Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

2 grzałki 3x2000W, Te przekaźniki priorytetowe to mają być w rozdzielni w kotłowni czy w głównej?

 

 

Priorytety to chyba muszą / powinny być w miejscu, w którym masz instalację, którą uważasz za priorytetową. Bez podstawowej znajomości Twojej instalacji ciężko wróżyć, ale stawiam na rozdzielnicę główną. Tam monitorujesz obciążenie generowane przez dom, a "informację" z przekaźnika przesyłasz dalej do stycznika albo termostatu czyli w okolicę buforka.

 

// edycja

 

Do czego te priorytety ? U siebie planuję dwa, jeden na L1 idące do indukcji a drugi w obwodzie piekarnika.

Edytowane przez ktl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

priorytety - zgodnie z zaleceniami w tym wątku. Zabezpieczasz każdą fazę przed wybiciem bezpiecznika. Zastanawia mnie tylko, skoro priorytety są dokładane (bo trudno rujnować rozdzielne główną) tak jak ten sposób grzania wody to jak to podłączyć. Jak wysterować stycznik 3 fazowy zegarem na 1 fazę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz przytoczyć "zalecenia z tego wątku", może masz gdzieś zapisane. Wątek jest mocno przerośnięty a ja niczego nie znalazłem. A ciekaw jestem jak to było realizowane,

 

U mnie priorytety będą dwa tak jak pisałem, jeden podpięty pod jedną z faz kuchni indukcyjnej, drugi do piekarnika. Podpięte będą równolegle tak, aby wyłączały grzałki w buforze w momencie gdy jednocześnie będzie włączony piekarnik i indukcja.

 

wycinek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja z wężownicą(wymiennikiem) poza zbiornikiem głównym nie jest nowością. Tak były zrobione pierwsze bufory już ok 100 l wstecz.

Wężownice w środku zajmują mniej miejsca i mniej się urządzenie wychładza. Jeśli są gotowe i tanie wymienniki oraz jest miejsce w kotłowni, to warto iść w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kiedys moze bylo to poruszane ale nie moge znalezc moze by tak wyjsc wezownicami (będą dwie do cwu)na zewnatrz bufora przez srubunki i wszystkie luty oraz trojnik robić na zewnątrz są jakieś wady tego rozwiązania ? Po za oczywistym zaletami ze jest dostęp to łączen zawsze?

 

Nie zawsze, bo przecież to opatulisz.

Krytyczne jest przejście wężownicy przez płaszcz.

Trwałe, szczelne i solidne łączenie miedzi ze stalą.

Mnożysz ilość TYCH przejść.

Nie będzie łatwiej...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dam radę taką żeby dać jak największą (powierzchniowo) grzałkę w stosunku do mocy. Moja jest bardzo kompaktowa i jak jest cicho w domu to słyszę "grzałkę" z sąsiedniego pomieszczenia. Wydaje mi się, że jest to gotowanie wody przy grzałce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post 14902 Ja stosuje dwa styczniki połączone szeregowo, prawdopodobieństwo ze przyspawają się styki dwóch styczników jednocześnie i to na tych samych fazach jest bliskie zeru.

 

 

Zakładam, że to na moją prośbę o przytoczenie "zaleceń". Z tym, że wtedy - post wcześniej - pisałeś o zaleceniach odnośnie priorytetów a powyższy cytat dotyczy styczników. Przy stycznikach połączenie szeregowe (jeden za drugim) zabezpiecza przed sytuacją, kiedy zegar sterujący powie NIE GRZEJ, a jeden stycznik będzie uparty i nadal będzie grzał to wtedy drugi, jeszcze posłuszny, będzie rozłączony i układ grzał nie będzie.

 

Jak wysterować stycznik 3 fazowy zegarem na 1 fazę?

 

A odnośnie tego to oba styczniki są sterowane tym samym sygnałem - jednym - pomimo tego, że przełączają trzy fazy (tak właśnie działa stycznik). Do zegara wpuszczasz jedną fazę, a zegar decyduje kiedy ją wypuścić na styczniki, a kiedy stycznik ją "dostanie" to z kolei wypuści zasilanie 3faz na grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze, bo przecież to opatulisz.

Krytyczne jest przejście wężownicy przez płaszcz.

Trwałe, szczelne i solidne łączenie miedzi ze stalą.

Mnożysz ilość TYCH przejść.

Nie będzie łatwiej...

 

Adam M.

 

Panie Adamie ocieplenie mozna zrobic tak zeby było demontowalne w tym miejscu .A przejscie przez plasz to tak naprawde nie bedzie łaczenie czystej miedzi ze stala bo w wspawaną mufe 3/4 bedzie wkrecony srubunek mosiezny ktory zapobiegnie ewentualnemu stykowi miedzi i stali a na zewnatrz na rurke przylutowana zlaczka gwintowana ze sciagnietym rantem i to skrecone razem wiec ewentualnie moze puscic ten jeden lut lub srubunek zaczac cieknac. A co lutow w srodku to do nich nie ma juz "zadnego" dostepu a jeszcze jedno mnie ciekawi wszyscy boja sie o korozje zbiornika buforowego która tak naprawde nie wystepuje ale nikt nie pyta co sie dzieje z tym kawalkiem czarnej rury na wezownicy przeciez tam jest ciagle swieza natleniona woda.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanascie odpowiedzi do tylu pytalem o sprawdzenie schematu polaczen,Czesciowo zlutowalem i mi nie pasuje jedna sprawa.Wpiecie obejscia bufora moim zdaniem powinno byc przed zaworem VTC422 (zielona kreska)

Bylo zatewierdzone tak jak ponizej

 

11.jpg

 

Moim zdaniem powinno byc tak

 

kkk.jpg

 

 

a zrobilem wedlug pierwszego schematu czyli tak:

 

jjj.jpg

 

Czyli po odcieciu bufora nie bedzie ochrony kotla poprzez zawor VTC422.

Edytowane przez Adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanascie odpowiedzi do tylu pytalem o sprawdzenie schematu polaczen,Czesciowo zlutowalem i mi nie pasuje jedna sprawa.Wpiecie obejscia bufora moim zdaniem powinno byc przed zaworem VTC422 (zielona kreska)

Bylo zatewierdzone tak jak ponizej

 

[ATTACH=CONFIG]422021[/ATTACH]

 

Moim zdaniem powinno byc tak

 

[ATTACH=CONFIG]422023[/ATTACH]

 

 

a zrobilem wedlug pierwszego schematu czyli tak:

 

[ATTACH=CONFIG]422026[/ATTACH]

 

Czyli po odcieciu bufora nie bedzie ochrony kotla poprzez zawor VTC422.

 

Będziesz miał podmieszanie bo woda będzie zaciągania przez zawor termostatyczny bo krótki obieg ma o wiele mniejsze opory jak cała instalacjia w domu ale jak chcesz to przerób jeśli nie ma jeszcze wody w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis dalszy ciag lutowania,zostawilem tak jak na poczatku bylo rozrysowane-"zatwierdzone".Ten piec bedzie tylko ten sezon z buforem pracowal.W przyszlym sezonie juz piec na pelet wiec i sie przerobi i poprawi.

Czy odzysk odzysk lub ponowne wykorzystanie ksztaltek miedzianych jest szczegolnie problematyczne? Czy mozna taka ksztaltke podgrzac i np obrocic?

Czujniki temperatury beda w rurkach miedzianych przymocowanych do plaszcza bufora jak na zdjeciu za pomoca opasek. Czy takie opaski pod wplywem rozprezania i kurczenia sie bufora nie opadna?Cisnienie bedzie stale bo to obieg otwarty ale temperatura -skoki moga wplynac na obluzowanie opasek?20181112_132212.jpg

 

Pare zdjec z postepu prac.

20181119_200330.jpg

 

20181119_200347.jpg

 

20181119_200402.jpg

 

20181112_132223.jpg

 

Dzis tez napelnilem bufor woda.Pod koniec tygodnia bede wpinal to pod piec.

Zalaczenie pompy piec-bufor na ile ustawic?Moze byc np na 55C? Pompa sie wylaczy jak w piecu zgasnie tj o 5 stopni nizej nie wlaczenie pompy-czyli na 50C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejscia na powrocie bym nie robił, przeleje sie przez bufor i ochrona powrotu zostanie, obejscie na zasilaniu po prawej wpiołbym przed 3D aby moc regulowac temp, a przy braku prądu otwierasz 3D recznie[/quote

 

Gdybym obejscie wpial przed zawor 3d to moglo by sie narobic klopotow.Zakladajac ze mam w domu za cieplo.Sterownik pokojowy zamyka zawor 3d i w tym momencie wylaczaja napiecie.Piec sie gotuje nie majac odbioru ciepla.

Choc patrzac na pierwotny schemat-taki jest juz zrealizowany to na krotkim obiegu powrot z kaloryferow wchodzi przed filtr przed pompa.A to juz sporo ogranicza przeplyw.

Ja te obejscia zrobilem na wypadek awari bufora.(co mysle raczej nie nastapi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...