Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

@Bogusław. Jaka to woda - z c.o. czy nalana z kranu? Ciekawe jak z mosiądzem. (ps. "po"-praw te spacje, bo w oczy kłuje)

Wodę brałem z kranu i z c.o z zalanym inhibitorem. Oba wyniki były zbieżne.

Tę spację zastosowałem by do oczu DOTARŁO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No dzięki chłopaki za oferty (ta olx jest nawet kusząca ceną), ale niezupełnie mnie o to chodzi, bo wężyki do gazu widziałem w "Brico" w cenach nie wspomnę, no ale tam trójnik mosiężny (zwykły) 1/2" kosztuje 15 zł a w hurtowni obok ~6,50 za 3/4". Mam takiej rurki karbowanej coś 20-30m i co raz przychodzi mi na myśl wykorzystanie np. kombinuję wpuścić jednym króćcem bufora taką wygiętą na dno bufora do wyciągania syfu. Mam nakrętki Lechar-a (20->3/4"), coś po 4zł/szt. tylko wbrew gadaniu sprzedawców (2ch mi tak gadało), wcale jakoś mi się to nie chce samo zaciskać na klucz - zaciska, ale raczej strach na to patrzeć. Wykombinowałem "zaciskarkę" z dwóch monet "5" , żółty środek ma coś 18,5mm i karb rurki ma 18,5 :) , no przeciąć na pół, wziąć nakrętkę Lechar-a, drugą "5"-tką przykryć i nypel redukcyjny 1"-3/4" i skręcić. Tyle że, nadal nie wygląda to bardzo dobrze, choć wydaje się że będzie działać.

Czyli nikt nie zna patentu? Cza jednak kupić sobie solidny zbijak albo szukać wypożyczalni (hmm nie pomyślałem o tym)?

Edytowane przez szaryb
zła cena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Nie męczmy już tematu, kombinowałem z oryginalną podkładką z nakrętki i do kitu - ona służy tylko do dociskania do podkładki uszczelniającej. Otwór nakrętki ma b.duży przelot , org. podkładka w nim lata i rurka też - stąd doróbka własnego pomysłu podkładki z "5"tki. Na tym obrazku widzę jaki teflon w śrubunku? Film też widziałem (na yt jest też inna animacja takiego co się zatrzaskuje na karbie - a może to ten sam system, bo też zatrzasnął). Używałeś tych z linku? Ścisną rurkę (czy docisną tylko brzeg)? - czy znowu okaże się, że to tylko połowa zabawy? Zresztą 28zł za jeden (klp.) to bez sensu. Lepiej już szarpnę się na tą głowicę Lechara do praski a praskę zastąpię czymś dorobionym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to takie proste i nie trzeba żadnych specjalistycznych narzędzi ja tak zawsze robię i nigdy nie było problemu wkładam nakretke zakładam oryginalną podkladke nakretke opieram na kluczy francuskim klucz na obojętnie czym w nakretke na czoło rurki karbowanej klade podkladke mniejszej średnicy jak nakrętka wewnątrz i tluke młotkiem przez klucz nasadowy z kompletu średnicy też mniejszej od nakrętki

A drugi sposób za pomocą nypla i dwóch kluczy nypel wkrecam i gotowe bez żadnego sprzętu i większego wysiłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nowy dom, 150 mkw, parter z poddaszem użytkowym. W miare dobrze docieplony (deweloperka), podłogówka na całej powierzchni. Nie mam na razie gazu, zastanawiam sie nad buforem ciepła (1000L?) i grzałkami(2x12kW?) i wężownica na ciepła wodę. Czy to ma sens? Ktoś tak ma? Jakie mogą byc koszty (okolice Warszawy? Ktoś na forum może dac ofertę na montaż, ewentualnie możecie polecić jakiegoś łebskiego fachowca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nowy dom, 150 mkw, parter z poddaszem użytkowym. W miare dobrze docieplony (deweloperka), podłogówka na całej powierzchni. Nie mam na razie gazu, zastanawiam sie nad buforem ciepła (1000L?) i grzałkami(2x12kW?) i wężownica na ciepła wodę. Czy to ma sens? Ktoś tak ma? Jakie mogą byc koszty (okolice Warszawy? Ktoś na forum może dac ofertę na montaż, ewentualnie możecie polecić jakiegoś łebskiego fachowca?

 

Ma sens, tak jak ma sens u moich kilkudziesieciu klientów których taki własnie bufor zamontowalem. Zadzwon to przekaze wiecej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nowy dom, 150 mkw, parter z poddaszem użytkowym. W miare dobrze docieplony (deweloperka), podłogówka na całej powierzchni. Nie mam na razie gazu, zastanawiam sie nad buforem ciepła (1000L?) i grzałkami(2x12kW?) i wężownica na ciepła wodę. Czy to ma sens? Ktoś tak ma? Jakie mogą byc koszty (okolice Warszawy? Ktoś na forum może dac ofertę na montaż, ewentualnie możecie polecić jakiegoś łebskiego fachowca?

 

Jeśli ma to być rozwiązanie tymczasowe, to nie wiem, czy inwestycja w taki zbiornik ma sens. Tymczasowo wystarczy jakaś terma, typu kospel, lub grzałka/ki w rurce. Zaoszczędzone pieniądze i miejsce wykorzystać pożna później na Powietrzną pompę ciepła, lub kocioł kondensacyjny - jak już gaz będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, jak długo trwa to tymczasem. Jeżeli masz pewność, że za rok przyłączą Ci gaz to nie ma sensu inwestować w bufor. Jeżeli budowa gazociągu jest dopiero w planach i może będzie za rok a może za 5 to bufor ma sens. Na razie ceny gazu są stabilne a ceny prądu mogą wzrosnąć, ale za 5 lat może się wszystko zmienić. Obecnie coraz więcej ludzi przyłącza gaz więc popyt na gaz będzie rósł a wraz z popytem pewnie także jego cena.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ... Myślałem również o jakimś inhibitorze czy już coś wybraliście? Mam ok 2500l wody więc wychodzi spora suma za te środki

Zastosowałem Kotamine Plus .

Ta, którą dostałem jest jak rzadka śmietanka i z prób i błędów wychodzi, że 1l na 200l wody.

Jak na razie, jestem poinformowany że w układzie zalanym Kotaminą powinno być 8-8.5 pH.

Mogą być różne stężenia tej samej Kotaminy, więc jeśli nie ma charakterystyki, to trzeba ustalić samemu za pomocą pasków lakmusowych zwanych inaczej miernikami kwasowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bufor :)

Klocek z cegły 1200 kg + walizka i cygaro razem 200l.

W walizce wężownica z miedzi 54 mb a cygaro to JAD z wężownicą o pow. ok 4m2.

Czerwone punkty do podłączenia solara.

9dc9bdc2ba948968med.jpg

Ciekawe to palenisko z okrągłymi drzwiczkami....:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to palenisko z okrągłymi drzwiczkami....:D

 

Ten kształt to kompromis wynikający ze stosowania różnego rodzaju opału. W prawym górnym rogu widać pokrętło, które tym reguluje.

Szósta generacja , całkowite sterowanie i dużo niezawodnej elektroniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów

Mam pytanie odnośnie prostej instalacji ogrzewanie w pomieszczeniu odchowalni dla kur o powierzchni około 64m2, ocieplony strop oraz ściany.

A dokładniej myślałem żeby zamontować tam ogrzewanie podłogowe podłączone do kotła CO przez bufor ciepła. Bufor 2000l starczył by mi na 2-3 dni grzania.

Zastanawiał mnie też układ z grzejnikami żeliwnymi prowadzony w rurach 1" lub 6/4", układ taki byłby sam w sobie małym "buforem ciepła". Zakładam że po zagrzaniu wody w całym układzie grzejników i wyłączeniu pompki grzejniki oddawały by powoli swoje ciepło do otoczenia.

Oba systemy były by w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka raczej odpada.

To są kury i... pomiot.

Chcesz to suszyć, odparować i puścić do kurnika?

Dobrze sprawdza się ogrzewanie promiennikowe więc raczej kaloryfery i to grzane dość wysoko. Tak koło 80stC

Jak masz możliwość, dobry układ, (bufor niżej jak grzejniki) to puść to w grawitacji.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...