Zakładam, ze każdy, kto buduje bufor z PRZEPŁYWOWYM grzaniem w nim CWU chce zrobić to DOBRZE.

Im większy zapas ciepła - tym lepiej. Łatwiej je sobie dawkować, regulować i przechowywać.

PO CO KOMU BUFOR, jak z niego korzystać nie chce?

Nie starczy znacznie tańsze małe sprzęgło tak około 300l?

 

To miało działać tak, że:

Grzejemy go jakimś źródłem 10 minut i po odkręceniu kranu myjemy ręce w CIEPŁEJ wodzie.

Grzejemy dłużej - znacznie więcej ciepłej wody możemy wypuścić..

Wyjeżdżamy na tydzień zostawiając CIEPŁY bufor i po powrocie DALEJ mamy CIEPŁY bufor.

Jak nam szlag trafi coś w źródełku ciepła, to jeszcze dłuuugo mamy w nim zapas. Jest czas na reanimację źródełka.

 

Jak się kto uprze na termoizolowanie watą i spapranie konstrukcji, to może faktycznie grzać go tylko wtedy, gdy CWU potrzebna i bardzo malutko...

 

Adam M.

 

To "dużo wody" grzeje się tylko RAZ, a i to nie "bezpowrotnie"!

Potem tylko sie dogrzewa baniak o tyle, ile z kranu wypuścimy.

WCALE nie ma większego/dużego zużycia gazu!

 

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Wątek czytam od jakiegoś czasu ponieważ przymierzam się do zbudowania buforka. Trafiła mi się okazja zakupu stalowego zbiornika po oleju opałowym o pojemności ok 2000l . Mam jednak wielkie obawy czy taki zbiornik po oleju można bez obaw rozcinać i potem spawać. Czy to nie pierdutnie :/ jeżeli ma ktoś doświadczenie w tych sprawach to proszę o informację czy warto się w to bawić czy dać sobie spokój. Zbiornik jest tradycyjną rurą z dennicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś bliższe info podasz?

Nie mogę znaleźć tego produktu na ich stronie.

Mają to normalnie w ofercie, czy tak na boku CI to załatwili?

Mam tę głowicę z innego źródła. Sama grzałka Galmet Elektronik kosztuje około 600zł. Załączanie i wyłączanie grzałek sygnalizuje migająca dioda. Mechaniczny termostat 3f to koszt rzędu 200zł.

Ponieważ moja kotłownia znajduje się przy salonie, odgłosy termostatu mechanicznego określam jako przekraczające akceptowalne poziomy hałasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...