Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Panowie buforowcy

mam traki zestaw: Siłownik zaworu Afriso ARM 343 + sterownik Tech ST-431N

bardzo wkurzające jest że zaworowi ciężko ustawić zadaną temperature

np dzisiaj zawór miał zadane 25 stopni, przestawiłem na 30 i ustawienie temp 30 stopni trwało z godzine :jawdrop:

siłownik się otwierał 26, 27, 28 i w końcu 29, siłownik stanął ale po chwili pojawiło się 30, 31, 32 siłownik czął się zamykać, zamykał się do tych 30 - stanął ale i po chwili znowu 29 i 28 zawór zaczyna się otwierać ...............za chwile znowu 31, 32 i tak w kółko jak by nie mógł sobie poradzić z zadaną temperaturą

próbowałem różne ustawienia, w terowniku jest trochę funkcji ale odpowiadające za ustawienie temperatury tylko 2: skok jednostkowy - tu ustawiłem dużo bo 25%,

jest też coś takiego jak współczynnik proporcjonalności

Współczynnik proporcjonalności jest używany do określania skoku

zaworu. Im bliżej temperatury zadanej tym skok jest mniejszy. Jeżeli

współczynnik ten będzie wysoki, zawór szybciej będzie osiągał zbliżone do

odpowiedniego otwarcie, lecz mało precyzyjnie. Procent jednostkowego

otwarcia jest obliczany na podstawie wzoru:

(TEMP_ZADANA - TEMP_CZUJNIKA) * (WSP_PROPORCJON / 10)

 

próbowałem różne ustawienia ale sterownik w żadnym nie może się ogarnąć

jak współczynnik jest niski, czyli ustawienie zaworu powinno być precyzyjniejsze i bufor zimny np 25 a temperatura zadana 30

zawór otwarty w 100%, bufor górą z takiej temp grzeje się naprawde bardzo szybko i zanim zawór zdąży się przymknąć to temmperatura na nim jest prawie 40 stopni, jak już się przymknie to przymknie się za dużo

między zaworem a pompą jest jakieś 30-40cm a czujnik był przytwierdzony do mosiężnego zaworka zwrotnego przed samą pompą

dziś wpadłem na pomysł żeby dać go kilka cm za zaworem i tak zrobiłem tylko że to już nie jest mosiądz alni miedź tylko zwykła stal która niestety gorzej przewodzi

 

Panowie buforowcy też tak macie z tym ustawieniem zadanej temperatury ?

jutro jeszcze się z nim pobawie może uda się mi się znaleźć jakiś złoty środek w tych ustawieniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I to właśnie jest powód, dla którego osobiście wysyłam w diabły wszystkie ELEKTRYCZNE zawory z kotłowni!!!

Braknie prądu, kocioł na full power idzie, sterownik "da ciała" z głodu i trzeba reagować, a nie bardzo i nie zawsze jest jak...

Preferuję zawory ESBE (obecnie AFRIZO, bo wykupili ESBE, ale w sieci nadal ESBE się szuka)

Po stronie "gorącej" też termostat działający bez prądu.

(wrzucałem fotki)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie buforowcy

mam traki zestaw: Siłownik zaworu Afriso ARM 343 + sterownik Tech ST-431N

bardzo wkurzające jest że zaworowi ciężko ustawić zadaną temperature

np dzisiaj zawór miał zadane 25 stopni, przestawiłem na 30 i ustawienie temp 30 stopni trwało z godzine :jawdrop:

siłownik się otwierał 26, 27, 28 i w końcu 29, siłownik stanął ale po chwili pojawiło się 30, 31, 32 siłownik czął się zamykać, zamykał się do tych 30 - stanął ale i po chwili znowu 29 i 28 zawór zaczyna się otwierać ...............za chwile znowu 31, 32 i tak w kółko jak by nie mógł sobie poradzić z zadaną temperaturą

próbowałem różne ustawienia, w terowniku jest trochę funkcji ale odpowiadające za ustawienie temperatury tylko 2: skok jednostkowy - tu ustawiłem dużo bo 25%,

 

Wymagasz od podłogówki by szybko zwiększyła temperaturę o 5 oC. Chcesz to nierealne założenie uzyskać wymuszając wachlowanie zaworem 3D.

Ja w swoim sterowniku planuję jeden skok siłownika na kilka minut (sterownik zrobił ruch i czeka kilka minut potem sprawdza temperaturę podejmuje decyzje i wykonuje kolejny ruch lub go nie wykonuje).

Zrewidował bym wymagania i poczytał o tym sterowniku bo firma dobra więc chyba trzeba go dobrze ustawić a jak nie to zagadać żeby odpowiednią funkcję dodali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagasz od podłogówki by szybko zwiększyła temperaturę o 5 oC. Chcesz to nierealne założenie uzyskać wymuszając wachlowanie zaworem 3D.

Ja w swoim sterowniku planuję jeden skok siłownika na kilka minut (sterownik zrobił ruch i czeka kilka minut potem sprawdza temperaturę podejmuje decyzje i wykonuje kolejny ruch lub go nie wykonuje).

Zrewidował bym wymagania i poczytał o tym sterowniku bo firma dobra więc chyba trzeba go dobrze ustawić a jak nie to zagadać żeby odpowiednią funkcję dodali.

 

nie, to nie tak. Nie wymagam od podłogówki szybkiej zmiany temperatury.

Wymagam tego od zaworu, głównym problemem jest ustawienie temperatury podczas gdy bufor zimny a piec nagle poda temperaturę 50stopni, zawór otwarty na max więc 50 pójdzie w podłogę, przymknięcie zaworu w takiej sytuacji trwa za długo bo jakieś 5 minut, a jak już się kończy przymykać to jego otwarcie wynosi 10% i temperatura za zaworem za niska i znów otwieranie zamykanie i tak w kółko,

problemu tego by nie było jak by bufor wolniej się grzał, np grzałką elektryczną, wtedy temperatura w buforze narastała by wolno

jutro napiszę do firmy TECH, pewnie nic nie wskóram ale co tam spróbuje

teraz wygrzewam podłogówkę, testuje to wszystko i jestem bardziej wyczulony, myślę że w przyszłości w praktyce to nie będzie problemem bo jak nawet na chwilę temperatura 50 stopni pójdzie w podłogę to się nic nie stanie

pisząc o tym myślę też o trwałości siłownika zaworu i samego zaworu, bo musi on kręcić w jedną i drugą bezsensownie

jak by sterownik miał jakiś "mądrzejszy" algorytm można by tego uniknąć bo przecież widzi on temperaturę zasilania i temperaturę powrotu no i mógł by lepiej szybciej ustawić tą temperature

 

jak daleko od zaworu przyczepić czujnik temperatury ??

Edytowane przez papi240
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, nie panikuj. Kilka minut 50stC dla wychłodzonej podłogówki, jeszcze żadnej krzywdy nie zrobiło i żadnej nigdy nie zrobi. Kilkanaście lat temu temperaturę projektową przyjmowało się maks 55stC, więc nie panikuj

 

co innego jakby ci sie ten zawór zaciął i poszło 80stC ponad 20-25 minut - to byłby klops

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podłogówka z pierwszej połowy lat 90 tych. normalnie 55* na zasilaniu i 45* na powrocie, jak nie było bufora i szło bezpośrednio z KP to zdarzało się ze poszło chwilowo 80* i nic - bardzo duża bezwładność. Teraz jedyny problem że znacznie obniża zdolność akumulacyjną bufora dlatego dostawiam drugi tysiąc. :(:(:(:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podłogówka z pierwszej połowy lat 90 tych. normalnie 55* na zasilaniu i 45* na powrocie, jak nie było bufora i szło bezpośrednio z KP to zdarzało się ze poszło chwilowo 80* i nic - bardzo duża bezwładność. Teraz jedyny problem że znacznie obniża zdolność akumulacyjną bufora dlatego dostawiam drugi tysiąc. :(:(:(:(

 

chwilowo niegroźne - 30 min takiej temp 80st, przegrzewasz miejscowo beton wylewki i masz pewne że pęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@papi240

Takimi problemami zajmuje się dział matematyki "Teoria Sterowania" :)

Na taką bezwładność stosuje się różne środki zaradcze:

- regulatory

- siłownik który wooolno się obraca

- jakiś przerywacz który sygnał zamienia w impulsy o wypełnieniu np 10%

 

 

U siebie jako zabezpieczenie przed wrządkiem w podłodze zastosowałem mały stycznik termobinetalowy na 45st wpięty w szereg do zasilania pompy.

Sterownie mam najprostsze dwustanowe z histerezą 0.7st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie jako zabezpieczenie przed wrządkiem w podłodze zastosowałem mały stycznik termobinetalowy na 45st wpięty w szereg do zasilania pompy.

Sterownie mam najprostsze dwustanowe z histerezą 0.7st.

 

Czyli >45 => wyłączenie pompy?

Jeżeli na obiegu pompy nie ma zaworu zwrotnego zamykającego obieg to będzie jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Przedtawię wam swój pomysł na bufor ciepła do CO. Proszę o konstruktywną krytykę.

Miejsce w domu, które mogę przeznaczyć na bufor mam wyłącznie w piwnicy. Niestety, okna do piwnicy są malutkie, a wejście do pownicy to wąskie i zakręcone schody. Rodzina nie zgadza się na kucie ścian, więc wstawienie większego zbiornika nie wchodzi w grę. Przyszedł mi do głowy pomysł użycia stalowych beczek 200l. Idea według poniższego rysunku:

bufor z beczek.JPG

Jedna wężownica miedziana, którą ładujemy i rozładowujemy bufor. Przy ładowaniu woda płynie w jedna stronę, przy rozładowywaniu w przeciwną. Tylko wężownica jest podłączna do CO i jest pod ciśnieniem z CO. Beczki napełnione wodą nie do pełna, ale na 80-85% i zalutowane szczelnie. Całość ocieplona ze wszystkich stron. Liczba beczek będzie większa i ustawione w prostokąt z przesunięciem rzędów, żeby jak najmniej miejsca zajmowały. Jak sądzicie? Pomysł ma sens?

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cruz

Chodzi o pompe podłogówki. Pompa staje, całe CO staje, i wrzątek się nie domiesza w zaworze mieszających choćby ten był nastawiony na "100% bufor".

Z raz mi się to przydało.

 

Krytyk Cruze ma zapewne na myśli sytuację, kiedy to Wrzątek z bufora dostaje się od d..y strony do podłogówki. Temat zaworów zwrotnych już przerabialiśmy i wnioski były takie, że należy je stosować prawie przy każdym wyjściu/wejściu z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE czy pomalowanie bufora przed założeniem izolacji farbą o właściwościach izolacyjnych - podobno są takie(chyba ze to zwykły chwyt marketingowy) miało by jakikolwiek sens. Jak pisałem ze dwie strony wcześniej mam bardzo mało miejsca i szukam izolacji najcieńszej z możliwych ale też ,,najcieplejszej,, zdecydowałem się na 2cm porogelu ale na więcej mnie nie stać.

Pozostaje jeszcze 4-5cm które muszę jak najlepiej ,,zagospodarować,, czyli wstępnie planuję piane wtryśniętą miedzy bufor a ściany. Z kolei farba ma grubość w ułamkach mm. więc może ,,tak na dokładkę ,, bezpośrednio na sam bufor przed porogelem pomalować ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE czy pomalowanie bufora przed założeniem izolacji farbą o właściwościach izolacyjnych - podobno są takie(chyba ze to zwykły chwyt marketingowy) miało by jakikolwiek sens. Jak pisałem ze dwie strony wcześniej mam bardzo mało miejsca i szukam izolacji najcieńszej z możliwych ale też ,,najcieplejszej,, zdecydowałem się na 2cm porogelu ale na więcej mnie nie stać.

Pozostaje jeszcze 4-5cm które muszę jak najlepiej ,,zagospodarować,, czyli wstępnie planuję piane wtryśniętą miedzy bufor a ściany. Z kolei farba ma grubość w ułamkach mm. więc może ,,tak na dokładkę ,, bezpośrednio na sam bufor przed porogelem pomalować ???

Pomaluj farbą o właściwościach antykorozyjnych ;)

A ten bufor to masz kwadratowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...