Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Gość mtdeusz
Dzięki. Problem że opinii o tych piecach jeszcze mniej niż o atmosie. Skąd wiedzieć ze dokladajac 3tys do ceny atmosa kupie cos co te dodatkowe 3tys będzie warte?

 

Te kotły są nie tylko na diamentowe paliwo jak atmos.

Mają dłuższą gwarancję.

I wyłożoną cegłami szamotowymi komorę zasypową czyli komora zasypowa tak szybko nie skoroduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Seler, myślę, że sama wymiana kotła nie rozwiąże Twego problemu. Moc też powinieneś zwiększyć. Ja mam kocioł 22kw z dużą komorą i bufor 800l a na jednym załadunku drewna nagrzewam bufor na max. Nic się nie zawiesza, o sbsługa jest komfortowa zajmuje kilka minut a więcej na jednym zaladuku i tak nie dam rady zagrzać. Gdybym miał bufor ponad 2 tys litrów to musiałbym 2 razy dokładać drewna, aby zagrzać taką ilość i czas palenia to z 7-8h. Chyba lepiej raz załadować rozpalić i po 3-4 godz. mieć pełen bufor niż pilnować ognia i dokładać co kilka godzin. Różnica w cenie kotła 25 kw a 35kw niewielka a komfort palenia nieporównywalnie większy. Na Twoim miejscu szukałbym możliwie największego kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam problemu z tym żeby 10 godzin nabijac bufor. Wystarczy jak w tym czasie nie będę musiał co pol godziny luzować zawieszonego drewna.

Stąd nie moc a komora wazna. Żeby się nie wieszało to drewno musi leżeć poziomo.

W mpm to niewykonalne chyba że się potnie na kawałki 25cm.

Dlatego szukam pieca ktory nie musi mieć super sterowania bo mi to do niczego nie potrzebne tylko musi mieć dużą komorę na połmetrowe polana minimum ukladane poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na http://cieplowlasciwie.pl/ jakie masz zapotrzebowanie. To jest bardzo przydatna strona.

 

Wykorzystałem dokładnie tą stronę do obliczeń :)

 

Z bufora korzystasz tylko, gdy nie palisz w kotle. Jeżeli rozpalasz ogień to w pierwszej kolejności ogrzewasz dom, grzejesz cwu i na końcu ładujesz bufor do pełna.

Jeżeli rozpalasz o 16 to dogrzanie domu cuw i naładowanie bufora kotłem 20KW zajmie Ci ponad 5 godz. potem zanim dom się wychłodzi mijają kolejne 2 godz, i masz już 23, do spania lepiej żeby była niższa temperatura więc zyskujesz kolejną godz. lub dwie. Czyli bufor zaczynasz rozładowywać się po 24 i przy zapotrzebowaniu 11KWh wystarcz Ci do rana. Rano na pewno będziesz miał jeszcze ciepło. Jeżeli w dzień nie ma nikogo w domu to po problemie.

 

Czyli wygląda na to, że powinno być ok.

 

Ja mam osobny bojler. Wg. mnie plusy jest tylko jeden, że latem można włączyć grzałkę i zapomnieć o grzaniu wody.Ale zimą do grzania bojlera trzeba zrobić osobny obieg z pompką i sterownikiem do grzania cwu.

Z wężownicą w buforze na pewno taniej zagrzejesz wodę rozpalając w kotle, ale latem co najmniej raz w tygodniu musisz rozpalać. Instalacja jest też prostsza. Bojler ma krótszą żywotność. W bojlerze osadza się dużo syfu, w wężownicy masz zawsze czystą wodę, ciągła wymiana.

 

To do mnie przemawia ale mam jeszcze jeden problem. Planuję w przyszłości położyć na dach panele solarne albo fotowoltaiczne. Jeśli będę chciał je wykorzystać do grzania CWU, to w układzie bufora z wężownicą CWU będzie problem.

Edytowane przez tewu80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seler, myślę, że sama wymiana kotła nie rozwiąże Twego problemu. Moc też powinieneś zwiększyć. Ja mam kocioł 22kw z dużą komorą i bufor 800l a na jednym załadunku drewna nagrzewam bufor na max. Nic się nie zawiesza, o sbsługa jest komfortowa zajmuje kilka minut a więcej na jednym zaladuku i tak nie dam rady zagrzać.

 

Można wiedzieć jakiego kotła używasz?

 

Chciałbym palić głównie drewnem ale, gdy z tym będzie problem, to chciałbym mieć również możliwość zapalić węglem. I dlatego skłaniam się w kierunku DSów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś był ciekawy, tak wygląda u mnie palenie drewnem, to był jeden załadunek ładnie poukładany w komorze

 

http://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2019_11/custom-temperature-graph(2).jpeg.94b59b696a8a9b5457026ce86f2dc9f8.jpeg

 

Widać też jak się rozładowuje bufor, trochę żałuję że rozmieszczenie czujników mam tylko sama góra, środek i sam dół, jest to mocno niereferencyjne i trzeba by robić jakieś iterpolacje żeby mieć prawdziwy obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć jakiego kotła używasz?

 

Chciałbym palić głównie drewnem ale, gdy z tym będzie problem, to chciałbym mieć również możliwość zapalić węglem. I dlatego skłaniam się w kierunku DSów.

 

Ja mam kocioł Rakoczy górnego spalania, tego już nie produkują i nie sprzedają. On ma już 13 lat i za kila lat pewnie trzeba będzie go wymienić. Sam rozglądam się za czymś ciekawym, ale jeszcze nic nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystałem dokładnie tą stronę do obliczeń :)

 

 

 

Czyli wygląda na to, że powinno być ok.

 

 

 

To do mnie przemawia ale mam jeszcze jeden problem. Planuję w przyszłości położyć na dach panele solarne albo fotowoltaiczne. Jeśli będę chciał je wykorzystać do grzania CWU, to w układzie bufora z wężownicą CWU będzie problem.

 

Od razu musisz się zdecydować, czy solary, czy fotowoltaika. Jak solary to bufor z dolną wężownicą i górną do cwu. Jeżeli fotowoltaika to wężownica w buforze nie może sięgać aż do samego dna. Najlepiej żeby była niższa niż 1/2 wysokości bufora. Wówczas pod tą wężownice wpinasz grzałkę. Ewentualnie bojler z grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy taki bufor grzeje mocno pomieszczenie?

Kotłownie mam na parterze, pod sypialnią i taki rozgrzany bufor w lecie to może być jednak uciążliwy (grzanie CWU w lecie)...

 

Wszystko zależy od izolacji. Te fabryczne nie są najlepsze. Lepiej zrobić swoją wg. instrukcji jaka była na forum wówczas taki bufor tylko minimalnie będzie nagrzewał pomieszczenie. No i trzeba dobrze zaizolować rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...