Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Co ma kryza do mieszania ? Mieszamy po to aby regulować temperaturę grzejników a kryzujemy aby wyrównać przepływy czyli żeby do każdego grzejnika dotarło tyle samo wody lub tyle ile potrzeba.

A wracając jeszcze do tych złomów - debile bo nie rozumio że każda odzyskana do ponownego użytku część oszczędza środowisko bo nie zatruwamy go ponownym wytwarzaniem i zapewne jest to w skali odzysku z jednego złomu milion razy bardziej dobre dla środowiska niż ta rzekoma trucizna ze składowiska mu szkodzi.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy buforze trzeba koniecznie zastosować zawór trójdrożny, aby obniżyć temperaturę wody zasilającej instalację. Najlepiej trzymać się dwóch zasad:

1. Grzać bufor do możliwie najwyższych temperatur,

2. Zasilać instalację możliwie najniższą temperaturą.

 

Pierwsza zasada pozwala najefektywniej spalać paliwa stałe w kotle i wykorzystać w pełni magazyn energii cieplnej jakim jest bufor, a drugiej zasady warto się trzymać ze względów zdrowotnych.

Powszechnie uważa się, że na górne drogi oddechowe źle wpływa wysoka temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych. Co jest prawdą. Z drugiej strony wychłodzenie organizmu sprzyja namnażaniu się wirusów i bakterii i organizm naturalnie zwalcza je podwyższając swoja temp. pow. 37 stopni. Z trzeciej strony jest coś takiego jak komfort termiczny inny dla każdego człowieka (tolerancja na chłód jest wyższa u osób które stosują droższe paliwa :D ). Jak jest w takim razie optymalna temperatura.

Od lekarzy słyszałem wielokrotnie, że najlepiej w dzień nie przekraczać 21 a w nocy 20. Dla mnie są to wartości na granicy akceptowalności ale mało komfortowe, kobiety najczęściej w takich temperaturach marzną. Z drugiej strony latem temperatury w pomieszczeniach mamy najczęściej dużo wyższe niż 21 stopni i w tym czasie wcale nie chorujemy na zapalenia górnych dróg oddechowych. Jak widać to nie sama temperatura jest głównym problemem. Problemem jest najczęściej bardzo suche powietrze i własnie bardzo gorące grzejniki w pomieszczeniach, które gwałtownie unoszą powietrze z podłogi razem z tym wszystkim co na nie opadło jednocześnie nadmiernie wysuszając i rozpylając po całym pomieszczeniu. Można mieć bardzo niezdrowe powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym do 21 stopni, gdy grzejemy zbyt ciepłymi kaloryferami i zbyt szybko podnosimy temperaturę i możemy mieć przyzwoite warunki w pomieszczeniach ogrzewanych do 23 stopni - małe wahania temperatury, powolny jej wzrost i spadek, lekko ciepłe kaloryfery. Mając bufor bardzo dobrze można sterować temperaturą wody w instalacji, tempem nagrzewania się pomieszczeń, łatwiej utrzymywać stałą temperaturę. Przy buforze warto mieć przewymiarowane grzejniki.

Czy warto utrzymywać stała temperaturę? Jest bardzo dużo argumentów za stałą temperaturą, problem tylko jaka to miałaby być temperatura. Bardziej komfortowa do spania, czy do wieczornego wypoczynku? Trudno jest taką wartość ustalić. Na pewno nie warto zbytnio wychładzać pomieszczeń, aby potem gwałtownie podnosić temperaturę zwłaszcza, że we wcześniej wychłodzonym pomieszczeniu inaczej odczuwamy ciepło. (Ja mam biuro, które przez weekend nie jest ogrzewane i temperatura spada w poniedziałek czasami do 10 stopni i aby zrobiło mi się ciepło muszę podgrzać do 25-26 stopni a odczucie jest takie jakby było max 22)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W minionym sezonie grzewczym mialem zalozony bufor podlaczony do smieciucha.W tym roku bedzie juz kociolek na pelet.Byfor sie sprawdzil znakomicie,podlaczenie udalo sie dzieki bywalcom tego tematu.Alw w mojej starej instalacji nie mialem rury wzborczej.Teraz juz mam wypuszczona rure do nowego zbiornika wyrownawczego czy to wzbiorczego.Moje pytanie brzmi:

Czy jesli wepne rure wzbiorcza w wylot z pieca(tak nakazuja przepisy) to czy zbiornik wyrownawczy obsluzy mi caly uklad? Mam na mysli dwa obwody piec-bufor,bufor-kaloryfery.

Oczywiscie podlaczenie piec-bufor zrobione zgodnie z "wytycznymi" czyli i zawory klapowe zalozone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno dla mnie ważne pytanie jak sterujecie temp w domu?

termostat pokojowy? Jezeli rozbudowany dajacy napiecie to gdzie go wpinacie? Przed sterownikiem sterujacym pompa? Bo jak bezposrednio to jak nie ma juz ciepla w buforze i nie jest wstanie ogrzac domu to wychadzał by bufor? Jak to zrobic dobrze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszysykich sympatyków buforowania.

Modernizuje instalację co w domu.

Cwu pomijam bo musi zostać jak jest czyli 300 litrów i 3 hevalexy.

Plan piec 25kw ds i do tego bufor 2000l bo więcej nie zmieszczę.

I mam jeden kłopot mianowicie naczynie wzbiorcze przeponowe. Nie potrafię ustalić pojemnosci. Mam 800m pex 16 w podłodze plus 150m pex 16 na doprowadzeniach plus 6 grzejników panelowych.

Źródła podają wzory ale nie ogarniam tego, a jak pytam "fachowców" to mam rozrzut od 5 do 20% pojemności instalacji. Swoją drogą jak się u nas w kraju mówi o buforze to wszyscy oczy robią.

 

Proszę o drobną pomoc dzięki !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby rozjaśnić sobie problem wzrostu objętości wody wraz ze wzrostem temperatury warto przeanalizować ten wykres.

woda_1.jpg

 

Woda w zakresie temperatur 0-100 może zwiększyć swoją objętość o 4,21%

 

W układach otwartych naczynie przelewowe o pojemności 5% pojemność instalacji + minimalny zapas powinno wystarczyć. Natomiast pojemność naczynia przeponowego w układzie zamkniętym będzie na pewno większa, bo oprócz zwiększonej pojemności cieczy musi także pomieścić gaz.

Przy dużych buforach bardziej ekonomiczne i funkcjonalne jest zastosowanie układu otwartego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego układ zamknięty ? Naprawdę się nie da otwartego zrobić ?

Woda w zakresie od zera do 100 zwiększa objętość o 4 procent a my pracujemy w temp od 30-do 100 to daje ciut mniej.

Przy 2000l 120 litrowe naczynie wystarcza. Latem jak nie palę dopełniam na max żeby unikać rdzewienia - przy pierwszym rozpaleniu trzeba się spodziewać sporej ilości na przelewie u mnie schodzi on aż do piwnicy więc tam odprowadzam do kanalizacji. Jak za pierwszym razem zagrzeję bufor w pobliże 100C to już jest spokój na długo. Cała praca z rozszerzaniem i kurczeniem wody odbywa się w naczyniu przelewowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej wszystkim.

Przymierzam się do modernizacji mojej mikro kotłowni przed sezonem. Zeszły sezon obsługiwał mi kocioł elektryczny Elterm Pułkownik 9KW, w domu 22 stopnie, 100% drugiej taryfy. Koszt ogrzewania wyszedł około 1400 zł od października do kwietnia, czyli dla mnie znośnie. Niestety jeszcze nie mieszkamy... może na koniec roku się uda i w związku z tym zamierzam teraz dołożyć do całej instalacji bufor Lemet 500L z wężownicą higieniczną spiro do C.W.U. Z wiedzy forum i to co mam jeszcze w głowie narysowałem schemat jak ja to widzę. I teraz najważniejsze... proszę znawców lub użytkowników takich nowinek (bo w Polsce to dalej jest nowością) o skomentowanie schematu kotłowni, wyrażenia opinii lub krytyki, co byście dodali tudzież ujęli. W domu 100% podłogówka z wylewką 8-9cm. Z góry dziękuję...

 

schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...