Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć... Myślałem również o jakimś inhibitorze czy już coś wybraliście? Mam ok 2500l wody więc wychodzi spora suma za te środki

Na razie tylko dwie nazwy:

1. Kotamina C

2. Hydramina OX

W beczkach po 125 l i dopóki laborantka nie wróci z urlopu, to na tym pozostanie :)

 

Ps

Znalazłem hydraminę OX w kanistrach po 30 l więc jest światełko w tunelu :)

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rura zasilająca grawitacyjnie bufor z kominka (8 kW) może być jednocześnie rurą bezpieczeństwa ? Czy lepiej rozdzielić ?

Czy przy kominku o takiej mocy lepiej dawać też rurę wzbiorczą (z powrotu) czy wystarczy sama RB ?

 

Czy takie coś będzie bezpieczne ? Na buforze jeszcze zawór bezpieczeństwa oczywiście.

 

IMG_20191206_222201.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław gdzie znalazłeś tę hydraminę?

Tu znalazłem coś o kotaminie c-o nie wiem czy to to samo, ale napisane jest że co 3 lata trzeba wymienić cały czynnik w ogrzewaniu więc nieciekawie.

http://ekochem.com/kotamina-c-o-centralne-ogrzewanie/

 

Ktl oczywiście że możesz tą rurę przedłużyć jako rurę bezpieczeństwa o ile ma słuszny przekrój i moim zdaniem najlepiej w stali. W przypadku dodatkowej rury wzbiorczej z dna woda płynąca do naczynia będzie chlodna, a nie gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław gdzie znalazłeś tę hydraminę?

Tu znalazłem coś o kotaminie c-o nie wiem czy to to samo, ale napisane jest że co 3 lata trzeba wymienić cały czynnik w ogrzewaniu więc nieciekawie.

http://ekochem.com/kotamina-c-o-centralne-ogrzewanie/

.

Firma co jej stronkę podałeś, pisze w innym materiale też o kotaminie c i kotaminie plus wiec cotamina c-o jest najprawdopodobniej jeszcze inna. Chyba , że to chwyt marketingowy z dodaniem "o"

Zejdzie mi jeszcze tydzień, dwa na ogarnięcie tematu z elektrociepłowni i wtedy dam wpis.

Dzięki przeróbce zorientowałem się, że trzeba mieć "na stanie" plastykowe zbiorniki i korek spustowy specjalny do płukania bufora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.Panowie szlachta tego forum prosze i info. pytanie brzmi gdzie ma byc zamontowane naczynie wzbiorcze przeponowe na zasilaniu czy powrocie .solary ktore mam zamontowane na powrocie i naczynie do dołu,,a kocioł do montażu atmos fachman stwierdził ,że na zasilaniu zaraz nad kotłem i do gory .(do tego w trakcie dwa bufory po 750l),a z uwagi ze mieszkam w gorach i nad kotłownią niewielki styrszek do tego nieogrzewany naczynie bezcisnieniowe nie wchodzi w grę.dzieki za odpowiedz.pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.Panowie szlachta tego forum prosze i info. pytanie brzmi gdzie ma byc zamontowane naczynie wzbiorcze przeponowe na zasilaniu czy powrocie .solary ktore mam zamontowane na powrocie i naczynie do dołu,,a kocioł do montażu atmos fachman stwierdził ,że na zasilaniu zaraz nad kotłem i do gory .(do tego w trakcie dwa bufory po 750l),a z uwagi ze mieszkam w gorach i nad kotłownią niewielki styrszek do tego nieogrzewany naczynie bezcisnieniowe nie wchodzi w grę.dzieki za odpowiedz.pozdro

 

Gdziekolwiek na powrocie. Grup bezpieczeństwa nie montujemy na zasileniu. Nie zapomnij o zabezpieczeniu ciśnienia !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pułapka cieplna to rura min 20 cm skierowana w dół a następnie min. 50 cm w poziomie. Wpisz w wyszukiwarkę to Ci się wyświetlą rożne schematy.

Warto stosować, aby chronić różne wrażliwe elementy instalacji (pompy, zawory 3D, naczynia itp.) przed ciągłym kontaktem z gorącą wodą.

Niektórzy myślą, że jak zamontują naczynie na powrocie to już po temacie. Tymczasem na powrocie często temperatura przekracza 60 stopni a jak przesadzimy z ilością opału i zagrzejemy cały bufor to może na powrocie pojawić się i ponad 90 stopni - szczególnie przy małych buforach. A niektóre naczynia maja na tabliczce max 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław gdzie znalazłeś tę hydraminę?

Tu znalazłem coś o kotaminie c-o nie wiem czy to to samo, ale napisane jest że co 3 lata trzeba wymienić cały czynnik w ogrzewaniu więc nieciekawie...

Na wolnym rynku wymienionych środków nie ma a ciepłownie kupują do woli.

W ciepłowni uzupełnia się na bieżąco po analizie przez laboratorium. Nie ma mowy o zmianie całego czynnika.

Być może Ekochem w ten prosty sposób zapewniła sobie pracę dla firm córek. Telefonu na oficjalnej stronie nie odbierają i nie odpowiadają na mejle.

Jeśli jest miedź i stal(kocioł), to już mamy ogniwo elektryczne i kondensat będzie się tworzył. Wyjściem jest inhibitor w płynie lub fizyczny inhibitor czyli pulsator elektryczny, który ten prąd będzie eliminował. Niestety nie wiem czy są na rynku do małych instalacji.

Doczytałem , że trzeba pilnować poziomu inhibitora , ponieważ jak spadnie poniżej wskazywanej granicy, to NIEDOBRZE !

Cena tych na wolnym rynku od 0.5 - 2 zł / l i każdy producent wychwala ale nie daje pełnego opisu co się z tym dzieje na przestrzeni czasu.

Temat znany dla nielicznych i na razie na nikogo takiego nie natrafiłem. Nawet w ciepłowni postępują wg instrukcji więc nic więcej raczej się tam nie dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Temat znany dla nielicznych i na razie na nikogo takiego nie natrafiłem. Nawet w ciepłowni postępują wg instrukcji więc nic więcej raczej się tam nie dowiemy. "

 

Nieściśle...

Temat kładziony do łba w każdej średniej szkole, ale olewany, zapominany.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_galwaniczne

 

Jest do tego cała dobrze zrobiona matma, gdzie liczy się co potrzeba.

W większości wiedza niepotrzebna ogółowi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, temat ogniwa jest znany przynajmniej od czasów piramid. Nie chodzi jednak jak zaświecić żarówkę czy pokryć metal tani droższym, tylko jak powstrzymać zżeranie instalacji c.o.

Oczywiście porada, że trzeba wlać inhibitor to za mało by kogoś nazwać ZNAWCĄ TEMATU :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega od dwóch tygodni stara się coś dowiedzieć w CIEPŁOWNI ale nie wiele od nich wyciągnął.

Jest tam dobrym fachowcem od awarii i remontów z ponad trzydziestoletnim stażem pracy.

Okazało się, że ci od inhibitorów postępują wg instrukcji a dalej BIAŁA PLAMA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wyjście...

Technolog producenta tego inhibitora.

Bywa, że facet kumaty i asertywny. Pogada przez telefon.

(Raz spotkałem babkę-technologa. WSZYSTKO wiedziała..., ale to nie o inhibitorach. O epoksydach było)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem w poście strona do tyłu, że nie odbierają telefonów ani nie odpisują na maila.

Dziś skontaktowałem się z doradca jakiegoś innego inhibitora i mu piszę ze instalacja ma wężownice miedzianą do cwu a on pyta jaki jest przepływ w tej wężownicy ?

Jest np inhibitor w sklepie z hydrauliką i chcą 150 zł za opakowanie 1l. Ten sam na Allegro 115 zł.

Temat nieznany i nie łatwo o osobę ogarniająca temat szerzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...