Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

czyli można podłączyć bufor i zasobnik cwu razem i grzać, albo bufor, albo zasobnik cwu. Nie chcę rezygnować ze zbiornika cwu skoro już go mam.

Jak ten baypass wykonać? Nie bardzo rozumiem, jak to zrobić?

Czyli w lecie odcinam grzanie bufora i grzeję tylko zasobnik cwu, albo odwrotnie. Może jakiś schemat narysujecie? :roll:

 

Poplątało Ci się wszystko, mówimy o grzaniu ciepłej wody użytkowej a nie bufora!

Chodziło mi o to żebyś miał możliwość wyboru którędy popłynie ciepła woda zanim trafi do kranów, czy przez bufor czy przez zasobnik!

Póki co możesz grzać w zasobniku a jak trafi się awaria lub będziesz chciał Go zlikwidować to pokierujesz wodę do bufora. Może to i niepotrzebna kombinacja ale jakaś możliwość. Ogólnie namawiam Cie do zrobienia wężownicy w tym buforze!

Odcinanie w lecie grzania bufora to już inna bajka, jest wiele możliwości podłączenia tego :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiam się cały czas nad optymalizacją całego układu dlatego myśłe o jak najmniejszej ilości pompek. Najlepiej gdyby cały układ pracował grawitacyjnie a jezeli nie to przynajmniej musi mi chodzić, moze nie tak sprawnie jak z pompkami ale jednak, na wypadek braku prądu.

A czy możesz mi powiedziec czy masz zawór trójdrożny i czy masz zamontowany miedzy nim a grzejnikami 2 pompkę?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem wyżej mam zamontowany zawór esbetv60 i mam tylko jedna pompkę która uruchamia mi się przy ok 60*C ta pompka wystarcza żeby zasilić grzejniki i zasobnik 200l. Nie mam drugiej pompki bo jest zbędna. Jak chcesz mieć instalacje grawitacyjna to niestety musisz pominąć ten zawór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Proszę o praktyczną radę. Czy wystarczy bufor ok. 400 l przy piecu 17 kW. Dom ok. 150 m. kw. dobrze ocieplony, ogrzewanie grzejnikowe. W zasadzie zależy mi najbardziej na ogrzewaniu cwu (wężownica w buforze), bo myślę, że zbyt dużych nadwyżek mocy jednak nie ma, szczególnie w okresie zimowym. Czy z takiego układu wystarczy ciepłej wody dla 5 - cio osobowej rodziny? Taki zbiornik mam w dobrym stanie za grosze na złomie. Jest jeszcze inny ok. 1200 l ale rozpruty i nie da się go wnieść do kotłowni, trzeba go rozcinać. Drożej zatem i więcej zachodu. Czy gra warta jest świeczki?

pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domu o takiej powierzchni to 1200 L będzie mało a co dopiero 400

 

 

wielkość bufora bezpośrednio nie zależy od wielkości domu a od wielkości kotła. morito123 pisze, że ma kocioł 17kW czyli przy buforze 400 litrowym na każdy kilowat przypada ok 23 litry - czyli już całkiem nieźle. Dodając jeszcze zład na instalacji powinno być całkiem nieźle. Gorzej może być natomiast z cwu dla 5 osób, przydał by się podgrzewacz pojemnościowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkość bufora bezpośrednio nie zależy od wielkości domu a od wielkości kotła morito123 pisze, że ma kocioł 17kW czyli przy buforze 400 litrowym na każdy kilowat przypada ok 23 litry - czyli już całkiem nieźle.

 

Kolega nie ma nadwyżki mocy więc to ze w książce piszą xL wody/x Kw mocy kotła jest raczej mało ważne! Zapewne pyta czy dołożenia zbiornika 400 L sprawi że instalacja będzie pod jakimś względem lepsza!

 

Zaraz mi się przypomina jak mi hydraulik próbował wmówić że źle zrobiłem podłogówkę, " bo widzi pan mnożymy ilość metrów kw. przez 70 W i wychodzi nam ,,, :evil:

 

To jaki ma być bufor zależy od NAS i od NASZYCH oczekiwań !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki ma być bufor zależy od NAS i od NASZYCH oczekiwań !!!

 

tu się niestety nie zgodzę. Wielkość bufora powinna być dobrana do szeroko pojętych parametrów instalacji i jej funkcji i trybu pracy a nie w zależności "od NAS" ponieważ to gorsze niż przyjęcie zapotrzebowania ze wskaźnika W/m2, który wynika z mniejszego czy większego doświadczenia.

 

 

a wielkość bufora dla morito123 jest wystarczająca do tej mocy kotła, zwłaszcza, ze jak pisze głównie zależy mu na cwu - czyli tak ja napisałem lepszym rozwiązaniem było by wstawienie pojemnościowego podgrzewacza do cwu a nie wstawianie bufora o pojemności ponad m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś jaśniej, bo trochę nie rozumiem...

 

CO daje bufor 400 litrowy w takim układzie?

Do tego z CWU przepływową?

 

Tam są grzejniki.

Nawet nie wiemy czy blaszaki czy żeliwiaki.

 

Dla mnie jest tu mało danych i niekonkretnie postawiony problem.

CO jest celem wymuszającym wstawienie takiego bufora?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymierzam sie do dosc nietypowego rozwiazania buforowego i ciekawi mnie, co o tym sadzicie...

 

dom 250m2

75m2 podlogowki + grzejniki niskotemperaturowe

kociol peletowy modulowany 15kW-24kW

 

w roli bufora, zasobnika c.w.u. i wymiennika ciepla wystepuje zbiornik c.w.u. 400l dobrze zaizolowany z 2 wezownicami + grzalka

 

i teraz:

 

1. kociol pracuje na wysokiej temperaturze (80-85 deg) i sprawnosci (zakladana ponad 90%), ladujac zbiornik poprzez gorna wezownice. po osiagnieciu 80 deg w zbiorniku kociol wygasza sie. pobieranie wody uzytkowej bezposrednio z gory zbiornika, cyrkulacja (ten zlodziej ciepla) uruchamiana w razie potrzeby

 

2. obiegi podlogowki i grzejnikowe wraz z mieszaczami i innym ustrojstwem zasilane poprzez wezownice solarowa (dolna - raczej blizej srodka niz dna)

 

3. po rozladowaniu bufora do 45 deg (lub w przypadku zwiekszonego zapotrzebowania ma c.w.u.) kociol zalacza sie i laduje zbiornik (punkt 1)

 

grzalka awaryjnie (wyjazdy oraz alternatywne zrodlo ciepla)

 

rodzaj ukladu obojetny, poniewaz woda kotlowa nie miesza sie z obiegiem grzewczym. BTW kociol ma wezownice i dopuszczony jest oficjalnie do montazu w ukladzie zamknietym w polsce

 

ZALETY

- prostota i przejrzystosc ukladu

- 1 zbiornik = c.o. + c.w.u. + wymiennik ciepla (cena, miejsce w kotlowni)

- c.w.u. zawsze dostepna

- kociol nigdy nie pracuje na niskich temperaturach: wysoka sprawnosc, wydluzone zycie kotla, mniej czyszczenia, etc.

 

WADY

- pierwsze uruchomienie ukladu (lub po przerwie) wydluzone, ale to dotyczy wszystkich ukladow buforowych, chyba ze zastosuje sie bypass

- ???...

 

uwagi mile widziane, eksperyment wkrotce sie zacznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi...

 

Nikt chyba jeszcze nie zagrzał palnikiem wody w szklance "od góry" choć palnik ma blisko 2000stC.

Jak ma się ten buforek od góry zagrzać? :roll:

 

Tylko dlatego, że woda jest cieczą i wykonuje ruch konwekcyjny to da się grzać. Grzeje się ją zawsze od spodu garnka.

Ja nie spotkałem innego sposobu...

 

"morito123 potrzebuje zabezpieczyć CWU dla 5 osób, ma na oku zbiornik 400L który może sobie szybko i tanio skombinować, pyta cię czy warto kombinować z większym czy nie warto"

Jak dla 5 osób i "live" to może być.

Jak ma służyć za magazyn- to jest mały. Będzie go rozładowywał system grzewczy.

I to szybko...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 24 godziny to Mu nie wystarczy, u mnie 1000 L przy dzisiejszych temp. ( +5 C) wystarcza na jakieś 35-40 godzin, mam 110 m i dom energooszczędny !

 

Budowa bufora 400 L kosztuje "prawie" tyle co tego 1200 L i po co komu zbiornik który "potrzyma" parę godzin ?

 

No chyba że chałupka Pasywna jest ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

.... Czy wystarczy bufor ok. 400 l przy piecu 17 kW. .... W zasadzie zależy mi najbardziej na ogrzewaniu cwu (wężownica w buforze), ...

Andrzej

Piczman ma rację, za mały bufor aby jeszcze z niego mieć cwu z wężownicy. Przydałby się jeszcze jakiś zbiornik pojemnościowy na cwu. Moc kotła jest tu podrzędną sprawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

.... Czy wystarczy bufor ok. 400 l przy piecu 17 kW. .... W zasadzie zależy mi najbardziej na ogrzewaniu cwu (wężownica w buforze), ...

Andrzej

Piczman ma rację, za mały bufor aby jeszcze z niego mieć cwu z wężownicy. Przydałby się jeszcze jakiś zbiornik pojemnościowy na cwu. Moc kotła jest tu podrzędną sprawą.

Dzięki za rady.

Póki co jednak chyba zdecyduje sie na te skromne 400 l z weżownicą do cwu. Na pewno dam znać jakie będą efekty. Chodzi mi po prostu o zagospodarowanie nadwyżki mocy a nie az tak bardzo na wygodzie, żeby palic raz na parę dni. A grzejniki to blaszaki.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domu o takiej powierzchni to 1200 L będzie mało a co dopiero 400 :roll:

 

W takim układzie będzie spełniał tylko role sprzęgła a Tobie to chyba nie potrzebne?

A grzanie cwu? Załatw to inaczej, taniej i lepiej się da !!!

Może jakieś propozycje dla tańszego i lepszego cwu?

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu z tą węzownicą od gazowca ja planuje bufor z trzema węzownicami dolna do solara i na górze do kotła gazowego i do cwu ,dodatkowo jeszcze kocioł na paliwa stałe bez wężownicy oczywiście.

 

Rzeczywiście nie da się nagrzać całego bufora górna wężownicą?

 

Druga sprawa jak to jest z grzaniem całego bufora a grzaniem go np. do połowy czy jeśli mamy dwa identyczne bufory jeden grzejemy cały np do 60stopni a drugi do połowy do tej samej temperatury to jaka będzie temperatura po tygodniu jeśli z nich nie korzystamy mnie się wydaje ze w tym pierwszym w najgorszym wypadku będzie około 50stopni a w tym drugim? temperatura sie chyba wyrówna w całym zbiorniku trochę ucieknie na zewnątrz będzie pewnie koło30stopni na samej górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...