Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Póki co opisałem to co wiem, na pewno jest wystarczająca do normalnego funkcjonowania rodziny kilkuosobowej. Można kąpać sie w łazience podczas gdy ktoś w kuchni myje naczynia pod bieżącą wodą ( nie mamy zmywarki jeszcze ).

Miałem sprawdzić skrajna wydajność i jeszcze tego nie zrobiłem. Dziecko i Żona w szpitalu przez tydzień i jakoś nie miałem głowy do tego, zresztą zastanawiam się czy aby jest sens robić teraz próbę. Ciągnę wodę od sąsiadki wężem ogrodowym i mam nieco ponad 2 Bary ciśnienie.

Myślę że w ta Niedziele wreszcie będę miał czas i zajmę się tym !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk

 

zgadzam się z tobą, bufor 400l do gromadzenia ciepła do ogrzewania domu naprawdę nie ma sensu, nawet dla domu pasywnego. W moim przekonaniu bufor powinno się dawać tylko jak mamy kocioł na paliwo stałe w celu przejęcia "dużej" mocy urządzenia w stosunku do chwilowego zapotrzebowania, grzejemy energią elektryczna (w tym pompą ciepła) i w grę wchodzi druga taryfa lub jak mamy system biwalentny lub multiwalentny.

 

 

W przypadku morito123 założyłem, że bufor ma za zadanie zabezpieczyć kocioł. A tak naprawdę to on potrzebuje podgrzewacza pojemnościowego do cwu, ponieważ tak jak pisze najbardziej zależy mu na cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piczman za dane o ilości wody.Rzeczywiście tak jest,ale jak były małe dzieci i żona "stała" przy kuchni,to wychodziło 100 l na osobę.

Chciałbym jeszcze ustalić ile tej wody w buforze trzeba liczyć na 1m2 powierzchni użytkowej domu.Domy tradycyjnie budowane potrzebują 20-30 l na 1m2 na 12 godzin gdy jest mróz.Z tego co czytam na Waszych stronach,to przy dobrym dociepleniu wystarczy 5-10 l na 1 m2.Słyszałem o tak ciepłych domach,w których nie spada temperatura jeśli jest zapalona żarówka 100W.Ale oczywiście bez wymiany powietrza.

Chciałbym wiedzieć ile rzeczywiście trzeba wody w budynku dobrze docieplonym,w którym jest dobrej jakości powietrze do oddychania.Inaczej oczywiście problem zużycia ciepła w buforze będą postrzegać ludzie,którzy z rana wyjeżdżają do pracy,wracają na noc i mają tylko jedną sypialnię do wietrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt chyba jeszcze nie zagrzał palnikiem wody w szklance "od góry" choć palnik ma blisko 2000stC.

Jak ma się ten buforek od góry zagrzać?

zalezy jaki efekt chce sie osiagnac

 

po pierwsze, ladowanie zbiornika 'od gory' ma sens, jezeli chcemy wysokotemperaturowym zrodlem ciepla szybko uzyskac wysoka temperature w gornych warstwach zbiornika. nie zalezy nam na szybkim ogrzaniu dolnych warstw (jak w czajniku - tam ma byc woda wrzaca w kazdym miejscu, a nie jedynie na gorze). ogrzewanie gornych warstw moze byc zrealizowane rowniez sensownie 'od dolu' ale zrodlem ciepla nieskotemperaturowym, np. zestawem solarnym. stad taka a nie inna konstrukcja zbiornikow produkowanych przez dziesiatki firm, czy sa to bufory czy zasobniki. gorna wezownica = kociol, dolna = solary. ja akurat planuje wykorzystac 'dolna' wezownice nieco przewrotnie. moj zasobnik wyglada tak:

 

http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-mega-solar/menu-id-156.html

 

sens ladowania bufora 'od dolu' kotlem stalopalnym woda kotlowa o temp. 80 deg jest zaden. potrzebujemy goracej wody na gorze, srednio goracej na srodku zbiornika (stamtad najlepiej wyprowadzic zasilanie obiegow grzewczych) a jesli ktos ma solary, moze sobie zasobnik/bufor ladowac niska temperatura od dolu dzieki zjawisku uwarstwienia wody

 

po drugie, jesli przyjrzec sie rysunkowi zasobnika, wezownica nie jest na samej gorze ale nieco ponizej i zajmuje pewna czesc zbiornika. moim skromnym zdaniem jest to rozwiazanie optymalne. tak wiec owo slynne ladowanie 'szklanki wody' od gory nijak sie ma do naszych rozwazan...

 

BTW nalezy odroznic slowo 'bufor' od wyrazenia 'zbiornik akumulacyjny' - znikna wtedy wszelkie spory dotyczace wielkosci i sensownosci posiadania zbiornika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie

To jest schemat mojej instalcji. Chciałbym poprosić o jej krytyke tak żebym mógł narysowac następną jako wzór dla mnie i dla innych.

 

http://img196.imageshack.us/img196/8318/instalacja.jpg

 

 

1. Założenia

Piec jest w piwnicy, obecnie wykonana instalacja na wypadek braku prądu działa również grawitacyjnie.

 

2. Zamierzenia

Budowa układu z 2 zbiornikami akumulacyjnymi (2 x 500 l) oraz wykonanie krótkiego obiegu kotłowego zabezpieczajacego przed powrotem zimnej wody a wszystko tak, ażeby układ mógł awarynie pracować na grawitacji. (ostatnio miałem przerwę w dostawie prądu prawie 3 doby)

 

3. Pytania do Was

 

a) Czy tak zbudowany układ ( w sytuacji gdy jest prąd) może działać bez pomki nr 1 lub nr 2.

b) Czy w przypadku braku prądu układ będzie działał grawitacyjnie

 

c) Czy w przypadku zatrzymania pracy pompki jakaś część wody jestw stanie przez nią przepływac grawitacyjnie a jesli tak to jaki to może byc procent w stosunku do rury bez zamontowanej pompki.

 

d) Do czego służy zawór klapowy BUG (montowany na obejściu pompki nr 2). Czy właśnie do zapewnienia obiegu grawitacyjnego?. Jesli tak to czy minusem jego zastosowania będzie utrzymywanie przepływu przez kocioł, nawet gdy jest wygaszony i w konsekwencji utrata ciepła poprzez kocioł?

 

e) Czy dobrze narysowałem obejscie pompki nr 1? W mojej obecnej instalacji tak jest to rozwiązane. Na obejściu jest zawór z kulą w środku, która podobno podnosi się na skutek cisnienia wytworzonego wzrostem temperatury w kotle.

 

 

Pozdrawiam i będę czekał na Wasze cenne uwagi

 

PS Dziękuje kolegom Piczman i mpoplaw za przeszkolenie jak wkleić zdjecie na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor, kocioł i CO muszą być w jednym obiegu wodnym, bez pośrednictwa wężownicy - wtedy znikają wszelkie problemy z wyborem sposobu ładowania, i uzyskuje się możliwość maksymalnego wykorzystania pojemności bufora, możliwość jednoczesnego ładowania i solarem i kotłem. Jeśli całość jest w układzie otwartym to nawet solar można wpiąć bezpośrednio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

po drugie, jesli przyjrzec sie rysunkowi zasobnika, wezownica nie jest na samej gorze ale nieco ponizej i zajmuje pewna czesc zbiornika. moim skromnym zdaniem jest to rozwiazanie optymalne. tak wiec owo slynne ladowanie 'szklanki wody' od gory nijak sie ma do naszych rozwazan...

 

BTW nalezy odroznic slowo 'bufor' od wyrazenia 'zbiornik akumulacyjny' - znikna wtedy wszelkie spory dotyczace wielkosci i sensownosci posiadania zbiornika...

 

Za bardzo kombinujesz. Bufor w rozumieniu potocznym to coś co zbierze nadwyżki energii a akumulator to coś co jest w stanie przechować energię na dłuższy czas. I w takim sensie nasze konstrukcje są zarazem: czasem buforem i zawsze akumulatorem.

 

Ładowanie kotłem stałopalny poprzez wężownice jest nieracjonalne tak jak pisze Njerzy - najlepiej jeden układ i tyle. Grzejąc źródłem o dużej mocy i wysokiej temperaturze mamy duże nadwyżki energii na ogół wystarczające do naładowania całego bufora dlaczego więc ograniczać się tylko do jego cześć . Ja łącze w jeden obieg kominek, podłogówkę i kociołek gazowy nie przemyślałem wcześniej tematu solarów i muszę zrobić wężownicę. Zrobienie kilku króćców więcej pozwala wrzucać nasze medium na właściwy poziom bufora i daje szanse kombinacji już po zabudowaniu układu - wężownica w pewnym stopniu zadba o to sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altaries

Zagrzej CAŁY bufor wężownicą umieszczoną w jego szczycie....

Wtedy zrozumiesz!

Kocioł DAJE gorącą wodę pod szczyt bufora a BIERZE z dołu bufora.

Jest ruch, konwekcja, unoszenie.

TO da się zrobić.

Pomysł był, jak zrozumiałem, ze ta wężownica w szczycie baniaka ma zagrzać...

TEGO zrobić się nie da!

(w sensie - zagrzać, bo zmontować można wszystko)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z gwarancją na kocioł gazowy?

 

A nie doczytałem że nie można, a w czym problem ?

 

Altaries

Zagrzej CAŁY bufor wężownicą umieszczoną w jego szczycie....

Wtedy zrozumiesz!

 

Adam miałem już napisanego posta, żeby Altaries zagrzał kankę wody grzałką zanurzoną w 1/3 głębokości i … przeczytałem jeszcze raz o co Altaries’owi biega. On chyba nie potrzebuje bufora a jedynie wytwornicę cwu i to ten zbiornik załatwia w 100% - 400l przy grzaniu solarem i 150l może 200l przy grzaniu wężownicą. Zakładając, że kocioł chodzi na okrągło nigdy nie zbraknie ciepłej wody, ale ani to bufor ani akumulator ciepła od po prostu duży zasobnik c.w.u.

 

2. obiegi podlogowki i grzejnikowe wraz z mieszaczami i innym ustrojstwem zasilane poprzez wezownice solarowa (dolna - raczej blizej srodka niz dna)

 

Przeczytałem jeszcze raz i teraz już nic nie rozumiem :( jednak to ma grzać. Może i w tym małym baniaczku to ta woda się pomiesza ale czy to nie jest aby próba pchania przed sobą sznurka i to jeszcze pod górę ? Jak do tej pory to sznurek się ciągadło za sobą - jakoś lepeiej to szło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wykonałem próbę cwu, wygląda na to że jest dobrze ale zaznaczam że ciśnienie w instalacji to 2 Bary !

Zawór mieszający ustawiony na 45 C, odkręciłem 1 baterię umywalkową, 1 wannową i prysznic.

Wszystko na full, woda lała się jakieś 3 minuty i ,,,

 

1 minuta : http://img148.imageshack.us/img148/4276/img0918v.th.jpg

2 minuta:http://img237.imageshack.us/img237/3206/img0920j.th.jpg

3 minuta : http://img88.imageshack.us/img88/8812/img0921z.th.jpg

 

A więc temp. spada o kilka stopni i woda ma ok. 42 stopnie !

Jak już będe miał w instalacji odpowiednie ciśnienie to powtórzę test.

Bufor naładowany do 50 C na każdej wysokości !!!

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

U mnie buforek (na razie 500l) już podłączony...

Jeszcze w trakcie dopracowywania...

 

Założenia:

Kocioł Budeurs Logano 32D, obieg do bufora grawitacyjny, za buforem 2 mieszacze (grzejniki, podłogówka), 20m fi22 wężownicy c.w.u.,wężownica solarna, 2 grzały 3x2 kW ...

Bufor jeszcze do rozbudowy(dojdzie 2-gi 400l)...

Jak będę miał pomiary temperatur dam znać...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...