Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Pewnie już było ale nie mogę znaleźć.

Chodzi mi o układ aby priorytet maiła instalacja co a jak się nagrzeje piec to grzeje bufor. Jak bufor ciepły to woda do co by szła z bufora a jak bufor zimny to najpierw miała by być pobierana z pieca a później z bufora do czasu jego wychłodzenia. ja zamiast kotła mam pc i chcę jak najwięcej wykorzystać prądu jak świeci słońce czyli w dzień i minimalizując pobór prądu w nocy. Inaczej jak w nocy zabraknie ciepełka z bufora to pc ma grzać tylko co a nie bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pewnie już było ale nie mogę znaleźć.

Chodzi mi o układ aby priorytet maiła instalacja co a jak się nagrzeje piec to grzeje bufor. Jak bufor ciepły to woda do co by szła z bufora a jak bufor zimny to najpierw miała by być pobierana z pieca a później z bufora do czasu jego wychłodzenia. ja zamiast kotła mam pc i chcę jak najwięcej wykorzystać prądu jak świeci słońce czyli w dzień i minimalizując pobór prądu w nocy. Inaczej jak w nocy zabraknie ciepełka z bufora to pc ma grzać tylko co a nie bufor.

 

Wystarczy dac zasilanie z pompy do bufora przy zasilaniu z bufora do co.na tej samej wysokości i masz działanie takie samo jak przy pomocy zaworów trojdroznych z silownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

805 stron wątku.

Chyba wszystkie warianty już były omówione i to po kilka razy.

Chyba mnie cieszy, że da się CZYSTO spalać w takim kotle jaki ktoś ma zamiast kisić opał i zadymiać.

Zakazywanie węgla w kraju na nim stojącym to idiotyzm, ale... nie powinno się go wydymiać zamiast spalać!

Bufor w tym bardzo pomaga.

 

Centralne zasilenie i powrót to turbulencja, uśrednianie temperatur.

Bufor tu opisywany jest warstwowym magazynem ciepła.

Trochę inne urządzenie, choć wygląda podobnie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim zbiorniku rozbiór wody nie jest iluzoryczny? tzn jeśl np w nocy chodziła grząłka i grzała podłogówka kończy się tania taryfa. Dół zbiornika 30* strefa CWU 60*. Zaczyna świecić słońce i podłogówka zaczyna wciągać to na bierząco. Czy nie dojdzie do wymieszania całej wody w zbiorniku i schłodzenia CWU?

 

Podłoga podłączona na wysokości h2 i h7

857806094fcf8cfc94005458d2ba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwna konstrukcja.

Jest "do wszystkiego" (czyli - do niczego).

Twój "magazyn" jest miedzy H6 a H10

Bierz z H10 do zawora termostatycznego mieszającego (na podłogówkę).

Oddawaj do np. H2.

 

Ja swój zbiornik " z mamką" wypatroszyłem i wstawiam wężownicę miedzianą.

Przechowywanie dużej ilości CWU to kiepski pomysł, chyba, ze masz hotel!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wezmę z h10 to odpada mi cwu. W Twoim układzie lepiej mi dać dwa baniaki CO i CWU osobno ale to komplikuje wykorzystanie solarów do CO Chyba że latem CWU zimą CO.

 

 

Tej bańki nie chce traktować jako bufora do CO tylko coś w rodzaju kotła solarno-elektrycznegoalatem 120l CWU i 280CO.

A latem 400 litrowy zbiornik do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dużo czytam na temat fotowoltaiki oraz ogrzewania domu zimą. Zrobiłem sobie taki schemat na szybko. Dom około 160m2 stare budownictwo 1978r ocieplony 20cm styropianem dach ocieplony jeszcze podłoga mi została ale to przy remoncie.

Chciałem na początek pogratulować super pomysłowi stworzenia tej oto stronki :

 

http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

 

jest super.

 

Bufor połączenie.jpg

 

Za dwa lata chciałbym przeprowadzić się na moją rodzinna wieś i chciałbym płacić małe rachunki za prąd itp. (auto elektryczne też ale FV mało będzie).

 

Wszystko będzie znajdowało się w piwnicy tzn. bufor piec itp. Jeszcze kominek do tego chcę dopiąć ale wejść brakło.

 

Chciałbym zobaczyć wasze pomysły na ogrzewanie buforu FW panelami solarnymi itp. I czy na prawdę da to dobre rezultaty daje. O czym muszę myśleć przy tej instalacji najbardziej? Dodam że fotowoltaika będzie na pewno w postaci 10KW. Kolektory też!. Pozdrawia m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten bufor z obrazka - bez wężownic nie da się poprawnie wpiąć wszystkich źródeł ciepła i odbiorników.

Przynajmniej do solarów potrzebujesz dodatkowej wężownicy. Gdybyś to wszystko chciał dobrze podłączyć musiałbyś zbudować swój własny bufor, bo fabryczne to są najczęściej pod jakieś typowe i proste rozwiązania, a twoje typowe i proste nie jest. Zastanów się, czy to wszystko jest Ci faktycznie potrzebne i czy ma to sens ekonomiczny.

Gdybym miał Ci coś doradzić, to mocno zredukuj ilość elementów systemu..

jeżeli bufor - to po co bojler,

jeżeli fotowoltaika - to po co solary,

jeżeli chcesz grzać prądem to po co i kocioł i kominek i solary razem (wystarczy jedno awaryjne źródło)

Jeżeli podłogówka to po co kaloryfery.

Nie wiem na jakim etapie jest twoja inwestycja, czy zamierzasz robić od zera, czy też adaptujesz to co już masz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adoptuje to co mam. słuszna sugestia co do ilości. Na pewno postawię na Bufor ciepła do tego grzałka Fotowoltaika i solary oraz piec na drewno. Piec na drewno to moje źródło awaryjne ! Ogrzewanie podłogowe będzie w 5ciu pomieszzczeniach ale w 3pomieszczeniach nie dam rady i grzejniki ;-(. Chciałbym zobaczyć jakieś instalacje bufor piec fotowoltaika na własne oczy i sprawdzić jak działa. Bufor to potężne rozwiązanie z tego co czytam ale musi być dobrze Ocieplony. Pozdrawia m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...