Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobić leżącego?

...

Uruchomiłem układ taki, gdzie na wylocie z kotła w wytoczonej obudowie wstawiłem termostat z MANa.

Ma po otwarciu przelot 6/4"

Całość działa tak, ze kocioł jest zamknięty i grzeje tylko to, co ma w sobie (wiaderko jakieś).

Grzeje błyskawicznie.

Po dojściu temperatury do punktu otwarcia termostatu porcja gorącej wody przepływa do bufora.

Jak kocioł ma mała moc, termostat się zamyka i grzana jest następna porcja.

Kocioł "taktuje" puszczając WYŁĄCZNIE wodę o temperaturze około 80stC.

...

Adam M.

Pomysłowe

ale ...

Czy to jest bezpieczne?

Czy istnieje możliwość, że termostat jednak się nie otworzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na 30 stopni można?

 

Adam M.

30 na wyjściu z mieszacza można. I można wtedy kocioł na bezpiecznej dla kotła zadanej rzędu 50 stopni poprowadzić w pracy ciągłej. Tak żeby się nie odstawiał i palił czysto, bez sadzy. Ty bufor będziesz grzał do 30? I śmieciuch który ten bufor będzie grzał na 30 będzie chodził?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba coś wybrać!

:lol:

Szczotka do komina wtedy gratis, jako gadget do tego kotła duszonego na potrzeby podłogówki?

 

Adam M.

Dokładnie jeżeli ktoś żałuje to wybrał nie tak , w kieszeni jest raptem tyle kasy że starczy na jeden zestaw

do wytwarzania i zagospodarowywania energii .

Co do duszenia to zjawisko występuje w śmieciuchach bez bufora ,dlatego jestem zwolennikiem dużego bufora w kotłach zasypowych .

W "podajnikowych" nawet komin się nie brudzi nie zarasta ,po 2 sezonach nazbierałem trochę pyłu na dnie wiaderka .

 

Przyjazny człowiekowi zestaw zawsze jest drogi jak chcemy go dostać na tacy , a tańszy wymaga trochę wysiłku ,najgorzej do śmieciucha trzeba niewolnika .

Do tego bufora np kocioł na pellet z zapalarką ładnie by pasował ,wygoda ale pelleciaki drogie i paliwo też .

Jak ktoś kumaty to ekogroszkowca ,puści na lato na miale z trocinami ,nieprzebrana ilość wody do kąpieli i taniość ;)

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widze że wątek cały czas rośnie w posty, mam bufor 1000l podłogówka po całości cwu z bufora i ładuje go piecem stało palnym 30kw wszystko ładnie działa i pracuje żadnych ale nie mam do taj instalacji tylko denerwuje mnie to że jestem uwiązany że musze zimą palić i chciałbym mieć coś co bedzie ładować mi bufor kiedy nie mogę ja najłatwiej bedzie prądem ale to jedno ładowanie wyjdzie mnie 50 zł brykietem 12,5 zł na jedno załadowanie bufora zastanawiam się nad gazem i zbiornikiem na podwórku ale szkoda pompować ciepło w bufor jak można by było bezpośrednio w podłogówkę i w cwu , rozmawiałem z kolegą który ma PC gruntową poziomą jaką pompe bym potrzebował do istniejącego CO ? i z jakich kosztami by trzeba było sie liczyć ??

 

jak to obliczyles ze ladowanie 1000l bufora pradem tyle by kosztowalo ?

ile kwh miesci Twoj bufor ? mysle ze ok 60, ile bys zaplacil za 1kw pradu w nocnej taryfie ? moge sie mylic ale wydaje mi sie ze eyjdzie nie 50 a ze 20zl. policz naklad jaki musisz teraz poniesc zeby zmodernizowac kotlownie a grzalke za 200zl kupisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widze że wątek cały czas rośnie w posty, mam bufor 1000l podłogówka po całości cwu z bufora i ładuje go piecem stało palnym 30kw wszystko ładnie działa i pracuje żadnych ale nie mam do taj instalacji tylko denerwuje mnie to że jestem uwiązany że musze zimą palić i chciałbym mieć coś co bedzie ładować mi bufor kiedy nie mogę ja najłatwiej bedzie prądem ale to jedno ładowanie wyjdzie mnie 50 zł brykietem 12,5 zł na jedno załadowanie bufora zastanawiam się nad gazem i zbiornikiem na podwórku ale szkoda pompować ciepło w bufor jak można by było bezpośrednio w podłogówkę i w cwu , rozmawiałem z kolegą który ma PC gruntową poziomą jaką pompe bym potrzebował do istniejącego CO ? i z jakich kosztami by trzeba było sie liczyć ??

Jaką masz minimalną temperaturę CWU?

Trzeba przyjąć jakieś założenie.

Ile tracisz cieþła z takiego zbiornika?

Jakie masz temperatury po naładowaniu i po rozładowaniu

Załóżmy że startujesz od zera z nienaładowanym zbiornikiem.

Dla każdych 10*C na buforze potrzeba 11,6kWh.

Załóżmy że potrzebujesz podnieść temperaturę o 60*C (30* do 90*) średnio dla całego zbiornika.

Potrzebujesz na ten cel 70kWh.

Przy taryfie g11 koszt około 35zł.

Jeśli masz nocną to w granicach od 14 do 24zł zależnie od dostawcy prądu.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz minimalną temperaturę CWU?

Trzeba przyjąć jakieś założenie.

Ile tracisz cieþła z takiego zbiornika?

Jakie masz temperatury po naładowaniu i po rozładowaniu

Załóżmy że startujesz od zera z nienaładowanym zbiornikiem.

Dla każdych 10*C na buforze potrzeba 11,6kWh.

Załóżmy że potrzebujesz podnieść temperaturę o 60*C (30* do 90*) średnio dla całego zbiornika.

Potrzebujesz na ten cel 70kWh.

Przy taryfie g11 koszt około 35zł.

Jeśli masz nocną to w granicach od 14 do 24zł zależnie od dostawcy prądu.

 

ale CWU z tego będzie na tydzień prawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz minimalną temperaturę CWU?

Trzeba przyjąć jakieś założenie.(...)

Załóżmy że potrzebujesz podnieść temperaturę o 60*C (30* do 90*) średnio dla całego zbiornika.(...)

.

 

Grzejąc prądem (czytaj grzeje się samo, nic nie trzeba robić) tylko na CWU nie musimy ładować zbiornika na max. Możemy utrzymywać temperaturę w granicach 30' dół

do xx góra, gdzie xx będzie nam dawać komfortową temperaturę wody z kranu (u mnie około 50'.

 

Pozwoli to ograniczyć straty z bufora do minimum, a dziennie te troszkę ciepła do zbiornika można kapnąć, bo nic poza ustawieniem sterownika/termostatu nie musimy robić.

Inaczej się ma sprawa z grzaniem kociołkiem, gdzie wiadomo, że im wyżej nabijemy baniak tym rzadziej musimy palić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...