Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć właśnie podłączyłem mój bufor do kotła i uruchomiłem wszystko. Bufor stoi obok kotła A tym samym poziomie i pięknie grzeje się grawitacyjne. Myślałem również o jakimś inhibitorze czy już coś wybraliście? Mam ok 2500l wody więc wychodzi spora suma za te środki

Stan na dzień dzisiejszy jest taki, że nie udało mi się zdobyć charakterystyki inhibitorów stosowanych w domowych instalacjach c.o ani do tych w CIEPŁOWNIACH.

Obecnie w energetyce stosuje się Kotaminę Plus.

Łatwiej mi przyszło wejść w jej "posiadanie" niż kupić oficjalnie i dowiedzieć się co i jak :)

Taka sytuacja może wymusić przejście na system budowania c.o bez miedzi lub na samej miedzi + nierdzewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica dodatkowa, pod lejek. P.Adamie proszę o ewentualne uwagi. Jaka powinna być średnica rury od lejka w górę, i czy mogła by być to rura np kanalizacyjna.[ATTACH=CONFIG]438326[/ATTACH]

 

Ta rura tam potrzebna jak lodówka na Antarktydzie... Wystarczy sam lejek bez rury. W śladzie sam utworzy się komin konwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zakłócenia? Po to te wszystkie luki, kolana, wysokości przyłączy, żeby tych zakłóceń nie było. Komin sprawia problemy, gdy u jego wylotu jest wyższa temperatura niż pod lejkiem. Powstaje zator. Były tu opisywane takie przypadki pomimo wykonanej w nim perforacji. Komin nie dość, że jest kompletnie nie potrzebny, to jeszcze stwarza problemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struga ciepłej wody spod lejka sama powędruje na odpowiednia wysokość - rura jej do niczego nie potrzebna.

Wydaje mi się im mniejsza tym lepiej żeby woda wolniej przepływała
przy mniejszej średnicy, a przy tej samej mocy wzrośnie dT i wzrośnie prędkość przepływu. Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie wężownicy CWU. Będzie 2x25mb 18mm. Rozłożyć przeciwbieżnie zagęszczając ku górze. Na samej górze zrobić ślimaka. Czy na dole warto zrobić małe zagęszczenie np dwa zwoje. Ślimaki na górze płaskie czy lekko wybrzuszone, ile odsunąć się od ścianek zbiornika zakładamy że przy ściance wędruje woda zimna w dół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tutaj w wątku przykłady wężownic CWU. 50m 18'tki umieszczonej w większości w górnej połowie baniaka wystarcza z nawiązką. Na dole nie warto zagęszczać, wyjście i górne zwoje jak najwyżej najbliżej górnej dennicy i żadnych trójników w połowie długości. Nie wiem co trzeba by spierdzielic żeby tyle miedzi nie odbierało ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź, z tymi trójnikami i cyrkulacją to racja, dziura bez dna.

Cyrkulację jak kto ma ochotę to może dla komfortu zrobić, tylko z pomyslunkem jak Adam opisywał. Tylko ten trójnik nieszczęśliwie umieszczony w baniaku nie potrzebnie komplikuje sprawę. Powrót z cyrkulacji wystarczy wpiac przed wężownice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRĄD w UKŁADZIE C.O.

Sprawdzałem miernikiem na dwóch różnych rurkach zanurzonych częściowo w wodzie w naczyniu szklanym(izolator).

po między MIEDZIĄ a rurką OCYNKOWANĄ - 0.65 V

po między MIEDZIĄ a rurką NIERDZEWNĄ - 0.01 V

po między MIEDZIĄ a rurką STALOWĄ CZARNĄ - 0.10 V

Zadaniem inhibitora jest spowolnienie reakcji ponieważ prądu nie zmniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusław. Jaka to woda - z c.o. czy nalana z kranu? Ciekawe jak z mosiądzem. (ps. "po"-praw te spacje, bo w oczy kłuje)

A ..

chciałem zapytać o temat poboczny: Czy macie jakiś patent na zbijanie karbowanej nierdzewki "20" ?

 

Pasuje mi wykonać dwa, trzy połączenia elastyczne np. do przeponowego (od bojlera) i do wzbiorczego (problem podejścia i stabilności naczynia). [skręcany] PEX mi nie pasuje, za mało giętki i złączki mają zbyt duże zwężenia. Miedź? PP? Mam przypadkiem karbowaną - najlepiej mi pasuje nią zrobić. Albo .. po prostu wężyk elastyczny 1/2" od nypla do nypla (do przeponowego)?

Koszt zakupu narzędzi np. Lechar-a: https://www.lechar.com.pl/category/przylacza/komponenty-systemu-flexo/ 176 netto za same szczęki trochę mi się nie kalkuluje (a na alle nic nie znalazłem?)

Edytowane przez szaryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...