Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

"Chyba lepiej by było gdybyś podał ile litrów..."

 

KRAN, PUNKT POBORU WODY:

Urządzenie pozwalające na pobór około 10 litrów wody na 1 minutę.

 

Zwykle co najmniej tyle.

DLATEGO łączymy go rurką 1/2".

 

Da się oszacować.

 

Pamiętajmy, ze to dom a nie łaźnia miejska!

Zobaczcie normy zużycia dla domu.

Tutaj w czasie rzeczywistym, przepływowo, wybrano ładunek około 30 literków w 3 minuty bez pogorszenia paramatrów.

Uważam, że ta instalacja jest DOBRA!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ostatnio w wątku o pasywnym(chyba) była mowa o wydajności baterii !

 

Jedno jest pewne, te 25 mb rurki miedzianej w buforze nagrzanym do 50 stopni wystarczy aby przepływowo ogrzać wodę praktycznie bez ograniczeń i nie trzeba się martwić że jak zleci to co w rurce to reszta będzie zimna lub chłodna !

 

Udowodniłem to , są zdjęcia budowy bufora i pomiarów !

Wczoraj nabiłem swój tak że na górze było 95 stopni, w środku 95 C a na dole 90 C ! Zapas spory, gdyby nie grzanie domu to bym miał cwu pewnie na jakiś tydzień przy moim zużyciu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest problem, bo w dalszym ciągu nie wiemy czy wężownica zadziała skutecznie jako ogrzewacz przepływowy. Czy przy buforze w całości na 50C uda się napełnić wannę biorąc równoczesne prysznic, jaką temperaturę będzie miała woda po 5 czy dziesięciu minutach prysznica?

Na priv dostałem taką relację od:

Wężownica z miedzi - otóż jest tego 25 metrów ( ta od cwu) to daje wyrażny spadek ciśnienia wody w porównaniu z wodą zimną i sądzę ze czasami zaburza mi to pracę termostatycznego zaworu mieszającego za buforem, choć może tak te zawory pracują ( są krótkotrwałe ochłodzenia wody, niewielkie, ale jednak są jak sie odkręca inny kran, same za chwilę się wyrównują). Poza tym ciśnienie w instalacji wody mam 3 bary i nie jest z tego jakiś mega duży przepływ wody, może powinienem ustawić więcej, a moze to wina długości wężownicy. Przy tym ciśnieniu 2 pryszniców bym wydolnie na pewno nie zasilił, choć wannę da sie napełnić podczas brania prysznica w drugiej łazience. […]Odnośnie wężownicy to w sumie wszystko działa, tylko mnie nieco irytuje że nie da sie uzyskać całej ciepłej wody zgromadzonej w zbiorniku bo mimo że cały bufor ma jeszcze np na dole 35 stopni a na górze 45 to już się w tym co wypływa z wężownicy wykąpać nie da, a jakby leciało bezpośrednio z bufora to pewnie dałoby się więcej z niego wycisnąć. A czy woda by śmierdziała to nie wiem, możliwe, że tak, bo jednak osady jakieś i biofilmy bakteryjne by się tworzyły. Jeśli się zdecydujesz na wężownicę to ja bym radził gotowy system z przejściówkami przez ścianę zbiornika nawet gdyby były drogie. A jak trudno się gnie rurę miedzianą to już nie wspomnę. Weź stalową karbowaną. Fajny jest też system CATS, bo tam rura jest falowana okrężnie a w brugg spiraflex ma fale spiralną i głupawe do tego złączki z uszczelką grafitową. A w tym catsie fale są pierścieniowate i końcówki sie zaklepuje.

 

No i jest jeszcze opis na elektrodzie naszego kolegi Semira

No i jeszcze jest Jerzy, co to wodę trzyma w beczce po piwie

No i jeszcze jest wężownica gotowa z nierdzewki od fi 32 i długości 25mb za jedyne 950 netto.

 

No i co dalej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak trudno się gnie rurę miedzianą to już nie wspomnę.

 

 

Ja swoją giąłem 2 razy bo za pierwszym razem zrobiłem za małą średnice !!!

Nie wiem JAK On to robił ale to trochę dziwne bo to łatwa i lekka czynność zajmująca tak z 1 minutę :o

 

No ale przekonywał Cie nie będę bo po co ?

Powodzenia życzę z dokonaniem wyboru, a masz z czego wybierać i tylko się z tego cieszyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się oszacować.

 

Pamiętajmy, ze to dom a nie łaźnia miejska!

 

Uważam, że ta instalacja jest DOBRA!

 

Też uważam,że ta instalacja jest dobra. Niemniej jednak na tych zdjęciach strumień wody jest jakiś taki dość leniwy jak na kran "odkręcony na full" dlatego interesuje mnie RZECZYWISTA a nie OSZACOWANA ilość wody. Gdyby jeszcze z dokładnym pomiarem był jakiś większy kłopot to ja rozumiem ale przecież wystarczy przed próbą spisać stan wodomierza i porównać go ze stanem po próbie i mamy bardzo dokładną ilość tego co wyciekło z instalacji i to z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam,że ta instalacja jest dobra. Niemniej jednak na tych zdjęciach strumień wody jest jakiś taki dość leniwy jak na kran "odkręcony na full"

 

 

zauważ, że Piczman ma otwarty przepływ na trzech przyborach w tym na baterii na wannie i na prysznicu, możliwe, że nitka na której są one wpięte nie jest w stanie przepuścić więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudżcie się!

Tam jest 2 Bar (2 atmosfery).

Zazwyczaj jest od 3 do 6 (niezdrowo, ale spotykałem).

Tam TERAZ przy trzech odkręconych kranach lepiej nie poleci!

Stopniowanie grubości rur to abecadło i pewnie zrobione jest dobrze.

 

Fileminion opisuje dziwne sprawy.

Zrobił wężownicę z 16-nastki? :lol:

A jej umieszczenie też jakieś podejrzane, sądząc z wyników...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważ, że Piczman ma otwarty przepływ na trzech przyborach w tym na baterii na wannie i na prysznicu, możliwe, że nitka na której są one wpięte nie jest w stanie przepuścić więcej.

 

To nie o to chodzi - chwała piczmanowi za to co robi tyle, że ten eksperyment to "moc chwilowa". Woda wokół wężownicy będzie się schładzała i chłodna spada na niższe zwoje, po paru minutach wężownica może być w "chmurce" chłodnej wody na całej długości i ... wtedy trzeba będzie odczekać klika minut aż konwekcja zrobi porządek. Adam ma rację to nie łaźnia miejska ale... dwa prysznice mam i chciałbym, żeby "moc ciągła" wężownicy pozwoliła wziąć równocześnie dwa 10 - 15 min. prysznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudżcie się!

Tam jest 2 Bar (2 atmosfery).

Zazwyczaj jest od 3 do 6 (niezdrowo, ale spotykałem).

Tam TERAZ przy trzech odkręconych kranach lepiej nie poleci!

Stopniowanie grubości rur to abecadło i pewnie zrobione jest dobrze.

 

Fileminion opisuje dziwne sprawy.

Zrobił wężownicę z 16-nastki? :lol:

A jej umieszczenie też jakieś podejrzane, sądząc z wyników...

Adam M.

 

Ja mam do bufora 15 m fi22 pex, załóżmy w buforze miedz fi22 czyli 20 wewnątrz 25mb i spowrotem do kranu 15m fi22 pex razem ponad 55mb, czyli o tyle 50mb ciepła ma dalej niż zimna, może spać 0,5 bar ? Chyba może. Gdybym miał dostęp do miejsca rozdziału zasilenia ciepłej to zrobiłbym oddzielnie redukcję ciśnienia na zimną i na ciepłą ale teraz to już po rybach.

 

Jest jeszcze konstrukcja, która wizualnie ma dosyć małą moc a właściciel jest zachwycony?:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-1920.html

 

Jak się łap w ogień nie wsadzi to nie wiadomo czy gorące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem!

Więc...

ZACZNIJ JESZCZ RAZ (jak z Windowsem) od początku.

Tam jest schemat i wytłumaczenie DLACZEGO Twoje obawy są bezpodstawne. Sporo jest.

 

Zrób "klasycznie i maszynowo" to dostaniesz coś, co mniej więcej działa.

No, może działać, ma prawo działać...

Albo zrób to DOBRZE.

Wtedy zadziała ZAWSZE.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze konstrukcja, która wizualnie ma dosyć małą moc a właściciel jest zachwycony?:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-1920.html

 

Chyba jestem do odpowiedzi wzywany :D

Faktem jest iż wymiennik c.w.u wizualnie nie jest okazały ale może w przytoczonym wyżej opisie mało kto zauważa słówko "przeciwprądowy" bo to właśnie ten układ "wyciska" wszystko co możliwe z tego wymiennika. Brak jest efektu ochładzania niższych kręgów bo ich nie ma. Wymiana przebiega przy ciśnieniu 2,5 bara prawie na bierząco aż do rozładowania całego bufora. Napisałem prawie bo przy niższej temperaturze w zbiorniku (poniżej 40 st.C) komfortowo można korzystać z jednego punktu. Trzeba też pamiętać, że na prędkość wymiany poza użytym materiałem (przenikalność cieplna) ma wpływ powierzchnia wymiany ale również obiętość która ma z nią styk w funkcji czasu. Dlatego w moim rozwiązaniu zastosowałem podwójną rurę Cu fi16 przez co strumień rozbity na dwie strugi szybciej jest ogrzewany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest iż wymiennik c.w.u wizualnie nie jest okazały ale może w przytoczonym wyżej opisie mało kto zauważa słówko "przeciwprądowy" bo to właśnie ten układ "wyciska" wszystko co możliwe z tego wymiennika.

 

Możesz opisać jak przepływa ciecz w tym wymienniku? Czy chodzi o to że zwoje wymiennika są opływane przez zład bufora? Gdzie jest zasilenie a gdzie odbiór.

 

Trzeba też pamiętać, że na prędkość wymiany poza użytym materiałem (przenikalność cieplna) ma wpływ powierzchnia wymiany ale również obiętość która ma z nią styk w funkcji czasu. Dlatego w moim rozwiązaniu zastosowałem podwójną rurę Cu fi16 przez co strumień rozbity na dwie strugi szybciej jest ogrzewany.

 

Nie bardzo rozumiem. Rura fi22 (czyli 22 wewnątrz) i 25 mb ma pole przekroju 3,14cm^2 i 1,57 m^2 powierzchni. Dwie rury fi18 (czyli 16 wewnątrz) maja pole przekroju 3,25cm oraz pole powierzchni dla 25mb 1,4m^2. Na moje oko w tym wymienniku nie ma więcej jak 20mb rurki. Skąd wiec ta moc wymiennika? Dochodzę do wniosku, że jedynym powodem może być większa prędkość przepływu zładu bufora przez wymiennik, bo pole powierzchni jest nawet mniejsze niż dal 25mb fi22. Gdzie jest błądw moim rozumowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by tak wrócić nieco do cyferek?

Warto porównać jaką mają powierzchnię i pojemność różne rodzaje wymienników, można będzie wyciągnąć wnioski co komu bardziej pasuje.

 

U mnie powierzchnia to prawie 2,5 m2, a objętość 150 litrów, wymiennik ma wysokość około 190 cm, bufor ma 230 cm - czyli wymiana ciepła jest na całej praktycznie wysokości bufora. W praktyce wystarcza 42C w górnej części bufora aby przez 10 minut móc stać pod gorącym prysznicem.

 

Wężownica z rurki 18 mm ma powierzchnię 1,4 m2 i objętość kilku litrów, więc czasu na ogrzanie ma woda niewiele, ale gdyby tą wężownicę umieścić u samej góry bufora to będzie ona znacznie wydajniejsza niż umieszczona "w całości" - każda wersja ma wady i zalety, dodatkowo ta z wężownicą u góry trochę trudniejsza do wykonania.

 

Do kompletu trzeba by jeszcze rozważyć sposób ładowania bufora - kotłem, solarem czy grzałkami, jaki najczęstszy rozkład temperatur, i można sobie którąś wersję wybrać jako najoptymalniejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie po pierwszych moich opisach bufora na tym forum (...o to już rok minął) było wielu chętnych do zgłębienia szczegółów konstrukcji więc przygotowałem w miarę dokładny opis. Jeśli ktoś go chce poczytać to proszę przesłać na priv swój adres mail`owy. Oczywiście wszystkie konstruktywne uwagi mile widziane.

 

Adamie jeszcze raz dzięki za słowa uznania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne rozwiązania panowie! samir, mógłbym prosić o opis?

Co do konstruktywnych uwag to mam taką dość nietypową i może mało istotną

ale sam jestem ciekaw co o tym sądzisz (sądzicie).

Rozumiem, że jeżeli układ działa przeciwprądowo to kierunek krążenia zładu w zbiorniku jest odwrotny do kierunku uzwojenia wężownicy. Ze zdjęć wynika,że wężownica jest wykonana lewoskrętnie więc zład powinien się kręcić w prawo. Czy nie lepiej by było dla całego układu gdyby zrobić odwrotnie bo z tego co

wiem to u nas czyli na półkuli północnej wszelkie wiry mają kierunek lewoskrętny

(woda wypływająca z wanny po wyjęciu korka, trąby powietrzne itp.).

Myślę,że wtedy ruch zładu byłby wspierany również grawitacyjnie bo w

przeciwnym przypadku ma niejako "pod górkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się zakręciłeś z tymi wirami :D

Blisko ale nie do końca. Wężownica cwu z góry i z dołu jest przykryta talerzami tworzącymi rodzaj kanału. Teraz, umownie "kierunek" strumienia którego ogrzewamy jest nadany przecz wężownicę a wpływająca woda z obszaru bufora do tego kanału jest właśnie w przeciwprądzie do naszego ślimaczka z miedzi. Ot i cały mechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...