Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Koniecznie odszukaj jaki podręcznik do fizyki i poczytaj go!

MNIEMASZ zamiast wiedzieć, a to bywa niebezpieczne...

Zrozum...

Natura ma KOMPLETNIE W DUPIE to czego Ty byś CHCIAŁ!

Zrobi swoje, zgodnie z prawami fizyki, dlatego warto je znać, aby Ci "kuku" nie zrobiła.

 

Budujesz sytem grzewczy czy hydrofor?

Bo z opisu sądząc - hydrofor Ci się marzy i jeszcze, żeby to grzało.

Gwozdzie wbijasz mikroskopem?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak masz ODPOWIEDNI (ciśnieniowy, z obłymi dennicami) bufor i koniecznie MUSISZ mieć układ zamknięty (na atmosferę) to kup i zamontuj przeponowe naczynie wzbiorcze. Tak z 60-80 litrów.

Wtedy zadziała bez niespodzianek.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam_mk pomijając to że zbiornik korodowałby w takich warunkach i to że zmniejszamy pojemność cieplną: jeśli ten buforek ma 300l i zalany zostanie tylko 270 litrami wody zostawiając 30l powietrza o ciśnieniu atmosferycznym, to licząc 5% przyrost objętości: wody będzie 283,5l a powietrza 16,5l. Jako że ciśnienie jest odwrotnie proporcjonalne do objętości to poduszka powietrzna nie będzie miała więcej niż coś koło 1,81 atmosfery plus jeszcze wzrost cisnienia powiększony o wzrost temperatury samego powietrza. Mylę się gdzieś?

 

@Dzus Generalnie traktując układ jako czarną skrzynkę ja mam dwa punkty regulacji: temperaturę powrotu na 3d termostatycznym regulowanym oraz właśnie przepływ proporcjonalny do nastawy wysokości podnoszenia pompy (z "granulacją" 0,1m). Jako że moc kotła mam dość stabilną tak sobie to ustawiam żeby na bufor szło 85 stopni (bo wedle DTR nie mogę mieć więcej na kotle). Można to robić dowolnie zachowując proporcjonalność: im niższa temperatura powrotu tym niższy przepływ i odwrotnie. Testowałem to na różnych ustawieniach ale nie umiem wyciągnąć jednoznacznych wniosków, bo nie mam ciepłomierza a sama moc kotła się zmienia w czasie. Obecnie walę na maksa 1,6m3/h i temp powrotu 70'C jakoś to sobie tłumacząc że zysk z szybkiego odbierania ciepła z wymiennika jest większy niż zużyta energia elektryczna ;)

 

[EDIT] nie doczytałem że chodzi o bufor-dom a nie bufor-kocioł. Tu mam na pompce o maksymalnym podnoszeniu 4m ustawione w okolicach 1,5m. Przepływ wychodzi wtedy w okolicach 0,2-0,3m3/h. Więcej już słychać w grzejnikach. Wszystko zależy od Twojej instalacji. Ustawiaj jak najniżej żeby pompa dawała radę zasilić najdalsze grzejniki, bo pewnie idealnie skryzowanych nie masz. Jeśli któreś pomieszczenie jest zimne to przestaw na bieg wyżej i testuj.

Edytowane przez instaurativ
czytanie ze zrozumieniem :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - zrozumiałem.

Chcąc uprościć / zmniejszyć instalacje naciągam granice bezpieczeństwa.

Musze gdzieś znaleźć miejsce na to naczynie i tyle :(

Ja u siebie mam 50l a zlad 1000l dał bym 24l naczynie a w razie gotowania wody żadne naczynie nie pomoże dlatego montuje się zawory bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym "niebezpieczeństwem" przy kotle stałopalnym i w układzie otwartym jest możliwość wyprodukowania ładnej chmurki.

W układzie zamkniętym można, bo to pokazano wielokrotnie, wygenerować gruntowny remont domu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym "niebezpieczeństwem" przy kotle stałopalnym i w układzie otwartym jest możliwość wyprodukowania ładnej chmurki.

W układzie zamkniętym można, bo to pokazano wielokrotnie, wygenerować gruntowny remont domu.

 

Adam M.

 

Dotknęło mnie to osobiście jakies 30lat temu bez remontu się na szczęście obylo tylko piec do wymiany ,ale tu akurat był układ otwarty.problem nie jest w tym czy otwarty czy zamknięty tylko źle wykonana instalacja i zawory otcinajace tam gdzie nie powinny być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejna instalacja z buforem ruszyła.

Jeszcze nie zawiele powiem ale działa ;) kolejne obserwacje w krótce.

Układ :

Mpm ds25 pętla ładowania kolegi nilsana rura miedź 28mm naczynie przeponowe 300l bufor 2000l za buforem zawór 3d afriso ze sterowaniem przesył do budynku 16m preizolat 2x40mm w budynku sprzęgło hydrauliczne pompa z podmieszaniem na podłogowe i pompa bez podmieszania na grzejniki. Będzie jeszcze do cwu ale dnia zabrakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ zamknięty i otwarty maja swoje zalety i wady. Dobrze wykonany i jeden i drugi jest bezpieczny. Ja też znam przypadek instalacji, w układzie otwartym, która sprawnie działała ponad 20 lat, a awaria skończyła się nie chmurką tylko wybuchem i jedną ofiarą śmiertelną. Sprawę badał prokurator i główną przyczyną była korozja naczynia wzbiorczego. Oczywiście, gdyby kocioł miał zawór bezpieczeństwa, co dzisiaj jest standardem to do tragedii by nie doszło. Ale na podstawie pojedynczych przypadków nie można generalizować, bo tragiczne w skutkach awarie układów zamkniętych też są na pewno liczne.

Przy instalacji z buforem układ otwarty ma pewną przewagę a mianowicie dużo mniejsza pojemność naczynia i możliwość wpięcia na zasilaniu. Ale jeżeli warunki lokalowe nie pozwalają na układ otwarty (brak dobrego miejsca na naczynie w najwyższym punkcie) to w takim przypadku układ zamknięty będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam 50l a zlad 1000l dał bym 24l naczynie a w razie gotowania wody żadne naczynie nie pomoże dlatego montuje się zawory bezpieczeństwa.

 

50 l - to już jest na granicy bezpieczeństwa, 24l - przykład, którego nie warto naśladować. Zawory bezpieczeństwa montuje się z założeniem że one nigdy nie będą potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do jakiego takiego ładu z moim mpm. Układanie poziome, brak zawirowywaczy i i rozpalanie tuż przy dyszy bardzo pomogło.

 

Tak to pracuje tuż po rozpaleniu

 

 

Niestety cztery pełne załadunki nie nabiły bufora do pełna

 

QBtNy22cUljLpAMhGXlFh93GzaCiTM6wnPNlqzk6ITm9obqT31  wEnW3CkZtU_5jYL1gCKd5bCi9K-hHH4a53WJjVEWSmcGKNDCKU1sh2WGMtUvPWtLYF_tiQsyLOm2I  o2utreAmRB0k96gBHvOk8pvm1sImKkNDkuaEihYbFuo0rslRcg  0e0uKPWVmGwaoe__DePI2LZ48WNNSBZQTaEXy7yt97FbhK77df  ElRhaUDuKu3nf_dXPuWbQ-to_YStVYAwy3kuhlj7cWotJoVdR_swPtrXtDZUNcvTAL6-t7sx8y02-I8vSXUTEW_Rw-f06-MHWxcuFM9VYtxq4XPRFZ69cUr6P3KmG85sObaMrCW0uCpyl2Nj  4Aplco3HeDTUOcHQ7Dh10WV1crci79NJtj5eN3fgYkYbz-W9HeuIc-UfgUsKijFC_R3KLwWZzaYVEReCklDRDrlheTaWs7PR3s8C_RdQ-lcfdwqp_KFEm0xRmCDJ6dknJb53GWXXWX5vVBbFcBixnu-f3hjr_NTEXuE7Q7sCNh3aNu3jJrf_BgQ_oXO6a-LH--4lJpkIfC44RbWBY4__aUdQFIJ4uMRdB2yVn6IGjzGHw0UEZtf9  sZ0KhM6MzCJd3d_H7VJLQWCzPyHKu82oz0RIB4J--w_6yCnx8A_DUcW5cJWXW1vNpTx-L7LQ6aPl07Xo=w800-no-tmp.jpg

 

Obstawiam że z powodu uruchomionej poraz pierwszy instalacji podłogowej, ściennej i grzejników, pewnie zanim się to wszystko wygrzeje to trochę drewna trzeba będzie spalić.

 

Tak wygląda mój bufor bo zabudowie do końca, jeszcze tylko wykończenie może sklejką albo osb:

'

http://lh3.googleusercontent.com/J3MlRjkl1uE6sQTpmcdz6t-q7XZiJRnExWgw31cvPx6NTvZeBd2K8_N6QUxeJ7b9IqNbLDeAn-EFt5qq8ac-pLda94AP4D3A-WJkGwamNS1YHglsDpxDacV6xEHD6Bf1J-dIQ5RQLhNQf1Ciczhfg6kFukt4ZSAbd5bIPre9X22L0mII7LpZ gp-7vodlgIX0yKFuGHZVdPX15WApxG3jrLL0kDdac5V2MQXiqjPVK IdmeRt0xdqHI06OTYomr43nlEQdXno3I17f7rgraWp_T7fJol9 8dDW_neyqS_aoywd0uTIWC4ySr3kr9cHL1x1R8PFhmJcRPv27q UAIEA_UiAoetGUX5wvGgTkIgljMwknKj9dmQfw5bSjQSFDe-kdRSow0Wd2e2xZ6JwnYYJWL4V26MjLxvr1G2mXosWpXQt7ND00 cfDX1oADQDzrfXXE-cavoKeRvCBO9JfntH7KIljcm2BzRoiOGSwNBLUYqPUuVas8Rbt zBuh8WIbMihgX31aCYvtIEbldykdl7Fh0t4m9_mzdypXj5SilY lb-rBSWBBaIE2ygx9pGaOxjm9frWMnN74iNMDJIt4wya0rcBbGGqJ _NqGtMhAtHswxLIPL23JWiiNxenCv5CExmf-IGukK22eZqw4CjFFbHxqY-lEy5OrdcNvo07kLEomEZcF3HZRFpGweGSg4Y=w800-no-tmp.jpg

 

Trochę się podstresowałem bo na końcu palenia temperatura skoczyła do setki:

 

1pphAJh5wJgNHFfwTC4z7BMLSJeQtFgbZ9PTdKZ8gfhdO83hFj  vpIK0bQj-8WFz7Sfq1JN83hluTfHZu2aMuqfNuGIh5XPAbDID1C-_PiktmtdaF_x9QYTZwrfIFIH_GP-zbX5kH_xo_-T-X0r6V3utS7di-tYUXzo596Vq86FKRmpK3pTNpOejut1X1pV07fRqCvzmXLlpvJO  YFTMbHfvD59TMkeJcqQLhyCF4FbRx5EFgdyWU4ZwyUYAq07nEr  BdDVkbpFvqZ10HppcEc8vvyTB4z9giNXPejRW0rwmb36YwQz16  A6L382YQ-wP522tL4oHBM2HGMtja7mkmdekwbC0bU2aAh9DiNf65usZW4p2  H3f3HcvRa75x9lwBqmDUsgQqCzx0YaM8buQS6vZudekrUCZ9er  Ccl1XN5RJ69OHOsg5z4yZ4g116P-zpGtfOrx_FGr4Zh2uFJtlyARAf18w8G-b-sFZE9oZT6ttkjniQFwGQeUKjKvzeFoMYtq1K5qr5Y9E53IDRtX  2ZPuKpDv1PTE5OUCK_6eScc_ZjLByVYsxrkNAMbBja6TGYubWN  uArgtNOi8t0V9W6wlsIAIq2LAkNMH0vWxQ7zHzmsAu6QEqW0kA  EuOlRp8cgybjDJ4-_YT5sqRlu76oXeAE6w9PxB6495qdgDe1z6VvF4oUgVdbQQzad2  Wg=w800-no-tmp.jpg

 

Czym się przed tym bronić? Konieczny miarkownik?

 

Taką mam wilgotność drewna:

 

ZInkyvQRPULSbusmmWr5RrpJLncVTw6-Gvc6R4-3OymSVnzjoZQJ4OScfi1A8oxrG4-Q73V6QUU0ewTD4RhrAhz3yTxbPsPrIGClHcsV-DCI-SVqsD4ewaqB3nnO1eP6xYokJnTwcI7kthxXXu-9skKZATW--nWd5hydS45RvzrFBlp0y5RziL29RXOuEMKBHHP-EzT1N1mqQtjO1YJ_IeChhc79Mx33dfxIEcwY_Zv9u-tzyXAjLNtLLEI_xFKQcUNhBxmj2PesyebJ6Lfzs1SEaDeomP3j  lSf-ID2Z8oTFKZ6zAy1ZIoc-6Bpygd7aBd_q38R8jcW0lrGUJHWhmbPZy_DSaPv5b0xq8q0g-MD-SwvjPMEU3xSDuDFhmwQby_gA7tElv4eaQgkqnXe-JsWrtakz1196gHQoYjDFy8JLff5ojq6E31KX8p8wjbnIV6H2TF  cGhMKOW2NXOPQpFzsBKxjKfMAcpAFlrpd_t_hs8jjY4Wavgv6p  jZpWXcFW_iIwpn_DvYG6JpHl_i_bKgm-doaGbd02WDBDyxX4hKmsgI-pKEkaN77ce7nLa4Ox5prS881PDa4tyNsVNQ0zptgCYa2-TyBzucNMxcMzgwR_DKdD_EgM0G5vP1bTybF54h1trUiMsPDh57  wxqKeNHJanvLwHumSl9Fc3m_XOTMp2Lodg7tQVYYc=w800-no-tmp.jpg

 

 

Jaki termostat bimetaliczny na czopuch byście polecili do załącznaia/wyłączania pompy obiegowej pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 l - to już jest na granicy bezpieczeństwa, 24l - przykład, którego nie warto naśladować. Zawory bezpieczeństwa montuje się z założeniem że one nigdy nie będą potrzebne.

 

24l do baniaka 300l to mało? Wiem ze u mnie jest na granicy ale żyje z tą instalacjia 10lat naczynie ma przyjąć te powiedzmy 5procent ktore powstajie do tych 100 stopni a ja proponuję zawsze przynajmniej dwa razy większe naczynie od tego jakie wychodzi ze wzoru gdy już będzie powyżej 100stopni przez jakiś czas to nawet 10 razy większe naczynie nic nie da i nadmiar trzeba wypuścić zaworem a najlepiej zaworami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bede dawal dwa niezaleznr obiegi sterowania pompką.

1 z termostatem na czopuch + termostat w piecu (temperatura ładowania bufora)

2 z maksymalną temperatura kotla.(Czyli jak kociol osiagnie graniczna temperature ok 95-9.... to zawsze sie złączy pompka)

 

Też nad takim rozwiązaniem myślę. Nie mogę znaleźć odpowiedniego termostatu na czopuch. Znasz może jakiś nadający się do tego model. Czy ktoś ma może już gotowy i podpowie jak to połączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie od niedawna jestem posiadaczem bufora :) mam mały problem a mianowiecie cofa mi sie goraca woda z bufora do pieca. Chce wstawic zawór zwrotny i mam pytanie które rozwiazanie bedzie lepsze .

bufor 1.jpg

Czy lepsze bedzie wstawienie kolan i zrobienie instalacji jak wskazuja strzałki

bufor 2.jpg

Zastanawiam sie czy teraz siła działajaca ze zbiornika wyrównawczego na zawór klapowy nie powoduje uchyłu klapki czy jak by zamienił go miejscem z manometrem nie bylo by lepiej ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie od niedawna jestem posiadaczem bufora :) mam mały problem a mianowiecie cofa mi sie goraca woda z bufora do pieca. Chce wstawic zawór zwrotny i mam pytanie które rozwiazanie bedzie lepsze .

[ATTACH=CONFIG]435698[/ATTACH]

Czy lepsze bedzie wstawienie kolan i zrobienie instalacji jak wskazuja strzałki

[ATTACH=CONFIG]435699[/ATTACH]

Zastanawiam sie czy teraz siła działajaca ze zbiornika wyrównawczego na zawór klapowy nie powoduje uchyłu klapki czy jak by zamienił go miejscem z manometrem nie bylo by lepiej ????

Klapowy średnio się sprawdza do tego celu g rzybkowy plastikowy z wyciągnięta sprężyną w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...