Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Zastanawiałem się z czego zrobić ten skraplacz ?

Mówiliśmy o uformowaniu odpowiednio tego z lodówki ( kratownica) tylko jak to zrobić ? Nawinąć ciasno bez rozplątywania tych rurek czy "wyprostować" i wężowniczkę zrobić ? Da się to w ogóle wyprostować/rozplatać ?

Parownik tez mógł by być zrobiony ze skraplacza? Wisiałby sobie na ścianie !?

 

I jeszcze jedna sprawa, jak dobrać wielkość/długość skraplacza, czy im więcej tym lepiej ? Zaczynam się powoli rozglądać za elementami , w zimie to ja raczej bezrobotny niż pracujący ( 8 godzin i do domciu) to jest czas na to i owo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumiem, że wchodzisz w to.

Fajnie. Łatwiej będzie.

 

Budujemy w pewnym sensie instalację pionierską.

Założyłem, że problemy zwalę na dobrze dobrane komponenty, które zbuforują wszelkie niedopasowanie podzespołów.

 

Parownik:

Dla układu chłodniczego jego wielkość ma istotne znaczenie.

Tutaj - jest źródłem par, oby jak największej ilości w jednostce czasu.

To wymiennik zanurzony w nieskończonym oceanie ciepła niskotemperaturowego.

 

Parować trzeba w okolicy 1 at.

Pobierać pary w okolicy zeraC.

Jest ze 100 powodów - dlaczego akurat tak!

 

Podzespoły ze zwykłej lodówki, poza sprężarką, nie bardzo podejdą.

Tyle, że na każdym złomowisku stale widuję to, co potrzebne.

Nie problem kosztu tylko czasu (jaki zabierze polowanie).

Luźne 10 zł. znajdziesz chyba...

 

Przyjmując założenie, że parownik będzie wisiał za oknem wyżej jak sprężara - olewam problem średnicy rur parownika!

Mogą mieć i 5cm średnicy!

Olej i tak wróci grawitacyjnie.

A to jest kluczowa, dla trwałości urządzenia, sprawa.

 

Tak sobie myślę - czy nie założyć osobnego wątku?

Bo ten się zaśmieci... :roll:

 

Realnie tu jest o buforach, do których to ustrojstwo się podpina.

Rurką 1/2".

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak! Wchodzę w to, czekam na nowy wątek i jedziemy, do kuligu mam nadzieję będą już jakieś efekty :D

Znalazłem niezły składzik sprężarek używanych w Krakowie, może i nie taniej niż na złomie ale sprawdzone, wybór spory, gwarancja, cena nie zabija!

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że dla dobrania parametrów to ze 3 sztuki trzeba zabić?

 

Brałbym te ze złomu do pierwszego podejścia. Po 8-10zł.

POTEM zrobił urządzenie docelowe na mądrzejszych komponentach.

Bo widzisz...

Ja celuję w COP jak najwyższy.

Jak się da to i 7-8.

(tyle, ze to chyba pobożne życzenie, ale teoretycznie - da się!)

Adam M.

 

Tu , myślę, że można by się z tymi rozważaniami przenieść w trosce o nie zachwaszczanie forum.

http://forum.muratordom.pl/post3741016.htm#3741016

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dawno temu ( na str chyba 13 tego watku) pytalem o bufor. Jestem w tymmomencie na jego ukonczeniu. Jednak mam pytanie do Piczmana lub Adama. Bufor ma pojemność 500l. W srodku beda dwie wezownice jedna do cwu druga do solarow. Zakupilem juz 55mb rury fi18 miedzianej z mysla, ze zrobie z tego dwie, ale wczoraj spotkalem sie z hydraulikem i... mowi zeby zrobic jak najwieksza wezownice do solarow, bo bedziepozniej mozliwość nie oddawania ciepla do zbiornika. Planowalem 40m wezownicy do cwu czyli 2,5 m2 powierzchni i 15 m wezownicy do solarow czyli 0,9m2. Czy tak dobrze jest? Teraz mam nowy plan aby te 55m zastosowac do cwu a dokupic 25m na solary? Czy dobrze mysle? Prosze doradzcie. Bufor zgrzalka, solary w planie, dom 140 m2, kominek jako glowne zrodlo ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel to na połowę.

Po 25mb.

Powinno wystarczyć.

O ile potrafię sobie wyobrazić wężownicę CWU, o tyle wężownicy z fi 18 pod solar - już nie...

Trudno będzie Ci zwinąć ciasno te 25mb - a trzeba...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowisz, ze trudno. Jezeli zastosuje odstepy 20mm to bedzie wystarczajaco ciasno? Czy rozpoczynac grzanie przez solary od gory wezownicy czy od dolu? Mam plan zawijac wezownice na wolnych obrotach na tokarce. Zastosuje do tego stozek i wykonam dwie sztuki ( jedna o wiekszej srednicy,druga o mniejszej), a pozniej polutuje obie lutem srebrnym. Przy zawijaniu delikatnie powinna sie splaszczyc co doda pozniej turbulencji w czasie przeplywania plynu, to samo do cwu. Czy mysle odpowiednio?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha, żebym ja się znał i wiedział jak chcę...

myślałem ze jest ktoś w kraju kto robi lub przynajmniej sprzedaje fachowo dobrze wykonane bufory, tak, żeby nie trzeba było przed jego zakupem zagłębiać się w tajniki budowy i działania takiego urządzenia a po prostu je kupić

wiem, zbyt piękne żeby było możliwe ale może jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czego masz nas, doradców ? :wink:

 

Pytaj, podaj jakieś dane to Ci coś skrobniemy ,,,

 

Gotowy znajdziesz, ale poniżej 10 tyś będzie ciężko !

 

10 tysięcy? Przyznam, że takiego drogiego nie widziałem. Możesz podać przykład jakiejś firmy? Bo wszystkie zbiorniki, które widziałem kosztują koło 3-4 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czego masz nas, doradców ? :wink:

 

Pytaj, podaj jakieś dane to Ci coś skrobniemy ,,,

 

Gotowy znajdziesz, ale poniżej 10 tyś będzie ciężko !

 

A jaki uważasz za dobry? Powiedzmy, że cena na razie nie jest tak ważna...

 

Szukam czegoś do PCi Nibe 1145 o mocy 15kW do ogrzania 300 m2. Te, które mi zaproponowali http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/vpa/menu-id-51.html wydają mi się dość cienką konstrukcją.

 

Namiar na fachmana też się przyda, spawać nie umiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jaki ja znalazłem w "rozsądnej" cenie to zbiornik Elektrometu. Kierunek dobry, ale wykonanie już gorsze. Podobne pomysłem są zbiorniki czeskiej DUKLi, tyle że chyba droższe (ale za to mogą być większe). Całkiem fajne konstrukcje robią niemcy, ale ceny też mają niemieckie... :-(

 

Którzy Niemcy? :) Bo generalnie to cenie sobie ich myśl techniczną, a w porównaniu do szwedzkiej ceny pewnie podobne... Viessmann? Czy ktoś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...