Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Zauważyłeś, że będą wybory?

No to... Wybierz DOBRZE!

 

A co do meritum...

JUŻ nie opłaca się pracować!

A niedługo profesor na uczelni zarobi 200zł wiecej jak sprzątaczka.

Nadprezes nam to OBIECAŁ!!!

No, jak tylko wygra te wybory.....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najgorsze że gówno już się przelewa zaczyna panować drożyzna. Na rozdawali dużo pieniędzy w ręce ludzi co nawet dobrze nie umieją zakupów w biedronce zrobić a można było wiele dobrego z tego zrobić. Chociaż parę rzeczy wpisie mi się podoba.polityka zagraniczna jest lepsza niż za PO trochę mniej dupę liżą. I podoba mi się wzrost wydatków na zbrojenie. Jednak reszta to dno. Uważam że gospodarka w pewnym stopniu powinna być centralnie sterowana. W tych miejscach gdei są jakieś dotacje i dofinansowania ostatnio wyceniałem PV na ryje instalatorzy poupadali, robisz wycenę a tu gadają jakby to była magia sztuka tajemna dlatego trzeba tyle za robociznę wołać. AA jak pana eksperta pytasz jak jet z rozliczeniem niedoszacowanej instalacji i użyciem prądu dwutaryfowego to ekspert nie wie.

 

Z drugiej strony jak rzucają ochłapy trzeba je łapać i starać zrobić się coś trwałego a nie przeżreć jak większość.

 

Moji rodzice są PISowi już od dawan mówiłem że niedługo rozkręci się inflacja i jak się zaczeło to mówią a co winny jest kaczor przecież to nie on odpowiada za susze............. Elektorat PISu to głónie fanatycy.

A ja ma dylemat na kogo głosować PSL lub konfederacja

 

A tak o buforach to najlepiej chyb prąd i klima ponieważ mamy jako tako cywilizowane czasy i lepiej nie potrzebnie nie smrodzić. Jednak zawsze warto być gotowym na czasy mniej cywilizowane które się zbliżają do PISOGEDONU zbliża się prawdopodobnie ogólny kryzys gospodarczy na świecie. Wtedy będzie winna europa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee...pisali , że pieniądz w roku zmienia 3 razy właściciela w formie z ręki do ręki i 20 razy wirtualnie.

Przy każdej zmianie jest pomniejszony o wat lub inny podatek więc z tego wynika, że pieniądz wydany jako dotacja wraca najczęściej z nawiązką.

Chyba , że ktoś weźmie i schowa do skarpety lub wywiezie do innego kraju :)

Prąd nie smrodzi u tego co włącza coś do gniazdka , ale żeby on tam się znalazł to też trzeba też nieźle nasmrodzić W SUMIE :)

Interesowałem się kto czym oraz jak pali i zdecydowanie wychodzi na to, że nie potrafią wyegzekwować kontroli nad paleniem, więc upraszczają sobie przez lansowanie zakazu dla wszystkich.

Powszechnie wiadomo , ze są ludzie co cały rok zbierają opakowania plastikowe by je w zimie przepuścić przez komin. Inni dorzucają na bieżąco a inni duszą płomień .

Zrobienie programu naprawczego jest na pstryknięcie ale widocznie nie zależy by to uporządkować.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A ja ma dylemat na kogo głosować PSL lub konfederacja"

 

Sugeruję - poczytaj ich programy a potem SAM pomyśl - co z nich wynika.

Programu Konfederacji szukaj w sieci.

W mediach zamilczaja ich jak mogą lub głupoty czy ploty sadzą na ich temat.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jakoś sprzęgnąć tę politykę z tematem bufora powiem tak-jest nadzieja w tym być może dla posiadaczy buforów że dron w nocy nie będzie latał (chyba)

Tak więc ja w dzień prawomyślny będę, a w nocy normalny. Porządny wsad odpalony od góry powinien mi naładować ciepełka na okres szpiegowania.

Nie będziemy obliczać już buforów na potrzeby cieplne a na okresy szpiegowskie. Trzeba jednak będzie zdobyć grafik przelotów,

no i ten czarnoprochowiec wcale nie od rzeczy byłoby mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wrócę do sedna tematu.

Nadal piec na paliwa stałe to bezpieczeństwo energetyczne i kupa darmowego opału dla niektórych i ja się do nich zaliczam.

No u mnie modernizacja pełną parą.

Piec ds25 już stoi większy być nie mógł bo ciągnę to pod "czyste powietrze"

Pętla między piecem a buforem według schematu kolegi nilsana z uwzględnieniem lini pompy na wysokosci wyjscia z pieca.

Dodatkowo wprowadziłem na powrocie dopust wody i zawór bezpieczeństwa

Wszystko lecę w miedzi 28mm jedyne przewężenie na 22mm na podebraniu zasilenia do ZT za już wraca 28mm.

Naczynie przeponowe 300l

Bufor 2000l pierwsza warstwa ocieplenia wełna 150mm na to folia od podłogówki kratką do bufora i ciasno strecz na to.

Po zakończeniu podłączeń zabuduje i docelowo 30cm wełny do okoła będzie.

 

Mam pytanie o sterownik pompy ładowania bufora.

Zamierzam zamówić tech st21 dedykowany do bufora. Czy jakieś uwagi !? Pompę obiegu na budynek wysteruję sterownikiem pieca żeby ich nie mnożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim biegu macie pompe ladujac bufor???

 

Ja mam na pierwszym biegu i przepływ jest za duży. Jak robiłem instalację to tego nie przemyślałem. U mnie na pierwszym biegu pompa przepompowuje ok 18 l na min, czyli w godzinę 1080 l. Wprawdzie cześć wody jest zawracana przez zawór 3D temperaturowy 55 stopnie, ale przepływ i tak jest za duży. Mój piec 22 KW pracując na pełnych obrotach wytwarza za mała moc. Jeszcze nie zdecydowałem, jak rozwiązać ten problem. Na razie testuje różne ustawienia termostatu. Zacząłem od ustawienia temperatury załączenia pompy na 55 stopnie, efekt był taki, że pompa prawie 2 x przepompowała całą zawartość buforu, najpierw bufor nagrzewał się do ok 60 stopni a potem ok 70-80. Potem temperaturę zwiększyłem na 65 stopnie ale nie było zbytniej poprawy. Teraz mam ustawione na 70 i efekt jest taki, że pompa się załączy potem pracuje ok 5 min i się wyłączy, w tym czasie układ działa grawitacyjnie kilka minut i tak na okrągło. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo jak nie działa pompa to nie działa zabezpieczenie powrotu.

W mojej sytuacji widzę trzy rozwiązania:

- wymienić zawór 3D na 65 stopni

- wymienić pompę na słabszą (kupiłem najsłabszą jaka była i nic słabszego nie znalazłem, ale może jest?)

- wymienić regulator mocy pompy (ale muszę się elektrycznie doszkolić, bo w tym zakresie brak wiedzy)

W tym sezonie będę jeszcze kombinował z ustawieniami sterownika, bo nie mam czasu grzebać w instalacji, ewentualnie, gdyby ktoś miał pomysł, jak w łatwy i tani sposób można sterować mocą pompy to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o sterownik pompy ładowania bufora.

Zamierzam zamówić tech st21 dedykowany do bufora. Czy jakieś uwagi !? Pompę obiegu na budynek wysteruję sterownikiem pieca żeby ich nie mnożyć.

 

Też mam taki, ale nie jestem z niego zadowolony. To jest rozwiązanie przede wszystkim do dodatkowej pompy cwu. Brakuje jednej funkcji - wyłączenia pompy gdy kończy się opał. Przykład: masz ustawiona temperaturę załączania pompy na 60 stopni i cały bufor załadowany temperaturą 80 stopni, kończy się paliwo w kotle ale na dole buforu masz temperaturę 80 stopni i pompa chodzi tak długo aż woda przepływając przez kocioł nie ostudzi się, wówczas wyłączy się pompa. Może to potrwać bardzo długo, w tym czasie temperatura w buforze się wyrównuje, albo tak długa aż temperatura wody spadnie do 60 stopni. To był skrajny przypadek. Częściej jest tak, że ładujesz bufor temperaturą 80 stopni kończy się opał, ale wiadomo jest to proces dłuższy i temperatura stopniowo spada do 60 stopni na zasilaniu wówczas temperatury w buforze się wyrównuje woda o temp. 60 miesza się z wodą o temp 80.

Gdybym miał doradzić to poszukaj sterownik do kotła, który ma 2 czujniki temperatury wody w instalacji i czujnik temperatury spalin. Wydaje mi się, choć pewności nie mam, że nawet lepszy od tech-21 byłby sterownik który ma tylko jeden czujnik temperatury wody i czujnik temperatury spalin. Odradzam natomiast łączenia dwóch rożnych sterowników, np. tech-21 równolegle ze sterownikiem, która odłączy pompę, gdy spada temp. spalin. Przy awarii czujnika temp. spalin pomimo wysokiej temperatury zostaje odłączona pompa i mamy boom.

Edytowane przez Tomasz Mi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały update z mojego pola walki: Zabudowuję PIR-em bufor a puste przestrzenie zasypuję perlitem:

 

http://lh3.googleusercontent.com/mCx0slOAx8TpBf5_EtNQdhaB9oUWqkexDE9pYUI5WOh_TGZijcihmYiXwC_5PqLi-i4Ob74bN4l8NpJcOw85Ies2Yoz97Ti3xjzAmipkAXVe3wLG_KV730gGAqxat88_5C3W9QQAs-EKYp-JhWcZWyfAPUIBoc_fwRZjAsYRzhP1-wfswNuU1-dmK5-CCerMl6EtHMQpqkjlAG8v60b_2wPjRk6Mm1H7zP5EPJTb38O_J3ju17ZJjLVwc7Z8thNNsz2YutxV4WzNfTw81wzEoPeDoqvwa_2LI6tGBuA0LkANV6tC9b3hrlQnPzPTwxQ7x0oX9jPxaawh8GpUmzCbYUB_SULqdLOCiAjFgv1-av5KrboxJgN7yd19XMCarbv2I-OuNN-nN3sHg_wOLbFQrOjSYiNc3pH-gnfSa-biYV2vnDMhlMUjZd9lCyzv8k0uYDXxS_hKI7ROkPkCRQlQKM75cwrveU1ZfXQJol8hVYpv6lTzJg4j1u2Q9ql9HrbWgcI5iHdYj68xgJ5Tb6lHzvYwApAumx0jCb4C2UdlZLer4w0mbyUq2gmpZBoz7wr6WGx2eNXTuAtQ94uRdfJcQCL-Zlz72s8dwKklwSqrwG8EqL_cq1cnTn57Qq2Fmit0dp9qbR95y9eN3cgxbtXsCJiMf5Y-iaPoA9oJNgK3x2KzyoPVOuoVfNhwtRGZSvZIOSUW4c8H3Thf3nq0M0loIMJpBgRvTky8dfCz9VaORUOFwUAc=w800-no-tmp.jpg

 

http://lh3.googleusercontent.com/Wh3Th4mv04H3ZY7BVKW6Hrggw_cIbWLsC1q0Mg8RZGkGLaw8Vre0Uzhicsg-uRuWX0UmZ1G_2yfl0m-_CvMnwfJr2CbZanjk43q55tTeKrC9XtBBQLKyFGlIJuRwb56LsRkSlqpLGXumw6kIiYTgeVcuyHTPqqpN1beHVEj42TA2qYBgOHIo30xcRguNW6pYF2pOOvOWNP-i_mwQpSccrU-rd3chY9mzLdkI6uiyuwZ7NidQLqG9JWqGeoVIo5jrCd7H0H1Q1bygdENSQXP5kX7Wo4ycfmuxOrTI9dUwko1XGHJzEyBRFm7lI4xYAIWJDaGnnVdiUJmwofri3bEpDWuOfarGHzU5Yj5nJk4gzMrjH-pjybOpXoIuSD_4zOu0Rg_YsL9grpD25IxWhmaQA07T0kL3NLoJnhKdOdR-1_C2nq0-013FISe7_bTweY-M0BtNHeFKZt22y19PMr7_cc5c46gxeaC1KJ9kAvgsUJePEQd6Oifz2lhptxWRBez_A_LjclTVCn3-V0vWipeTAbrXUtUqVbkKLVH-NhwniesusSC7VwHo0Y1kyXWgnyFA2c3XYtuNT7u8ZUQTUBUGYWBKHE1zgvIGUs4AKgVOlLQae71nym48GBZDvHJc6nZQqP5x33yQm_ZDBTbJpNX6tWftzFC1TBSGofQIAj4n3CNRUqYLfzPw4ne8OsORa9zlr9jTKzo_C-ysIGIAWnWyaTEMbefIkts6fdFL58ENJ-mD9SXv=w800-no-tmp.jpg

 

Zostało zamknąć od góry i docelowo obudować jeszcze jakiąś cienką sklejką.

Pierwsze palenie w MPM-ie za nami ale chyba trochę zejdzie zanim się z tym piecem dogadam... :/

 

Jak tym cudem (DSII 18kw) czysto palić drewnem w połączeniu z buforem 2.1m3?

 

Komin prawie 8m systemowy izolowany 180mm, w kalenicy, kalenica wsch-zach, wiatry wieją konkretne, myślałem że będzie polana przez komin wyciągało a tu po dwóch próbach palenia dusi się kisi, smoła, woda, drewno się zawiesza co chwila trzeba przegrzebać, w kotłowni śmierdzi jak w wędzarni masakra.

Osiem godzin niby-palenia i pół bufora nabite.

Za to uwarstwia się książkowo :) Po pół godzinie w kranie gorąca woda

 

Mam również kuzniecowa ceglanego dużego do identycznego komina podpiętego i tam cug aż gwiżdże.

 

Jak ustawić PW, PP, jak rozpalać, jak drobno trzeba rąbać drewno, układać poziomo czy pionowo? Myślałem że przy takiej dużej komorze do właduję cztery duże kloce i zapominam o temacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boom nie będzie bo układ poleci na grawitacji. A co do sterowania to już zrobiłem korektę logiczną. Przejdę na sterowanie pompy ładującej na pomiar spalin. Dam zwykły termoregulator rex100 z czujnikiem 0-800 stopni i dam mu 50 może 100 stopni do pilnowania na funkcję chłodzenie czyli po przekroczeniu temperatury spalin powyżej 60-100stopni odpali styk do momentu spadku temperatury czyli będzie git.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Komin prawie 8m systemowy izolowany 180mm, w kalenicy, kalenica wsch-zach, wiatry wieją konkretne, myślałem że będzie polana przez komin wyciągało a tu po dwóch próbach palenia dusi się kisi, smoła, woda, drewno się zawiesza co chwila trzeba przegrzebać, w kotłowni śmierdzi jak w wędzarni masakra.

Osiem godzin niby-palenia i pół bufora nabite. "

 

Coś nie tak z ciągiem kominowym!

Kotłownia nie jest za szczelna? MASZ ZETKĘ?!!!

Otórz tam drzwi/okno i zobacz czy jest lepiej.

Wyczystka nie jest przypadkiem nieszczelna? Potrafi sporo namieszać...

Chyba, ze jakieś szpaczysko masz uwędzone w kanale dymowym...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://onninen.pl/pl-PL/uchwyt-do-mocowania-rur-na-siatce-net-fi-16-fi-18-mm-k-500600-kan-therm,HAK228

Adam tych spinek używasz przy wykonywaniu podłogówek ? Jaki powinien być ich rozstaw?

 

TAK!

Bardzo dobrze się sprawdzają.

Rozstaw taki, aby się dobrze trzymało siatki.

Na prostej mniejszy a na zakrętach gęściej.

Jak PERT mocno pręży to gęściej.

Łatwiej jest jak masz kołowrotek do rozwijania rury.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...