Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie kłamią , ogniwa przecież przetworzą tyle energii że wystarczy na zasilnie lampek sygnalizacyjnych na inwerterze :)

 

Z panelami to nie jest tak do końca jak większości się wydaje. W środku lata przy bardzo mocnym nasłonecznieniu można się niekiedy zdziwić. Panel przegrzewa się i wyłącza. Tego nigdzie nie mówią, a powinni. A co do lampki, to może tak być że przy bardzo nikłym naświetleniu panela zaświeci się dioda, ale podłączona bezpośrednio pod panel. Ale to nie temat o panelach.

Wracając do bufora, patrząc po wykresie kolegi "miwok", dalej się zastanawiam nad opłacalnością bufora. Przez 24h temperatura w górnym zakresie spada tylko o 10 stopni. Problem w tym że grzeje zwykłym kotłem, a to się ma nijak do grzałki. Może jest tutaj ktoś, co ma jakieś doświadczenie z podgrzewaniem bufora grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o taki prawdziwy zwrot. Bez rezygnacji z komfortu, który teraz mam. Szukam realnych oszczędności, nie jakieś tam wyliczenia przez profesorów itp.

 

Realnych oszczędności....

No to...

Rozbij luksusowy namiot!

Tańszy jak dom a kaska na procent - i już realnie się zwraca!

 

NAPRAWDĘ nie potrafisz zrozumieć, że komfort i luksus KOSZTUJE i się nie zwraca?

Zrezygnuj z komfortu - nie masz wydatków.

Możesz kasę oglądać i pieścić od rana do wieczora.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby instalacja oparta na PV miała ręce i nogi potrzebujemy :

instalacja PV 10kwp, pompę ciepła powietrzną lub gruntową, bufor 1000l, kocioł elektryczny.

Koszty

PV -50 k , PC-grunt -50k , powietrzna 15 k,bufor 3k, kocioł 3 k lub samoróbka za około 1k. Instalacja i sterowanie tym około 5 ale raczej więcej,

Suma z tańszą pompą powietrzną to jakieś 75 k -plus minus 10.

To jakieś 20 lat czekania na REALNE oszczędności przy 300 zetach za miesiąc gazem.

Czy się mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby instalacja oparta na pv miała ręce i nogi potrzebujemy :

Instalacja pv 10kwp, pompę ciepła powietrzną lub gruntową, bufor 1000l, kocioł elektryczny.

Koszty

pv -50 k , pc-grunt -50k , powietrzna 15 k,bufor 3k, kocioł 3 k lub samoróbka za około 1k. Instalacja i sterowanie tym około 5 ale raczej więcej,

suma z tańszą pompą powietrzną to jakieś 75 k -plus minus 10.

To jakieś 20 lat czekania na realne oszczędności przy 300 zetach za miesiąc gazem.

Czy się mylę ?

 

tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam pytanie do pana Adama.

W kwestii "co wybrac".

 

Buduje dom i garaz. 10m odleglosci miedzy budynkami. Do garazu wyrzucilem kotlownie. Tam bedzie komin i jakis piec.

Moj target - bufor 2000 litrow z grzalkami elektrycznymi, piec w razie niedomagania prądu. Ogrzewanie podlogowe wszedzie.

Chcialem wstawic bufor do pomieszczenia technicznego w domu. Liczę sie ze stratami ciepla na przesyle z kotlowni do bufora. Ale ostatnio zrodzil mi sie pomysl. A gdyby tak bufor tez wyrzucic do garazu? Bardzo by mi to odpowiadało, miałbym niezagracone pomieszczenie gospodarcze w domu.

Czy to ma sens? Nie szukam rozwiazania najtanszego, chodzi mi bardziej o komfort. I o to czy taki bufor wystarczy na 24h? (Wiem ze tu trzeba ozc robic ale to bedzie standardowy dom nowobudowany, 16x10 plus poddasze ewentualnie kiedys).

Pytanie drugie, powiązane. Jezeli wyrzuce bufor z domu do garazu i pod ziemią będę przesyłał ciepłą wodę - gdzie umiescic mieszacz ktory da mi temperaturę podłogowki? W garazu - i wtedy słać pod ziemią niską temperaturę (co mi sie wydaje będzie generować niższe straty niż opcja dwa) czy też opcja dwa - dopiero w domu a pod ziemią słać wysoką temperaturę?

 

Pozdrawiam,

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.

 

Obejrzyj TO:

https://www.rehau.com/pl-pl/firmy-wykonawcy/systemy-preizolowane/rury/rauvitherm-do-transportu-ciepla

 

Nie tylko REHAU to robi.

Ceny nie znam, ale warto popytać.

 

Dobry ciepłociąg, mały gradient = prawie nie ma strat.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet Panowie nie wiecie jak bardzo mnie uspokoiliscie.

Bufor w garazu to dla mnie ideał bo tam mam na to mase miejsca. W domu daloby rade ale taki bufor to 1.5x1.5 metra a mam pomieszczenie 3x2.4 wiec byloby ciasno;)

A co do czasu - im dłużej tym dla mnie lepiej. 2000 litrów myślę że będzie wprost idealnie biorąc pod uwagę że za kilka lat górę chcę wykończyć również.

Tak właśnie mi się wydawało że lepiej słać chłodniejszą wodę niż gorącą.

Ps. Pytanie przy okazji - jak głęboko rury położyć? Wiadomo że będą zaizolowane. Robić poniżej strefy przemarzania? To bedzie u mnie okolo 1.20-1.50 metra. Nie mam nic przeciw tenu zeby je tak położyć. Kwestia tylko czy to coś da?

Dzięki wielkie:)

Pozdrawiam,

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Robić poniżej strefy przemarzania? To bedzie u mnie okolo 1.20-1.50 metra. Nie mam nic przeciw tenu zeby je tak położyć. Kwestia tylko czy to coś da?"

 

Masz tam piach czy glinę?

Powinien być kompromis pomiędzy głębokością wody podtrawnikowej a możliwością zalania deszczówką czy roztopami.

Myślę, że 70-90cm ppt byłoby dobrze.

 

To 1,20 do 1,50 to dla zimy stuletniej.

A ciepłociąg, zwłaszcza dobrze opatulony, nie zamarznie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać dwa ciepłociągi, ten do CWU z mniejszym przekrojem a grubszą termoizolacją. Są takie.

Zawór termostatyczny, mieszający CWU w domu.

Na tym kawałku straty będą malutkie - jak będzie starannie zrobione.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu - tez sie nad tym zastanawialem. I zamierzam kupić powietrzną pompę ciepła wraz ze zbiornikiem cwu. Gdzieś kiedyś widziałem takie urządzenia spięte już w całość, ładnie razem wszystko w "jednym bloku" zrobione. I to wstawie do gospodarczego - go jest mały zbiornik. Nie wiem, 500 litrów?

Do bufora jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje. Będę chciał w przyszłości położyć panele FV na dach garażu. I w jaki sposob to rozegrać? Wiadomo, że grzałki w srodku bufora beda 10-12kw. Czy montowac jakas trzecia grzałkę która działałaby z paneli? Musiałaby być chyba słabsza bo panele na 10-12kw to raczej spora powierzchnia;)

Ps. Adamie, co do Rehau to jak tylko internet mi pozwolo to zobacze co to jest:)

Pozrdrawiam,

Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do tego rozwiązania jedno "ale". Jak bufor będzie z wężownicą do CWU, to na ciepłą wodę w kranie będziesz musiał czekać. Chyba, że zrobisz recyrkulację, ale wtedy będziesz miał straty ciepła na recyrkulacji.
coś za coś cyrkulacjia musi byc przy buforze w garażu trzeba puścić 4 rury w ziemi przy buforze w domu tylko 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...