Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Jak już masz komin a boisz się pompy ciepła to po prostu kup przyzwoity zasypowiec MPM DS piatej klasy na zamówienie z dużą komorą zasypową i kawałek bufora z możliwością podłączania innych źródeł - zmieścisz się na razie w granicach max 7k z buforem a jak dojrzejesz albo Ci rząd podaruje to podepniesz co zechcesz. Za parę lat wywalisz MPMa i jeszcze kasę za to weźmiesz a wtedy pompa. Zasypowiec MPM DS ma świetną stałopalność to jak się zestroisz z buforkiem to wpadniesz raz dziennie( w mrozy bo normalnie to raz na dwa dni) dosypać od góry co tam akurat znajdziesz łatwopalnego i po robocie. Pomieszkasz ze trzy lata i będziesz wiedział duuuuuzo więcej czego tak naprawdę Twój domek potrzebuje.

W sumie to najlepszą inwestycją w ogrzewanie jest styropian.

Przy sprawności realnej MPMa 70% potrzebujesz nie więcej niż 1600 kg dobrego węgla razy 0,9 zł -to daje 1500 zł na cały sezon i wszystko masz . Bufor albowiem to taka bestia która daje Ci realną władzę nad kotłami i szansę wykorzystania dowolnego źródła mocy- Zacznij od tego co najprostsze.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za dużo czasu na dumanie mam, a przez to wprowadziłem zamieszanie w swojej głowie.

 

Powiedzmy że roczne zapotrzebowanie będę miał miedzy 9000-10000kwh(realnie niby więcej, ale do grzania te 72 metry, więc i tyle gdzieś wyjdzie).

Instalacja mieszana, z 25 metrów podłogówki i reszta grzejniki(około 5). Ile w waszym odczuciu kosztowałby bufor z całym ustrojstwem aby to śmigało(nie liczę instalacji podłogowej, grzejników).

W miarę wyliczone koszty bufora i całego osprzętu, którego użyłem: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21388-m%C3%B3j-bufor-wykonanie-i-koszty/

 

W tym roku bufor stoi nie używany. W lecie zamontowałem pompę ciepła powietrze - powietrze (klimatyzację) - koszt 3000 zł + 500 grzejnik nadmuchowy do łazienki (łazienkę mam zimną, więc dogrzewam w czasie korzystania). Ogrzewam nią całe mieszkanie 80m2.

W tym sezonie do teraz na grzanie zużyłem 800 kWh (około 280 zł wg średniej ceny taryfy G13).

W zeszłym roku grzałem prądem bufor i zużyłem około 3900 kWh (1030zł - tylko tania strefa G13).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z komfortem grzejąc klimą, bo wiele os.narzeka że hałas, że jak dmucha to ciepło, ale chwile po wyłączeniu już niekoniecznie itd.

Masz skale porównawcza grzejąc ten sam dom w różnych konfiguracjach, wiec łatwiej ci coś powiedzieć.

Jak z rozprowadzeniem ciepła po domu i jakie temperatury w środku, no i jakie ocieplenie domu, ale patrząc na zużycie, to nie ta "liga" ;-)

 

poszukam w linku, może tam będą odpowiedzi

Edytowane przez Pitrekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z komfortem grzejąc klimą, bo wiele os.narzeka że ze hałas, że jak dmucha to ciepło, ale chwile po wyłączeniu już niekoniecznie itd.

Masz skale porównawcza grzejąc ten sam dom w różnych konfiguracjach, wiec łatwiej ci coś powiedzieć.

Jak z rozprowadzeniem ciepła po domu i jakie temperatury w środku, no i jakie ocieplenie domu, ale patrzac na zużycie, to nie ta "liga" ;-)

 

poszukam w linku, może tam będą odpowiedzi

 

Mieszkanie na poddaszu sufit płyta GK i 20 cm wełny mineralnej. Ściany różne częściowo MAX 30 cm + 10 cm styropian, większość Ytong 24 cm + 10 cm wełny. Czyli na dzisiejsze czasy dość słabo ocieplony.

Mam Midea Mission Extreme 3.5 kW + wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (własne wykonanie na wymienniku Klingenburga)

Jednostka wewnętrzna ma 3 poziomy nadmuchu. Na 1 jest niesłyszalna, na 2 i 3 trochę słychać, ale nie jest to uciążliwe. U mnie pracuje na 2 (mniejsze zużycie prądu niż na 1 o jakieś 8% oraz lepsze rozchodzenie się ciepła). Drzwi do pokoi muszą być otwarte, po zamknięciu temperatura spada o około 1 - 1,5 *C w ciągu 5 godzin. W środkowym pokoju oraz kuchni mam 23*C, pokoje boczne 19,5 - 21 w zależności od temp na zewnątrz i zamykania drzwi.

Ogólnie jest cieplej niż gdy grzałem grzejnikami (miałem noc 21.8 a dzień 22.2*C). Ze względu na złe umiejscowienie konsoli (na ścianie między pom. gosp a pokojem) bo na sofą (inaczej się nie dało) to jak się siedzi to trochę dmucha po włosach i to chyba cała niedogodność. W czasie grzania żaluzja nie podnosi się do poziomu, gdyby się podnosiła (może jakiś inny model) to nie byłoby problemu.

Co do wyłączania, to jej nie wyłączam, chodzi ciągle. W święta wyłączyłem na 3 godziny - nie zauważyłem jakiegoś odczuwalnego spadku temperatury.

wentylacja3.jpg

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż wierzyć się nie chce ze przy tak ocieplonym domu wygląda to j/w, choć generalnie nie mam powodów uważać że mnie ktoś okłamuje.

Przy tym koście klimy to można sobie wstawić choćby na próbę, jak się nie sprawdzi to najwyżej w lato będzie do chłodzenia.

 

U mnie tak by to wyglądało. Białe plamy będą nieogrzewane.

Jak wyżej pisałem około 72 metrów.

 

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu mialbym kogoś okłamywać. Wielokrotnie tu i w innych miejscach podawałem zużycie prądu czy też węgla, którego spalalem około 1t.

Klimatyzację zrobiłem głównie ze względu na upały w lecie. Na poddaszu jest to szczególnie dokuczliwe. Gdy szukałem konkretnego modelu to poczytałem trochę i stwierdziłem, że będę tym grzał jesienią i wiosną. A jak już grzać zacząłem to stwierdziłem patrząc na licznik, że nie ma sensy tego wyłączać ������

Patrząc na twoje mieszkanie, to gdybyś zamontował jednostkę wewnętrzną w pokoju nad oknem na wprost korytarza to grzało by idealnie całość. Warunek otwarte drzwi i wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jakby miał wejść w opał stały, to raczej padło by na jakiś mały kocioł na pellet i może w okresie przejściowym klima."

 

Z rozmysłem proponuję kocioł na wszystko po to aby jak już ten chory rząd jednak zrozumie że bez kasy niczego się nie zmieni będziesz mógł skorzystać z jakiegoś dofinansowania i zainstalować takie ogrzewanie jakie będzie akurat najlepsze. I termomodernizację se jeszcze dołożysz.

A póki co ( tak ze 3 lata sadzę) w MPM DS spalisz co zechcesz może być i pellet zapewne.

Na wymianę kotła na pellet kasy nie dadzą -oni uważają że jest eko.

W mojej gminie chcą dawać dofinansowanie do wymiany zasypowca na pelletowca.

Tylko że kasy jeszcze nie mają i plotą takie same bajki jak Ci co wymyślili ze bezrobotni i najniżej zarabiający będą stali w kolejce aby zainwestować 50 tysięcy z których im ktoś odda albo i nie kiedyś tam 80 proc.

Zaprawdę cierpliwość naszego narodu jest większa niż głupota rządzących i dlatego mamy takie dylematy

A cała reszta niech nadal napieprza śmieciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro roznicowka się sprawdza to taki sterownik zamontuje ogarnolem już całą elektryke bo wszystkie kable od pieca były za krótkie czujnik co. z pieca wyciągnąłem i umieściłem na buforze i zacząłem wygrzewanie podlogowek bufor cały czas jest ladowany grawitacyjnie.

 

Podesłał byś foto jak masz zrobione pod mieszanie. A ten zawór w pionie to zwykły zwrotny bez sprężynki ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak jak na foto. Czego brak lub co jest źle. na wejściu do bufora zawór klapowy.

Rury Kocioł bufor 5/4 do zaworu 1"

Co to za termometry? Sprawdzałeś poprawność wskazań? Próbowałeś sprawdzić szczelność zaworu? Czy zmiana wydajności pompy obiegowej ma wpływ na temperaturę powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapowy nie jest problemem coś z zaworem moze zdemontowac przeczyscic a czy na początku działał prawidłowo ,a tak wogole to gdzie zawory umożliwiające szybkie wyczyszczenie filtra może on jest problemem.

 

Nie zawsze co napisane na zaworze to prawda . Może i on trzymać 45 ale przy większych temperaturach i przepływach , ale początek otwarcia może mieć właśnie .

na tę temperaturę Spróbuj zmniejszyć wydatek pompy i obserwuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze co napisane na zaworze to prawda . Może i on trzymać 45 ale przy większych temperaturach i przepływach , ale początek otwarcia może mieć właśnie .

na tę temperaturę Spróbuj zmniejszyć wydatek pompy i obserwuj

 

Z moich obserwacji wywnioskowalem że za dużo zimnej wody idzie od strony bufora. Dzisiaj rano rozpalilem i woda wracając z bufor miała ponad 30st i zawór działał ok. Zmieniałem obroty pompy ale nic to nie zmieniało w remp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Panowie mam pytanie wlasnie uruchomilem moj bufor i jestem w fazie testów :)

Mam pytanie odnosnie jak macie rozwiazane wyłaczanie pompy podłogówki zeby nie chodziła non stop jak w buforze pusto.

 

Czy zwykły regulator temeratury wystarczy np taki .

https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-cyfrowy-termostat-110-c-230v-6964856142#aboutSeller

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...