Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Dawno nie odwiedzałem tego forum. Temat się rozrósł. Postaram się krótko podzielić doświadczeniami. Ogrzewanie podłogowe, dom. 150 m kw. Ogrzewanie jak na razie samym kominkiem z płaszczem 15 kW. Bufor zbudowałem sam z rury fi 70 cm. Problemem było jedynie przyspawanie denek i króćców. Spawacz musiał kilkakrotnie poprawiać. Pojemność 950 litrów. Nagrzewnica z rury miedzianej miękkiej fi 18mm, długość 50 metrów. Wężownicy dałem trochę na wyrost, gdyż bałem się, że nie zdąży ogrzać przepływającej wody. Myślę, że nieco krótsza też doskonale dałaby radę. Przy budowie bufora warto pamiętać, aby dać więcej króćców wyjściowych, zwłaszcza na górze. Łatwiej wówczas ustawić relacje OC i CWU. Do nagrzania wody w buforze potrzebuję ok. 10 godzin, przy dobrym grzaniu i wyłączonym ogrzewaniu. Przy ogrzewaniu włączonym takie nagrzewanie, w zależności od warunków, może trwać 24 godziny. To co mnie zaskoczyło, to ubytek ciepła z bufora, wbrew niektórym twierdzeniom, że to akumulator. Każdy akumulator traci moc. Bufor też. Jest to spadek o kilka stopni dziennie, w zależności od warunków. Mimo, że bufor jest dość solidnie zaizolowany: 20 cm wełny (10 cm na dole), góra izolacja wełna i styropian, łącznie ok. 20 cm, spód na 5 cm styroduru. Zamierzam podłączyć kocioł gazowy. Ogólnie przy ogrzewaniu podłogowym i kominku bufor jest koniecznością. Czym większy tym lepiej. I warto, w miarę możliwości, pomyśleć o lepszym stosunku objętości do powierzchni zbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo masz gdzieś niekontrolowane odbiory (straty) ciepła albo Ci bufor "przewiewa".

Znaczy - kiepska termoizolacja.

Tylko powietrze w BEZRUCHU jest termoizolatorem.

Obejrzyj to dokładnie...

A może...

CWU z cyrkulacją - wór bez dna?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie dotyczące CWU pozyskiwanej z bufora ciepła. Planuję wykonanie kotłowni wraz z buforem ciepła w garażu wolnostojącym i podłączenie się do domu rurociągiem preizolowanym którego długość wyniesie ok 15 metrów. Zastanawiam się natomiast jak mógłbym wykonać podłączenie do domu CWU ogrzewanej w buforze, policzyłem że wykonując przyłącze z rury fi 25 preizolowanej będę musiał spuścić ok 21 litrów z odcinka 15m zanim zacznie lecieć ciepła woda więc takie proste rozwiązanie chyba odpada. Mam pomysł aby wykonać cyrkulację na odcinku 15m garaż-dom z rur preizolowanych (instalacja w domu bez cyrkulacji). Czy takie rozwiązanie nie będzie nadmiernie wychładzać bufora? A może jednak przyłącze bez cyrkulacji nie było by tak uciążliwe w użytkowaniu (czekanie zanim zacznie lecieć ciepła woda)? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z podobną instalacją i mógłby coś doradzić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że wykonanie tego 15 metrowego odcinka z cyrkulacją z dobrej rury nie będzie powodowało nadmiernego wychładzania bufora?

 

Czy zastosowanie np takiej rury UPONOR QUATTRO RURY PREIZOLOWANE 2X32X2,9 2X25X3,5 będzie dobrym rozwiązaniem, czy lepiej wykonać dwa niezależne rurociągi dla CO i CWU (ułożyć dwie rury preizolowane w których są po dwie rurki)?

 

romano78

Opcja z załączaniem pompki była by chyba mało wygodna. Mógł byś natomiast bardziej szczegółowo opisać zastosowanie dodatkowego małego baniaczka w domu?

Edytowane przez tomek_461
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz samemu taki rurociąg wykonać są otuliny poliuretanowe o gr.nawet 5cm kupujesz alupex fi 32co. i25 do cwu wkładasz taka rurę wraz z otulina w rurę oslonowa niebieska do kabli lub żółta drenazowa bez dziurek nie wiem czy by nie było lepiej jak ten uponor tyko z dzień trza było poświęcić poskadac to ,koszt pewnie ok.1500zl Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nadal pozostaje pytanie czy CO i CWU prowadzić w jednej izolacji czy w dwóch oddzielnych.

Po mojemu to są 4 ! oddzielne izolacje. Można je połączyć w jedno ale dopiero jak każda z rur będzie miała własną i bardzo dobrą izolację.

Latem zasuwa tylko CWU więc warto aby mu ciepełka CO nie odbierało a zimna powracająca obok gorącej też nieciekawe połączenie.

Każda więc z osobna a dopiero dla odizolowania całości od gruntu owinąć wszystkie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jedynie dwie rury te od CO a w domu dobry wymiennik dla odbioru CWU ? odpada koszt wężownicy w buforze. Start pompy obiegowej po stronie bufora zawsze jednocześnie ze startem którejkolwiek pompy w domu ?

Dodatkowa zaleta to to że jak działa CO to woda gorąca w kranie jest prawie od ręki.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jedynie dwie rury te od CO a w domu dobry wymiennik dla odbioru CWU ? odpada koszt wężownicy w buforze. Start pompy obiegowej po stronie bufora zawsze jednocześnie ze startem którejkolwiek pompy w domu ?

Dodatkowa zaleta to to że jak działa CO to woda gorąca w kranie jest prawie od ręki.

 

A co gdy c.o. nie działa ,wtedy po odkreceniu kranu napewno trzeba będzie czekać dłużej bo wymiennik

Który musi być spory bedzie się chwile nagrzewac pozatym trzeba będzie odkamieniac wymiennik co jakiś czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to są 4 ! oddzielne izolacje. Można je połączyć w jedno ale dopiero jak każda z rur będzie miała własną i bardzo dobrą izolację.

Latem zasuwa tylko CWU więc warto aby mu ciepełka CO nie odbierało a zimna powracająca obok gorącej też nieciekawe połączenie.

Każda więc z osobna a dopiero dla odizolowania całości od gruntu owinąć wszystkie .

 

 

Czyli lepiej będzie poprowadzić CO i CWU niezależnie. Nasuwa się też pytanie czy lepiej dla CO wykonać dwie oddzielne niezależne izolacje w osobnych rurach osłonowych, czy np dwie rury 32 zaizolować otuliną 13 mm po czym umieścić je we wspólnej otulinie 10 mm i włożyć do rury osłonowej 160?

 

Dla CWU wydaje mi się że można rurę zasilająca i tą od cyrkulacji umieścić obok siebie bez izolacji pomiędzy nimi, będzie tam przecież krążyć woda o tej samej temp. więc nie będzie między nimi wymiany ciepła.

 

Realizacja CWU poprzez wymiennik odpada ze względu na niską temperaturę zasilania CO (podłogówka). Poza tym tak jak mówi romano78 byłyby problemy z pozyskaniem CWU latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura cwu i cyrkulacyjna nie mogą się stykac po załączeniu cyrkulacji w rurze cwu płynie gorąca a w cyrkulacyjnej zimna z instalacji w domu gdy juz cyrkulacyjna zacznie się robić ciepla to pasowało by aby jakiś termostat wyłączył pompke cyrkulacyjna cwu bo po co pchać ciepłą wodę spowrotem do bufora.

U siebie robiłem taki rurociąg tylko w innym celu chyba z godzinę mi zajęło naciągnąć otuline na rury i wsadzić w osłonowe tylko troche mniejsza srednica ale odleglosc prawie 30mb.

20180614_194810.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w pierwszym moim poście:

"Mam pomysł aby wykonać cyrkulację na odcinku 15m garaż-dom z rur preizolowanych (instalacja w domu bez cyrkulacji)" Tak więc woda wychłodzona w domu nie będzie podlegać cyrkulacji. A sterowanie pompki termostatem moim zdaniem nie zda egzaminu w takim układzie. Dla ograniczenia strat ciepła i zużycia energii przez pompkę zastosował bym sterownik czasowy który włączał by pompkę w godzinach w których używa się ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...