Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

perlit ma coś zmienić ? podobna lambda, jak wełna, może patrzenie na ciepło właściwe ? że gęściej ? w stanie ustalonym, nie ma znaczenia czy to będzie taki, czy siaki materiał, będzie liczyć się tylko przewodność cieplna.

 

Przemyślałeś to?

Sproóbuj jeszcze raz...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolejna próba palenia drewnem. Sprawność tylko 58%.

 

Fajne próby. Przydałoby się jeszcze dla porównania rozpalić dobrym węglem o znanej kaloryczności. Byłbym ciekaw ile uda sie wydostać z niego kilowatogodzin.

Ja używając węgla z kopalni marcel 29Mj zbliżałem się do 4,5 kwh z kilograma co oznacza trochę ponad 50 proc w zasypowcu GS paląc od góry.

Dało mi to około 22grosze za kilowatogodzinę i zrezygnowałem z kupowania drewna bo w pieniądzach było podobnie a roboty od cholery.

Przy tej cenie grzanie prądem za 27 groszy nie wydaje się już takie straszne.

Ciekaw byłbym porównania z innym kotłem GS.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu ocieplenia bufora. Ktoś napisał że najlepiej go obudować i zasypać perlitem. Gdzie taki perlit można kupić ? Tylko przez internet ? Koszty wysyłki to połowa kosztu perlitu, więc wolałbym go kupić stacjonarnie.

 

Ja tak zrobiłem, bufor owinięty 5cm wełny w skrzyni z płyt pir 10cm i zasypany kubikiem perlitu z Bełchatowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne próby. Przydałoby się jeszcze dla porównania rozpalić dobrym węglem.

 

Następnym razem będzie sam węgiel. Tymczasem spaliłem mieszanke 4kg węgla i 10 kg drewna grubości 10-15 cm. Wynik przyzwoity prawie 70% wydajności. Mieszanką węgiel-drewno najczęściej palę. Im zimniej na dworze tym większy udział węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, gdzie dają prąd po 27 groszy? Jakaś taryfa G12n z 4 godzinami w nocy na ładowanie? Ja mam LUBZEL i 36 gr. w G12w.

 

W Tauronie taryfa G13

 

faktura1.jpg

 

Już pisałem w innym wątku chyba ale rozpiszę od pażdziernika do kwietnia :

7-13 tej szczyt przedpoludniowy

13-16 inne godziny doby

16-21szej szczyt popoludniowy

21-7 mej inne godziny doby Tak więc 10 godzin nie tylko 4

od kwietnia do pażdziernika

7-13 tej szczyt przedpoludniowy

13-19 tej pozostałe godziny doby

19-22giej szczyt popoludniowy

22-7 pozostałe godziny.

Weekendy i święta jako pozostałe godziny doby czyli po 27 gr.

Więc latem 15 godzin na dobę po 27 groszy zimą 13 .

Stawki i zużycie widać na rachunku.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem będzie sam węgiel. Tymczasem spaliłem mieszanke 4kg węgla i 10 kg drewna grubości 10-15 cm. Wynik przyzwoity prawie 70% wydajności. Mieszanką węgiel-drewno najczęściej palę. Im zimniej na dworze tym większy udział węgla.

 

Tak jak przy drewnie podaj ile kwh z kilograma węgla i jaki to węgiel jesli możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie . Mam problem i podejrzewam o to rury pp. Mam bufor 2 tyś l , kocioł ds , postanowiłem do tego wpiąć pc . Wszystko działa świetnie z jednym wyjątkiem . W układzie od kilku miesięcy jest bardzo dużo powietrza , które wciąż uchodzi przez odpowietrzenia . Oczywiście woda kotłowa ruda bo wszytko wewnątrz koroduje . O przyczynę ciągłej ilości powietrza podejrzewam rury PP którymi jest podłączona pompa PC . Rur w sumie jest ok 15mb o średnicy wew 40 mm . Są to rury cienkościenne 3mm . Czy możliwe jest takie przenikanie tlenu że wciąż bombluje mi w układzie co .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie . Mam problem i podejrzewam o to rury pp. Mam bufor 2 tyś l , kocioł ds , postanowiłem do tego wpiąć pc . Wszystko działa świetnie z jednym wyjątkiem . W układzie od kilku miesięcy jest bardzo dużo powietrza , które wciąż uchodzi przez odpowietrzenia . Oczywiście woda kotłowa ruda bo wszytko wewnątrz koroduje . O przyczynę ciągłej ilości powietrza podejrzewam rury PP którymi jest podłączona pompa PC . Rur w sumie jest ok 15mb o średnicy wew 40 mm . Są to rury cienkościenne 3mm . Czy możliwe jest takie przenikanie tlenu że wciąż bombluje mi w układzie co .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się podepnę pod pytanie - mam PC na rurach PP i grzeję bufor wężownicą.

Bez przerwy słyszę jak przy starcie i po wyłączeniu przelewa się płyn chłodniczy jakby powstalo wewnatrz mnóstwo powietrza.

Dolewałem glikolu juz kilka razy i sie nie mieści a jak startuje PC to słychać przelewanie się po rurach płynu i to długo.

Czasem jest tak ze PC nie chce wystartować bo nie widzi przepływu.

Czyżby faktycznie te rury były temu winne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam tworzyć bufor. Po przemyśleniach i uwagach zaczerpniętych w tym wątku, zrezygnowałem z klocka. Będzie baniak 1200x1900, ścianka 4mm, dennice walcowane 6mm. Panowie tak go sprytnie zrobili że wszedł w otwór 980mm. Prośba wielka, o przeanalizowanie rysunku, potrzebuję informacji na temat wysokości na jakich powinny znajdować się poszczególne króćce. Wymiary lejka i jego umiejscowienie. Z góry dzięki. Bedzie fotorelacja z postępu prac.

 

.Bufor_1.jpgBufor_3D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rury są niewinne.

Wewnątrz jest większe ciśnienie jak na zwenątrz, bo medium gęściejsze jest od otaczającego powietrza, to gdyby były sitem - pociłyby się całe a o takim efekcie nie piszesz.

Czy aby napeewno ucieka tam POWIETRZE?

Zbliż OSTROŻNIE jakie zapalone łuczywko do odpowietrznika.

Jak "szczeknie" zapalajac się - masz problem wydzielania wodoru.

(bywa jak w układzie jest miedz, alu i mosiądz).

Wtedy konieczne byłoby dodanie do zładu inhibitora korozji. To taka "farba", która układ "maluje" od środka przerywając proces tworzenia wodoru. Psuje, elektroizoluje, te ogniwa galwaniczne, które tam gdzieś się wytworzyły.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wodorze nie pomyślałem sprawdzę , aluminium w układzie nie ma , stal czarna i miedź . Problem zaczął się po podłączeniu PC a tam tylko nierdzewka , miedź .

A o wnikaniu tlenu w instalacje jest sporo informacji .Nie wiem jak to się dzieje że włazi od niższego ciśnienia do wyższego , dlatego stosuje się rury z tworzyw "uszczelniane" osłona anty dyfuzyjną , żywicami , aluminium itp . Ta osłona zapobiega właśnie wnikaniu tlenu do czynnika grzewczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wodorze nie pomyślałem sprawdzę , aluminium w układzie nie ma , stal czarna i miedź . Problem zaczął się po podłączeniu PC a tam tylko nierdzewka , miedź .

A o wnikaniu tlenu w instalacje jest sporo informacji .Nie wiem jak to się dzieje że włazi od niższego ciśnienia do wyższego , dlatego stosuje się rury z tworzyw "uszczelniane" osłona anty dyfuzyjną , żywicami , aluminium itp . Ta osłona zapobiega właśnie wnikaniu tlenu do czynnika grzewczego Dyfuzja (przenikanie) tlenu z powietrza przez ścianki rury do wody instalacyjnej. Zjawisko to jest szczególnie groźne w przypadku takich tworzyw jak polietylen, polietylen sieciowany, polipropylen i polibuten w temperaturach powyżej 60°C. Obecność tlenu w wodzie instalacyjnej jest główną przyczyną korozji elementów metalowych instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku rur z tworzywa stosuje się na rurach nakładane w procesie produkcji niemetalowe warstwy ograniczające wielkość strumienia dyfundującego tlenu. Skuteczniejszą metodą, eliminującą to groźne zjawisko jest zastosowana w rurach wielowarstwowych warstwa aluminiowa, która eliminuje w 100% dopływ tlenu do instalacji tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to masz tam "miejsce święte" w którym prawa Natury nie obowiązują lub coś, o czym nie wiesz.

Jest takie coś jak kawitacja. Szumi jak masz niedopasowane przepływy, kryzowanie czy sprzęt. (pompa za mocna).

O zaciaganiu powietrza przez ściankę rury tak, aby syczało w odpowietrzniku nie słyszałem, nie widziałem i nie spotkałem a wiele kotłowni już popełniłem czy przekonstrowywałem.

Tak, szlam z ukłdu CO znam (żelazo na niskim poziomie utlenienia).

Chyba powinieneś dokładniej sobie obejrzeć tę instalację...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wien co to kawitacja :) , też mi się wydaje że to mało prawdopodobne aby tyle tlenu wchodziło żeby odpowietrzniki wciąż syczały . Tylko skąd powietrze . instalacja działała 3 sezony , tylko do bufora wstawiłem PC i problem . Przez odpowietrzniki nie zaciąga , pompami tez nie , bo gdy stoją ciekła by woda by woda . Cuda jakieś :) https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwiGq8rXtsnlAhVL-yoKHeuFCjcQFjADegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fyadda.icm.edu.pl%2Fyadda%2Felement%2Fbwmeta1.element.baztech-article-BTB2-0053-0064%2Fc%2FRutkiewicz.pdf&usg=AOvVaw1Epuu9iVhQn_IxVsYguNyW Edytowane przez rjarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniłeś mi sporo.

Ciśnienie parcjalne...

Ale...

Ilosci, jakie podają pozwalają na tworzenie "szlamu" ale nie na syczenie!

Miejsce święte, lub... szuć jakiegoś "buga".

Masz mozliwość rozdzielenia układów, choćby jakim zaworem?

Problem ciekawy do wścieku...

Warto by poznać rozwiązanie tego problemu.

Kasy w tym nie ma ale wiedzę się gromadzi.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...