Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

8 paneli 250W po 900 zł/szt= 7200, na allegro są od 650 za sztukę

szyny, uchwyty itp. 3 tys

podpinasz bezpośrednio pod grzałkę i wystarczy, 6 paneli też będzie ok

 

z oficjalnego cennika 6 paneli i zbiornik 125 litrów 13 tys. , w praktyce jak weźmiesz z 8 % vat to w 9 tys. się zmieścisz

 

Tylko, że te 6 paneli ma ze 10kW a nie 2, poza tym do fotoogniw też jest potrzebny kontroler punktu mocy maksymalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

do tego wężę, glikol, rozumiem że do dachu zamocujesz na klej albo taśmą dwustronną? nie dasz zabezpieczenia przez przegrzaniem? glikol masz wieczny? bo na fotowoltaiki jest gwarancja że przez 25 lat nie stracą więcej niż 20 procent ze sprawności, oczywiście pompa nic prądu nie zużywa? nie daje sie pompy tylko całą gruę pompową z separatorem powietrza, ewentualnie odpowietrznik na górze, tylko kto tam będzie latał.

 

czy kiedykolwiek wykonywałeś prace instalacyjne?

 

PS jeszcze zbiornik przeponowy, dadatkowa wężownica w zasobniku

Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:cool:

 

dużo wniósł ten komentarz

ja chociaż podaje cene dobrej firmy a nie tego co jest najtańsze na allegro, mogłem podać 6*650=3900 tylko nie o to chodzi żeby kupować badziewie.

kolektory buderusa sa w katalogu po 3-4 tys.

 

masz wypowiedzi jak ekogroszkowcy, widzą tylko cenę kotla i nie dopuszczają myśli że żeby to działało musieli wydać na co innego jeszcze sporo pieniedzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość and***j*

Witam Szanownych Panów:)

Jako ,że temat nie do przeczytania pewnie zadano już to pytanie..Do rzeczy.Jestem an etapie wybrania ogrzewania do nowo budowanego domku 102m2 typowa stodoła z poddaszem użytkowym a więc po podłodze 120m2.Wdomu chcę tylko podłogówkę + drabinke w łazience na ręczniki.Narazie będe ja plus żona w niedalekiej przyszłości dziecko:)

Kotłownie mam 2,4x3,7m.Wymysliłem sobie tak piec zasypowy jakiś wmiare dobry 8-10kw + bufor 500L + podłogówka czy taki system będzie ok?czy spędze godziny na bieganiu i dogrzewaniu wody latem i zimą?czy podłogówka będzie bezpieczna przed przegrzaniem a kocioł będzie działał w wysokiej sprawności?czy może lepiej dać zamiast zwykłego kotła kocioł z podajnikiem?Jestem zielony w temacie tylko tyle co wyczytałem w necie więc prosz nie krzyczeć:oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość and***j*

ps.

ewentualnie myślałem zamiast bufora pompe ciepła powietrzną koszt około 5tys ale trochę sięboje ,ze to za długo nie pochodzi:p

http://www.lazienkaplus.pl/pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-galmet-easyair-basic-2-gt-09-353100,463653,220,i.html?utm_source=gmc&gclid=CIqJxbjg8r8CFU_JtAodlkYAVQ

tylko co wtedy z nadmiarem ciepła wyprudukowanym w kotle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli woda w zasobniku będzie miała 50 stopni wiecej niż potrzeba na podłogowkę to zmagazynujesz 29 KWh, dla komfortu pewnie lepiej z 1000 litrów dać

przy buforze jest taki plus że kocioł chodzi na dużej mocy i ma wysoka sprawność( pal od góry), podajnik to tylko większa wygoda

to pompa ciepła jest tylko do wody a taka co bedzie grzała w mrozy to kosztuje około 17 tys.

 

ps jak juz wybudowales kotłownie to przy pompie wyjdzie że nie potrzebnie na to wydałeś kasę

Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 paneli 250W po 900 zł/szt= 7200, na allegro są od 650 za sztukę

szyny, uchwyty itp. 3 tys

podpinasz bezpośrednio pod grzałkę i wystarczy, 6 paneli też będzie ok

 

z oficjalnego cennika 6 paneli i zbiornik 125 litrów 13 tys. , w praktyce jak weźmiesz z 8 % vat to w 9 tys. się zmieścisz

 

Wszystko ładnie ale wliczasz bojler do solarów a do fotowoltaiki którą chcesz grzać CWU już bojlera nie wliczasz.

 

Panel foto 250W ~ 1000 zł (biorę pod uwagę koszt wysyłki bo takowego za rogiem nie kupie), czyli 1W kosztuje 4 zł .

Solar 1792 W ~ 1000 zł (sprzedają na każdym rogu a jak się człowiek porozgląda to taki za 900 zł dostanie), czyli 1W kosztuje 0,56 zł.

 

Czyli jak tam mówisz "podpinasz bezpośrednio pod grzałkę i wystarczy, 6 paneli też będzie ok" - 250 x 6 = 1500W. Więc kupuje 6 paneli foto i dają mi mniej ciepła niż jeden solar. Dziękuję postoje.

 

Edit: teraz odświeżyłem i widzę, że już ten bezsens został policzony.

 

Podaj jeszcze jakim kablem (mm2) planowałeś podpiąć te panele bezpośrednio do grzałki.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dole podałem cene z zasobnikiem, zasobnik do solarów jest droższy o wężownicę

ogniwa łączysz szeregowo czyli prądy będą w okolicach 8 amperów o ile dobrze pamiętam, w zestawie dają 25 metrów kabla

dolicz do tanich solarów hydraulikę i wyjdzie to samo, myślę że zawyżyłeś energie z kolektora

porównaj eksploatację, przy foto nic nie robisz, przy kolektorach co kilka lat glikol, pompa też kiedyś padnie, przy foto najwyżej grzałka za 150 zł, jak się woda zagrzeje to termostat rozłączy i po sprawie, przy kolektorze musisz to ciepło wyrzucać inaczej jesteś w stanie zrujnować glikol przez jeden sezon,

foto maja trwalość 30-40 lat, niektóre kolektory są tak zbudowane że jak glikolu się nie będzie wymieniało to się zapchają

 

ps czy na kolektory tez macie 25 lat gwarancji na sprawnosc i możliwośc kupna za pół ceny w przypadku uszkodzenia przez grad?

Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z katalogu buderusa, ceny katalogowe

2xckn2.0 - 2262kWh/rok

2xskn4.0 - 2718

2xsks4.0 - 2830

czyli jeden najlepszy kolektor daje rocznie 1415 kWh/rok, kolektor ten ma szybę o specjalnej strukturze, cena prawie 4 tys brutto

z zainstalowanych fotoogniw 1 kW uzyskuje się około 1000kWh/rok

najtańsza stacja solarna, czyli pompa, separator, grupa bezpieczeństwa, manometry, termometry 1463,70

regulator solarny sc20 - 1340,70 zł ; sc40 - 2078,70

odpowietrznik automatyczny 367,77

przewod miedziany 2xdn18 z przewodem czujnika 12,5m - 2089,77

z nierdzewki 2xdn20 -3688,77

tanszy plyn solarny 20l - 429,90

do tego stelaz kilka stówek, elementy mocujace do dachu tez kilka i jeszcze parę pierdół po kilka stówek

na pierdołach dużo zarabiają i można tańsze pomontować ale jak kupisz kolektor za 2/3 ceny to i tak zapłacisz 2000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy chcecie solarem grzać bufor zimą ??widzę że chyba dwóch monterów sie sprzecza , solar do bufora 1000l jest nie opłacalne bo nagrzanie go u mnie kosztuje 12,50 zł i spokojnie to starcza to spokojnie na 5dni a nie raz nawet 7 dni latem na CWU ,kwestia ile osób w domu, na wode grzejemy tylko przez 4-5 miesiecy w roki, w miesiącu palimy 5 razy 5 x 12,5zł=62,50 x 5miesiecy ale we wrzesniu trzeba tak juz palić na CO 312,50zł na sezon po ilu sezonach uzyskamy cenę montażu solarów ??chyba nie wciskacie ludziom kitu że zimą mamy jakieś duże korzyści z solarów ??jak jest śnieg na nich to trzeba grzałkę włączyć żeby podgrzać glikol żeby śnieg rozpuścić . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość and***j*

dom jest w trakcie budowy stan zero i teraz mury się zaczynają..myślałem o samej pompie co by zasilała podłogówkęcały rok ale troche się boje o awaryjność albo zbyt duże koszty za prąd a nie ukrywam ,że kasa ma znaczącą role tyle ,zę przy pompie rezygnuje z komina i kotłowni a to teżjakieś tam pieniązki.

Proszę doradźcie coś co byście zrobili na moim miejscu

ps.

można linka do tej pompy za 17k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...