Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość mtdeusz
Może być, ale to zależy jak leży.

Jak nie masz jeszcze bufora to stawiaj go jak najszybciej. Różnica dość spora. Sam się przekonasz.

 

Nie mam blachy bo ktoś tu mieli (Adam) że 1mm to Andrzeju to je&nie.

Beczka za 160 zł też mu nie pasuje.

Edytowane przez mtdeusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam blachy bo ktoś tu mieli (Adam) że 1mm to Andrzeju to je&nie.

Beczka za 160 zł też mu nie pasuje.

 

To może kup jakiś używany w dobrym stanie i właduj tam wężownicę do CWU i będzie git. W lecie grzała w tanim prądzie i kuźwa panie hameryka. Widziałem kiedyś coś na olx, bo teraz ludzie sprzedają fajne rzeczy, Może takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mtdeusz

W zimie kotłem, przecież bojler mam podłączony do kotła.

Tania taryfa w lecie a na co komu to potrzebne mały pobór CWU jest.

Ewentualnie można wepchać wężownice i najarać raz na tydzień w leci ale to....

Nie wiem nawet co wpisać by to znaleść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie kotłem, przecież bojler mam podłączony do kotła.

Tania taryfa w lecie a na co komu to potrzebne mały pobór CWU jest.

Ewentualnie można wepchać wężownice i najarać raz na tydzień w leci ale to....

Nie wiem nawet co wpisać by to znaleść.

 

No jak mało CWU to pewnie. Zależy co komu potrzeba. Mi dużo CWU potrzeba.

W lecie to głupota "palić na ciepłą wodę". :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote

- czy laddomoat może być zastąpiony przez zawór trójdrożny (przepraszam jeśli jest ono głupie)

- czy zbiornik bez weżownicy spawać jak najprościej czy np kierunkować strumień ( L przy przyłączu ) , ewentualnie rady co do wyspawania kroćców.

- jakiś pomysł na wykorzystanie węzownicy solarnej ? Nie planujemy solarów. (np podłączenie pieca bezpośrednio)

.

 

Tak, laddomat można zastąpić zestawem pompa + zwór 3D temperaturowy + zawór zwrotny klapkowy + zawór regulujący przepływ. Oszczędność kilkaset złotych i działa bardzo dobrze.

Co do kierowania strumienia w połączeniu między buforami to warto je zrobić, ale jeśli jest to technicznie trudne to bym odpuścił. Przepływ wody między buforami jest mniej gwałtowny niż na wejściach i wyjściach z bufora.

Ja też mam wężownicę solarną, której pozostaje niepodpięta. Używam jej do podgrzewania wody w basenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Adama_mk mam bufor ciepła 1700 l, z miedzianą wężownicą do CWU 50mb. Pędzi to wszystko zestaw grzałek 3 x (3x1,4kW) zamontowanych w kotle wykonanym wg wskazówek wcześniej wymienionego już Pana :) Chciałbym zainstalować sterowanie całego układu.

I tu pojawia się pytanie. Jak to najlepiej zrobić?

Na chwilę obecną włącza i wyłącza zestaw grzałek programator czasowy i działa sobie tylko w G12. Jak mi podpowiedziano ;) fajnie by było, gdyby pojawiły również termostaty, aby nie przegrzać wszystkiego. Może niepotrzebnie, ale cieszyłbym się, gdybym wiedział jaka temperatura jest w buforze na poszczególnych poziomach. Niestety, pomimo ogromnego zapału do robienia wszystkiego samemu, są rzeczy, których jeszcze nie robiłem, więc pytam Was o zdanie i proszę o ewentualną pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój bufor może zmagazynować ponad 120 KWh energii natomiast 3 grzałki 1,4 wyprodukują w ciągu doby max 100,8 KWh energii cieplnej. Jeżeli są włączone tylko w taniej taryfie i jest zapewniony stały odbiór ciepła to nie ma szans żeby sie przegrzały. Ale warto zastosować choćby zwykły termik, bo różne sytuacje sie zdarzają. Czy 4,2 KW mocy grzałek wystarczy Ci do ogrzania domu i cwu w taniej taryfie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Ale warto zastosować choćby zwykły termik, bo różne sytuacje sie zdarzają. Czy 4,2 KW mocy grzałek wystarczy Ci do ogrzania domu i cwu w taniej taryfie?

 

Ne wystarczy, nie ma najmniejszych szans. Ja stosuje 3x4 kW i przy najwiekszych mrozach w zaleznosci od strat budynku i sposobu korzystania z cwu czasem jest na styk, a czasem brakuje na cwu i dlatego stosuje blokade zalaczania pompy obiegowej do czasu załączenia grzałek w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.P. Adamie ,gdzie w okolicach 2014r.przedstawił P.termostat z samochodu Mann.chciałem takie cos zamontować,ale naszły mnie wątpliwości,układ według P.opisu,pompa załaczana ma byc przy 60st.i czy to nie problem ,gdyż pompa tłoczy na małym obiegu,a termostat nie puszcza (otwarcie 80 st.) ,.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik buforowy nie jest duży i wykonałem go tak, by naczynie w zbiorcze otwarte można było wpiąć z dołu lub z góry zbiornika. Wpiąłem z dołu a na górze dałem odpowietrznik.

No i dzięki temu wiem , że odpowietrznikiem można cyklicznie wypuścić gaz. Przy podpięciu naczynia od góry bym tego nie zauważył.

Teraz przerabiam dodając do układu funkcję grzania słońcem . Była okazja spuścić wodę do zbiornika zapasowego i zmierzyć pH. No i odczyn lekko kwaśny więc żre instalację.

Zbiornik z nierdzewki, wężownica miedziana, rury i płaszcz stalowe.

No i nie ma wyjścia - trzeba zakupić inhibitor, by odczyn zrobić 7-8 pH.

Ciekawy jestem czy WY posiadacze buforów pomierzyliście kontrolnie pH wody w swoich urządzeniach po kilku latach pracy ?

Który inhibitor jest dobry i jak zrolować jego cenę ?????????????????????????????????????.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...