Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

to i ja się pochwalę moim buforem ,wymieniłem śmieciucha na kocioł zgazujący drewno Defro HG 23 KW . Z kotłem współpracują dwa bufory po 1300 litrów pojemności każdy , Instalacja jest typu zamkniętego zabezpieczona dwoma naczyniami wzbiorczymi o pojemności 200 litrów każdy. Jak na razie instalacja sprawdza się bardzo dobrze.

https://photos.app.goo.gl/tPqfbnftrP6Aq4266

 

No piękne dzieło Mam kilka pytań - jak długo ładują się bufory tym kotłem i ile opału on zjada na to. Czy nie za mało miejsca jest w szafce gaśniczej ? :)

przydałoby się tam jeszcze parę centów na talerzyki, bo jak sąsiad wpadnie to zastawa się przydaje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najbezpieczniejszy jest układ otwarty (na atmosferę).

Jakiś tajemniczy defekt umysłu sprawia, że większość jakoś woli układ zamknięty, który tworzy sporo problemów i potencjalnie jest niebezpieczny.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie układ otwarty bez dyskusyjne. Nie ma sensu utrudniać tak prostego układu. Tylko zastanawiam sie nad ochronną pieca przed tzw zimnym powrotem. Chcialem zrobic bypass i wstawic prosty zawor zeby mieszac wode ale czy to zda egzamin. Czy musi byc ten termostat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale....

Będzie coś do podmieszania jak nie jesteś , no, ten..., co wiesz, że nie jesteś!

 

WYGODNIE JEST jak z kotła wypływa woda w temperaturze, jaką TY ustawisz.

Inaczej zawartość bufora przez kocioł ze cztery razy przegonisz, zanim bufor ciepełkiem się CAŁY napełni.

Części bufora wtedy nie napełnisz, choćbyś nie wiem co robił.

 

Laddomat, układ z zaworem mieszającym termostatycznym, układ z termostatem od TIRa lub podobny.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym załadunku bukiem po wyłączeniu wszystkich obiegów bufory ładują się od 30 stopni do 80 stopni w około cztery godziny. A jeśli włączone jest ogrzewanie domu i CWU to potrzebna ilość ciepła idzie do obiegów a reszta do bufora. Pod szafką hydrantową jest druga z filtrami do wody w niej jest więcej miejsca więc dajemy radę:stirthepot:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamzk- to wygląda na to że produkujesz 150 kwh w cztery godziny - moc pieca wypada około 40 kw !!. ?

Nie podajesz ile drewna wchodzi do pieca to trudno ocenić wydajność pieca i opału a ciekawi mnie to bo miałem niedawno okazję taki piec kupić za 600 zł i mi uciekł bo za długo się decydowałem.

Szafka z filtrem jako dywersyfikacja dostaw energii jak najbardziej słusznie. Tez mam dwa miejsca zaopatrzenia w moc do pracy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris Zielonka- Pojemność komory załadowczej to około 93 litry kocioł zgazuje to na maksymalnych obrotach wentylatora wyciągowego teoretycznie ma mieć 23 kw mocy i muszę doprecyzować bufory mają poj.1300 litrów każdy ale zasilanie grzejników i podłogówki jest wpięte niżej od górnej dennicy a CWU idzie z samej góry tak że mam zawsze priorytet CWU jest to około 350 litrów zładu w buforach, który jest cieplejszy niż reszta. Okazja za 600zł trzeba było brać mój kocioł waży 540 kg. Tak że przy dobrej cenie złomu z tysiąc bum wziął :yes: . Perlit nie bardzo mi się nadaje bo mam drzwiczki rewizyjne do obsługi buforu 20190520_234950.jpg A ta zabudowa wcale nie jest taka mała wełny weszło pięć paczek i jeszcze jest luźno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem wełnę rozwijaną z rolki, miała lepiej wypełnić luki jak się rozszerzy i tek pewnie bylo. Jednak teraz po dwóch sezonach mam wrażenie że coś się pogorszyło bo ubywa mi kilka stopni na dobę.Jak zdobędę jakiś tani może używany perlit to zasypię zbiorniki ile się da. Na całość potrzebowalbym około 6m3 ale nawet połowa z tego byłaby zapewne dobra bo wtedy wełnę bym mocno sprasował i uratował trochę kilowatów. W Twoim kotle to waży raczej wmontowany do niego szamot niż blacha więc tej kasiorki byłoby mniej. Piec za 600 to nie był defro tylko jakiś atmos. Póki co pozostaję przy zasypowcu na węgiel i PC na powietrze.

Dążę do tego żeby zamontować taką pompę która poradzi sobie nawet w mrozy. Lubię palić w piecu ale przy metodzie palenia od góry to polega tylko na podpaleniu więc to już nie to a ubrudzić się trzeba czasem. Więc czas na kolejny ruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy kupno używanego, 7 letniego, fabrycznego bufora z miedzianą wężownicą do c.w.u. ma sens? Cena dobra, idealny pod moje potrzeby. Z zewnątrz wygląda dobrze, małe oznaki rdzy przy króćcach.

 

P.s. producent to czeska Dukla

Edytowane przez ktl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie kupię i nie rozetnę nie będę wiedział. Zaryzykuję i jutro po niego jadę. Wężownica prawdopodobnie 2,37 m2 a jeśli się poszczęści to 3,74 (wg informacji z katalogu producenta opcjonalnie były większe) plus 2,37 m2 wężownica solarna

 

500 litrów , podwyższę go o metr to powinno wyjść jakieś 750 litrów docelowo

Cena po negocjacji 400 zł

Edytowane przez ktl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mój kocioł obecnie jest postawiony na podeście, jakieś 40 cm wyżej podłogi. Czy bufor może być niżej niż kocioł ? Czy trzeba zdjąć kocioł z postumentu i przerobić wylot do komina ? Powrót z bufora jest około 20 cm od posadzki, króciec w kotle w tej chwili około 50 cm od posadzki.

 

Jakiej grubości rury zastosować między buforem a kotłem ?

 

Czy w razie braku prądu zadziała grawitacja ?

 

Kocioł taki http://www.sad-co.pl/piece-co-seria-sad,3.html#

 

Bufor 750 litrów taki

 

 

 

http://www.solvarming.no/Produkter/page16/page16.html

 

 

 

 

 

Chciałem wykorzystać taki schemat z wyjątkiem tego, że CWU mam przez wężownicę w buforze

 

post-18578-0-98206600-1462822488.jpg

 

A może lepszy schemat nilsena ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...