Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ekspertów.

 

Poszukuję porady odnośnie pieca zasypowego + bufor ciepła. Mam nowy dom około 250 m2 z 15 cm styropianu na ociepleniu elewacji i 30 cm wełny na poddaszu. W domu jest 90 m2 ogrzewane podłogówką, a reszta grzejnikami.

 

Planuję kupić piec zasypowy MPM DSII 25 kW i do niego bufor ciepła 1000 litrów. W piecu planuję palić w większości drewnem, czasem węgiel.

Zdaję sobię sprawę, że 1000 litrów to za mało jak na taki metraż, ale na razie na tyle pozwala mi miejsce w kotłowni (W dalszej perspektywie być może dołożę drugi bufor). Czy ktoś mi wyjaśni jakie mogą być konsekwencje zbyt małego bufora na taką powierzchnię? Co może się dziać? Jak najlepiej w moim przypadku rozwiązać grzanie CWU (6 osób w domu)? Czy piec 25 kW to nie będzie za dużo?

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM DS II do drewna się nie nadaje. Mam, palę drewnem. Pojemność komory i jej wymiary nie pozwalają na optymalny załadunek drewnem, trzeba kilka razy dokładać żeby nabić bufor, drewno musi być dość drobno porąbane max 6x6cm przekrój. Polana cięte na 60cm i drobno połupane układane pionowo byłyby jakąś opcją gdyby nie to że ze względu na kształt komory wąski a wysoki (ładowniae od góry) drewno się wiesza ewentualnie drewno podrobione na 25cm kawałki i układane poziomo ale to już sie robi masa roboty z przygotowaniem. Zrobiłem test z węglem (musi być gruby co najmniej 5x5cm) trzy razy i tu zupełnie inna bajka, rozpałka, na to trochę drobnego iglastego i parę grubszych kawałków zasypać workiem 25kg węgla podpalić i za 4h przyjść wyłączyć pompę, nic robić nie trzeba i jednym załadunkiem nabija 2150l z 40 na 75stopni. Cug musi być bardzo konkretny albo dołożony wentylator, wywalone "drabinki" z komór no i rozpalanie jest trochę utrudnione bo ogień trzeba podłożyć przy palniku, ja zwijam rurkę z tektury w tym celu żeby zasyp nie odciął mi dostępu do tego miejsca.

Ja kocioł sprzedaję i kupuję atmosa bo chcę zostac przy drewnie, jak ktoś chce czysto palić węglem to MPM jest bardzo dobry do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM DS II do drewna się nie nadaje. Mam, palę drewnem.

 

Jakiej mocy ten kocioł?

 

Ja kocioł sprzedaję i kupuję atmosa bo chcę zostac przy drewnie, jak ktoś chce czysto palić węglem to MPM jest bardzo dobry do tego.

 

Czy dobrze przypuszczam, że kupujesz Atmosa zgazowującego drewno? W kotłach zgazowujących trochę boję się tego, że drewno ma być dobrze wysuszone... Zazwyczaj mam dostęp do drewna suszonego sezon, może dwa.

 

Masz do polecenia jakiś kocioł dolnego spalania, który warto kupić do drewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM DS II do drewna się nie nadaje. Mam, palę drewnem.

 

Jakiej mocy ten kocioł?

 

Ja kocioł sprzedaję i kupuję atmosa bo chcę zostac przy drewnie, jak ktoś chce czysto palić węglem to MPM jest bardzo dobry do tego.

 

Czy dobrze przypuszczam, że kupujesz Atmosa zgazowującego drewno? W kotłach zgazowujących trochę boję się tego, że drewno ma być dobrze wysuszone... Zazwyczaj mam dostęp do drewna suszonego sezon, może dwa.

No i jest jeszcze pewnie kwestia kosztów instalacji, które w przypadku kotła zgazowującego to według tego, co znalazłem na sieci jakieś 10-15 tyś.

 

Masz do polecenia jakiś kocioł dolnego spalania, który warto kupić do drewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarstwi się JAK MU NA TO POZWOLISZ nawet jak będzie miał 30cm wysokosci...

Nie wysokość o tym decyduje a SPOSÓB wpuszczania do niego zładu i pobierania go.

MA NIE BYĆ TURBULENCJI!

(sposobem na to są "fajki" wywołanie rotacji zładu)

 

Adam M.

 

Witam grono jestem nowy i przyłączam się do tematu Mam kilka pytań który bufor lepszy jakieś merytoryczne uzasadnienie Opera Zdjęcie_2020-01-10_101619_smart-tank.pl.jpgOpera Zdjęcie_2020-01-10_102807_allegro.pl.jpg

Oraz pozostałe pytanie.

Proszę wskazać przyłącze wpuszczania zładu które wejście i pobierania go.Tak by się najlepiej uwarstwił.

Dziękuję.

Edytowane przez TomekZi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, jak można policzyć jak szybko rozładuję bufor 1000 litrów ogrzewając taki dom jak napisałem wcześniej (250 m2, 15 cm ocieplenia)?

 

Mam jeszcze jedno pytanie: co się dzieje, gdy kocioł naładuje już bufor ale dalej się w nim jeszcze pali. Gdzie jest kierowane wtedy ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który lizak ma lepszy smak?:D

33697abd78849566640172bac3da1e29.jpg

Sorry nie mogłem.

 

No niestety kolego nie odpowiedziałeś merytorycznie i nie ma się z czego śmiać , raczej trzeba zapłakać nad takimi odpowiedziami. Zresztą zacytowałem autora tematu i może on merytorycznie mi odpowie zamiast Ciebie i Twych nic nie wnoszących lizaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy ten kocioł?

 

 

 

Czy dobrze przypuszczam, że kupujesz Atmosa zgazowującego drewno? W kotłach zgazowujących trochę boję się tego, że drewno ma być dobrze wysuszone... Zazwyczaj mam dostęp do drewna suszonego sezon, może dwa.

 

Masz do polecenia jakiś kocioł dolnego spalania, który warto kupić do drewna?

 

Teraz mam 18kW ale nie w mocy rzecz tylko w proporcjach komory która jest wąska a wysoka i powoduje klinowanie się drewna, zresztą sam producent zaleca to tego kotła węgiel.

Drewno musi być suche w każdym przypadku dla spokoju duch najlepiej kupić za stówkę miernik wilgotności i tyle. Ja mam takie warunki że wzdłuż garażu mam cały czas cug powietrza i jak ułożę tam drewno ścięte zimą to latem mam 15-17% w rozłupanym polanie ale nie każdy ma taką "suszarnię" więc tak czy inaczej wilgotnościomierz to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, jak można policzyć jak szybko rozładuję bufor 1000 litrów ogrzewając taki dom jak napisałem wcześniej (250 m2, 15 cm ocieplenia)?

 

Mam jeszcze jedno pytanie: co się dzieje, gdy kocioł naładuje już bufor ale dalej się w nim jeszcze pali. Gdzie jest kierowane wtedy ciepło?

 

Policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, bo tu jest wiele zmiennych i na tej podstawie wiedząc że 1 litr wody podgrzanej o 1C to 1.16Wh jeśli dobrze pamiętam.

Ale to teoria, dochodzą straty, jakość wykonania izolacji itp itd. U mnie (150m2 grzanej) nabicie bufora 2150L do 75C w całości wystarcza na 2-3 dni w obecnych warunkach ale to Ci nic nie mówi bo za dużo zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, jak można policzyć jak szybko rozładuję bufor 1000 litrów ogrzewając taki dom jak napisałem wcześniej (250 m2, 15 cm ocieplenia)?

!000l bufor starczał na 1 dobę dla 100m2 dobrze ocieplonych przy minus 10*C w dzień i w nocy.

Prawdopodobnie starczy Ci na 12 godzin przy minus 10*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mtdeusz
Witam ekspertów.

 

Poszukuję porady odnośnie pieca zasypowego + bufor ciepła. Mam nowy dom około 250 m2 z 15 cm styropianu na ociepleniu elewacji i 30 cm wełny na poddaszu. W domu jest 90 m2 ogrzewane podłogówką, a reszta grzejnikami.

 

Planuję kupić piec zasypowy MPM DSII 25 kW i do niego bufor ciepła 1000 litrów. W piecu planuję palić w większości drewnem, czasem węgiel.

Zdaję sobię sprawę, że 1000 litrów to za mało jak na taki metraż, ale na razie na tyle pozwala mi miejsce w kotłowni (W dalszej perspektywie być może dołożę drugi bufor). Czy ktoś mi wyjaśni jakie mogą być konsekwencje zbyt małego bufora na taką powierzchnię? Co może się dziać? Jak najlepiej w moim przypadku rozwiązać grzanie CWU (6 osób w domu)? Czy piec 25 kW to nie będzie za dużo?

 

Z góry dzięki za pomoc

MPM kupujesz daj spokój chyba, że chcesz problemy w ekstra cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno musi być suche w każdym przypadku dla spokoju duch najlepiej kupić za stówkę miernik wilgotności i tyle. Ja mam takie warunki że wzdłuż garażu mam cały czas cug powietrza i jak ułożę tam drewno ścięte zimą to latem mam 15-17% w rozłupanym polanie ale nie każdy ma taką "suszarnię" więc tak czy inaczej wilgotnościomierz to podstawa.

 

U mnie mam bardzo podobnie - bardzo wietrzna okolica, więc z suszeniem nie powinno być problemu. Zerknąłem sobie na opisy Atmosa i drewno powietrzno-suche w okolicach 17-20% powinno się już nadawać do kotła zgazowującego.

 

Wpadł mi w oko Atmos AC 25S. Ktoś ma z nim może jakieś doświadczenia?

 

Czy ktoś z Was użytkuje kocioł zgazowujący? Czy to skomplikowana instalacja? Duże koszty instalacji?

 

Męczy mnie jeszcze sprawa ogrzewania CWU. Jak najlepiej to rozwiązać? Czy lepiej grzać CWU przepływowo w buforze, czy też zrobić to w jakiś inny sposób (osobny obwód grzania CWU?).

Edytowane przez tewu80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mtdeusz
Możesz rozwinąć? Co jest nie tak w tych kotlach?

 

Bo nie nadaje się do niczego a napewno nie do drewna.

Drewno się wiesza, klinuje, nie chce się palić,smołuje, kopci jak dasz dobrze w palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...