Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

tzn jaka ?

Nie chcę tutaj dyskutować o sesnowności stosowania kominka z pw czy sposobu jego montażu. Zapytałem się wprost o bufor, czego zresztą tyczy się ten wątek.

 

tzn otwarta i najlepiej w grawitacji. Oczywiście razem z buforem. Ewentualny kocioł gazowy może być jak chcesz przez wężownice, wymiennik, lub również (najprościej) w układzie otwartym. A bufor jak największy, ewentualnie dwa/kilka mniejszych (łatwiej ustawić, ale komplikują nieco instalacje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

sherif

 

a ile masz miejsca ???

 

Ja ze swojej pierwszej tysiączki bez wężownic jestem tak po pierwszym sezonie grzewczym zadowolony

ze ustawiam drugą z wężownicami - (w przyszłości solarek)

 

moje pomieszczenie ma 180cm na 190cm !!!!!!!! i wejdą obie tylko muszę ocieplenie zamienić na bardziej efektywnę

jedna ma 10cm twardej piany a druga ta nowa 10cm miękkiej. SCINAM po 8cm między nimi i scinam część miękkiej piany po całym obwodzie i będę uzupełniał porogelem.

samo 2 cm porogelu będzie kosztowało ok 2tyś ale warto

więc jak się postarasz to wejdzie :):):)

Rozumiem ze ,,fachowiec,, może się burzyć bo ciasno i trudno zgrać połaczenia między buforami ale ,,da radę,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

Najczęściej popełnianą niekonsekwencją konstruktorów jest wykonywanie wężownic ogrzewających zład w postaci walca z rur zwiniętych w okrąg. O ile najniższe zwoje dość dynamicznie oddają strumień ciepła do otaczającego je płynu, o tyle chmurka podgrzanej wody opływająca coraz wyżej położone zwitki skutecznie tę dynamikę redukuje. "

 

dlaczego czynnik grzejący bufor ma płynąć z dołu do góry ? A nie z góry do dołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O kominku i buforze w układzie zamkniętym też już było. I takiej bomby nie postawie sobie w salonie, zwłaszcza, że co miesiąc na dwa tygodnie wyjeżdżam do pracy, zostawiając rodzinę samą. Wkład zamówiłem z 2` króćcami i wszystko bez problemu chodzi w grawitacji (jeśli chce). Proste i bezpieczne.

 

Daj namiary na producenta tego kominka. Osobiście spodobał mi się jeden kominek LAVA, ale tam jest tylko 1'' i nie bardzo chcą dać coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj namiary na producenta tego kominka. Osobiście spodobał mi się jeden kominek LAVA, ale tam jest tylko 1'' i nie bardzo chcą dać coś więcej.

 

Dziwna sprawa... Przeważnie producenci kotłów nie robią problemów z tym związanych. Mój kominek jest marki rohem, a stojący w piwnicy używany kocioł również wpięty w bufor sam przerabiałem na 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa... Przeważnie producenci kotłów nie robią problemów z tym związanych. Mój kominek jest marki rohem, a stojący w piwnicy używany kocioł również wpięty w bufor sam przerabiałem na 2".

 

Dzięki.

Może podejście nr 2 będzie bardziej owocne. Jeśli nie to trzeba będzie się rozejrzeć u innych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam szanowne grono.

Mam pytanie dla bardziej kumatych ode mnie.Chce zrobic taKUntitled.jpg

 

Czy mozna tak sie wpiac z rurami do obiegu, czy lepiej jest ciagnac rury od bufora? Bo bufor stoi wlasnie w takiej kolejnosci tzn w kacie kotlowni jest bufor, przy drzwiach jest kociol, a za drzwiami rozdzielacz i jakbym sie wpial kolo kotla to zaoszczedzilbym dobrych kilka metrow rury fi 28, a jesli do bufora to bede musial sie troche bardziej nagimnastykowac. Z gory dziekuje za wszelkie opinie i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono.

Mam pytanie dla bardziej kumatych ode mnie.Chce zrobic taK[ATTACH=CONFIG]276189[/ATTACH]

 

Czy mozna tak sie wpiac z rurami do obiegu, czy lepiej jest ciagnac rury od bufora? Bo bufor stoi wlasnie w takiej kolejnosci tzn w kacie kotlowni jest bufor, przy drzwiach jest kociol, a za drzwiami rozdzielacz i jakbym sie wpial kolo kotla to zaoszczedzilbym dobrych kilka metrow rury fi 28, a jesli do bufora to bede musial sie troche bardziej nagimnastykowac. Z gory dziekuje za wszelkie opinie i sugestie.

To nie jest dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie jakiś link do zasad robienia syfonu? jakieś wytłumaczenie działania itp.?

 

IMHO, skuteczny syfon (na zasilaniu bufora), to taki, który sięga poniżej powrotu do kotła. Z doświadczeń użytkowników tu na forum inne nie zdają egzaminu. Minusem jest to, że samo nie ruszy na grawitacji.

 

do tego wykorzystanie bufora minimalne, więc po co on?

 

Żeby na kaloryfery nie szło 70'C. Do kotła zgazowującego bufor to zbawienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś się orientuję jak wygląda moc w zależności od szybkości przepływu wody? czy np. na grawitacji przepływ może być tak mały, że miarkownik ograniczy powietrze i nie wykorzysta się pełnej mocy, i w drugą stronę, przepływ będzie tak duży, że miarkownik da dużo powietrza i węgiel tak się rozpali, że kocioł nie będzie w stanie odebrać tej energii. przy pompie to jeszcze można coś ustawić patrząc na temperaturę zasilania i powrotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kilka pytań odnośnie sytemu z buforem. Docelowo chcę ogrzewać dom prądem i rozliczać się z ZE w systemie netmetring – może w końcu sejm podpisze ustawę o OZE… Gazownia odmówiła mi podłączenie bo im się to nie kalkuluje. PC do ogrzewania nie podchodzi bo chcemy mieć w naszej parterówce prawdziwy parkiet. No i po lekturze wątków „Ogrzewający elektrycznością… „ „… czyli bufor ciepła”” wyszło że będziemy ten bufor ogrzewać prądem. Obciążenie domu na ogrzewanie przy – 25 C to 9 kW. Założenia mamy takie. Ogrzewanie wyłącznie grzejnikami, podłogówka w łazienkach i kuchni elektryczna tylko dla komfortu – żeby nie pizgało zimnem nawet w okresach przejściowych i w zimne dni latem. Bufor 600 L umieszczony nie w kotłowni lecz we wnętrzu domu w schowku pod spocznikiem schodów, straty pójdą na dogrzanie wnętrza. Niestety tylko 600 bo większy się tam nie zmieści. Jest dylemat czy grzać ten bufor grzałkami 3x3 kW, czy też zamontować kocioł elektryczny. Lubimy kominek i przynajmniej raz dziennie będziemy w nim palić, więc myślimy o kominku z PW oczywiście w systemie otwartym który w czasie pracy będzie ładował bufor. CWU chcemy mieć z PC PW ze zbiornikiem. Wlot powietrza do PC podłączony pod wylot z rekuperatora. Opcjonalna wężownica w zbiorniku CWU do podłączenia bufora jak PC padnie. Panele PV 4500 pW bo tyle się zmieści nam na dachu, dodatkowe obciążenie dachu przeliczone i zaakceptowane przez konstruktora. Proszę poradźcie czy to wszystko ma w ogóle sens.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kilka pytań odnośnie sytemu z buforem. Docelowo chcę ogrzewać dom prądem i rozliczać się z ZE w systemie netmetring – może w końcu sejm podpisze ustawę o OZE… Gazownia odmówiła mi podłączenie bo im się to nie kalkuluje. PC do ogrzewania nie podchodzi bo chcemy mieć w naszej parterówce prawdziwy parkiet. No i po lekturze wątków „Ogrzewający elektrycznością… „ „… czyli bufor ciepła”” wyszło że będziemy ten bufor ogrzewać prądem. Obciążenie domu na ogrzewanie przy – 25 C to 9 kW. Założenia mamy takie. Ogrzewanie wyłącznie grzejnikami, podłogówka w łazienkach i kuchni elektryczna tylko dla komfortu – żeby nie pizgało zimnem nawet w okresach przejściowych i w zimne dni latem. Bufor 600 L umieszczony nie w kotłowni lecz we wnętrzu domu w schowku pod spocznikiem schodów, straty pójdą na dogrzanie wnętrza. Niestety tylko 600 bo większy się tam nie zmieści. Jest dylemat czy grzać ten bufor grzałkami 3x3 kW, czy też zamontować kocioł elektryczny. Lubimy kominek i przynajmniej raz dziennie będziemy w nim palić, więc myślimy o kominku z PW oczywiście w systemie otwartym który w czasie pracy będzie ładował bufor. CWU chcemy mieć z PC PW ze zbiornikiem. Wlot powietrza do PC podłączony pod wylot z rekuperatora. Opcjonalna wężownica w zbiorniku CWU do podłączenia bufora jak PC padnie. Panele PV 4500 pW bo tyle się zmieści nam na dachu, dodatkowe obciążenie dachu przeliczone i zaakceptowane przez konstruktora. Proszę poradźcie czy to wszystko ma w ogóle sens.

Dziękuję.

Jeśli chcecie korzystać z taryfy nocnej, to ogrzewanie 3x6kW. Bufor nawet kosztem grubości ocieplenia wstawcie jak największy, ewentualnie kilka mniejszych, ja nie ma miejsca to rozważcie inne ustawienie zbiornika. Jak lubicie palić w kominku, to przy 1000l buforze z wężownicom latem macie zapas ciepłej wody na kilka dni, więc pompę ciepła przestaje mieć uzasadnienie ekonomiczne. Dążcie do jak największego uproszczenia instalacji. Tak jak kolega wyżej pisał - rozważcie wszędzie podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...